Šta je novo?

AMD Ryzen - 2nd Generation 12nm CPUs rises in April 2018

newpc

Poštovan
Učlanjen(a)
15.01.2018
Poruke
143
Poena
60
Tražeći informacije o planiranoj novoj desktop konfiguraciji baziranoj na Ryzen 7 (koji je ionako džinovski skok za mene sa starog double-core CPU baziranog desktopa), pronadjoh i ovu vest:

https://www.forbes.com/sites/antony...readripper-and-apus-inbound-too/#27997d0811ed

Ova vest je prilično senzacionalistička za mene - sa 14nm na 12nm u ovoj, a zatim 7nm do 2020. Ako sve bude po planu, sigurno će uticati na drastičan pad cena i verujem da će većina "smrtnika" biti u mogućnosti da sebi priušti superkompjuter u džepu (t.j. na stolu)...


Izvinjavam se ako je već bilo diskusije na ovu temu.
 
Krece hype..Ipc povecan za 10%, opet iza intela po svemu osim po broju jezgara.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
IPC nije povećan uopšte. Niti će biti u ovoj generaciji. Klok je povećan za 5-6% u ovom slučaju, i pretpostavalja se da je IMC bolji. I dalje je ova ponuda (R5 2600 i R5 2600X) najbolji izbor za uložen novac :)
 
Ne mora da znači da su ovi taktovi finalni. Može biti da je ovo ES procesor. Zen+ bi treba da ima i Infinity Fabric g2... Svakako bi bilo lepo da amd objavi nešto zvanično.
 
Nisu toliki genijalci da povecaju SAMO clock za 5-6 posto i da to serviraju kupcima.Intel sada ima bolju ponudu nego kada je izasao ryzen, tako da amd mora malo vise ponudi od bednih 5-6 procenata povecanja clocka. Nelogicno je da za godinu dana podignu prosecan clock za 200 MHz i nissta vise(pa nisu oni intel majku mu).
 
Nisu toliki genijalci da povecaju SAMO clock za 5-6 posto i da to serviraju kupcima.Intel sada ima bolju ponudu nego kada je izasao ryzen, tako da amd mora malo vise ponudi od bednih 5-6 procenata povecanja clocka. Nelogicno je da za godinu dana podignu prosecan clock za 200 MHz i nissta vise(pa nisu oni intel majku mu).

Postoje limiti kolilko moze da se postigne za godinu dana. Intel je gulio debelo dok je stigao od 4.5GHz do 5GHz average overclock dok base clock nije diran vec duze vreme. Pa i za ovaj Ryzen su godinama radili da bi postigli ovaj IPC.
 
Po svemu sudeći i ovaj će da dobije igpu, verujem da će podeliti modele na G i X modele, gde će X modeli biti sa višim taktovima i većim oc.
 
2400G APU prethodne generacije 3,6/3,9 a Ryzen 2600 i to druge generacije 3,4/3,8...
Još APU jeftiniji od ovog drugog (jedina prednost 2600 je 2 jezgra više).

Meni ovo ne izgleda kako treba.
 
Kako ti ne izgleda? Prvo, serija 2000 nije druga generacija, već refresh prve. Druga generacija će biti Zen2, tj. serija 3000. Razlika imzeđu Rx 1000 i Rx 2000 je u proizvodnom procesu. A čak ni on nije nov, već optimizovan. Već je sto puta rečeno da ne treba očekivati previše od ovoga, i da Rx 2000 procesori neće biti zanimljivi postojećim vlasnicima Ryzen-a kao i vlasnicima novih Intel procesora. Samo treba pratiti dešavanja, a ne čitati click-bait naslove i izmišljati performanse.

Što se cena tiče, i tu je sve kako treba. R5 2400G će biti 10-20€ jeftiniji od R5 2600. Imaće IGP, ali će imati i 2c/4t manje i 10 MB keša manje. Kad su klokovi u pitanju, već sad imaš R5 1600X koji ima više taktove od R5 2400G. A R5 2600X će imati još više. Klasična segmentacija proizvoda, sve je ovo po pravilima poslovanja.
 
Kako ti ne izgleda? Prvo, serija 2000 nije druga generacija, već refresh prve. Druga generacija će biti Zen2, tj. serija 3000. Razlika imzeđu Rx 1000 i Rx 2000 je u proizvodnom procesu. A čak ni on nije nov, već optimizovan. Već je sto puta rečeno da ne treba očekivati previše od ovoga, i da Rx 2000 procesori neće biti zanimljivi postojećim vlasnicima Ryzen-a kao i vlasnicima novih Intel procesora. Samo treba pratiti dešavanja, a ne čitati click-bait naslove i izmišljati performanse.

Što se cena tiče, i tu je sve kako treba. R5 2400G će biti 10-20€ jeftiniji od R5 2600. Imaće IGP, ali će imati i 2c/4t manje i 10 MB keša manje. Kad su klokovi u pitanju, već sad imaš R5 1600X koji ima više taktove od R5 2400G. A R5 2600X će imati još više. Klasična segmentacija proizvoda, sve je ovo po pravilima poslovanja.
Nazovi je kako hoćeš, nova je serija i trebalo bi da ima poboljšanja.

Ako stara serija smeštena u APU (i to 1400) može na 3,9 ne vidim zašto bi 1600 bio 100 mhz manje, a kamoli nova 2600.
 
Ajde da stvarno izađe već u aprilu pa da se penzioniše FX. Ryzen već sada ima super value, nek ga utegnu još 5% i ja sam zadovoljan.
 
Ajde da stvarno izađe već u aprilu pa da se penzioniše FX. Ryzen već sada ima super value, nek ga utegnu još 5% i ja sam zadovoljan.
Ista prica. Planiram 8600k, ali ako se ok pokaze uzecu 2600x..

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Ma dok se ne sredi fijasko da Spectre/Meltdown i njihovim zakrpama koje ne srede problem a uspore kompjuter ili naprave još veći propust (da se kompjuter često sam resetuje) nema šta ni da se razmišlja o Intelu.

Čekamo april da vidimo novi Ryzen, a do tada bi trebalo da se zna da li se može rešiti Intelovim problem (Google najavio neko rešenje koje ne utiče na performanse, mada nešto ne verujem da će raditi), pa onda biraj ;)
 
Ma dok se ne sredi fijasko da Spectre/Meltdown i njihovim zakrpama koje ne srede problem a uspore kompjuter ili naprave još veći propust (da se kompjuter često sam resetuje) nema šta ni da se razmišlja o Intelu.

Čekamo april da vidimo novi Ryzen, a do tada bi trebalo da se zna da li se može rešiti Intelovim problem (Google najavio neko rešenje koje ne utiče na performanse, mada nešto ne verujem da će raditi), pa onda biraj ;)
Nisam ispratio to iskreno, i ne verujem da moze da utice na rad obicnog kotisnika..

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Imaš temu, a da li će na "običnog korisnika" da utiče će se tek videti kada/ako zakrpe propust. Restarti svakako utiču.
A svakako mi se ne dopada da proizvod od xxx evra spusti vrednost zbog propusta. Ili da bude ista cena a zna se da je sada za x% slabije performanse. Za sada (bez sa ovim zakrpama koje ništa ne krpe) igre rade isto, ali ne verujem da bi tako radile i simulacije letenja.
Nego da ne idemo više u off.
 
Tražeći informacije o planiranoj novoj desktop konfiguraciji baziranoj na Ryzen 7 (koji je ionako džinovski skok za mene sa starog double-core CPU baziranog desktopa), pronadjoh i ovu vest:

https://www.forbes.com/sites/antony...readripper-and-apus-inbound-too/#27997d0811ed

Ova vest je prilično senzacionalistička za mene - sa 14nm na 12nm u ovoj, a zatim 7nm do 2020. Ako sve bude po planu, sigurno će uticati na drastičan pad cena i verujem da će većina "smrtnika" biti u mogućnosti da sebi priušti superkompjuter u džepu (t.j. na stolu)...


Izvinjavam se ako je već bilo diskusije na ovu temu.

ne mogu senzacionalni inzenjeri iz senke u fabrikama svemirskih tehnologija napraviti dovoljno mocan cpu, za danasnje Sloopy Joe sloppy joes.jpg copy/paste programere koji su " programiranje " naucili na sandy bridge masinama, koji bi zablistao u performansama, jer Slappy Joe sloppy joes.jpg " programeri " nalaze nacina da svojim copy/paste optimizacijama software-a zaguse i quantne procesore Higgs boson higgs-simulation.jpg generacije.

htedoh reci da tehnoloska dostignuca dostizu ogranicenja materijalnoga sveta bozanske cestice, a civilni " programeri " jos uvek u neku ruku koriste instrukcije iz vremena "Povratak u buducnost" kako bi se ocuvala kompatibilnost software-a.

vojna tehnologija ne pati od tih slabosti - tamo se sve staro baci u djubre i napise se NOV KOD koji je optimizovan za NOVI hardver.
bilo bi dosta zahebano da se za reset borbenog kompjutera presretaca-lovca klase suhoj ( raptor ) moralo sacekati 40 sec ( 12 sec ako poseduje ssd :p)
 
Daj malo toga sto koristis brt...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
vojna tehnologija ne pati od tih slabosti - tamo se sve staro baci u djubre i napise se NOV KOD koji je optimizovan za NOVI hardver.
bilo bi dosta zahebano da se za reset borbenog kompjutera presretaca-lovca klase suhoj ( raptor ) moralo sacekati 40 sec ( 12 sec ako poseduje ssd :p)
Vojna tehnologija pati od istih slabosti, jer kod pisu ljudi a ne Snezana i sedam botuljaka, tj isti ti programeri koji su u civilnom sektoru, na skolovanju, dobili znanje od istih ljudi.
Kompleksni sistemi, kao sto su lovci poslednje dve generacije ali ne samo oni, imaju nekoliko nezavisnih sistema koji rade istovremeno i nezavisno. Ako jedan otkaze, nastavlja se kao da se nista nije desilo.
 
Nazovi je kako hoćeš, nova je serija i trebalo bi da ima poboljšanja.

Ako stara serija smeštena u APU (i to 1400) može na 3,9 ne vidim zašto bi 1600 bio 100 mhz manje, a kamoli nova 2600.
Apu iz stare serije? Zar nisu i apu-i iz zen+?

Sent from my SGP521 using Tapatalk
 
Nisu. Ako izlaze sledeći mesec, proizvodni proces će biti, kao osnovni ZEN
 
Nije špekulacija. Izbaciće apu u početnom procesu, da bi ostavili više vremena za razvoj cpu i apu a , koji će imati velike strukturalne promene u odnosu na altuelni zen odnosno ryzen. Tako imaju refrešovani zen cpu i apu, kao siguricu, dok rade na novim arhitekturama. To im je kao poštapalica, da imaju neki release ritam tokom godine

A, imaju sigurno, neki ugovor, koliko vafera fabrika čipova mora da izbaci. Ako izbaci manje, AMD mora da plati, kao da su napravili taj minimalan broj u ugovoru. Zato, postojeće fabrike i oprema moraju još da rade sa ovim što imaju
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno