Šta je novo?

AMD Ryzen - 2nd Generation 12nm CPUs rises in April 2018

Kratak update, uzeo sam ovaj Kingstone Predator 3600. Probao DOCP profil za 3200 i neće da radi. Bootuje Windows ali se sistem smrzne u random trenucima.
Probao sam malo da podignem napon memorije i da olabavim tajminge, ali i nakon toga Prime krašira. Probaću da se poigram sa novijim BIOSom i dodatno sa tajminzima kada opet budem imao vremena.

A sa druge strane sam uspeo da zategnem tajminge ovog Trident-a sada je stabilan na 2933Mhz 16-16-16-39-55. :)
 
Možda je do ploče i/ili BIOS-a. Ja sam samo namestio DOCP na 3000 a memoriju na 3200 i super stabilno.
 
Nema potrebe za otvaranjem iste teme. Ako ima trolova, spamera, hejtera i sl, prijavljujte i resavamo.
 
Nema potrebe za otvaranjem iste teme. Ako ima trolova, spamera, hejtera i sl, prijavljujte i resavamo.
Ima potrebe, ova je već preuzeta od strane intelovaca i razvodnjena do krajnih granica. Molim te vrati temu gde je bila.
 
Znaci onaj ko misli drugacije, iz njegovog ugla racionalnije, plus iznosi cinjenice, potkovane cinjenice, je odmah intelovac?! Isto vazi i za obrnutu situaciju.

Onda definitivno ima potrebe....sa takvom logikom razmisljanja.
 
Ima potrebe, ova je već preuzeta od strane intelovaca i razvodnjena do krajnih granica. Molim te vrati temu gde je bila.

Ne duvaju svi u istu frulu, lepota je u različitosti mišljenja.

Inače, AMD već odavno koristi ovu marketing strategiju (čuju koji je Intelov čipset, ostave isto slovo i povećaju broj). Za neukog kupca to znači sigurnu kupovinu jer je veće-bolje.

Ne čitaju svi recenzije niti vrte benčeve, tako da je ova strategija sasvim legitimna, bitno je da se uzmu pare.

Imao je Intel loših marketniških poteza (kada je udario antireklamu za Ryzen), premda je AMD uvek bio jače ispade. Ne znam da li ću ikad zaboraviti Poor Volta plakat, to ni Dunav ne može oprati.
 
Ima potrebe, ova je već preuzeta od strane intelovaca i razvodnjena do krajnih granica. Molim te vrati temu gde je bila.

Necu/necemo vracati duple teme jer tom logikom moze svako da otvara "duplikate" ako smatra da tema vise nije u duhu i sl... slozices se da to nikako ne valja.

Kao sto sam lepo rekao, prijavljujte sve nepravilnosti i bice sve ok.
 
Ne duvaju svi u istu frulu, lepota je u različitosti mišljenja.

Inače, AMD već odavno koristi ovu marketing strategiju (čuju koji je Intelov čipset, ostave isto slovo i povećaju broj). Za neukog kupca to znači sigurnu kupovinu jer je veće-bolje.

Ne čitaju svi recenzije niti vrte benčeve, tako da je ova strategija sasvim legitimna, bitno je da se uzmu pare.

Imao je Intel loših marketniških poteza (kada je udario antireklamu za Ryzen), premda je AMD uvek bio jače ispade. Ne znam da li ću ikad zaboraviti Poor Volta plakat, to ni Dunav ne može oprati.
Nije baš tačno, Ryzen2 ima veću frekfenciju i bolji IMC, proces je takođe smanjen,jedino što je ostalo isto je generalna arhitektura. Ima i drugih poboljšanja kao XFR2 i mogućnos OC-a na pojedinačnim jezgrima. Nije kao Intel pa da doda K na kraju i naplati 100 dolara za to. Ryzen2 je čak jeftiniji od prvog može da radi na svim AM4 pločama i chipsetu. Ryzen2 sa prvog Ryzen-a je baš dobar napredak.
 
Poslednja izmena:
Znaci onaj ko misli drugacije, iz njegovog ugla racionalnije, plus iznosi cinjenice, potkovane cinjenice, je odmah intelovac?! Isto vazi i za obrnutu situaciju.
Ne. Intelvoac je samo onda kada izvodi zaključak na osnovu nepotpunih činjenica, namerno ili slučajno (ne)iznetih. Npr. zaključak "Ryzen 5 2600(X) je lošiji za gaming od intela" nije činjenica. Pošto se zanemaruju svi ostali delovi gaming PC-a, te u 90-95% slučajeva razlike u igrama nema. Ispravan zaključak bi bio: "U 5-10% slučajeva (144+ Hz, GTX 1080 Ti, CPU usko grlo...) se više isplati uzeti Intel za gaming, nego Ryzen 2000" :d

Evo malo testova novih linux distribucija, koga zanima tema
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu1804-fedora28-clear&num=2
 
Poslednja izmena:
Necu/necemo vracati duple teme jer tom logikom moze svako da otvara "duplikate" ako smatra da tema vise nije u duhu i sl... slozices se da to nikako ne valja.

Pisao sam ja da to ne valja još kada je napravljena dupla win 10 tema, ali niko nije slušao :p
 
Iskreno mislim da ima potrebe za razdvajanjem tema. Ne toliko zbog razlike mišljenja, koliko zbog različite tematike.
Ovde u ovoj temi se prvenstveno diskutuje o vestima, šta bi bilo kad bi bilo, šta da kupim,...
I to mnogo razuđuje postove nama koji imamo proc i hoćemo da diskutujemo o tome kako podesiti memoriju, OC-ovati, ...
Niti nas koji smo ga kupili preterano interesuju ove diskusije da li se isplati kupiti procesor ili ne, niti ove što diskutuju o tome interesuje kako se on podešava kada ga nemaju. Pls razdvojite ih i imenujte na odgovarajuci način prema sadržaju.
 
I to mnogo razuđuje postove nama koji imamo proc i hoćemo da diskutujemo o tome kako podesiti memoriju, OC-ovati, ...

Za ovakve rasprave oduvek postoji poseban podforum, kao stariji forumaš trebao bi to znati. Uostalom čak i stoji upozorenje u nazivu ovog podforuma, kao recimo i u nazivu podforuma za memorije. :)

Pažnja, za overklokovanje procesora postoji zaseban forum!
Pažnja, za overklokovanje memorije postoji zaseban forum!
 
Poslednja izmena:
Za ovakve rasprave oduvek postoji poseban podforum, kao stariji forumaš trebao bi to znati. Uostalom čak i stoji upozorenje u nazivu ovog podforuma, kao recimo i u nazivu podforuma za memorije. :)

Bezobrazan si.
Ima podforum i za korisničke opise, pa eno pcbeast korisnički opisi i u ovom podforumu, i na gpu podforumu...
a o mod temi '771 na 775 mod' temi da i ne govorim.
 
Neznam da lis dobro razumemo, Ryzen a specijalno Ryzen 2 i njhive peroformance su jako vezane sa memorijom, više nego što je ikada bilo sa AMD a bogami i sa Intel procesorima, zato sam mislio da je odvojena tema za Rayzen2 opravdana a pod istim "krovom". Ako ne može, ne može, neću ništa više o tome da postavljam a vi samo nastavite da pričate o intelu. Meni su od celog foruma ostala samo 2 mesta da gledam, one teme o prodaji i kupovini. Otišao ceo forum dođavola.
Pgledaj te samo recimo ovaj forum: http://www.overclock.net/forum/10-amd-cpus/
OCforum1.JPG
A to je samo jedan mali deo o (skoro)istoj stvari. Koliko je posećen, mora da mlati pare na reklamama.
 
Neznam da lis dobro razumemo, Ryzen a specijalno Ryzen 2 i njhive peroformance su jako vezane sa memorijom, više nego što je ikada bilo sa AMD a bogami i sa Intel procesorima, zato sam mislio da je odvojena tema za Rayzen2 opravdana a pod istim "krovom". Ako ne može, ne može, neću ništa više o tome da postavljam a vi samo nastavite da pričate o intelu. Meni su od celog foruma ostala samo 2 mesta da gledam, one teme o prodaji i kupovini. Otišao ceo forum dođavola.
Pgledaj te samo recimo ovaj forum: http://www.overclock.net/forum/10-amd-cpus/
Pogledajte prilog 250867
A to je samo jedan mali deo o (skoro)istoj stvari. Koliko je posećen, mora da mlati pare na reklamama.

Hvala za link. :)
Vidimo se tamo, kad već i sami admini kažu da za ove tehničke diskusije ima drugi forum gde bi trebalo o tome da se piše. :D
 
Primetio sam jako čudnu stvar lokalni asus na sajtu uopšte nema x 470 ploče....i stvarno je situacija sa istim ispod svake kritike.
 
Bezobrazan si.
Ima podforum i za korisničke opise, pa eno pcbeast korisnički opisi i u ovom podforumu, i na gpu podforumu...
a o mod temi '771 na 775 mod' temi da i ne govorim.

Stvar je u tome što se u podforumu za overklokovanje može otvoriti tema za svaki pojedinačni procesor iz serije, da tamo nema širanja generalne rasprave i upada sa strane, forum tako funkcioniše duže od decenije. Dok u ovom podforumu ide neka generalnija/opšta rasprava i da ne možeš terati ljude iz ovog podforuma zato što ti se ne sviđa taj neki širi diskurs i zato što neko želi da se komentariše isključivo o oc-u procesora i memorije, za čega već postoji podforum gde limit tema nije opšt i ograničen.

Nema tu bilo kakvog bezobrazluka sa moje strane, već samo usmeravanje.
 
Poslednja izmena:
Stvar je u tome što se u podforumu za overklokovanje može otvoriti tema za svaki pojedinačni procesor iz serije, da tamo nema širanja generalne rasprave i upada sa strane, forum tako funkcioniše duže od decenije. Dok u ovom podforumu ide neka generalnija/opšta rasprava i da ne možeš terati ljude iz ovog podforuma zato što ti se ne sviđa taj neki širi diskurs i zato što neko želi da se komentariše isključivo o oc-u procesora i memorije, za čega već postoji podforum gde limit tema nije opšt i ograničen.

Nema tu bilo kakvog bezobrazluka sa moje strane, već samo usmeravanje.

Slažem se.

Inače, u novom videu by Gamers Nexus se može videti kad izlaze novi AMD chipsetovi: https://youtu.be/6QazUSw97xY?t=4m17s

Z490 već u junu, B450 krajem jula...
 
Poslednja izmena:
Vidimo se tamo, kad već i sami admini kažu da za ove tehničke diskusije ima drugi forum gde bi trebalo o tome da se piše. :D

Gde je to receno?

Stvar je vrlo jednostavna i Rama je lepo objasnio. OC podforum je idealan jer ga "hejteri" zaobilaze.

@Count: sta treba da nam kaze taj ss? Uporedjujes opste poznati english world wide forum sa regionalnim forumom na srpskom jeziku?
Ako tako gledamo, mi smo izuzetno poseceni, ali na zalost ne zbog hw sekcija ( ili bilo koje druge ) koje su u debelom zaostatku u odnosu na "leba bez motike" podforume.

Ja vas molim da otvorite temu u OC sekciji, iskreno me zanima odziv... ako bude nesto ozbiljnije (mada gledajuci statistiku, malo verovatno), rado cemo malo preurediti stvari da svima bude lepse i bolje...
 
Nije baš za ovu temu ali moram da kažem da imam osećaj da ceo benchmark forum polako odumire...nekako imam utisak da sve manje ljudi učestvuje u raspravama, pa čak se dešava da i super popularne teme kao što je sbb i slično ostanu po pola dana dan bez komentara...šteta benchmark je sinonim za domaću it scenu...isto tako desile su se i neke čudne stvari kao na primer naglo uklanjanje benchm forum aplikacije i onemogućavanje rada na play storu....nadam se bolje ali vidim samo lošije...
 
@DukeLander
Citirana rečenica ima smajli na kraju. ;) Ali u raminom postu zaista stoji "Pažnja, za overklokovanje memorije postoji zaseban forum!". :)

Za sada sam probao memoriju i sa novijim BIOS-om na 3200 i 3133. Oba setovanja nisu stabilna. 3200 čak i sa olabavljenim tajminzima, a za 3133 stavi suviše labave tajminge (22+) na kojima radi, ali čim ih malo zategnem sve ode do đavola... Proverio sam ovaj Kingstone je Samsung B-die, dok je Trident Z koji imam Samsung E-die.

Za sada mi Kingstone radi stabilno na 3066 16-16-16-35-52. Trfc tajminzi su kriminalni, tako da ću to još probati da zategnem.
Kapiram da mi je ploča glavni ograničavajući faktor u ovom trenutku.
 
U raminom postu stoji samo ono što (sa razlogom) stoji u opisu podforuma duže od decenije, ništa izmišljeno :)

5ANeOWS.jpg


Naravno niko nema ništa protiv takve rasprave u ovom podforumu, ali mnogi svakako imaju dosta toga protiv pokušaja gušenja opšte rasprave, poređenja i slično, radi ideje da bi tu trebalo samo da se diskutuje o oc-u, o čemu smo već raspravili :d
 
Poslednja izmena:
@CountMike
Druze, mene interesuju temperature tog procesora, u kojim momentima moze da bustuje preko 4.2, koliko jezgara?
Drugo, opisi malo poboljsanja, konkretno koliko vidim da si prodao starijeg R7 pa me interesuju ubrzanja sa novim procesorom u odnosu na stari tj. konkretno koji program(ne mislim na sintetiku vec realni rad)?
 
Sa ovim cooler-om retko kada stiže blizu 70c u realnom radu. Privuklo me je na 2700x zbog realno 300MHz+ viši taktovi (u mom slučaju od realnih, stabilnih 3.9GHz na1700x na 4.225GHz sa 2700x) i bolja upotreba memorije. Super stabilno RAM 3200 MHz, nešto manje stabilno 3333MHz ali bi i to trebalo da se popravi na x470 chipset ploči. Trenutni OC je na 4.225GHz RAM 3200 Cl16. Sva poboljšanja se vide najbolje u Handbrake i Wondershare Video Converter Ultimate koje najviše upotrebljavam za MM a na AutoCad-u nešto manje. Uglavnom tamo gde 8/16 dolazi najviše do izražaja.
Kao što se može videti po mojoj GPU kartici, system nije baš za neko naročito igranje pa tu nemam nekih komentara. Jedino što sam primetio je da na igrama gde GPU pogađa 100%, processor ne ide preko 15ak %. Zbog svega ovoga ja bih preporučio x470 chipset ali nije loše ni na x370 ako se sve namesti dobro.
Još jedna stvar oki x470, XFR/PB radi u 3 stepena a na x370 ima somo jedan, prvi stepen koji i ne radi baš nešto naročito ili benčmark programi ne mogu da ga upotrebe kako treba. To je naravno samo ako se ostavi sve na auto, na OC ne znači ništa.
Recimo CB15 čak smanji frekvenciju na 3915 MHz sa ponekad samo kao treptaj do 4,35 na jednom i to pogrešnom jezgru.
Kažem "pogrešnom" jer u Ryzen Masteru je obeleženo zlatnom zvezdicom najbolji core ali ništa ne podiže freqvenciju baš na njemu. Koliko sam video većina programa forsira prvi i poslednji core. Bilo bi zanimljivo videti dali neki drugi processor pokazuje zlatnu zvezdicu na nekom drugom core-u, ovaj moj pokazuje zlatnu na 3ćem core i srebrnu na 5om. U teoriji bi oni trebalo da najviše bustuju u single core aplikacijama.
Coler koji dolazi sa 2700x je dobar za normalnu upotrebu (sve na auto) i bez naročitog OC (oko 4 - 4.1GHz) bez probijanja 70c. Bio je montiran sam dan -dva pa nisam nešto naročito testirao sa njim.
Sve zajedno, isplati se 2700x preko 1700x pa čak i preko 1800x ali ovaj poslednji samo ako se ne zamenjuje sa 2700x i da ide na x470 chipset.
Do sada sam na ovj ploči imao 1600x, 1700x (neto bolji) i sada 2700x (mnogo bolji od 1700x) a tuče 1600x sa bar 50-60%. Samo ovaj Wraith vredi jedno 50E koliko bi trebalo za cooler istih performansi.
Sve zajedno "No regrets" po meni.
 
Preko 4.2 ide samo ako je load na 1 ili 2 jezgra.
Konkretnije za moj:
ThreadsTakt[GHz]
14.32 - 4.35
24.2 - 4.22
34.15 - 4.18
44.03 - 4.08
64.03
84.0 - 4.05
163.95 - 4.03

ryzen2700x_clocks.png
 
Nazad
Vrh Dno