Šta je novo?

Programiranje starosna granica

slavkob

Cenjen
Učlanjen(a)
05.04.2015
Poruke
44
Poena
105
Imam 40 godina znam solidno html i css,nesto jquery i php,da li vredi u mojim godinama da pocnem ozbiljno da ucim programiranje?
 
Ja sam malko stariji od tebe pa sam počeo za svoju dušu. Nikada nije kasno da se vole strasno.
 
Mislite da postoji mogucnost da se zaposli kao programer u ovim godinama?
 
Zasto programer mora da bude mladja osoba. Ako si vredan radnik voljan da nauci nove standarde i ispunjavas uslove radnog mesta, zasto te ne bi zaposlili ? Programiranje nije fizicki posao pa da ti trebaju mlade kosti i zglobovi da preguras radni dan, vec umna delatnost.
 
Mislite da postoji mogucnost da se zaposli kao programer u ovim godinama?
Moze, itekako. A uzjedno je programiranje posao koji ako mozes poceti, nece biti dosadan kao da ulazis u nesto skroz drugo u zivotu, tako da je samo pitanje da li imas vremena i da li uopste mozes programiranje.
50+ mogu biti problem iz skroz drugih razloga za zaposljavanje, i nemaju veze sa programiranjen.

Moj otac je presao 60 i skoro je poceo embedded programming da uci i primenjuje.
 
U krajnjem slucaju, ako bi radio kao freelancer, niko ga ne bi pitao za godine.
 
Mislim da ne postoji. Svi traže "mlade, perspektivne kadrove", ne zanosi se... plus ne bi ti bilo ni prijatano kao pridošlici u kolektivu gde si 10-15 godina stariji, nisi iz branše i sl., osim ako nije u pitanju rad od kuće.
 
ne bi ti bilo ni prijatano kao pridošlici u kolektivu gde si 10-15 godina stariji

O cemu ti pricas? Navedi mi jednu firmu gde su svi radnici iste generacije?

U svakoj firmi imas osobu koja je na zalasku i na pocetku karijere.

@slavkob Ja te podrzavam ako ti je to zelja. Poslodavac nece gledati koje si godiste ako ti njemu savrseno obavljas posao.
 
O cemu ti pricas? Navedi mi jednu firmu gde su svi radnici iste generacije?

U svakoj firmi imas osobu koja je na zalasku i na pocetku karijere.

To je tačno, ali ti na zalasku karijere su ili na višoj poziciji ili su prekaljeni vukovi iz struke od kojih svi mogu nešto da nauče i od kojih dosta projekata zavisi a ne neki "priučeni" torima kojeg nije greda malo propustiti kroz mobing. Zato što on, zbog uvažavanja godišta, gazdi za doručak ne donosi burek i jogurt ili možda zato što je izmakao poziciju "perspektivnom i obrazovanom" rođaku iz pripizdine.
 
@slavkob

Ja sam sa programiranjem počeo kao klinac od 10 god. i to mi je profesija, a sada kao "mator" (malo stariji od tebe) počeo da se bavim elektronikom i ne ide mi loše uopšte - ne bavim se pro time, već mogu sam da popravljam gotovo sve po kući i uštedi se dosta...

Zavisi čemu planiraš da se posvetiš kod programiranja. Ako je to što si naveo (html i css,nesto jquery i php), odnosno WEB, ne bi trebalo da je problem. Pogledaj šta od znanja traže firme na konkrusima, ako planiraš da počneš time pro da se baviš i kakvu stručnu spremu. Možda traže i JS i još mnogo toga, ali uglavnom se traži izuzetno mnogo i iskustvo u većim projektima, za ne baš tako pristojnu zaradu...

Ali uvek može da se radi po osnovu ugovora o delu ili privremenim i povremenim poslovima za početak, pa ako si zaista dobar u tome, postoji velika šansa i za zaposlenje za sasvim solidnu zaradu. Vrlo je bitno sa kim saradjuješ, pa ako traže od tebe da im uradiš neki njihov posao "za juče" besplatno, t.j. samo radi dokazivanja - zaobidji ih...

Za sebe i svoje potrebe možeš da učiš šta ti je najinteresantnije ili najkorisnije. Bitno je da nikada nije dosadno i da to što uradiš ima realnu primenu za tebe.
 
Poslednja izmena:
40 godina ipak nije tako puno, imajući u vidu tempo sve kasnijeg odlaska u starosnu penziju (generacija koja sad ima 40 u penziju će ići sa 70), cela karijera je pred vama. Četrdesete su nove tridesete.
 
Mislim da ne postoji. Svi traže "mlade, perspektivne kadrove", ne zanosi se... plus ne bi ti bilo ni prijatano kao pridošlici u kolektivu gde si 10-15 godina stariji, nisi iz branše i sl., osim ako nije u pitanju rad od kuće.
Ovo lici na "da komsiji crkne krava" pre nego na neko konkretno razmisljanje.
Najvise zbog toga sto vecina ljudi u IT-u nije iz branse u stvari. Samo oni ozbiljno placeni mozda jesu, ali ni oni nisu svi iz branse.
 
ja na to sto je rekao dolmen gledam na dobronameran savet, ne znam sto ga napadoste svi

on je jedini coveku rekao bez uvijanja, pa i ako je malo preterao, nije da nije istina i to sto kaze

lepo je ohrabrivati nekog i zeleti mu sve najbolje, ali zivot nije takav, nije lako ni mladima da nadju posao, a kamoli starijima koji su pocetnici

ako covek zeli da se trudi i muci da uci sam, jer ne verujem da mu se ide u skolu za to u tim godinama, pa onda da se izbori da iz mora mladih izaberu bas njega i onda radi za 300e kako je to slucaj skoro svuda ako si pocetnik, onda ok, ali treba mu reci da je to realnost

doduse on vec zna dosta kako kaze, tako da nece imati problem bar sto se tice znanja, sto je jedna olaksavajuca okolnost
 
Poslednja izmena:
Ovo lici na "da komsiji crkne krava" pre nego na neko konkretno razmisljanje.
Najvise zbog toga sto vecina ljudi u IT-u nije iz branse u stvari. Samo oni ozbiljno placeni mozda jesu, ali ni oni nisu svi iz branse.

"Da komšiji crkne krava" je vrlo konkretan i uvrežen način razmišljanja-delovanja. Da ne bi bilo zabune, ako reši da se profesionalno bavi kodiranjem, želim mu uspeha iako sam skeptik, ne samo zbog krave nego i zbog ovoga što je newpc dodao.
 
ja na to sto je rekao dolmen gledam na dobronameran savet, ne znam sto ga napadoste svi

on je jedini coveku rekao bez uvijanja, pa i ako je malo preterao, nije da nije istina i to sto kaze

lepo je ohrabrivati nekog i zeleti mu sve najbolje, ali zivot nije takav, nije lako ni mladima da nadju posao, a kamoli starijima koji su pocetnici

ako covek zeli da se trudi i muci da uci sam, jer ne verujem da mu se ide u skolu za to u tim godinama, pa onda da se izbori da iz mora mladih izaberu bas njega i onda radi za 300e kako je to slucaj skoro svuda ako si pocetnik, onda ok, ali treba mu reci da je to realnost

doduse on vec zna dosta kako kaze, tako da nece imati problem bar sto se tice znanja, sto je jedna olaksavajuca okolnost
Ok, kazi mu nemoj nista da radis. Sedi kuci,sta ce ti 300€.. bolje nista nego trista.
 
Niko ne kaze da mu to treba reci, ali mu treba reci istinu.

Drugo radi se o coveku od 40 godina, ne o detetu od 15 pa da mora da rmbaci, jer nema iskustva i da ima svet pred sobom i vremena kada ce sve to steci. Verujem da je covek radio neki drugi posao, imao radnog iskustva i ako nista ima bar tih 300e.

Nadam se da razumes da ako potrosi silno vreme i na kraju ga doceka tesko zaposlenje i mala plata, sigurno nece biti zadovoljan. Treba da zna sta ga sve ceka, pa sam da izabere da li vredi ili ne.

Moj savet kreatoru teme je da ne slusa nikoga ovako, jer ce ljudi u glavnom pokusati samo da ga ohrabre(ali ne da mu prikazu i lose strane), posto je u ljudskoj prirodi da saosecaju.

Najrelevantniji izvor informacija koje mu trebaju su iskustva zaposlenih, ljudi koji traze posao i pre svega iskustva ljudi iste starosne dobi. Znaci nikakva ohrabrivanja i dobra volja, jer dobru volju ima i sam cim hoce da nesto nauci.

Ja gospodinu zelim sve najbolje, ali lepe zelje se ne uvijaju uvek u ukrasni papir.
 
Poslednja izmena:
U pravu je probotzor, nije kasno da se počne baviti, ali neka očekuje svašta. Možda bi mu bilo lakše da ganja neku freelance karijericu pa i ako ne uspije full time bar će moći sa strane honorarno da zaradi nekakav novac.
 
"Da komšiji crkne krava" je vrlo konkretan i uvrežen način razmišljanja-delovanja. Da ne bi bilo zabune, ako reši da se profesionalno bavi kodiranjem, želim mu uspeha iako sam skeptik, ne samo zbog krave nego i zbog ovoga što je newpc dodao.
Nikome nije lako da udje u bilo sta, ni mladome sa znanjem.
Jeste da se i IT najzad ukrupnjuje (mnogo sporije je isao nego ostale branse, u medicini i biohemiji niste nista mogli van velikih firmi mnogo duze, isto vazi i za mnoge proizvodnje), ali opet i dalje mozes poceti freelancingom i videti da li ti ide... polako skupljati iskustvo i praviti CV. I onda mozes dalje.
Mnogo je lakse sa 50 godina uci u IT sada (ne nista specijalizovano, ali nesto obicno kao sto je bilo sta slicno web developmentu) nego li u BILO koji drugi ne-fizicki posao. Jer ne moras ulagati ista osim vremena, a i to vreme mozes cak naplatiti.


Razumem ja da kazete coveku da ne ocekuje sve glatko... ali kada ti ceo post se svodi na godine - tu nema nekog iskustva ocigledno.
 
Poslednja izmena:
o je lakse sa 50 godina uci u IT sada (ne nista specijalizovano, ali nesto obicno kao sto je bilo sta slicno web developmentu) nego li u BILO koji drugi ne-fizicki posao. Jer ne moras ulagati ista osim vremena, a i to vreme mozes cak naplatiti.
[/B]

Razumem ja da kazete coveku da ne ocekuje sve glatko... ali kada ti ceo post se svodi na godine - tu nema nekog iskustva ocigledno.

Da li ovo znači da ti govoriš iz iskustva, jer si prošao taj put na takav način? Ne kažem, freelance bi mu možda i doneo nešto... Upitno je samo koliko bi bio zadovoljan u odnosu na uloženi napor(nije ne-fizički posao, vučemo bajtove:D) i vreme, kojeg na raspolaganju imamo najmanje, čak i ako bi apstrahovali sve druge faktore
 
Poslednja izmena:
Glavno pitanje je šta se ovde podrazumeva pod "ozbiljno programiranje"...

Za "ozbiljno programiranje" u nekom višem programskom jeziku kao što je C/C++, Java i sl. potrebno je osim same sintakse i semantike jezika znati i teoriju i praktičnu primenu algoritama, raznih programskih tehnika, bezbroj sistemskih i third-party biblioteka, klasa i funkcija, a često i višu matematiku za rešavanje iole složenijih problema.

A za sve to nije dovoljno nedelju dana, već godine i to samo za jedan programski jezik. A ako se traži znanje više njih, stvari se dodatno komplikuju...

Plus, obavezno je znanje SQL-a, nekad se zahteva detaljno iskustvo sa odredjenim RDBMS-ovima...

A skoro uvek je minimalno zahtevana fakultetska diploma odredjenog fakulteta, koja je samo polazna osnova - bez toga nema ni razgovora za posao.

Ne, nije nimalo jednostavno danas uskočiti tek tako u IT vode, a ne potonuti odmah bez dobre bazične, pa čak i specifične osnove iza sebe...
 
Poslednja izmena:
Priznaj da si ovaj post napisao samo da ga preplašiš, zašto bi inače nabrajao sve to.

Takođe napisao je da ozbiljno uči, a ne da uči ozbiljno programiranje. Pored toga, sumnjam da se programiranje može podijeliti na ozbiljno i neozbiljno.
 
Da li ovo znači da ti govoriš iz iskustva, jer si prošao taj put na takav način? Ne kažem, freelance bi mu možda i doneo nešto... Upitno je samo koliko bi bio zadovoljan u odnosu na uloženi napor(nije ne-fizički posao, vučemo bajtove:D) i vreme, kojeg na raspolaganju imamo najmanje, čak i ako bi apstrahovali sve druge faktore
Licno, uslovno imam, da. Posto sam skoro menjao tip posla prilicno. Trenutno vucem dve skroz nezavisne grane :)
A cale je poceo embedded programming posle 60-te, i radi prilicno. Jeste da je trenutno "za sebe", tj. unutar svoje firme, ali opet je to dosta, ne traze mu drugi da nadje nekog od 15. godina da radi taj deo :)

A skoro uvek je minimalno zahtevana fakultetska diploma odredjenog fakulteta, koja je samo polazna osnova - bez toga nema ni razgovora za posao.
Za IT je ovo skroz netacno. Cak nije ni standard da se trazi fakultet, a nikada nije ni bio uslov.
I kada stoji u oglasu se uzmu cesto ljudi koji nemaju diplomu.

Nece vam niko dati poziciju u firmi koja se bavi data warehouse-om, analytics i sl. a da nemate barem iskustvo sa fakulteta ili srednje koja se ozbiljno bavi algoritmima, ali nije diploma uslov.


Inace ja ne bi proputovao 4 kontinenta. Najveci problem starijih osoba je one sme. Pogotovu ako veruju drugima kada im kazu da su godine problem :)
 
Za IT je ovo skroz netacno. Cak nije ni standard da se trazi fakultet, a nikada nije ni bio uslov.
I kada stoji u oglasu se uzmu cesto ljudi koji nemaju diplomu.

i te kako je tacno... kao neko ko je sveze zavrsio skolovanje i gleda prilike, mogu da kazem da je u glavnom uslov zavrsen fakultet u firmama koje kace javne konkurse i to se u glavnom preferira fon
 
To sta pise je jedno, to sta se uzima je skroz drugo. Samo neiskusni HR ce otkaciti zbog fakulteta samo.


Ako imate iskustva, prijavite se i za takve poslove uvek.
Jedino ako nemate diplomu a zelite da dobijete posao u stranoj firmi gde diploma olaksava vizu poprlicno - e onda cao.
Meni su firme radile vizu za Koreju, US i UK (mislim da su H1B tipa i za Koreju i za UK, mada nema isti tip u tim zemljama), a nemam diplomu. Mislis da bi se cimali da su stvarno imali uslov fakultet?
 
Poslednja izmena:
Takve su činjenice na tržištu rada i "ozbiljnom programiranju".

A prvenstveno zato što niko ovde ne zna šta se pod "programiranjem" koje OP pominje zapravo podrazumeva, samo se nagadja. Za WEB programiranje koje je OP naveo, stvari stoje malo dugačije i sve je dosta jednostavnije, ali za ostalo ne, ni u kom slučaju.

OP, kao zreo čovek najbolje zna svoje mogućnosti, trenutno znanje i aspiracije daleko bolje od bilo koga od nas ovde. Ali ne vidim svrhu da se neko savetuje ovako adhok, ako već nisu poznate sve činjenice.

To što je pitao da li će ga neko zaposliti u ovim godinama kao programera pripravnika, zavisi od svega što je gore navedeno, kao i zahtevima i potrebama poslodavca.

BTW. Ja lično ne bih ni prstom mrdnuo za 300 evra mesečne zarade u IT - to je ponižavajuća zarada.
 
Poslednja izmena:
I sudeći po tebi web programiranje ne spada u "ozbiljno" programiranje.

Svaka čast..
 
Čovek je naveo da poznaje dobro HTML/CSS i po nešto JS i PHP. Poprilično sam siguran da mu nije bilo u planu da pravi operativne sisteme i drajvere pa da ,,ozbiljno" uči C++, već ono što danas čini praktično 99% i ,,ozbiljnog i neozbiljnog" programiranja - web programiranje.

@slavkob
JavaScript je ono što se danas traži i definitivno se po tom pogledu neće ništa menjaniti u doglednoj budućnosti. JS je postala jedna kompletna platforma za web programiranje (i front-end i back-end). Ako ti to ide i imaš interesovanja možeš relativno lako da stekneš osnove koje su dovoljne za početak, pa da polako radiš na unapređivanju. Posla ima. Poslodavci uglavnom traže mlade ljude kada su u pitanju početnici, ali 40 godina nije baš ni matorac. ( : Diploma je uvek bonus, ali nije neophodna. Prevashodno se traži znanje, a do posla najlakše dolazi preporukom.
 
Licno, uslovno imam, da. Posto sam skoro menjao tip posla prilicno. Trenutno vucem dve skroz nezavisne grane :)
Inace ja ne bi proputovao 4 kontinenta. Najveci problem starijih osoba je one sme. Pogotovu ako veruju drugima kada im kazu da su godine problem :)

Ok, onda, kapa dole, bez zezanja. Posebno ako je promena posla bila iz nekog koji nema direktne veze sa programiranjem u programiranje i to ti nije struka inače.
 
Nazad
Vrh Dno