Šta je novo?

AMD Ryzen - 2nd Generation 12nm CPUs rises in April 2018

Eve me. Instalirao 2700x i već se vide neki rezultati. Za sada je sve na default i originalni cooler.
CB 2700x stock.JPG CPU-Z mem 1.JPG CPU-Z mem 1.JPG
Kao što se vidi, memorija je na default 2400MHz sa velikim CL ali je benchmark (Performance test) memorije mnogo bolji nego na istoj brzini sa 1700x.
Sledi još testova uskoro.
2 mala problema, Ryzen Master ne radi a W7 se nešto nećkaju i zaglave čim se potpuno otvore. Ne radi tastatura i miš.
 
Koliko sam uspeo da ispratim pogotovu Linusov video review sve u svemu zapravo jedva primetno da se nesto "novo" desilo.

OC u realnom scenariju napredak za oko 100 Mhz, ukupno povecana potrosnja u odnosu na prethodnu generaciju itd..

Ko je kupio prvu generaciju nista nije propustio. Ko kupuje tek sad, onda moze da predje odmah na Gen2 a u tome i jeste poenta.

Sad kako je Boga mi bice veselo ako uskoro izadje Intel 8 core na Z390.
 
Ne zanima me/nas Intel sada. Evo memorija na 3200 Cl17. Dobar dobitak preko 1700x na isto setingu.
Ptest-mem-3200-1.JPG Aida-3200-Cl17.JPG
Memory latency pala sa 97.5
Edit:
RAM na 3400MHz. Nikakva fensi nameštanja samo DOCP na 3600 i Memory na 3400.
Ptest-mem-3400-1.JPG Aida-3400-Cl18.JPG
 
Poslednja izmena:
Nije ovo za Intel fanboyse i sinteticare. Ovo je za nas ostale.

Ne roguši se odmah...pominjanje i poređenje sa Intel procesorima je potpuno u kontekstu i u okvirima teme. Normalno je da se pominje i poredi konkurencija, kako drugačije odrediti poziciju na tržištu koje nije "samo AMD" ili "samo Intel".
Niti su teme AMD/Intel/Nvidia fan clubovi pa je ulaz zabranjen "onima drugima"...

Evo memorija na 3200 Cl17. Dobar dobitak preko 1700x na isto setingu.

Znači, više voli veći takt od nižeg CL-a...kako su se vremena okrenula :)
 
Poslednja izmena:
Jos ovde ne vidim nekog fanboy-izma osim njegovog, crvenog, onako kao po pravilu....

Dobro, lazem, i ja sam fanboy....svog novcanika.
 
Lep i obiman test, kao i uvek na ComputerBase.
Šteta što nemaju englesku verziju, ovako ostaju nedostupni za veliki broj korisnika.
Preneću neke utiske i zaključke sa testa.

AMD je novi 12 nm LP proizvodni proces za Pinnacle Ridge (PR) arhitekturu iskoristio za brže tranzistore, ali ne i za smanjenje strukture samog čipa,
tako da je PR čip ostao iste veličine (213 mm²), i istim brojem tranzistora (4,8 milijardi) u odnosu na Summit Ridge (SR). Razlog: troškovi razvoja su tako znatno smanjeni.
Latence (L1, 2, 3, RAM) su znatno niže, takođe je poboljšana RAM kompatibilnost.

PR je dobio novi turbo boost (automatsko podizanje frekvencije), nazvan XFR 2.
Razlika u odnosu na XFR (SR, tj. Ryzen generacije 1xxx) je u tome, što XFR 2 nije ograničen na dva jezgra, sada podiže radni takt na svim jezgrima istovremeno,
krajnji domet zavisi od temperature i potrošnje procesora, tako da vredi uložiti u neki bolji hladnjak.

Model 2700X ima ofset od +10 °C, tj. programi za očitavanje pokazuju za toliko veću vrednost u odnosu na realnu, mada neki programi, kao HWiNFO očitavaju obe (realnu i uvećanu).
PR procesori su zalemljeni za heatspreader.

Model 2700X dolazi sa novim boxed hladnjakom, nazvanim Wraith Prism (sa LED osvetljenjem).
Prvi utisak: za svakodnevnu upotrebu solidan model, pri punom opterećenju donekle čujan, ne i napadan, u tim uslovima temperatura procesora ide do 75-80 stepeni (realna temperatura).
Nije za obaranje OC rekorda, ili za korisnike koji vole tihe računare, ali kao besplatan dodatak, prilično dobar.

PR procesori rade i na prethodnim pločama, preduslov je novi BIOS od strane proizvođača.
Razlike između X370 i X470 su minimalne, sve što mogu X470 ploče, isto radi i na X370 (XFR 2 takođe). Naravno, uz napomenu da je BIOS aktuelan.
Po AMD-u, glavni razlog za nove X470 ploče je da proizvođači naprave bolje, optimizovanije modele, na osnovu iskustva stečenog sa X370.
Kao primer se navodi routing za DDR4 RAM, tj. vodovi/kontakti mogu biti bolji, tako da se postižu veće frekvencije memorije.

Jedini pravi novitet na X470 pločama je tehnologija nazvana StoreMI, koja se po potrebi može u svakom trenutku uključiti ili isključiti.
StoreMI = HDD, SSD i 2GB RAM se mogu spojiti u jednu particiju, na koju se mogu instalirati programi/igre kojima je bitna brzina učitavanja.
Poseban algoritam prepoznaje delove programa kojima je bitna brzina učitavanja, i prebacuje ih na RAM ili SSD, manje kritični ostaju na HDD.
Prednost: bolji odziv u odnosu na čistu instalaciju samo na HDD. Moje mišljenje: možda nije loše za korisnike SSD malog kapaciteta, kod ostalih ne vidim korist (veliki SSD).

Neke slike sa testa:

Programi, ocena u %

ocena programi.jpg

Igre, ocena u %

ocena igre.jpg

Igre, ocena frametimes

ocena frametimes.jpg

Razlika između X370 i X470 čipseta, može se voditi pod "statistička greška", pošto je skoro nepostojeća, testirano na ASUS Crosshair VI (X370) i VII (X370)

ocena programi X370-X470.jpg

PR voli brzu memoriju, pogotovo sa optimizovanim latencijama, na testu je korišćen G.Skill DDR4-4133 RAM (TridentZ, Samsung B-Die, Single Rank).
Rezultati (fps, igre) na DDR4-3466, sa optimizacijom, u procentima:

RAM optimizacija u igrama.jpg
 
Poslednja izmena:
Koliko vidim i fps razlika u odnosu na intel je na svega nekoliko frejmova, malo po malo mislim da u intelu osecaju amd-ov dah za vratom.Taj pritisak nam samo moze doneti vise.
 
Upravo tako i nude vise za manji novac (i5 8400) nego ranije. To je i poenta konkurencije. Ja ocekujem da vidim jos nesto od njih ove godine pored 8c/16t i7 i Z390 cipseta. Dal je to 9th gen ili sta vec.
 
Obzirom da im Zen+ opasno dahce za vratom i da ih dogodine ceka Zen 2, moraju hitno nesto novo izbaciti!
 
Sad malo OC procesora. 4.2GHz.
CB 2700x-TPU2-42.3400..JPG Ptest-TPU2-42-mem-3400-1.JPG
To je verovatno sve što mogu sa OEM cooler-om. temperature odu preko 75c.
 
Ne roguši se odmah...pominjanje i poređenje sa Intel procesorima je potpuno u kontekstu i u okvirima teme. Normalno je da se pominje i poredi konkurencija, kako drugačije odrediti poziciju na tržištu koje nije "samo AMD" ili "samo Intel".
Niti su teme AMD/Intel/Nvidia fan clubovi pa je ulaz zabranjen "onima drugima"...

Bas to. Kako drugacije.

Odgledah te review-e, posebno sa hardware unboxed i jednostavno imas jasnu situaciju trenutnog stanja na trzistu.
Uvek mi pogled doseze daleko i uvek vidim tu siru sliku.

Kada mali Intel 8400 onako kida u igrama sa odlicno pozicioniranom cenom dok najjaci i7 sa svojim OC potencijalom ostavlja onakve rezultate,
prosto ne mogu da se zapitam sta ce se desiti kada Intel uskoro izbaci 8 core procesor za koji sam siguran da ce da ga istweakuju poprilicno dobro.

Mozda ga cak i zadrze na istim TDP spec kao i 8700k tj. 95w.
E sad, zamisli takav jedan CPU sa OC-om na 5 Ghz sa svim 8/16.
Tu ce cena definitivno da presudi.

Jos ce vode proteci dok se sustigne Coffee Lake a do tada je pitanje sta ce Intel vec imati u ponudi.

Iskreno ne mogu da kazem da sam od Ryzen (refresh) nesto posebno ocekivao.
Ima unapredjenja poput boljeg IMC-a, visi boost i mizerno bolji OC. Cena je isto ok, za tu visu klasu ali..
 
Poslednja izmena:
untitled-12 (1).png
ozbiljno se primicu vrhu jasno je ko dan da je mana Ryzena nizak radni takt to je ono na cemu moraju poraditi u buducnosti. Zen 2 ili Zen3 kako se vec bude zvao mora da krene u borbu sa 5ghz intel konkurencijom.

Performance/price odlican = vrh

Sto se tice konkurencije intelu treba 8c/16t procesor pod hitno sramota koliko i7 8700K zaostaje u MT.

untitled-13.png
 
Poslednja izmena:
Bas to. Kako drugacije.

Odgledah te review-e, posebno sa hardware unboxed i jednostavno imas jasnu situaciju trenutnog stanja na trzistu.
Uvek mi pogled doseze daleko i uvek vidim tu siru sliku.

Kada mali Intel 8400 onako kida u igrama sa odlicno pozicioniranom cenom dok najjaci i7 sa svojim OC potencijalom ostavlja onakve rezultate,
prosto ne mogu da se zapitam sta ce se desiti kada Intel uskoro izbaci 8 core procesor za koji sam siguran da ce da ga istweakuju poprilicno dobro.

Mozda ga cak i zadrze na istim TDP spec kao i 8700k tj. 95w.
E sad, zamisli takav jedan CPU sa OC-om na 5 Ghz sa svim 8/16.
Tu ce cena definitivno da presudi.

Jos ce vode proteci dok se sustigne Coffee Lake a do tada je pitanje sta ce Intel vec imati u ponudi.

Iskreno ne mogu da kazem da sam od Ryzen (refresh) nesto posebno ocekivao.
Ima unapredjenja poput boljeg IMC-a, visi boost i mizerno bolji OC. Cena je isto ok, za tu visu klasu ali..

Pa druze ne kupuju svi konfu za igrice. Ni jedan od tih pobrojanih procesora meni nema smisla. Uzeo bi ih da mi ih dzabe das, ali da kupim 8700 pored R7 Rajzena nikad!A volim i da se igram, ali su mi bitna i jezgra za render, sto vise to bolje. Mogu da razumem da gejmer uzme 8400 sto je super izbor ili entuzijasta kao ti sto voli da obara rekorde pa uzme 8700, ali vecina ljudi koje poznajem vole i da se igraju + da im u pozadini konfa nesto radi, e to je prava stvar, igras se a u pozadini lova ceka. Drugo da nije ovih Rajzena ti bi na taj procesor cekao do 2020 god. i to je jos jedan dobitak za sve. I ja se nadam nekom mocnom 8/16 Intelu pa ga mozda uzjasem, a bilo bi lepo da drmam na 5ghz i zeleo bih da se to sto pre desi, zato ovaj razvoj dogadjaja na trzistu meni apsolutno odgovara.Evo ja licno na tredripperu renderujem u Premijeru + renderujem Cinemi i igram Dotu 2 i imam preko 90 fps, ubijam sa Padzom kao blesav!!!
 
Pa druze ne kupuju svi konfu za igrice. Ni jedan od tih pobrojanih procesora meni nema smisla. Uzeo bi ih da mi ih dzabe das, ali da kupim 8700 pored R7 Rajzena nikad!A volim i da se igram, ali su mi bitna i jezgra za render, sto vise to bolje. Mogu da razumem da gejmer uzme 8400 sto je super izbor ili entuzijasta kao ti sto voli da obara rekorde pa uzme 8700, ali vecina ljudi koje poznajem vole i da se igraju + da im u pozadini konfa nesto radi, e to je prava stvar, igras se a u pozadini lova ceka. Drugo da nije ovih Rajzena ti bi na taj procesor cekao do 2020 god. i to je jos jedan dobitak za sve. I ja se nadam nekom mocnom 8/16 Intelu pa ga mozda uzjasem, a bilo bi lepo da drmam na 5ghz i zeleo bih da se to sto pre desi, zato ovaj razvoj dogadjaja na trzistu meni apsolutno odgovara.Evo ja licno na tredripperu renderujem u Premijeru + renderujem Cinemi i igram Dotu 2 i imam preko 90 fps, ubijam sa Padzom kao blesav!!!

U principu se slazem. Dodao bih samo koji detalj. Ogromno je gaming trziste i svake godine je u porastu.
Moracu malo da izkarikiram ove tvoje izjave, cisto malo da ubacimo salu u formulu ;)

Hoces da kazes da na Intelu ne moze da se zaradjuje? :-devil-: Da ovaj moj CPU na 5.2 Ghz sa ovako fantasticnim performansama nesto mnogo zaostaje za R7?
U nekim testovima je cak i brzi, zavisno sta koristis. Zato je i dobar onaj review sa hardware unboxed. Imas odlican presek performansi kroz mogucnosti samog CPU-a.

Polazna tacka je perspektiva. Sta je ono sto je primarno? Kod tebe je primaran rad, posao a usputan gaming, to je nesto sto ti dodje onako cisto ponekad radi razonode.
I tvoj stav i nacin razmisljanja je sasvim opravdan. Nista ne gubis, samo dobijas, dalje od toga te nista i ne zanima.

Ja sam vise usao u pricu na nekom globalnom nivou kroz neku prizmu tehnoloskog napretka. Sta bi moglo da se ocekuje tako da ostaje jedino da vidimo kuda sve ovo vodi.
Vreme je uvek bilo jedini pravi pokazatelj.

Pozdrav.
 
Slazem se, da na Intelu i te kako moze da se zaradjuje, zato sam mom drugaru i savetovao da za njegov posao uzme 8700k!Do skoro smo u firmi gurali od Xeona do 7700k!
Da gejmersko trziste je ogromno, medjutim ja sebe smatram gejmerom i prevashodno sam gejmer pa sve ostalo, radim jer moram od necega da zivim, a gejmer sam jer dnevno igram bar tri partije Dote, a to nikad ne traje ispod 3 do 4 sata xd. E sad kad mi konfa omoguci da mogu u pozadini da raduckam + da se igram to je za mene, malo je reci decija radost.
Tehnolosko napredak bez zdrave i slabe konkurencije je upitan.Bitno je da paleta procesora bude sto vise raznovrsnija i da svako prema afinitetima moze da bira.
Drugar je skoro pazario R51600 za male pare, on srecan moze konacno da radi posao(renderuje u Premijeru) + da surfuje , igra neke njegove igre na Webu (WoT i WoW), slusa mjuzu i sve to odjednom + klinjo cim je sloban komp skace da se igra. Za tu lovu je doskoro je bilo nezamislivo sve to!
 
Intel izbaci 8/16, uz to konacno sahrani svoju 2066 platformu, a amd kod zen2 7nm napravi ccx od 6 jezgara i intel je opet u problemu, i to jos vecem.. AMD ova trka kosta jeftinije za sada, sve dok intel ne rodi novu arhitekturu sa svojom variacijom ccx (bice smesno kako ce pogaziti sve svoje ranije izjave i ismejavanje ccx).
p.s. verujem da ce intel opet da odradi paper launch sa 8/16 kako bi ometao prodaju zen+.
p.p.s. samo nek se trkaju, konacno je intel sjasio sa 4/8 pa napakon malo aktivnije da krene mt everywhere.
 
Poslednja izmena:
Nemački 3DCenter je veoma brzo sakupio presek rezultata testova Zen+ sa raznih stranica, i objavili rezultate, za sada samo za programe, igre će doći kasnije.
Prednost ovog preseka je što ublažava iskakanja, bilo u pozitivnom, ili negativnom smislu. Intel 8700K je normiran na 100%, a evo i liste:

3DCenter indeks performansi.jpg

Kao što se vidi iz tabele, AMD 2700X pobeđuje ubedljivo u odnosu na konkurenta Intel 8700K, takođe 2600X naspram 8600K.

Veliko iznenađenje za mene, a kako vidim po komentarima i za druge korisnike su rezultati gaming testova na Anandtech stranici, nije mi jasno šta se tu dešava.

Ovako ubedljiva pobeda Zen+ arhitekture u igrama na stranici koja je Intel reklamna filijala broj 1?
Jesu li se to Intel i Anandtech nešto potkačili, nije legla uplata, ili je neka nova zvrčka od strane Anandtecha?

Za sada samo jedno kratko saopštenje sa njihove strane:

Update: A number of comments have noted that some of our gaming numbers are different to other publications.
To clarify, we used the latest ASUS 0508 BIOS (on X470), full Windows RS3 + updates, Spectre/Meltdown patches, and updated gaming titles.
We are reviewing the data.


Anandtech rezultati gaming testova (imgur link, pošto ne mogu da kačim puno slika, tj. više od pet u jednoj poruci):

Average Frame Rate

https://imgur.com/a/lZ7zOlK

99th Percentile

https://imgur.com/a/LcDGlCP
 
Poslednja izmena:
U Anandtechu su nešto zabrljali s testovima, to su svi primetili.
Šteta što nema i5-8400 u toj tabeli, vrlo je popularan procesor...
 
Uf bre kakvi procesori za (relativno) mali novac :-devil-: Evo i Phoronix testa za linuxaše.
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ryzen-2600x-2700x&num=3

@Accuphase je već pisao o tome i ostavio ovaj ss, ali ajde da ponovimo. Nije klok ono što daje prednost intelu u igrama već arhitektura. Tj. memorijski kontroler pre svega. I ako neko misli da će 8c/16t biti bolji izbor za igre od 8700K, odmah moram da ga razočaram, pošto je nemoguće da razlika između ta dva bude veća od one između 8400 i 8700K koja je ~5%.
s4yEq0K.png

Inače, kad se uporedi MC sa prethodnih generacija (FX, APU...), pa Zen i sad Zen+, AMD je napravio ogroman skok. Ne sumnjam da će Zen2 i i Zen 3 biti još bolji po tom pitanju. Sve u svemu, svaka čast AMD-u. Pre svega za cenu, performanse i odnos cena/performanse R5 2600(X) modela.
 
Nije loš 2700x približio se 8700k ali ima jedan problem skoro isto košta tako da na žalost nije to još to...pozitivno je što se približava...
 
AMD je povukao mudar potez spustili su 8c/16T procesor u cijenovni rang intel 6c/12t procesora, zbog viska jezgri odnosi pobjedu u odnosu na i7 8700K (naravno u MT testovima) dok je iz testova jos vidljivo da je "kofi" jezgro jace od ZEN-a.

Ako cemo realno sa stanovista samog procesora 2700x nije uopste fer da se poredi sa i7 8700K jer ima 2c/4T vise, opet ako gledamo cijene jeste zavisi iz kog se ugla posmatra...bilo kako bilo procesori pripadaju istom cjenovnom segmentu i jedan i drugi su odlicni za taj novac zavisno od svrhe tako ce ljudi i uzimat.

Ne treba zaboravit da je jedan i7 6900K ne tako davno kostao 1000$ danas on zaostaje za ovim R7 amd procesorima koji kostaju 3x manje hocu reci vidljiv je ogroman napredak na polju performace/price segmenta.
 
Ne treba zaboraviti da 2700X dolazi sa solidnim heatpipe box coolerom. Ko hoće stock performanse dovoljno je da kupi samo procesor. Za 8700k mora da se da jos makar 40-45e za solidno hlađenje.
 
Ne mora 40-45e, za 20e moze da se kupi dobro poznati hladnjak koji ce biti apsolutno dovoljan za stock, kao i za neki blazi OC.

Nikakav box kuler ne moze da se poredi sa custom resenjima, ali je svakako bolje da ide, nego da ne ide uz procesor :)
 
Poslednja izmena:
Nije mi jasan ovaj Anandtech, sta su oni testirali i zasto nema 8400!!!
 
Nazad
Vrh Dno