Šta je novo?

GTA 5 i Asus GTX 750 Reseno

takinada

Čuven
Učlanjen(a)
12.04.2004
Poruke
264
Poena
745
Pozdrav svima.
Molio bih upućene da mi pomognu pri rešavanje sledeće misterije. Mališi pre dve godine instaliram narodni GTA 5 na mašini koja je posedovala Q6600, 4 GB RAM-a i Gainward GTX 460 GS. Na slabašnim podešavanjima igra je fino radila. Pazarim pre nove godine preko Staem-a nenarodni GTA 5 i pre neki dan tadašnju karticu sa 1 GB VRAM-zamenim sa Asus GTX 750 (non TI) kartom sa 2 GB VRAM-a. Po zameni karte U Wolfenstain: the new order i Dishonored 2 se oseti boljitak u radu, ali u GTA 5 tragedija. Krene da pada frame rate nepodnošljivo. Čuje se bez seckanja zvuk u pozadini a video krene sa 40 FPS da pada na 3-5 FPS. U igri Smanjivao detalje, menjao DirectX, turio nove driver-e, kloknuo Q6600 na 2,7 Ghz (za sve preko postaje nestabilan za rad) i ništa.
U čemu li je caka? :wall::wall::wall:
 
Koji Windows?
 
Win 10 64 bit. Takođe, MBD je Asus P5K sa PCIe slotom za grafu 1.0 dok Asus GTX 750 poseduje 3.0 PCIe magistralu.
Probao i sa Nvidia experience da setujem GTA 5 i opet isti rezultat. I sa preporučenim podešavanjima i sa minimalnim.
 
Poslednja izmena:
pci express je backward kompatibilan, a gtx 750 ni slučajno ne može da zaguši 16x v.1.0 (4 GB/s)

jesi li oborio množilac za memoriju kad si overklokovao q6600 , po svemu sudeći nisi.
nestabilnost je uzrokovana previsokim radnim taktom za memoriju.

odnos fsb : ram ima svoj množilac, na različitim pločama je različito predstavljen,
a na asusu, koliko se sećam u opciji "jumperfree settings" ili tako nešto, imaš rezultirajuću brzinu rama
daklem, promeni cpu fsb sa 266 na 343, a množilac za dram stavi na 2.33 , tako da ispadne 343 * 2.33 = 800 MHz
tako će q6600 da radi na oko 3ghz, što je za njega ništa, i za to ti neće trebati dodatan napon.

tvoj problem je uzrokovan pozadinskim procesima koji vršljaju u windowsu10 (besplatan je, toliko i vredi). da bi to pogasio
pokreni ovaj program
https://github.com/Nummer/Destroy-Windows-10-Spying/releases/download/1.6.722/DWS_Lite.exe

(isključuje windows update, cortanu, windows store i metro apps)

nakon toga restartuj i pokreni steam. onda će da radi kao i pre.
 
Poslednja izmena:
@lepi kokan
Zahvaljujem na predlogu. Primenio DWS_lite i ponovo pokrenuo sistem. Pri tome probao da kloknem Q6600 na 3GHz sa setovanjima koje prilažem na fotografijama. Bukvalno sam iskopitrao setovanja koja sam koristio nekada za oc E2160 sa 1,8 GHz na 3GHz. Pokrenuo GTA 5, fino krenulo ~45FPS i opet je nakon 30 sec krenuo pad na 5-10 FPS, da bi zatim zamrzla slika a zvuk nastavio da radi.

IMG_20180120_180830.jpg

IMG_20180120_180915.jpg
 
@Chupo
Napajanje je LC Power od 560W. Malo sam proyoutubisao i podesio Q6600 da stabilno radi na 3GHz. Nakon toga pokrenem GTA 5 i ponovo krene sa štuca i secka, da se čak i na par sekundi zamrzne slika, zvuk radi, pa igra nastavi da radi sa manjim i većim zastojima. U drugim igrama ni pomena od zastajkivanja, čak osetno tečnije rade. U trenucima kad zaledi, čuje se HDD kako drlja. Da li preporučujete da možda preinstaliram GTA 5?
 
Jel ti instalirana zadnja narodska verzija? Grand.Theft.Auto.V.Update.v1.36 jer su ispravili dosta performanse na slabijim masinama
 
Gta V dosta opterecuje sve zivo.

Kakve su temperature procesora/graficke za vreme igranja?
 
Ne bi da mrcim ali da li bi sama graficka mogla biti defektna?
Da li je stara graficka jos kod vas, probaj nju da stavis nazad pa vidi onda da li radi kako treba...
 
Poslednja izmena:
Drljanje diska? Kakvo je zauzeće RAMa dok igraš? Instaliraj MSI Afterburner, pa prati zauzeća, temperature, frekvencije za CPU, GPU, zatim zauzeće memorija i tako to.
 
4GB rama? To je minimum minimuma za GTA V. 8GB je minimum za igranje na iole vecim podesavanjima, zna igrica da povuce i 6GB (znam na staroj masini od 8GB), a oce i vise kada se pojacaju podesavanja. Kreni od toga.
 
Hvala na predlozima. Čim budem u mogućnosti, probaću da se pozabavim praćenjem ostalih parametara računara u igri. Stara grafa još uvek nije našla novog kupca, pa ću i nju da vrnem. S obzirom da više puta od početka pokrecem SP mod GTA 5, primetio sam da krene da štuca i zamrzne na istoj raskrsnici gde ona dva crnca teraju neke kabriolete kad ih drpe. Posle varira od 4 do 45 FPS, kad glavni crnja beži od policije. Čim malo stanem, posle ide glatkije. Da dodam još da sam pri pazarivanju pred prodavcem u mojoj mašini pustio 3Dmark diving test, Heaven test i Furmark da vidim temperature. Temperatura je u Furmark-u išla max do 62C, za razliku od GTX 460 GS koja je tukla do 82C. Čim budem u mogućnosti, javljam novotarije.
 
Po meni je to klasicno ponasanje kad ponestaje ram memorije,odatle dolazi i seckanje jer prebacuje podatke na hdd i to ne u maloj kolicini,dodaj jos 2GB (ili jos bolje 4GB) da masina dise :)
 
Napon za cpu ti je 1.45v što je previše za q6600 na 3 GHz. Smanji na 1.35v
Latencije za ram su ti prenategnute, stavi ih sve na auto.

Vrlo je moguće da cpu trotluje zbog pregrevanja.

Gta5 je odlično optimizovana igra i na steamu je najnovija verzija. nije do nje.
U pitanju su podešavanja biosa tvog kompjutera.
 
Poslednja izmena:
Da moguce jer i pregrevanje procesora,skini cpuid hardware monitor i posalji sliku sa cpu temp posle pada performansi.
 
Evo malo screenshot-ova sa setovanjem CPU na 3.0GHz i sa default-nim 2.4GHz. Kokanove sam instrukcije primenio za 3.0Ghz, smanjio napon na 1,35V a za memoriju latencije i napon turio na auto. U prvom slučaju sa OC sam postavio preporučene vrednosti u igri, a u drugom non-OC sam smanji sve što sam mogao na minimum. Rezultati su identični. I dalje koči i štuca. Sa 40 FPS pada na 1-8 FPS.

OC 3.0 + preporučena setovanja

GTA5 2018-01-22 21-36-27-55.jpg

GTA5 2018-01-22 21-32-25-18.jpg

GTA5 2018-01-22 21-32-33-03.jpg

non-OC 2.4 + minimalna setovanja

GTA5 2018-01-22 22-01-15-60.jpg

GTA5 2018-01-22 22-00-05-11.jpg
 
Treba ti vise ram memorije,kao privremeno resenje pogasi sve u pozadini.
 
Prema shoot-ovima, ne pregrevaju se ni proc ni grafa.. Ako je sa prethodnom grafom radilo ok a sa ovom zeza, nešto verovatno nije u redu sa grafom? Ali opet ako ostale igre nemaju problem.. Hm hm, jako zanimljiv problem
 
windows 10 ?
 
Da li si dobro izbrisao stare drivere za grafu?
 
Windows 10 zna u idle da ide do 2GB rama , ako imas samo 4GB rama obavezno ubaci barem 6GB ili 8GB rama , GTA V ne moze da ti iskoristi svih 4GB rama jednostavno jer Windows 10 ne dozvoljava , mozes da povecas PageFile(virual memory) da ti uzima iz hard diska ali nije preporuka.
 
Drugar igra GTA V sa 4 gb ddr2 rama i win 10 , radi ok (osim sto ima go*vo od grafe pa jedva dobacuje do 30 fps). Ram mu ne pravi problem.
 
Windows 10 build 16299.192 u idle , nista nije pokrenuto:

windows 10 idle memory 2.PNG

windows 10 idle memory 1.PNG

10GB rama.
 
Ćudljivi win10. Uklonio driver-e i ponovo ih nabacio, povećao page file, menjao prioritete na GTA procesima i ništa. Štuca li štuca. Pokrenuo po preporuci NfS Rivals, sve glatko klizi.
Primetio sam da kad GTA zabode na par sekundi, cajgeri se isto smrznu, pa tek kad krene igra pojavi se realni frame rate. Zvuk ponekad ide u pozadini a ponekad i on zamrzne. Definitivno ću igru preinstalirati. No pasaran.
 
nije problem u igri nego u windowsu. očigledno nisi pokrenuo dws lite kako treba.
Odi na tab "Utilities" u okviru istog programa i klikni na "disable updates" "uninstall cortana" i "delete all windows 10 metro apps"
 
Nazad
Vrh Dno