Šta je novo?

AMD Ryzen - 2nd Generation 12nm CPUs rises in April 2018

Nekako mi ovo ozbiljniji rad i streaming ne ide jedno sa drugim ali 'ajde.

Nego ako sagledamo situaciju gotovo deceniju a mozda i vise izmedju korisnika je potpuno ista perspektiva.
I dalje AMD-u treba vise jezgara i dalje se procesori sa vise jezgara porede sa Intelom, sto meni licno ne smeta.

Dva jezgra svakako imaju benefit u raznim situacijama.
Mislim da ce realnije poredjenje biti kada izadje CL sa 8 jezgara mada i nema nekog posebnog razloga jer i 8700k pokriva 90% ukupne potrebe a mozda i vise.

No, lepo je kad razlike postoje pa svako neka bira prema svojim afinitetima.
 
Jel ima bre neko ovde sa Ryzen2 processor ?
 
Poslednja izmena:
Intel pilići ?

Jok ja nikada nisam imao Intel. Imao sam Cyrix a posle njega AMD all the way...sada imam 8350 koji mi i dalje radi sve manje više ok ali je počela nešto ploča da zeze te tako posle 5 godina ću mašinu da menjam do kraja godine...i iskreno prvi put razmišljam da uzmem intel sada su potpuno isti i isto koštaju što se tiče cene i što se tiče performansi...šansa je za sada 50:50.
 
Pa zavisi, niti kostaju isto, niti su im performanse iste. Zavisi kako gledas. Za stvari koje vole veci thread count ryzen 5 ili ryzen 7 su dosta bolji od intela. Ryzen 7 combo objektivno i jeftiniji od intel i7 rivala ili jako slicna cena, zavisi dal gledas K ioi non K intel modele.

Sa druge strane r5 2600(x) su 200e (225e), ako uzmes u racunicu plocu, zavisno od potreba, to je 300-320e.
Intel i5 8400 je 155e, a b360 plocice, koje treba uzeti u obzir za njega, su 65-85e, dakle 220-240e ukupno.
Sto i5 cini dosta boljim, prakticnijim, jeftinijim izborom za pure gaming, relativno su slicne performanse sa grafama slabijim od samog high enda, gde je intel brzi i do 15-20%, ali dobro to je samo za benchove relevantno. Opet i5 je sto se kaze more capable gaming cpu. Brzi je u igrama svuda, e sad kazem opet sa grafama tipa gtx 1060, gtx 1070, pa i gtx 1080, te razlike u praksi neces videti.
To je bitno, jer ako ne koristis komp samo za gaming, nego recimo za content creation, stream, blender its... ryzen 5 i pored vise cene, je bolji deal. Jasno ima alata koji su prosto dosta bolje optimizovani za intel, kao npr. oni iz Autodesk linije.

Sve zavisi sta ti treba i gde sebe vidis sa budzetom. Nije bas izbor 50:50 ili ti nebitan.
 
Poslednja izmena:
Pa zavisi, niti kostaju isto, niti su im performanse iste. Zavisi kako gledas. Za stvari koje vole veci thread count ryzen 5 ili ryzen 7 su dosta bolji od intela. Ryzen 7 combo objektivno i jeftiniji od intel i7 rivala ili jako slicna cena, zavisi dal gledas K ioi non K intel modele.

Sa druge strane r5 2600(x) su 200e (225e), ako uzmes u racunicu plocu, zavisno od potreba, to je 300-320e.
Intel i5 8400 je 155e, a b360 plocice, koje treba uzeti u obzir za njega, su 65-85e, dakle 220-240e ukupno.
Sto i5 cini dosta boljim, prakticnijim, jeftinijim izborom za pure gaming, relativno su slicne performanse sa grafama slabijim od samog high enda, gde je intel brzi i do 15-20%, ali dobro to je samo za benchove relevantno. Opet i5 je sto se kaze more capable gaming cpu. Brzi je u igrama svuda, e sad kazem opet sa grafama tipa gtx 1060, gtx 1070, pa i gtx 1080, te razlike u praksi neces videti.
To je bitno, jer ako ne koristis komp samo za gaming, nego recimo za content creation, stream, blender its... ryzen 5 i pored vise cene, je bolji deal. Jasno ima alata koji su prosto dosta bolje optimizovani za intel, kao npr. oni iz Autodesk linije.

Sve zavisi sta ti treba i gde sebe vidis sa budzetom. Nije bas izbor 50:50 ili ti nebitan.

Ja volim da kada kupujem kupim neku gornju srednju klasu i to koristim nekih 5-7 godina...tako da se mislim između 2700(X) i 8700(K) ostalo ne razmatram, a njihova cena trenutno je skoro ista +-5%, mada pošto to planiram da bude oko nove godine možda se i ponuda/cene promene...
 
Poslednja izmena:
Oba su odlicna, koji god da uzmes neces pogresiti, prednost i7 za gaming, prednost R7 za multi-threading(mada nije 6/12 procesor na 4.7GHz nimalo slab u MT :) ), kao i za dugorocnost platforme.

Sveukupno, za masinu koja ne renderuje/strimuje ili nesto slicno sto koristi 8/16 procesor kako treba, 8700K je bolji izbor.
 
Hvala :)...htedoh djoku i tebe da pohvalim ali kaže ne može već sam vas pohvalio ranije :).
 
U tom slucaju, sta znam, ja bih uzeo Ryzen 2700X, eto za promenu. Bocnuo ga u neku jeftiniju x370 ili x470 plocu i ne cackao nista. Nikakav oc nista, nema to potrebe raditi sada, osim ako bas zelis da vidis svaki mhz izvucen iz izmucenog cpu-a.

Iako je i intel i7 8700(non k) i neka solidna b360 ploca ili entry z370 isto super deal. Tu bi ti trebao i aftermarket hladnjak, lc cc 120 za 20e odlicno zavrsava posao.

Sa druge strane, do nove godine cemo sigurno nesto novo videti i iz intela, dal samo 8c/16t i7 uz novi z390 chipset ili kompletnu liniju procesora (9th), to je jedino pitanje.
 
Poslednja izmena:
jer ako ne koristis komp samo za gaming, nego recimo za content creation, stream, blender

Fazon je što ovde razmišljamo kao da je gro ljudi content creatori, kao da svi furaju Blender i Cinebench, renderuju video 24/7 i dekompresuju multigigabajtne ZIPove po ceo dan...a situacija je drastično drugačija. Realno, koliko ljudi u okviru tržišne grupe koja kupuje ovakve procesore koristi komp za nešto više od igara, surfovanja, gledanja videa, da napiše ponešto u Wordu ili napravi tabelu ili dve u Excelu (a i to kako ko)...? To su stvari za šta većina ljudi koristi komp (kad su mainstream procesori u pitanju). Ako je meni za takvo nešto matori Haswell i5 više nego dovoljan, čak je i 8400 overkill...a mi razglabamo o 10 sekundi bržem renderovanju i ložimo se multithread preformansama novih procesora kao da će nam to nešto značiti kad otvorimo browser i pokrenemo AIMP u pozadini.
No, šta drugo raditi na tech forumu, je li...
 
Stvar je više u tome da se ima "All round", što je moguće više univerzalan compjuter koji će da posluži za duže vreme. Što bolja mašina sada, to će duže da posluži.
 
Fazon je što ovde razmišljamo kao da je gro ljudi content creatori, kao da svi furaju Blender i Cinebench, renderuju video 24/7 i dekompresuju multigigabajtne ZIPove po ceo dan...a situacija je drastično drugačija. Realno, koliko ljudi u okviru tržišne grupe koja kupuje ovakve procesore koristi komp za nešto više od igara, surfovanja, gledanja videa, da napiše ponešto u Wordu ili napravi tabelu ili dve u Excelu (a i to kako ko)...?

Onda neka kupi laptop ili NS ili PS4. NS košta koliko i 8700k.
 
A za sta onda sluze i7-5820K, i7-59xx, i7-6800K, i7-6850K, i7-6900K, i7-6950X, i7-7740X, i7-7820X, Threadripper 1950X ako su 1600X, 1700X, 2600X, 2700X, 8600K, 8700K za "ozbiljan" "rad" na kompjuteru?
Fora je u tome sto je 6Core konacno postao novi maintstream CPU i dovoljno je All round da izgura sve nase potrebe u narednih 5 godina.
4Core je mrtav ili ce uskoro biti i HVALA AMD-u zbog toga.
 
Poslednja izmena:
Sve u svemu, i5 8400 bio i ostao best buy za ono sto se racuna, a znamo sta:d
Do izlaska nekog novog i5 ili r5.
 
Fazon je što ovde razmišljamo kao da je gro ljudi content creatori, kao da svi furaju Blender i Cinebench, renderuju video 24/7 i dekompresuju multigigabajtne ZIPove po ceo dan...a situacija je drastično drugačija. Realno, koliko ljudi u okviru tržišne grupe koja kupuje ovakve procesore koristi komp za nešto više od igara, surfovanja, gledanja videa, da napiše ponešto u Wordu ili napravi tabelu ili dve u Excelu (a i to kako ko)...? To su stvari za šta većina ljudi koristi komp (kad su mainstream procesori u pitanju). Ako je meni za takvo nešto matori Haswell i5 više nego dovoljan, čak je i 8400 overkill...a mi razglabamo o 10 sekundi bržem renderovanju i ložimo se multithread preformansama novih procesora kao da će nam to nešto značiti kad otvorimo browser i pokrenemo AIMP u pozadini.
No, šta drugo raditi na tech forumu, je li...

Zaboravljas da postoje i ljudi koji imaju po jedan dobar racunar u kuci i on je bukvalno za sve!
Recimo kod vecine mojih drugara koji rade i zaradjuju od racunara, ostatak porodice isto grabi svaku priliku da se docepa cim se ukaze prilika.Recimo moj drugar ima R51600, montira u Premijeru, cim zavrsi posao, odmah klinnjo skace da se igra, zena fejsuje, kad se sve zavrsi nocu se pusti render, tako da taj komp ima vise korisnika i vrlo je bitno da moze i da renderuje i da bude gejming ETC..
 
4Core je mrtav ili ce uskoro biti i HVALA AMD-u zbog toga.
Ne baš.
Takođe, kompanija kojoj treba više od 10 godina da izbaci kršten procesor, a u međuvremenu još i uspe da zakopa firmu kao što je ATI, ne zaslužuje baš neke pohvale.

Zaboravljas da postoje i ljudi koji imaju po jedan dobar racunar u kuci i on je bukvalno za sve!
Recimo kod vecine mojih drugara koji rade i zaradjuju od racunara, ostatak porodice isto grabi svaku priliku da se docepa cim se ukaze prilika.Recimo moj drugar ima R51600, montira u Premijeru, cim zavrsi posao, odmah klinnjo skace da se igra, zena fejsuje, kad se sve zavrsi nocu se pusti render, tako da taj komp ima vise korisnika i vrlo je bitno da moze i da renderuje i da bude gejming ETC..
Bolje reci tim drugarima da menjaju profesiju, ako od tog tzv. rada na računaru ne mogu da priušte porodici dodatni PC za par stotina evra ili bar neki jeftiniji tablet.
 
Poslednja izmena:
Ili je možda do toga što ima klinca i ženu, tj. nemoguće je zaraditi toliko novca koliko oni miogu da potroše što na korisnije stvari što na gluposti :d
Takođe, kompanija kojoj treba više od 10 godina da izbaci kršten procesor, a u međuvremenu još i uspe da zakopa firmu kao što je ATI, ne zaslužuje baš neke pohvale.
Jer je razvoj i proizvodnja mikroprocesora izuzetno jednostavan posao. Na svetu, pored njih, postoji ogroman broj, od čak dve kompanije koje su u stanju da naprave procesor iste arhitekture, od kojih jedna već 20 godine ne uspeva da izbaci kršen procesor. A ta "zakopana" firma i dalje beleži rast i profit ;)

Ali realno, hvala intelu. Jer da su oni sa npr. Haswellom spustili 6-core međ' narod, AMD bi bankrotirao tamo negde 2015.

Nego, vidim na bench oglasima R5 1600 + moja ploča po povoljnoj ceni, pa drćim sebe da ne kupim nešto što mi ne treba. Srećom, ovog i narednog meseca imam mnogo veće rashode, pa mi baš nije ni pametno :d
 
Ili je možda do toga što ima klinca i ženu, tj. nemoguće je zaraditi toliko novca koliko oni miogu da potroše što na korisnije stvari što na gluposti :d
U mom okruženju ni piljari ne moraju da se otimaju sa ženom i decom za miš i tastaturu, a kamoli ljudi koji se bave ozbiljnim radom na računaru.

Jer je razvoj i proizvodnja mikroprocesora izuzetno jednostavan posao. Na svetu, pored njih, postoji ogroman broj, od čak dve kompanije koje su u stanju da naprave procesor iste arhitekture, od kojih jedna već 20 godine ne uspeva da izbaci kršen procesor. A ta "zakopana" firma i dalje beleži rast i profit ;)
Razlog više da se ne pišu hvalospevi na račun multinacionalnih korporacija koje učestvuju u efektivnom duopolu.
 
Ljudi pristojno zaradjuju, za NE-kupovinu drugog racunara sigurno da imaju svoje neke razloge, mozda te pare zele utrositi za nesto drugo, ali je cinjenica da postoji veliki broj porodica sa jednim dobrim racunarom!
 
Ja sam prvi koji uvek kupuje dobar računar koji posle drndam 5 - 7 godina...ali primetio sam jednu stvar u principu računari istog ranga su pokupeli bar 80%....u odnosu na iste takve pre 5 god...
 
Poslednja izmena:
Zbog podivljalih cena ddr4 i grafickih karti!
Ali u pravu si, Core 2 duo 6420 koji se klokovao od 3.2 do 3.6Ghz, sa solidnom plocom visokog srednjeg ranga, 4 gb rama , Ati 9800 karticom , za to vreme se smatrao Ultimate masinom, a kostao je 600e! Sad samo top graficka karta kosta toliko!
 
Minimalac je povecan za 5000din struja je poskupela,komunalije itd. mora i komp da poskupi ipak je to luksuz u Srbiji :) Eh kad se setim moje 8600gt graficke najbolja grafa koju sam imao, covece ja sam na njoj igrao metro, crysis, farcry... samo mi bilo dosadno pa sam je klokovao do maksimuma a hladjenje bilo otpalo pa je crkla nakon pola godine mucenja :) U to vreme 300e za komp je bio pojam a sad samo procesor kosta toliko :)

Sad sam presao sa i7 2600k na r5 1600 i vidi se razlika, kontam da sam sad miran bar 3 4 godine sto se mog kompa tice... jos da imam neku 1070 graficku bio bi i 5godina miran sigurno...
 
Poslednja izmena:
Nego, vidim na bench oglasima R5 1600 + moja ploča po povoljnoj ceni, pa drćim sebe da ne kupim nešto što mi ne treba. Srećom, ovog i narednog meseca imam mnogo veće rashode, pa mi baš nije ni pametno :d

Uzeh ja iz tog oglasa, resio sam te muka :d
 
Ne baš.
Takođe, kompanija kojoj treba više od 10 godina da izbaci kršten procesor, a u međuvremenu još i uspe da zakopa firmu kao što je ATI, ne zaslužuje baš neke pohvale.
Ovo je cista glupost. Da posle 10 godina nsu uspeli da izbace nista krsteno to sto si rekao bi imalo smisla. Ovako pljujes po firmi koja je izbacila vise nego odlican proizvod, koji je pritom i drasticno pogurao i cenu na dole i ubrzao napredak. Tebi ako to nije dosta onda bolje da ne progovoris vise ni rec.


Bolje reci tim drugarima da menjaju profesiju, ako od tog tzv. rada na računaru ne mogu da priušte porodici dodatni PC za par stotina evra ili bar neki jeftiniji tablet.
Mozda ljudi nemaju gde da stave drugi komp jer zive u manjim stanovima. Mozda ne zele da kupuju deci komp da deca ne bi visila na njima po ceo dan. Razloga ima brdo. Nije ti to apsolutno nikakav argument ;)
 
Proizvod jeste vrhunski, posebno kada je situacija da se mora žuriti i više stvari od jednom obavljati. Gura kao buldožer. Lako je kada se ima vremena, može i laptop da odrlja sve. Pri tome se ne greje mnogo, stvarno je AMD zabo sekiru u med sa ovim CPU. Što se tiče jednog kompa za porodicu, koliko sam ja video, ljudi u stanovima, koji nemaju sto za rad, koriste laptopove pa imaju nekoliko. Ko radi ozbiljno, teško da će dozvoliti nekome da čačka taj pc i instalira koješta pa možda i virus. Naravno, postoje razne porodice i situacije itd ali može biti skupo kada se neko zaigra na kompu koji treba da donosi prihod. Ja bar ne bih pristao na to.
 
Ovo je cista glupost. Da posle 10 godina nsu uspeli da izbace nista krsteno to sto si rekao bi imalo smisla. Ovako pljujes po firmi koja je izbacila vise nego odlican proizvod, koji je pritom i drasticno pogurao i cenu na dole i ubrzao napredak. Tebi ako to nije dosta onda bolje da ne progovoris vise ni rec.
Ne valja ti što si ostrašćen, pa činjenice koje ti se ne dopadaju poistovećuješ sa pljuvanjem.

Mozda ljudi nemaju gde da stave drugi komp jer zive u manjim stanovima. Mozda ne zele da kupuju deci komp da deca ne bi visila na njima po ceo dan. Razloga ima brdo. Nije ti to apsolutno nikakav argument ;)
Da, opšte je poznato da laptop i tablet umeju da zakrče sve što je manje od penthausa, kao i da čekanje u redu dok se cela porodica ne izređa na kompjuteru - zaključno sa maminim Fejsbukom - predstavlja standardnu pedagošku meru, uobičajenu za one "koji rade i zarađuju od računara".

ali je cinjenica da postoji veliki broj porodica sa jednim dobrim racunarom!
Činjenica je da ogromna većina tog velikog broja nije odmakla dalje od Instagrama i Jutjuba, što nas vraća u polaznu tačku ove mini diskusije, a to je post jurodivog i njegovo više nego tačno zapažanje.
 
Nazad
Vrh Dno