Šta je novo?

AMD Ryzen - 2nd Generation 12nm CPUs rises in April 2018

Odakle ti ideja da sam ostrascen? Maksimalno sam realan.
Ja ti lepo kazem da razloga ima brdo. Pa imam i ja prijatelje s decom, cujem brdo razloga. Znam i ljude koje imaju po 3-4 desktop racunara, znam i one koji imaju samo jedan i ne daju deci da prilaze. Poenta jd da ne osudjujes unapred druge jer ne znas kakve razloge imaju.
Dalje stvarno ne bih ulazio u raspravu, necu da trujem temu. Ako zelis da nastavis baci PM slobodno ;)

Tapatalk
 
i8700k treba da stoji uporedo sa R2800x, R2700x nije top of the line.
I kod najjačih modela je AMD duplo efikasniji a više nego duplo povoljniji, to samo govori u korist (ne)ozbiljnosti konkurencije.
 
Ne postoji 2800x, prestanite da sanjate... Kad se on bude pojavio, biće druga priča.

Nego... Intel se opasno pojačava sa stručnim kadrovima... Nadam se da će AMD uspeti da održi korak sa Intelom i posle 2021,kad se očekuje Intelova potpuno nova i radikalna arhitektura.

Gesendet von meinem Redmi Note 4 mit Tapatalk
 
Fin korak napred Amd-a, ali i dalje kaskaju za intelom sto se tice performansi per core sto je bitno za 95% korisnika. A da, na ovom forumu se svi bave ozbiljnim radom i strimingom igrica koje ne igraju [emoji23]

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Netacno, razlika u IPC-u je na nivou statisticke greske, kao sto je bila i sa prvom generacijom Ryzen procesora, u odnosu na Coffee lake.
 
Fin korak napred Amd-a, ali i dalje kaskaju za intelom sto se tice performansi per core sto je bitno za 95% korisnika. A da, na ovom forumu se svi bave ozbiljnim radom i strimingom igrica koje ne igraju [emoji23]

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока

Ne nego testiraju single core performanse i IPS u Tetrisu na Intel masinama koje su im kupili mama i tata!
 
Fin korak napred Amd-a, ali i dalje kaskaju za intelom sto se tice performansi per core sto je bitno za 95% korisnika. A da, na ovom forumu se svi bave ozbiljnim radom i strimingom igrica koje ne igraju [emoji23]
95% korisnika nema potrebu ni za najlošiji Ryzen ili Coffee Lake. Da je tako, ne bi kupovali jeftinie ULV laptopove, telefone i tablete da odrade "posao" koji su do juče radili na PC-u
 
AMD Ryzen 7 2nd gen

Otvaram ovu temu u nadi da će zaista biti posvećena diskusiji o Ryzen 7 2700(X) procesorima, i korisna onima koji imaju ove procesore ili planiraju da ih nabave.

Da ukratko rekapituliramo iskustva sa forum do sada:

 
Da dodam na moja iskustva sa linka iznad.
Juče sam se još malo igrao sa memorijom. Uspeo sam da poteram ovaj Trident Z F4-3000C15D-16GTZB stabilno na 2933MHz, ali sam morao primetno da podignem latencije.
Dok je na 2866MHz memorija radila stabilno sa 16-16-16-36-67, da bi radila na 2933MHz morao sam to da olabavim na 16-16-16-39-72.

Nije do memorije sigurno, jer je ista ta na 1700X radila stabilno na 2933MHz sa 16-16-16-38-56. Ne znam šta je sa ovim novim Ryzen-om, pa traži toliko labavije tRAS i tRC tajminge? Koliko vidim u postovima koje je CountMike okačio i njemu su ove latencije dosta labave (bez uvrede :)).
Danas bi trebalo da pokupim Kingston Predator 3600 kit, pa da vidim kako će se sa njim ponašati.
 
Da li neko slučajno ili namerno ima neku informaciju kada će se kod nas naći u ponudi x470 ploče?

Sent from my ONEPLUS 5T using Tapatalk
 
Ovo se desilo i sa x 370 pločama na početku...iskreno ne mogu da verujem da su svi toliko nesposobni da ne mogu da nabave ploče kada izađe i procesor...ili je to jeftin pokušaj da se uvali starija generacija....po naravno najnovijoj ceni...
 
Da nastavimo gde smo stali.
Danas sam ubacio BIOS 4011 a u međuvremenu sam se čuo sa mekim starim poznanicima na drugom OC forumu.
Naj novija verzija Ryzen Master-a, ima mogućnost dizanja po jednog cora na viši boost ali to nisam još probao dovoljno, malo koči po nekad kada se ide preko limita.
Drugo je novi Asus Ai3 (AI_Suite_III_3.00.13_DIP5_1.05.13) koji vše ne pravi probleme. Za lenje ili koji neće da se bakću sa OC ima automatski OC mode sa testiranjem do jednog sata. Pustio sam ga odradi taj test i namestio je OC na 4.1GHz što je nešto manje nego moj ručni rad od 4.225GHz. Što je naj bolje, nije samo softverski OC nego radi directno na BIOS-u i namešta BIOS po svom testu.
Sada čekam Prime x470 Pro da se pojavi ovde.
Ovaj poznanik sa tog OC foruma je nabavio CH7 sa x470 chipsetom i sada mu memorija radi na 3666MHz a na Prime 370 nije htela ni makac od 3200MHz. I to mu je namešteno samo preko DOCP.
Suma-sumarum, ja bih savetovao potencijalnim 2600 -2700x mušterijama da sačekaju malo dok se ovde ne pojave ploče sa X4xx chipsetom.
 
Poslednja izmena:
Za lenje, ja mislim da nema potrebe da išta čačkaju ako imaju X model. :)
Meni stock 2700X sa vodenim hlađenjem all core turbo u Prime-u je u proseku 4GHz, a šeta između 3,95 i 4,03 GHz. U nešto realističnijem workload-u verovatno bi išao i preko toga. Tako da 4,1GHz za par desetina MHz se ne isplati previše s obzirom da se gubi single core turbo od par stotina MHz.
Na stranu što se sa ovim 4 phase VRMom na B350M-A ne usuđujem da dižem napon procesoru. :)
Valjda će biti sa ovim novim chipsetovima neka krštena mATX ploča, sa malo robusnijim VRMom.

Što se tRC tajminga tiče, naleteh na interesantan tekst/test:
https://overclock3d.net/reviews/cpu...ry_optimisation_-_the_effect_of_trc_timings/2
tl;dr Sve AM4 ploče setuju fiksne i prilično labave tRC tajminge, i to su sve labaviji što je frekvencija memorije viša.
Uticaj na performanse nije dramatičan, plus baš zavisi od aplikacije. Igre najviše profitiraju od zatezanja tRC tajminga: 1-4% perf boost posle zatezanja tajminga.
 
Kupiš sve to i vidiš da ne možeš da "ućeraš" TR4 CPU:

Q4.png
 
Oni (i AMD i Intel) k'o da to namerno rade, da troluju korisnike...ta imena za chipsetove i to.
 
Dobro je da nisam prvi :d


Ja cu biti malo iskreniji od tebe pa cu bez dlake na jeziku da kazem da to “kao” ne postoji vec se koristi psiholoski faktor uticaja.
AMD se tom vrstom marketinga koristi vec odavno i nije samo u ovoj oblasti vec u mnogim.

Nomenklatura, kopiranje raznih tehnologija, povlacenje istih ili slicnih poteza kao konkurencija (i sa jedne i sa druge strane) itd.
Ima primera. Neko to primeti i razume, nekom nije ni bitno. Na neke sigurno deluje.
 
Ja mislim da su im iste gazde, i jedni te isti uzimaju profit, pa tako da je sve jedno ko i kako i sa kim saradjuje, ko za koga radi , a najmanje je bitno kako se zove cipset!
 
ispliva neka slicica i odmah svi misle to je tako. nikome ne pada napamet da je mozda fake?
 
"If it's on the internet, it must be true!" :D
 
Nazad
Vrh Dno