Šta je novo?

AMD Ryzen - 2nd Generation 12nm CPUs rises in April 2018

Znači, ako sam dobro razumeo, sada nije više u pitanju hardver, nego softver? Odnosno, intel nadoknađuje zaostatak time što je Adobe bolje podesio svoje programe za intel procesore?

Zato sto je Adobe krsina od softvera i dodatna jezgra malo znace! Programeri im zive u proslosti!
 
Znači, ako sam dobro razumeo, sada nije više u pitanju hardver, nego softver? Odnosno, intel nadoknađuje zaostatak time što je Adobe bolje podesio svoje programe za intel procesore?

Zato sto je Adobe krsina od softvera i dodatna jezgra malo znace! Programeri im zive u proslosti!
 
Na KP-u. A 2600 je 24k u E, na KP-u ga nema još.
 
Na KP je imao R5 1600 za 155e i pre deset dana.
 
2600x je 215e preorder u EU sa PDV-om.
 
Na KP-u. A 2600 je 24k u E, na KP-u ga nema još.

To je poprilična razlika, nisam siguran da se 2600 isplati po toj ceni preko 1600...jedino da se čeka da mu padne cena.

Na Geizhalsu je 2600 195€...40€ razlike.
 
Poslednja izmena:
Naravno da se ne isplati, 1600 ostaje najdbest price/performance u galaksiji. Ali imati najnoviju igračku je i stvar prestiža pa mora da se plati malo više nego što je jača.
 
Naravno da se ne isplati. Da ne pricam napamet do sutra, ali ajde 10% je realna razlika, u praksi neprimetno.

Problem je samo, odnosno pitanje, koliko ce R5 1600 jos biti dostupan sa ovom cenom, jer su prekinuli proizvodnju i poceli su da "sklanjaju" sa rafovima u vidu sale-ova. Tako da ko u ovom trenutku ima potrebu za novom platformom, i zeli am4, onda nek juri dok moze, odnosno dok ima, na KP R5 1600 za 155e. Problem i dalje ostaje u vezi memare, odnosno cene iste. Kad 16GB DDR4 na 2400 ili 2666mhz kosta kao CPU, strasno. Ali opet, nista novo.

@peja
Zavisi za sta. Za (iskljucivo) gaming, iz vise uglova i razloga, definitivno NE. Ali da je overall odlican deal, to svakako.
 
Dobro, i novoj generaciji će pasti cena za koji mesec i neće biti tolika razlika...sve zavisi koliko se kome žuri s kupovinom.
 
Obično je oko 9AM EST, što znači da će kod nas oko 15h.
 
 
Fino, fino:
https://www.anandtech.com/show/12625/amd-second-generation-ryzen-7-2700x-2700-ryzen-5-2600x-2600

For users wanting the best, the Ryzen 7 2700X sits on top of the stack. Due to the new features of Zen+, the user gets more frequency and more boost in lightly threaded scenarios. AMD claims that most processors can do 4.2 GHz on all the cores; we did some minor testing and overclocked the system to 4.35 GHz stable, with DDR4-3600 in play as well. AMD has binned the high-end chips very close to the limits of the manufacturing process, giving eight cores with a nice cooler for a suggested retail price of $329. Even without an overclock, on a number of benchmarks the 2700X jumped over a number of blue team benchmark results, indicating that the improvements made to the design will give the user a high-performance machine.
 
Upravo mi javili iz prodavnice da mi je 2700x stigao, odoh da ga uzmem.
 
Ukratko, mislim da su sad X modeli mnogo interesantniji i prakticniji za upotrebu. Posebno 2600X posto dolazi sa kulerom, OC je limitiran, ja sam iskrneo ocekivao mozda malo vise OC prostora, ali dobro. Fino boosta out of box. U svakom slucaju odlicni procesori, overall, posebno iskacu za content creation.

Sa druge strane, za 230-250e(zavisno od modela ploce) i5 8400+B360 ploca je apsolutno best buy za gaming, jos jednom potvrdjeno. Jeftinije, prakticnije, ne cimas sa klokom, dodatnim hladjenjem (koliko god nekim bilo odbojno), ne razmisljas o biosu, manje se cimas oko memorije (odnosno sumanutih cena i ponude iste, koliko je to naravno u ovakvoj sitauciji moguce) sve radi kao sat out of box. Ovo vazi poredeci sa Ryzen non X modelima. Za mene jedan od najboljih deal-ova i kombo-a od Sandy-a pa na ovamo.

Mene sad samo zanima, sta ce intel uraditi i dal ce pored 8c/16t I7 modela ponuditi ove godine i komplet novu seriju, objektivno prostora i vremena od launcha coffee-a do kraja ove godine, itekako ima, a i potrebe, Ryzen se prodaje odlicno. Recimo 8c/8t i5.
 
Poslednja izmena:
Pa nema ni ovde cimanja sa klokom obzirom da svaki 2600x bustuje do 4,2 sa stok kulerom koji drzi sva jezgra OC i do 4,1 sa normalnim temperaturama, sto je dovoljno da preskoci 8400, e sad cena jeste veca pa se i ja slazem da je za buzet gejming 8400 isplativiji , iako Hardware Unboxed ipak predlaze 2600x pre nego 8400, ali najavio je poseban test ta dva procesora pa c emo videti!
 
Pa nema ni ovde cimanja sa klokom obzirom da svaki 2600x bustuje do 4,2 sa stok kulerom koji drzi sva jezgra OC i do 4,1 sa normalnim temperaturama, sto je dovoljno da preskoci 8400, e sad cena jeste veca pa se i ja slazem da je za buzet gejming 8400 isplativiji , iako Hardware Unboxed ipak predlaze 2600x pre nego 8400, ali najavio je poseban test ta dva procesora pa c emo videti!

Ne moze, sto se performansi tice, da ga preskoci nikako, u realnim uslovima, dakle sa nekim GTX 1070 gde se udara u GPU (sulovno receno), ponasaju se identicno, uz opasku da Intel ipak ima odredjeni headroom, sto se vidi sa testom uz GTX 1080ti. Sad objektivno, to je manje vise nebitno, na duze staze, pokazalo se u praksi. Al eto, iz ugla nazovi, nauke.

Uz razliku da je 2600X dobrih 35% skuplji od 160e koliko je i5 8400.
Ograda naravno, govorimo o igrama. Tu je "future proof" am4 platforme do 2020-te, namerno sa navodnicima, jer ako budemo u situaciji da posle kupovine bilo koja od ova dva procesora, da oni za 2 godine postanu obsolete, onda smo svi mi krajnji korisnici u velikom problemu. Jos veci oni koji odvoje veci novac.
Jasno realni osnov za takvu situaciju je reda ZERO, oba ce biti odlicni u godinama koje slede, sigurno bar 4 godine.
 
Deluje mi da je 2700(X) zvezda u ovim testovima...2600(X) je manje impresivan. Za igre je 8400 i dalje sweetspot.

Ko je očekivao manje potrošnje i slično, zeznuo se, heh. Za OC 2700(X) će ipak trebati seriozan kuler, izgleda, verovatno i ploča. Ko ih metne na B350 s namerom da overklokuje, neće se 'leba najest'.

2700(X) je definitivno upgrade, ne treba ni razmišljati o 1700 osim ako je cena baš, baš dobra. Za 6 jezgara, verovatno bih uzeo 8400 i čekao Zen 2 procesore...

Mene sad samo zanima, sta ce intel uraditi i dal ce pored 8c/16t I7 modela ponuditi ove godine i komplet novu seriju, objektivno prostora i vremena od launcha coffee-a do kraja ove godine, itekako ima, a i potrebe, Ryzen se prodaje odlicno. Recimo 8c/8t i5.

Intel definitivno sprema 8-core i7, verovatno za Z390, samo je pitanje kada će.
Što se tiče 8-core i5, nisam siguran da će tako skoro. Špekulišemo, ofkorz, šta pa mi znamo...
 
Nema ovde upgrada vidim nakon testa Linusa, mada nisam ni očekivao nešto spec. Mrzelo bi me da se bakćem da menjam cpu za nevidljivi napredak. Super je za one koji tek nabavljaju 8/16 cpu.
 
Utisak jednog od clanova foruma techpowerup.com

"Stock 7600K-like performance in games from an overclocked 8c/16t is disappointing to say the least . 2700X has serious workstation performance tho. I just can't explain people putting ryzen in rigs that are mostly for gaming. "
 
@djoko
Slazem se.
@Panonski
Realno ni ja ne bih trcao da zamenim stari R7 za novi, ima tu nekih dobitaka, ali sve u svemu nisu vredni razlike u parama!
 
Nema ovde upgrada vidim nakon testa Linusa, mada nisam ni očekivao nešto spec. Mrzelo bi me da se bakćem da menjam cpu za nevidljivi napredak. Super je za one koji tek nabavljaju 8/16 cpu.

Na to sam i mislio...no sam se bezveze izrazio. Za mene i meni slične bi itekako bio upgrade sa Haswell i5...sa već postojećih Ryzena ne baš.
 
Ja cekam grofa da se vrati iz radnje i testira svoj procesor.
 
Nazad
Vrh Dno