Šta je novo?

Da li umire hdd?

Seraph

Slavan
VIP član
Učlanjen(a)
18.08.2008
Poruke
2,380
Poena
380
Situacija je sledeća:

Pre par meseci sam sklopio htpc mašinu (Gigabyte GA-B250M-DS3H, G4560, http://www.itsvet.com/hard_disk_seagate_firecuda_st2000dx002-pdaa1-40.i?id=3941 hdd) i već po instalaciji sistema su krenuli da se javljaju problemi sa zamrzavanjem ekrana i pregrevanjem hdd.

Hdd je tada na dodir bio vruć. Prvo sam posumnjao na sata kablove, promenio sam gradu napajanja na koji kačim hdd i kao vremenom je situacija postajala normalnija, čak sam se ponadao da je samo Marfi i da će vremnom biti bolje jer mi se nije cimalo do servisa zbog nove komponente. Kasnije je krenulo ponovo da se javlja zabadanje, u task menadžeru je pri radu sa diskom čim bi prešao 5MBps upisa krenuo da se crveni onaj red i pisao bi 100% opterećenja(ne znam sada koliko je to pouzdano), dok je HDD stentinel pri skeniranju rekao da je disk ispravan ali da je više puta bilo problema sa komunikacijom.

Kako na kraju se odlučih da ga odnesem na servis da bi mi oni nedavno javili da je disk u redu i da nisu primetili nikakvih problema sa njime(nije kao da sam se nadao da će se iscimati nesto oko testiranja...). U slučaju da su u pravu, šta drugo bi moglo da bude problem ako nije HDD? Menjao sam kablove, ubadao u različite SATA slotove na matičnoj takođe...možda je matična neispravna? Ostao sam bez ideja
 
RAM?

Odradi memtest minimum 1 sat. Možeš i iz windows-a, ali bolje sa butabilnog medija.

Ako nije do toga, moguće da je do ploče tj. southbridge-a.
 
RAM ili ti se pregreva ploča... proveri hladnjak na matičnoj.
Nije nemoguće i da je napajanje problem.
 
Testiraj komponentu po komponentu. Mada iz licnog iskustva taj problem u komunikaciji ... not good. Ukoliko imas bilo kakav drugi disk samo da istestiras: do it. ili je HDD ili Southbridge. eventualno mozda da promenis data kablic i ubodes u drugi sata port na ploci. miksuj neki od ona 4 gore ili od ova dva dole.
 
Pošto mi je samo sistemski SSD iz drugog kompa bio pri ruci probao sam sa njime. Odradio sam testiranje RAMa i to je prošlo bez problema. SSD se ponašao normalno.

Probaću i neki HDD ovih dana čim ga se dočepam.
 
Nazad
Vrh Dno