Šta je novo?

AMD Ryzen - 2nd Generation 12nm CPUs rises in April 2018

Cuti, ne kudi ih. Da nije njih jos bi 7700K bio ultimativni procesor.

Tapatalk from Poco loco

Koliko realna cinjenica samo. Da nije bilo AMD-a, dobijali bismo i dalje 4c/8t procesore kao top. A sada odjednom se pojavio 8/16, a pre toga jedna generacija samo 6/12. Koje li slucajnosti :D
 
jel može neko ko je u priči da mi objasni što oni ne mogu evo već celu deceniju da zadovolje potražnju?zbog konzola?
 
jel može neko ko je u priči da mi objasni što oni ne mogu evo već celu deceniju da zadovolje potražnju?zbog konzola?

Nemaju konzole veze sa ovime. Posebno što mislim da se prave u TSMC-u, ali neka me neko ispravi.

Proizvodnja se planira mesecima unapred. OEM/AIB partneri, veliki lanci, uvoznici... poruče ono što misle da će prodavati. Prognoze se prave na osnovu istorije, trendova, doba godine (b2s, praznici, godišnja doba...) i slično. Na osnovu njihovih planova prodaje, proizvođač planira proizvodnju. Ako prodavci promaše u proceni, i prodaju manje nego što očekuju, onda se smanjuje porudžbina za naredni period (kvartal). Ako potražnja bude veća od planirane, onda se šalju hitne porudžbine proizvođaču. U zavisnosti od kapaciteta, on možda ima prostora za povećanje ili ne. U prvom slučaju krajnji kupac ne primećuje razliku u odnosu na standardno snabdevanje. U drugom dolazi do rasta cena dok se ili potražnja ne smanji ili se povećaju kapaciteti izradom novih pogona.

Za proizvodnju postoji minimalno vreme od porudžbine prodavca do prodaje krajnjem korisniku. Uglavnom se delovi prave na jednom mestu, sklapaju i pakuju na dugom, šalje u distributivne centre na treće, a kupac je na četvrtom. Svaka od ovih operacija traje po nekoliko dana ili nedelja.

Kada proizvođač izbaci nov proizvod na tržište po nekoj ceni, ta cena je dogovorena sa prodajom i OEM partnerima. Sve korekcije cene zavise od njih, a ne proizvođača. On isti proizvod može da im prodaje samo za manju sumu, ne i veću. Ali se retko menja, pošto se ta cena planira par godina unapred. Moguće je i da prodavci odmah povećaju cenu, ako vide da će je tržište prihvatiti i tako povećaju svoju zaradu. Izmene kod proizvođača su moguće samo u slučaju naglog rasta cene sirovine, a i to zavisi od samog proizvoda, tj. udela materijala.

Ovo je moje iskustvo iz prve ruke iz jedne grane industrije. Tako je manje više za sve proizvode koji idu i za OEM i za krajnjeg kupca.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav.

Zamolicu vas za misljenje o sledecim stanjima:

https://imgur.com/a/nA5ah96

Da li je Speecy taj koji gresi?
BIOS kaze, takodje, drugacije, odnosno similarno HW Monitoru.
 
Poslednja izmena:
Speecy je deinstaliran.
Na HW Infu nije prikazana opcija koja nudi uvid u temperature ili je ja ne vidim.

https://imgur.com/a/bhtZmAI

BIOS ocitava sledece vrednosti:
https://imgur.com/a/26D0oeu

EDIT:

Upravo sam pronasao.
Prilikom pokretanja programa isao sam na opciju "Sensors only" .
Ovo su onda validne temperature, da ne moram sve (nadam se) iznova raditi:

https://imgur.com/a/ZHdquBB

Speecy je pokazivao 71-77-79-80, sto je suludo.
 
Poslednja izmena:
Klikni na Sensors, dobices ocitavanja svih senzora pa i za temp.
Ili prilikom startovanja programa odaberi opciju "sensors only"..
Ili podesi u setings da ti se ocitavanja sa senzora podizu odmah sa programom..
 
Klikni na Sensors, dobices ocitavanja svih senzora pa i za temp.
Ili prilikom startovanja programa odaberi opciju "sensors only"..
Ili podesi u setings da ti se ocitavanja sa senzora podizu odmah sa programom..

Da, bas sam editovao post dodavsi drugopomenuto.
Hvala.
Bice tako. Vazno mi je samo da nemam problema sa temperaturama. Sa Intelom je lakse (ili je u pitanju samo navika). Svi programi mi na drugoj konfiguraciji prikazuju similarne temperature. :)
 
Poslednja izmena:
Probaj i program Aida64, ja ga koristim duze vreme i uvek su ocitavanja bila ok..
 
Da li se meni cini ili se VRM na ovoj ploci, kako pokazuje HWInfo, dobro zagrejao (99 stepeni)? Racunar nije pod opterecenjem.
Instaliracu i AIDA program sada.

EDIT:

Instalirana je AIDA64.

Temperatura VRM-a iznosi 99 stepeni. Kako spustiti istu ?

https://imgur.com/a/aiq1a4t
 
Poslednja izmena:
Dodirni rukom hladnjake na ploci. Ako nije vrelo, onda su ocitavanja netacna.
 
Poslednja izmena:
Da, bas sam editovao post dodavsi drugopomenuto.
Hvala.
Bice tako. Vazno mi je samo da nemam problema sa temperaturama. Sa Intelom je lakse (ili je u pitanju samo navika). Svi programi mi na drugoj konfiguraciji prikazuju similarne temperature. :)
Mislis, slicne temperature? Zasto izmisljas reci koje pritom nisu ni krace ni lakse za izgovor ili pisanje? :d

Tapatalk from Poco loco
 
Dodirni rukom hladnjake na ploci. Ako nije vrelo, onda su ocitavanja netacna.

Hladnjaci na ploci su daleko od vrelih. Ocitavanja su pogresna. Hvala ti.

Mislis, slicne temperature? Zasto izmisljas reci koje pritom nisu ni krace ni lakse za izgovor ili pisanje? :d

Mislim, similarne temperature. Similarno je jednako slicnom i obrnuto. Termin je postojan.
Dalje, drugima je tezi za izgovor ili pisanje zbog navike na prisutniji ili lenjosti. Drugo je verovatnije. Dok navedeno na licni vokabular nece uticati tako sto ce ga svesti na stotinu reci, niti bih to dozvolio.
Uostalom covek je kao voda - uvek tece nizbrdo. Sto je tuzno. Znanje je izopaceno u muku, a imperativna potreba svodjenje na "jednostavnost" potkrepljenu autoritarnim mentalitetom, oblikuje drustvo u kojem se iole zdrava manjina nalazi na margini. Odatle i takav komentar kao definicija kolektivne svesti.
Pozdrav.
 
Pa ni ovaj mađarski šoping sajt nije baš udešen sa cenom, to je ryzen 7 i košta 108 890 Forinti ili 338€, a na tom sajtu je Ryzen 5 2600
isto kao kod nas u web prodavnicama, kada se pretvori u dinare bude 21.330 dinara,
plus dok platim nekome ko će još zaraditi, bude mi isto kao u Emmi, a tamo je mislim 25000
 
Poslednja izmena:
Linkovah 2700x jer je o njemu valjda bilo reci prosle 2 strane tj 15og 16og.. bio neki spike i ti si pitao za cenu i rekose ti po toj od juce/prekjuce.

To je 20e skuplje, ti rece 50? Druga stvar, oni zaradjuju od povracaja PDVa i to manje nego sto je taj PDV, moze samo da te izadje similarno ili ekvivalentno ceni sa ipona :).
 
Da, ali taman nađem na oglasima Ryzen 5 2600 po nekoj razumnoj ceni i napišem poruku i onda dobijem poruku da je poskupilo za recimo 50€.
I to kod svakog... Piše oko 160€ na oglasima ili piše akcija, a kada ih pitam za cenu bude preko 200€.
Ako neko zna gde ima da se kupi po normalnoj ceni neka mi se javi u pp.

Po normalnoj ceni jedino preko da ga kupis i doneses.

Cena u SK za 2600 je 145€ sa PDV-om dok je X verzija 209€.
 
Što je tolika razlika između običnog i X modela u SK?

Koliko je kod njih 2700? U kojoj radnji/sajtu je najbolje pogledati?
 
Što je tolika razlika između običnog i X modela u SK?

Koliko je kod njih 2700? U kojoj radnji/sajtu je najbolje pogledati?

2700 je sporiji od x za oko 10% tolika je otprilike i raylika u ceni. Radnji u Srbiji nema puno...kada bolje raymislim svi su jedna :)
 
Po normalnoj ceni jedino preko da ga kupis i doneses.

Cena u SK za 2600 je 145€ sa PDV-om dok je X verzija 209€.
Trebalo bi onda dva puta da idem da bi bilo jeftinije, prvo da ga kupim pa sa carine da se opet vratim tamo gde sam ga kupio sa bi mi vratili razliku od pdv.

Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
 
Što je tolika razlika između običnog i X modela u SK?

Koliko je kod njih 2700? U kojoj radnji/sajtu je najbolje pogledati?

Pa ne znam zasto je tolika razlika ali takve su cene pa biraj. :)

2700 Ryzen je oko 260€, X verzija je nesto malo preko 300€.

Kapiram da im prodaja 2600 cpu-a ide bolje nego X model, pa im se ne spusta cena. To je moja pretpostavka.

Za sajt, pusti mi PM pa cu ti poslati.
 
Poslednja izmena:
Mnogi su proglasili 2600 kao Best By godine baš zbog cene.
 
Kod mene na poslu stigle dve Ryzen 2700K masine sa 32gb rama, GTX1070Ti i dve masine sa i7 8700K, 64gb rama, GTX1080.

Render scena u Afteru: i7 23:06 minuta, Ryzen 20:18 minuta
Keyshot: i7 143, Ryzen 164
 
Kako se pokazao Ryzen 2700U? Gledam neki laptop na akciji a nisam pratio situaciju sa mobilnim Ryzen procesorima, treba mi za Linux.
 
Da li je normalno da mi procesor varira u brzini / voltazi.. OC sam ga na 3.8ghz ali kad udjem u CPU on menja vrednosti svake sekunde, cas 1.5ghz i voltaza 0.6.. nikad ne vidim da radi na 3.8ghz.. Jel to neka usteda energije ukljucena i dal je ovo normalno pa da ostavim ovako ?
 
da,nema razloga da uvek bude nakucan narocito ako si ga klokovao i dizao voltazu/napon.proverices dal radi kako treba sa bilo kojim stress testerom.takodje,vidi koji ti je power profil upaljen tj najbolje bi bilo kad bi okacio ovde skrinsat advanced power settings-a.
 
Nazad
Vrh Dno