Šta je novo?

Multicore CPU - šta ako samo jedno jezgro otkaže?

newpc

Poštovan
Učlanjen(a)
15.01.2018
Poruke
143
Poena
70
Teško je zamisliti u arhitekturi superkompjutera da sve stane ukoliko jedan CPU otkaže. Ali šta je sa današnjim multicore CPU-om?

Današnji Ryzen ima 8 jezgara, sa tendencijom da ih ima 16 u veoma bliskoj budućnosti. Da li je dostupna informacija od strane bar AMD-a šta se dešava ako i samo jedno jezgro otkaže ili u procesu proizvodnje postoji neki defekt (koji nije hardverski kritičan)?

Da li se podrazumeva da je tada ceo CPU neispravan ili postoji mehanizam da se signalizira OS-u da nešto sa tim jezgrom nije u redu i da se on ubuduće zaobidje. Odnosno, da li možda postoji čak i hardverska implementacija koja može da spreči da se to jezgro uopšte koristi?

Teško je zamisliti da takva mogućnost postoji unutar samog multicore CPU-a, ali ako se i dalje nastavi tendencija rasta broja jezgara, takodje je teško zamisliti da će postojati savršeno ispravan CPU.
 
Poslednja izmena:
Sta mislis kako nastaju 6core i 4core Ryzen CPU (kad si vec dao primer)?

Ako se u eksploataciji ispostavi da jedno jezgro ne valja ti ces to videti kao neku gresku (smrzavanje, pogresni proracun i sl) i pozvaces se na garanciju i zamenice ti se ceo CPU.

Ako je van garancije a bas si resen da vaskrsavas neispravan PC u 99% BIOS-aa (UEFI-ja) mozes selektivno da gasis jezgra koja zelis.
 
ih brate, koliko druge komponente imaju sitnica, kondenzatora itd.. pa traje sve po 10 godina. ti pitas za procesore koji nikad skoro ne crkavaju. pa ovaj moj q9650 ne bi trebao da predje 71 pa u stress testovima u pocetku kad sam ga klokovao gurao po 90 stepeni po sat vremena pa nista. msm da je to veoma veoma retko tako da nema smisla o tome ni razmisljati.
 
Ovo je isključivo teoretsko pitanje, sa eventualnim konkretnim praktičnim rešenjima, osim ako nije tehnološka tajna AMD-a/Intel-a.

Ako je poznat link ka nekoj oficijenoj AMD/Intel dokumentaciji, bilo bi mi veoma interesantno da pročitam. Teško je ovako napamet spekulisati bez tehničke dokumentacije, da li su i kakva rešenja implementirana.

Pošto nemam Ryzen niti odgovarajuće iskustvo sa višejezgarnim procesorima i pločama za njih, ne znam ni za bilo kakvu mogućnost isključivanja pojedinih jezgara iz BIOS-a. Hvala na ukazivanju.
 
Poslednja izmena:
Nema veze samo sa Ryzen-om, pomenut je samo kao primer. Istu stvar rade svi proizvodjaci, sto CPU sto GPU.

Recimo dizajnira se CPU sa 8 jezgara ili GPU sa 2048 sejdera u 16 blokova.

Neki ce biti potpuno ispravni, i moci ce da rade na maksimalnoj planiranoj brzini. Njima proizvodjac sljapne XGTXTurbo oznaku i prodaje ih za brdo love.

Neki ce biti potpuno ispravni, ali nece moci da rade na maksimalnoj brzini. Njima proizvodjac malo spusti brzinu (binning), lupi oznagu GTXTurbo i prodaje za malo manje brdo love.

Neki ce biti parcijalno neispravni. Njima proizvodjac umesto da baci ceo cip ugasi neispravne jedinice (kod GPU uglavnom lasercut-om tako da se ne mogu omoguciti nikako, mada nije uvek slucaj). Kod procesora kako kad. Tako se dobija npr 4 ili 6 jezgarni od 8 jezgarnog procesora; ili npr RX470 od RX480. Ili 1070 od 1080 i sl. ili oni silni Phenom x4 koji se "otkljucavaju" u x5 ili cak i u x6 i sl. Ima i grafickih gde je sve ispravno ali je potraznja za slabijim modelom velika pa se guraju ispravni cipovi na slabije modele (skoro je bio slucaj kod AMD da se otkljucavaju dodatni sejderi flesovanjem BIOSa - zaboravih na kojoj karti, mislim da je RX460, ali nisam vise siguran).
 
Poslednja izmena:
Ovo je isključivo teoretsko pitanje, sa eventualnim konkretnim praktičnim rešenjima, osim ako nije tehnološka tajna AMD-a/Intel-a.

Ako je poznat link ka nekoj oficijenoj AMD/Intel dokumentaciji, bilo bi mi veoma interesantno da pročitam. Teško je ovako napamet spekulisati bez tehničke dokumentacije, da li su i kakva rešenja implementirana.

Pošto nemam Ryzen niti odgovarajuće iskustvo sa višejezgarnim procesorima i pločama za njih, ne znam ni za bilo kakvu mogućnost isključivanja pojedinih jezgara iz BIOS-a. Hvala na ukazivanju.
Još od prvih kvad kore procesora je postojala mogućnost da se pojedina jezgra ugase, ali smo tada tu mogućnost koriustili da probamo da od dvo i trojezgarnih dobijemo trojezgarne ili u najbooljem slučaju četvorojezgarne.
Pošto je to postojalo još tamo negde 2009. zašto ne bi postojalo i danas posle skoroi 10 godina.
 
Inace desava se da umre core na CPU, meni je 6800K imao mrtav core 5 out of box, sanse za to jako male, al eto desi se....al reseno sve preko garancije, (zurka u servisu dok su uspeli da reprodukuju jer kome bi palo na pamet da ide i disabluje corove u biosu dok ne dobije stabilan boot)
 
Proces litografije koji se standardno koristi ima svoje limite i za manje od 14nm je prilično spektakularno. Intel je čini mi se stao na 10nm, dok AMD najavljuje čak 7nm do 2020. ..

Ako već nije drugačiji tehnološki proces u pitanju, 7nm će biti zaista izuzetno dostignuće. Ali, ubacivanje više jezgara pa čak i APU bi značajno povećalo temperaturu i TDP bi možda trebalo da bude i 200W, što bi značilo i ubrzano otkazivanje pojednih jezgara ili drugig vitalnih delova ako se sve ne uradi zaista savršeno.

Ako to već ne bude automatski regulisano u samom CPU, teško mi je i da zamislim bilo kakvo manuelno isključivanje iz BIOS-a. Automatsko obaranje frekvencije i sl. opet vodi u degradiranje performansi i nestabilnost, pa ni to nije optimalno rešenje...

Videćemo...
 
Nazad
Vrh Dno