Šta je novo?

AMD Ryzen - 2nd Generation 12nm CPUs rises in April 2018

Malo da obrnemo igricu. :D

https://valid.x86.fr/1sqcwt

1sqcwt.png


file.php
 
Malo je baja preterao sa naponom i temperaturom cini mi se!
 
Ali je svakako prelepo gledati 4.5GHz na 8/16 jeftinom procesoru.
 
Ovo ako hoce da ga spali, na odlicnom je putu.:d
 
Rus je u pitanju, prisutan bas u onoj temi na koju sam dao link ranije. A sto se tice rezultata: dobra voda, otvoren prozor, zima...
p.s. cak i na 4,2GHz je dosta vrelo za 24/7. A za verodostojne rezultate u testovima treba sacekati nov agesa. Ovo trenutno je pod pitanjem.
 
Poslednja izmena:
Super za sve one kojima je bitna memara, meni se cini da je to najveci gain, ovako na prvu. Vise klokovi i dosta stabiliniji, po ovim "review-ova" svi lagano pucaju na 3600 ili 3866.
 
Poslednja izmena:
Meni licno ce najbolja stvar od ove druge generacije biti pad cena prve generacije :)
 
Prve neće biti za par meseci da se kupi nov. Jedino ako misliš na polovno.
 
Đoko prestani sa dezavuisanjem javnosti. AM4 je u startu jeftiniji od 1151, a kasnije zbog podrške do 2020 postaje još dosta isplatljiviji.
 
Đoko prestani sa dezavuisanjem javnosti. AM4 je u startu jeftiniji od 1151, a kasnije zbog podrške do 2020 postaje još dosta isplatljiviji.

Netacno, uz standardno ne iznosenje cinjenica koje potvrdjuju/ne potvrdjuju nesto.

I5 8400 se moze nabaviti za 160e, dok stigne Ryzen 2 uveliko ce biti ploca za njega, mislim na B360, one malo prakticnije zbog headera i uopste portova na samoj ploci od najjeftnijih su trenutno po eu i ispod 80e, sto je npr. Gigabyte B360M D3H, primer samo ima ih vise i od samog GA a i od drugih, ali generalno meni bar na papiru ova deluje kao best buy. Nebitno, dakle 230-240e za CPU+plocu.

Sa AMD strane, svima znamo, da treba uzeti bolje b350 ploce za klokanje six core modela, dakle kvalitetniji VRM, plus one jeftinije su jos siromasnije od intelovih po pitanju protova, dakle uz cpu-a bez X sifuksa, neka ploca tipa MSI Tomahawk koja je bila na launchu 120e, sad je tipa 100e. Videcemo koliko ce biti B450 verzija. Plus 20-25e za aftermarket hladnjak. Launch cena R5 2600 modela ce biti 200e, dakle lagano dolazimo do cifre od 320e...Dosta bolji deal, jer jasno je da ovde samo refresh kod Ryzen modela, je uzeti R5 1600 dok mu je cena ovakva, slicna i5 8400 i ustedeti 40tak evra. Isto vazi i za b350 ploce dok su dostupne, govorim za novo u radnjama i za CPU i za plocu.
Ali dobro, mi ovde govorimo u Ryzen 2nd gen temi...

Iz ugla igara, posto sam o tome pisao, koji je razlog dati 80e vise u ovoj budzet klasi, ili ti prakticno 30% vise?! Za iste performanse u igrama, kazem iste jer i5 8400 bez obzira sto ima dobrih 20% prednosti sa GTX 1080ti, niko nece upariti ni i5 ni R5 sa tom kartom, nego sa GTX 1070 i slabijim, eventualno sa GTX 1080 (ili njihovima naslednicima), tako da je to manje vise isti fps, a definitivno isti osecaj u toku igre.

Future proof am4 platforme?! Danas smo u 2018-toj godini, sad od Ryzena imamo refresh iz prethodne koji u igrama moze da donese skoro pa nista, sledece godine cemo imati smanjenje proizvodnog procesa, pa novi refresh u 2020toj i to je to. Slozicemo se da tu nikakvih drasticnijh, ili game changer promena u performansama nece biti, iz iskustva prethodnih godina, dakle opet kazem za IGRE jako malo, u suprotnom koja bi logika bila da kupis sad novu platformu, puknes u budzet (gaming) klasi preko 300e i onda za dve godine imas obsolete procesor?! Znaci, to prosto nikada nije funkcionisalo, ne funkcionise, niti ce ikada funkcionisati, posebno u situaciju gde su konzole za developera main gaming platform, bar vecinu njih. Ako bude razlike sa poslednjom to ce biti 10,15% maks u odnosu na prvu, i to ce se videti sa nekim naslednikom GTX 1080ti, u bench testovima, jer niko normalan nece kombinovati CPU od 200 sa GPU od tipa 800e, a za toliko se definitivno ne menja CPU! Slozicemo se i tu.

I onda, osim reklame, koja je svrha onda podrske am4 platforme jos pune 2 godine?! Kazem, mislim da bi svi mi, bez obzira sta kupili, dakle bili Intel ili Ryzen, u velikom problemu, da nam platforma postane obsolete tek tako za 2 godine...Ponavljam, to tako nece ici, nikada. Prosto u nekom trenutku, ne tako bliskom, ce i Zen i Coffeee postai obsolete i to je to. Onda menjas sve, ne samo CPU. Te price bice, jos malo, cekaj i na kraju to predje u mozda, a onda u nikad, zavrsavaju prostuim novcem.

Gde se opet vracam na pricu, zasto bi, AKO SI IGRAC (ponavljam, da mi posle neko ne izvrce izjave), pljunuo 50-80e vise novca u ovoj klasi? Onako da bacis. To je SSD od 256GB, npr.
Ja kapiram da su neki ljudi, ne ti druze konkretno, skoro pukli taj novac za R5 1600, pa sad dal traze neko opravdanje u mom prozivanju i svima zivima to preporucju. Nek oni kazu da li je tako, ako jeste, boleS! Ja apsolutno nemam problem, niti me apsolutno zanima, ako neko zeli nesto tako, samo da bi uzeo neki brend, ali da se svima koji lepo pitaju to potura+prozivaju moje izjave, izvinite molim vas, nista u pravu.
 
Poslednja izmena:
Ja nikada nisam imao Intel već isključivo AMD ili Cyrix, međutim sada se ozbiljno dvoumim da uzmem Intel, jer iskreno AMD je uvek bio jefitiniji a perforamanse su bile tu negde...na žalost moja impresija sada je da je razlika u ceni značajno smanjena između AMD i Intel, a performanse su i dalje tu negde tako da je pitanje da li AMD više najoptimalnija varijanta...za svakodnevni rad (dakle igre i ostalo :)...)
 
Vani ima dobrih b350 ploca za oc ~80e: msi b350 pc mate naprimer. U Srbiji ljudi cesto kupuju racunar na 5+ godina. S toga ryzen r5 6/12 ima prednost nad i5 8400, cak i za upgrade: em podrska traje do 2020, pa ce se moci ubaciti noviji cpu, em moze se lagano preci i na r7 8/16 po potrebi.
i5 8400 ima svrhe uzeti ako:
a. igraju se starije igre (mislim mmo i igre stare gradje, kojima je obicno i 2-4-6 niti dovoljno, ima i novih takvih, ali bice sve manje), pa s toga nije toliko potreban mt, vec nesto jace jegro
b. ne koristi se za rad u mt programima
c. covek jednostavno nece da se bakce sa oc i trazi stabilnost iz kutije (i cak tu stock r5 1600 je nekih 20-25% jaci u mt)
p.s. uvek sam bio ubedjen da intel box kuleri su tezak krs i odmah idu na zamenu, tako da dodatak 20e za hladnjak vazi i za intel sto se mene tice.
 
Vani ima dobrih b350 ploca za oc ~80e: msi b350 pc mate naprimer. U Srbiji ljudi cesto kupuju racunar na 5+ godina. S toga ryzen r5 6/12 ima prednost nad i5 8400, cak i za upgrade: em podrska traje do 2020, pa ce se moci ubaciti noviji cpu, em moze se lagano preci i na r7 8/16 po potrebi.
i5 8400 ima svrhe uzeti ako:
a. igraju se starije igre (mislim mmo i igre stare gradje, kojima je obicno i 2-4-6 niti dovoljno, ima i novih takvih, ali bice sve manje), pa s toga nije toliko potreban mt, vec nesto jace jegro
b. ne koristi se za rad u mt programima
c. covek jednostavno nece da se bakce sa oc i trazi stabilnost iz kutije (i cak tu stock r5 1600 je nekih 20-25% jaci u mt)
p.s. uvek sam bio ubedjen da intel box kuleri su tezak krs i odmah idu na zamenu, tako da dodatak 20e za hladnjak vazi i za intel sto se mene tice.

Ma slažem se ja sa tobom samo mislim da je problem što je linija sada baš zamagljena...nije više kao pre...jednostavno AMD nije više baš tako jeftin...da bi moglo da se igra samo na tu kartu...kao u prošlosti.
 
Vani ima dobrih b350 ploca za oc ~80e: msi b350 pc mate naprimer. U Srbiji ljudi cesto kupuju racunar na 5+ godina. S toga ryzen r5 6/12 ima prednost nad i5 8400, cak i za upgrade: em podrska traje do 2020, pa ce se moci ubaciti noviji cpu, em moze se lagano preci i na r7 8/16 po potrebi.
i5 8400 ima svrhe uzeti ako:
a. igraju se starije igre (mislim mmo i igre stare gradje, kojima je obicno i 2-4-6 niti dovoljno, ima i novih takvih, ali bice sve manje), pa s toga nije toliko potreban mt, vec nesto jace jegro
b. ne koristi se za rad u mt programima
c. covek jednostavno nece da se bakce sa oc i trazi stabilnost iz kutije (i cak tu stock r5 1600 je nekih 20-25% jaci u mt)
p.s. uvek sam bio ubedjen da intel box kuleri su tezak krs i odmah idu na zamenu, tako da dodatak 20e za hladnjak vazi i za intel sto se mene tice.

1) PC Mate ploca nije dostupna po toj ceni.

2) Opet koja je svrha podrske, a samim tim i kupovine bilo cega, ako pretpostavimo da ce biti obsolete za 2 godine?! Plus placati sve to 25-30%, vise.

3) Intel box kuler je vise nego dovoljan za lockan cpu, kao sto je uvek i bio. Temperature ne idu preko 60tak stepeni u igrama uz buku, koja je jako mala, meni je neprimetna, a jako sam alergican na postojanje iste.

3) I5 je samo starijim igrama ispred?! U novima vec kaska? No cmment.
 
Vani ima dobrih b350 ploca za oc ~80e: msi b350 pc mate naprimer. U Srbiji ljudi cesto kupuju racunar na 5+ godina. S toga ryzen r5 6/12 ima prednost nad i5 8400, cak i za upgrade: em podrska traje do 2020, pa ce se moci ubaciti noviji cpu, em moze se lagano preci i na r7 8/16 po potrebi.
i5 8400 ima svrhe uzeti ako:
a. igraju se starije igre (mislim mmo i igre stare gradje, kojima je obicno i 2-4-6 niti dovoljno, ima i novih takvih, ali bice sve manje), pa s toga nije toliko potreban mt, vec nesto jace jegro
b. ne koristi se za rad u mt programima
c. covek jednostavno nece da se bakce sa oc i trazi stabilnost iz kutije (i cak tu stock r5 1600 je nekih 20-25% jaci u mt)
p.s. uvek sam bio ubedjen da intel box kuleri su tezak krs i odmah idu na zamenu, tako da dodatak 20e za hladnjak vazi i za intel sto se mene tice.

1) PC Mate ploca nije dostupna po toj ceni.

2) Opet koja je svrha podrske, a samim tim i kupovine bilo cega, ako pretpostavimo da ce biti obsolete za 2 godine?! Plus placati sve to 25-30%, vise.

3) Intel box kuler je vise nego dovoljan za lockan cpu, kao sto je uvek i bio. Temperature ne idu preko 60tak stepeni u igrama uz buku, koja je jako mala, meni je neprimetna, a jako sam alergican na postojanje iste.

3) I5 je samo starijim igrama ispred?! U novima vec kaska? No cmment.
 
Nije mnogo komplikovano. Gaming- intel. Sve ostalo, osim za programe koji bolje rade na intelu zbog lose optimizacije- Ryzen.
 
- Nijedan (novi) CPU ne treba klokovati zbog performansi
- Ni za jedan (novi) CPU ne treba skupa ploča
- Nijedan box kluer nije dobar
- Svaki box kuler je dovoljan
- Svaki (novi) procesor, sa 4 i više jezgara je odličan za gaming ako je grafika usko grlo (95% slučajeva)
- Zen2 je nova arhitektura u novom procesu (7nm)
- Dobri procesori nikad nisu bili jeftiniji
- Svaki procesor od €100 i više jeste odličan za gaming sa kartama iz srednjeg segmenta aktuelne i budućih generacija (200-300€) za aktuelne i buduće AAA naslove. Kao i za ozbiljan rad, učenje, zabavu...
- Razlika u performansama od 10% se ne primećuje u radu
- Najbolji procesor/proizvod jeste onaj koji se koristi, a ne onaj koji stoji parkiran
- Većina ljudi menja i ploču sa procesorom, tako da podrška za platformu nije toliko bitna
- Uvek je bolje imati više opcija za upgrade nego manje

Offtopic:
Jedini intel CPU koji bih platio jeste neki Atom/Pentium/Celeron u 2u1 uređaju, pošto tu AMD nema ništa u ponudi, a ARM i dalje nije za Windows i/ili Linux desktop programe
 
Đoko, MSI x370 crait 110e. 1600 apsolutno zadovoljava farbički hladnjak(za razliku od 8400). 1600 u radnjama 21800, 8400 20850, 8e razlika.

2xxx serija donosi bar 10% poboljšanja, 3xxx će doneti drastična poboljšanja 14nm-->7nm, a 4xxx bar 10% na 3xxx seriju.
Tako da najverovatnije sa 3xxx serijom cenovno 4/8 menja 4/4, 6/12->4/8, 8/16->6/12, a za 8/16 ko zna, zavisi i od Intela, tako da je moguće i drastična promena, pa 6/12->4/4, 8/16->4/8, 10/20->6/12, 12/24(ili čak 16/32)->8/16.
 
Iz ugla igara, posto sam o tome pisao, koji je razlog dati 80e vise u ovoj budzet klasi, ili ti prakticno 30% vise?! Za iste performanse u igrama, kazem iste jer i5 8400 bez obzira sto ima dobrih 20% prednosti sa GTX 1080ti, niko nece upariti ni i5 ni R5 sa tom kartom, nego sa GTX 1070 i slabijim, eventualno sa GTX 1080 (ili njihovima naslednicima), tako da je to manje vise isti fps, a definitivno isti osecaj u toku igre.

Treba uzeti u obzir da za par meseci stiže nova nV generacija. Te da će neki "GTX 2080" imati performanse GTX 1080 Ti, a da će GTX 2070 verovatno biti 10-15% sporiji od toga.

Ko uzima danas uzimaće i to u obzir. Naravno u zavisnosti od toga u kakvom stanju bude rudarenje i da li će karte biti dostupne širim masama.

A ako rudarenje postane neisplativo biće popularno i jeftino terati i gtx 1070/1080 SLI.

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
Ne treba to uzimati u obzir, pošto će naredni AAA naslovi biti toliko zahtevni da neki naredni GTX 2060 neće izvući ni 60-70 FPS u njima. Baš kao što je danas GTX 1060, iako je u rangu x80 karte iz prethodne generacije (GTX 980). Tj. opet će grafika biti usko grlo.
 
Poslednja izmena:
Čisto da potvrdimo:

Daact_nXkAAal_Z.jpg
 
Ne treba to uzimati u obzir, pošto će naredni AAA naslovi biti toliko zahtevni da neki naredni GTX 2060 neće izvući ni 60-70 FPS u njima. Baš kao što je danas GTX 1060, iako je u rangu x80 karte iz prethodne generacije (GTX 980). Tj. opet će grafika biti usko grlo.

Kakav crni GTX 2060, to je polako na granici da postane slabašno i za današnje standarde. Jedino možda u SLI. Znam jer polako već počinjem da se mučim sa GTX 1080, a to je tu negde. :D
 
Poslednja izmena:
Đoko, MSI x370 crait 110e. 1600 apsolutno zadovoljava farbički hladnjak(za razliku od 8400). 1600 u radnjama 21800, 8400 20850, 8e razlika.

2xxx serija donosi bar 10% poboljšanja, 3xxx će doneti drastična poboljšanja 14nm-->7nm, a 4xxx bar 10% na 3xxx seriju.
Tako da najverovatnije sa 3xxx serijom cenovno 4/8 menja 4/4, 6/12->4/8, 8/16->6/12, a za 8/16 ko zna, zavisi i od Intela, tako da je moguće i drastična promena, pa 6/12->4/4, 8/16->4/8, 10/20->6/12, 12/24(ili čak 16/32)->8/16.

Pominje se 6 core CCX kao osnova 3xxx serije. Po sadašnjoj šemi to mu dođe ovako: R3 - 6/6, R5 - 6/12 i 8/16, R7 - 12/24, TR - 20/40 i 24/48. Sa 6 jezgara po CCX povećava se broj varijanti, pa možda bude i ovako: R3 - 4/4, 4/8 i 6/6, R5 - 6/12, 8/16, R7 - 10/20 i 12/24, TR - 16/32, 20/40 i 24/48.
 
Poslednja izmena:
To šta će biti u trećoj generaciji, pričaćemo dogodine. Ono što je bitno, jeste da ni ova druga ne izgleda loše i da nudi više za uloženi novac u odnosu na prethodnu. Jedino me zanima kako će se ponašati 4c/8t modeli bez IGP-a (sa više kešs)

Kakav crni GTX 2060, to je polako na granici da postane slabašno i za današnje standarde. Jedino možda u SLI. Znam jer polako već počinjem da se mučim sa GTX 1080, a to je tu negde. :D
To je upravo znak da je grafička skoro uvek usko grlo i da nema smisla ulagati u procesor više nego što je potrebno. Odnosno, za gaming je svejedno koji si procesor kupio, tj. ne stoji da je i5 bolji izbor, pošto u takvoj situaciji nije. Ali sigurno nije ni lošiji.
Takođe, ljudi uglavnom kupuju krte iz istg segmenta, pa ne treba očekivati mnogo njih koji su u jednoj generaciji kupili kartu od 150-200€, a u narednoj će dati 600€ za GPU.
 
Nazad
Vrh Dno