Šta je novo?

Naplata roaming saobracaja i u slučaju kada je roaming data off

"Extra" :(
MTS znam da ignorise sve ispod 0.5kB po sesiji po pitanju naplate. Ali bi se primetilo lokalno da neko ne koristi mobile data a opet ima potrosnju.

Iskljucujem data na OP3T, dok radi Cellmapper (jer je telenor kartica 4G zbog mapiranja, a na njoj nemam ni kredit ni data tiket). I nema ni 1kB, a to je preko 20h sa jako jako koriscenim GPS-om.
 
Epilog priče:

Žalio sam se i rekao sam da mi je bio isključen i data roming i data saobraćaj u tom periodu na telefonu i da je prema telefonu protok u tom periodu bio 0 (imam screenshoot kao dokaz).
Nakon nekoliko dana su mi odgovorili, i odgovor će vas oduševiti. Prenosim citat e-mail-a i njihovog odgovora:

Poštovani,

Ukoliko se nalazite u inostranstvu i koristite 4G mod mreže na telefonu može doći do razmene i tarifiranja prenosa podataka odnosno pozadinskog ažuriranja podataka. Kako biste izbegli dodatne troškove zamolićemo Vas da za vreme boravka u inostranstvu koristite 3G mod mreže.
U skladu sa dobrim poslovnim običajima na Vašem pretplatničkom broju je aktiviran bonus Hvala na poverenju u iznosu od 187 dinara, koji obuhvata prekoračenje usluga u romingu tarifirano u okviru prethodnog računa 02/2018. Bonus će biti prikazan u okviru računa 03/2018.
Budući da u slučaju ponovnog tarifiranja nećemo biti u mogućnosti da izvršimo korekciju nastale potrošnje zamolićemo Vas da za vreme boravka u romingu, u telefonu izaberete i koristite 3G mod mreže.
Zamolićemo Vas da zaduženje po računu 02/2018 izmirite u punom iznosu.
Za dodatna pitanja stojimo Vam na raspolaganju.

Srdačan pozdrav,


Dakle lep gest od njih (verovatno jer je mala suma), za razliku od onih slepaca iz mts-a (koji mi nikada nisu uvažili sličnu žalbu za roaming data za dumbphone pre više godina iako je isto bila osnovana), međutim problem definitivno nije rešen niti je dato jasno obrazloženje.
Dakle, kako na 4G mreži može da radi net u pozadini kada je isključen, a na 2G/3G mreži ne?
Ko mi garantuje da se isti problem neće pojaviti na 2G/3G meži i ko zna koliki će tada biti račun?
Očigledno da znaju da postoji problem, ali nemaju adekvatno rešenje/odgovor za njega ...
 
Sada sam prvi put čuo da tako nešto može da se desi (ako zaista može).
Kad izađem iz zemlje za svaki slučaj isključim prenos podataka, dok je u opciji za roming uvek isključen. Postavka mreže je na auto (4g/3g/2g) i nisam imao nikakvu naplatu za net...
 
Poslednja izmena:
Meni se desilo. I ja uvek isključim i roaming data i data prenos.
 
U redu to, a jeli forsiraš "3G/2G only" i sl.? Čoveku objasnili da tako ubuduće radi.
 
Ne, uvek mi je namešteno na auto (4G/3G/2G)
 
Inače, danas sam dobio proverenu informaciju da u VIPu da znaju za problem i dok ne srede taj problem sa 4G mrežom sve žalbe na data roaming poptut moje će rešavati pozitivno. Isti problem imaju i ostali operatori.
Dakle, ako hoćete da izbegnete ovaj problem kada idete napolje, isključite 4G i neće biti neželjenog data saobraćaja ...
 
Epilog priče:

Žalio sam se i rekao sam da mi je bio isključen i data roming i data saobraćaj u tom periodu na telefonu i da je prema telefonu protok u tom periodu bio 0 (imam screenshoot kao dokaz).
Nakon nekoliko dana su mi odgovorili, i odgovor će vas oduševiti. Prenosim citat e-mail-a i njihovog odgovora:

Poštovani,

Ukoliko se nalazite u inostranstvu i koristite 4G mod mreže na telefonu može doći do razmene i tarifiranja prenosa podataka odnosno pozadinskog ažuriranja podataka. Kako biste izbegli dodatne troškove zamolićemo Vas da za vreme boravka u inostranstvu koristite 3G mod mreže.
U skladu sa dobrim poslovnim običajima na Vašem pretplatničkom broju je aktiviran bonus Hvala na poverenju u iznosu od 187 dinara, koji obuhvata prekoračenje usluga u romingu tarifirano u okviru prethodnog računa 02/2018. Bonus će biti prikazan u okviru računa 03/2018.
Budući da u slučaju ponovnog tarifiranja nećemo biti u mogućnosti da izvršimo korekciju nastale potrošnje zamolićemo Vas da za vreme boravka u romingu, u telefonu izaberete i koristite 3G mod mreže.
Zamolićemo Vas da zaduženje po računu 02/2018 izmirite u punom iznosu.
Za dodatna pitanja stojimo Vam na raspolaganju.

Srdačan pozdrav,


Dakle lep gest od njih (verovatno jer je mala suma), za razliku od onih slepaca iz mts-a (koji mi nikada nisu uvažili sličnu žalbu za roaming data za dumbphone pre više godina iako je isto bila osnovana), međutim problem definitivno nije rešen niti je dato jasno obrazloženje.
Dakle, kako na 4G mreži može da radi net u pozadini kada je isključen, a na 2G/3G mreži ne?
Ko mi garantuje da se isti problem neće pojaviti na 2G/3G meži i ko zna koliki će tada biti račun?
Očigledno da znaju da postoji problem, ali nemaju adekvatno rešenje/odgovor za njega ...

I meni su sad rekli ovo za 3G,mada mi nije jasno kako moze da povlaci net ako je podeseno da data u romingu bude iskljuceno.
Da li je ovo i koliko sigurno?

25-07-2018 004.jpg
 
Skoro sam bio napolju (Austrija, Mađarska i Slovačka) i prebacio sam ga na 2G/3G i protok je bio 0. Dakle ako idete napolje i nećete data roming, prebacite na granici na 2G/3Gi sve će biti OK ...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Skoro sam bio napolju (Austrija, Mađarska i Slovačka) i prebacio sam ga na 2G/3G i protok je bio 0. Dakle ako idete napolje i nećete data roming, prebacite na granici na 2G/3Gi sve će biti OK ...

Kod mene je uvek ovako bilo do sada,ali opet nisam spokojan dok ne cujem i tudja iskustva.
Ne bih ovim vacarosima placao zabranu za dva meseca usluge kad idem na dosta krace.
 
Pisao sam na S9+ temi da mi se isto desilo sada kada sam bio u Nemackoj od 16 do 25 juna, i bio mi iskljucen net i roming , i evo stigao mi racuna sa 227kb potrosenih, 4g mi je bio ukljucen jer to nikad ne gasim, sve vreme sam bio na wifi preko bonbona, sad sam tek video da ima ova tema pa eto da javim. Nisam se zalio jer sam mislio da sam ja nesto uradio slucajno.
I evo ga deo iz listinga:
21.06.2018 16:12:07 00:07:47 11,77 kB Blackberry vipmobile Nemačka - Vodafone 9,90
21.06.2018 15:43:09 00:05:57 4,00 kB Blackberry vipmobile Nemačka - Vodafone 4,13
21.06.2018 14:46:15 00:04:49 1,98 kB Blackberry vipmobile Nemačka - Vodafone

Ima toga svaki dan dok sam bio tamo.
 
Poslednja izmena:
Imas BlackBerry??
 
Ista prica se dogodila mojo suprugi preko mts. Data Roaming od 300kb u Grckoj. Telefon Samsung S3 LTE, iskljucen prenos podataka u romingu i prenos podataka. Epilog price je da je MTS odbio zalbu bez objasnjenja (genericki maol sa promenjenim imenom korisnika), onda je krenuo inat pa smo se vijali preko RATELA i sve je to na kraju rezultiralo da je morala da plati tih 250 dinara ali se zato pozdravila sa mts posle 18 godina. Pitanje jeste skakljivo kako se taj prenos ostvari kad je sve sto regulise prenos podataka iskljuceno. Ove godine u Grskoj ukljucen 4g na oba telefona i nikakava prenos podatak (ukljucene google mape u ofline modu).
 
Nemam to me i zbunilo, imam samsung s9+.
OK, jer za BlackBerry mi se cini da postoji zaseban servis, i ne znam kako se ukljucuje/iskljucuje zabrana, pa rekoh mozda je i napravio neki sitan protok.

Zovite call centar i trazite da se iskljuci roming totalno. I kod VIPa i kod MTSa moze da se iskljuci samo Data roming. Jedino za KT kod MTSa mora ceo roming, cini mi se.
 
OK, jer za BlackBerry mi se cini da postoji zaseban servis, i ne znam kako se ukljucuje/iskljucuje zabrana, pa rekoh mozda je i napravio neki sitan protok.

Zovite call centar i trazite da se iskljuci roming totalno. I kod VIPa i kod MTSa moze da se iskljuci samo Data roming. Jedino za KT kod MTSa mora ceo roming, cini mi se.

Ja sam ih bio pitao,ali kao ne moze,mislim na Vip.
 
Ja sam preko CCa iskljucio roming. Na Nova tarifi. Ali pre vise od godinu dana.
 
Na mts može samo data roaming da se isključi, provereno
 
Sve više pametnih telefona ima svoje servise koji se uključuju sa ili bez znanja korisnika i koriste sms/poziv/internet. Zato ne okrivljujte operatere za potrošnju u roamingu već platite te račune.

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Itekako treba kriviti providere, ako ne zatvore data roaming kada se ne kupe paketi za data roming, ili dozvoli potrosnja van tih paketa (kao VIP 1din/MB, ma koliko to bilo jeftinije od tipicne cene).
Ne volim sta je sve Telenor uradio, ali za data potrosnju, cak i u romingu (ma koliko neisplativa kod njih bila i dan danas) ipak su korektni, koliko toliko, a def. vise od druga dva.
Vecina operatera u Aziji ne dozvoljava odavno data roaming potrosnju preko neke sitne sume, ili ne dozvoljava uopste potrosnju ako nemate data roaming paket/dodatak.

Ajde da organizujemo nesto po tom pitanju, ustvari? "SPAM" na Twitteru i FB da iskljuce data roaming van paketa!
 
Ako neko ne ume da koristi smartphone u roamingu neka traži da mu isključe roaming ili još bolje, neka drži isključen telefon ili izvadi karticu. Ako misli da ume onda neka to korišćenje i plati.


Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Ne kapiram ako mi pise u setovanju "do not roam" kako dodje do potrosnje u romingu pa taman da je 0.5 Mb ???

Sent from my SM-A720F using Tapatalk
 
Itekako treba kriviti providere, ako ne zatvore data roaming kada se ne kupe paketi za data roming, ili dozvoli potrosnja van tih paketa (kao VIP 1din/MB, ma koliko to bilo jeftinije od tipicne cene).
Ne volim sta je sve Telenor uradio, ali za data potrosnju, cak i u romingu (ma koliko neisplativa kod njih bila i dan danas) ipak su korektni, koliko toliko, a def. vise od druga dva.
Vecina operatera u Aziji ne dozvoljava odavno data roaming potrosnju preko neke sitne sume, ili ne dozvoljava uopste potrosnju ako nemate data roaming paket/dodatak.

Ajde da organizujemo nesto po tom pitanju, ustvari? "SPAM" na Twitteru i FB da iskljuce data roaming van paketa!

+1
 
Ako neko ne ume da koristi smartphone u roamingu neka traži da mu isključe roaming ili još bolje, neka drži isključen telefon ili izvadi karticu. Ako misli da ume onda neka to korišćenje i plati.
Jesi citao thread? I sa iskljucenim data roamingom i iskljucenim data je u romingu potrosio saobracaj!
Nije te sramota da pises i branis ih?

Pa i IT-savvy ljudi naprave greske, i nemaju svi telefoni te mogucnosti, ne rade na svim telefonima kako treba, a i kad sve to radi - opet eto napravi se trosak!
@janka, ne znaju ni oni :) Ali dovoljno je da jedan model i verzija OSa za njega imaju bug i eto potrosnje. Ne sme to da se desi, ne sme provider da dopusti tako nesto.
 
Jesi citao thread? I sa iskljucenim data roamingom i iskljucenim data je u romingu potrosio saobracaj!
Nije te sramota da pises i branis ih?

Pa i IT-savvy ljudi naprave greske, i nemaju svi telefoni te mogucnosti, ne rade na svim telefonima kako treba, a i kad sve to radi - opet eto napravi se trosak!
@janka, ne znaju ni oni :) Ali dovoljno je da jedan model i verzija OSa za njega imaju bug i eto potrosnje. Ne sme to da se desi, ne sme provider da dopusti tako nesto.

Dzabe nekima pokusavas da nesto logicno objasnis.
Vole ljudi da ih provajderi karduckaju kao sto rece jedan cuveni seljak koji je svima nama dobro poznat.
 
Nije problem sto zele da njih kraduckaju, nego sto i za ostale to zele :D
 
A najviše volim ove pametne koji misle da su samo oni u pravu a da ih svi ostali kraduckaju. ;)

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Ja najvise volim ove sto misle da su pametni i sami se pronalaze u postovima.;)
 
Nazad
Vrh Dno