Šta je novo?

Konfiguracija za 3D rendering

newpc

Poštovan
Učlanjen(a)
15.01.2018
Poruke
143
Poena
70
Sasatavljam novu konfiguraciju koja bi se koristila za 3D rendering uglavnom i potrebna mi je mala pomoć pošto se oko današnjeg hardvera ne snalazim baš najbolje.

Budžet mi je limitiran na 850 evra (100 000 din.), ali bih voleo da sve to bude kvalitetno, stabilno i izdržljivo. Neki prodavci mi predlažu Ryzen baziranu konfiguraciju, ali koliko vidim samo procesor bi potrošio pola budžeta.

Ono što imam kao nacrt je sledeće:

GIGABYTE Z370 (1151, podrška za i7, i5 i DDR4) do 25 000
GIGABYTE 1050TI, 4GB DDR5 do 25 000
INTEL I5, minimum 4 jezgra do 25 000
DDR4 8GB memorija Fury/Savage, min. 2400MHz oko 10 000
Kvalitetno napajanje 650W oko 10 000
Kućište, neko do 5 000

To bi se nekako uklopilo u budžet.

Glavno pitanje je oko tipa ploče i procesora. Da li je bolje uzeti ploču sa 1151 podnožjem, ili je bolji izbor procesora (bolje za glavnu namenu) sa nekim drugim podnožjima?

Koliko videh, ovde se u nekim skorašnjim porukama pominje i5-8400 kao najbolja kupovina (6 jezgara i ima 1151 podnožje). To je možda i bolja varijanta od i5-7000 serije...

Ili možda bolje neku AMD konfiguraciju? Sa AMD-om nemam apsolutno nikakva iskustva...

Hvala.
 
AMD R7 1700 ~35k
Asus Prime B350 Plus ~12k
8GB DDR4 na 2666+MHz ~10-12k
Inno3D GTX 1050 Ti Compact X1 ~19k ako je i dalje ima, previše je 25k za 1050Ti.
Hard? Ako treba, 1TB je ~6-7k
EVGA BQ600 ~9.5k ili Seasonic S12II/M12II 520W ako ih ima u ponudi.
Neko MS Industrial kućište po izboru tipa Black Widow, Titan Pro i sl ~6k
 
Poslednja izmena:
svakako tui je serija 8xxx bolja od serije 7xxx jer jelte dobijes 50% vise jezgara za dzabe ;) i3 sad ima 4 jezgra ...

Sto se tebe tice ja bih te usmerio na AMD ipak je on tata trenuitno na polju rendera :)
 
Hvala.

Ryzen 7 1700 izgleda kao dobra kupovina. Uz 8 jezgara i 16 niti, u odnosu na 4 ili 6 jezgara koje i5 ima, ovo je velika prednost.

Takodje i 65W potrošnje i sopstveni cooler (Wraith SPIRE) koji sa njim dolazi i koji je po nekim review-ima izuzetno dobar.

Naslednik 1800 i X varijante se ne isplate - potrošnja je čak 95W + investicija za dobar cooler i daleko veća cena samog CPU uz možda ne baš opravdane razlike u brzini...

Pogledaću naravno još review-a, ali ovo do sada izgleda veoma, veoma dobro.

Hvala još jednom.
 
Poslednja izmena:
@peja

HDD nije potreban, imam ih već nekoliko od 1TB, pa taj iznos može da se prebaci za bolju/stabilniju matičnu ploču.

Preporuka?

Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Asus Prime X370 Pro.

Napajanje SS520GB/SS620GB/Antec NeoECO 550(Antec NE550M) ili recimo LC 560 GP4 2.4.
 
Poslednja izmena:
Hvala,

Asus Prime X370 Pro uliva daleko više poverenja, bez obzira što ne planiram nikakav overclocing. Takodje i sličan Seasonic SS-620GM2 sam imao u planu...

Nije april toliko daleko, pa je možda najbolje da se sačeka još malo da AMD izbaci drugu generaciju Ryzena, verovatno će cene starijih procesora pasti, a nadam se da će i ovo ludilo oko "mining-a" prestati i biti bolja ponuda memorije i grafičkih kartica sa ne baš ovako visokim cenama kao danas.

Ništa loše iz ovog CPU "rata" izmedju AMD-a i Intel-a se ne može dogoditi za običnog kupca, naprotiv...
 
Poslednja izmena:
Amd je vec oborio cene trenutnih R5 i R7 procesora.
 
Po sajtovima za USA, Ryzen 7 1700 može da se nadje sa cenom značajno ispod $300 (regularno kupljen u prodavnici sa PDV-om), dok u Nemačkoj i Italiji nešto ispod 300 Evra (bar koliko sam pogledao sajtove sa oficijelne stranice AMD-a "Gde kupiti?").

Kod nas koliko vidim sa ITSvet, min. cena je 35k (oko 300 Evra, sl. kao u Nemačkoj), uglavnom oko 41-42k.
 
I još jedno pitanje. Koga god sam pitao po firmama gde prodaju računarsku opremu i za cenu Retail verzije Windows-a, gledaju me kao da pitam na kineskom... A odgovor posle prvobitne zbunjenosti je da se uz nov računar prodaje OEM verzija Win10 i da košta oko 100 Evra... ;)

Zna li neko firmu ili prodavnicu gde prodaju ili bar znaju šta je Retail verzija Windowsa?
 
Poslednja izmena:
zasto napajanje od 650w za konfiguraciju koja ima procesor od 65w I graficku od 75w? Ako je vec budzet limitiran bolje je valjda uloziti u ssd,ram ili procesor.

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
Iz nekoliko razloga:

1. Grafilka traži max 300W, CPU 65, memorija ?, ploča ? ... Pretpostavljam 400-450W pri maksimalnom opterećenju,

2. Realna maksimalna snaga napajanja je oko 80% za Bronze seriju, a to je oko 520W od deklarisane 650W, uglavnom.

3. Napajanje ne sme da radi stalo na granici maksimalne snage. Prvenstveno zato što su komponente pod maksimalnim opterećenjem i temperatura raste. Ako stalno radi na granici, nestabilnost voltaže postaje veliki problem.

4. Porastom temperature, naročito kondenzatori brže stare i otkazuju. A brzina ventiraltora raste a time i buka.

5. Nestabilna filtracija napona se onda maksimalno prenosi na ploču, HDD... A tako se i vek i stabilnost svih komponenti značajno smanjuje.

Itd. Ulog u kvalitetno i stabilno napajanje je po meni primarno.

U SSD se ne isplati ulaganje, RAM je danas preskup kod nas, a cena i performanse Ryzena 7 mislim da su skoro optimalne za primarnu namenu.
 
Poslednja izmena:
2. Pogrešno. Klase Bronze, Gold itd označavaju efikasnost napajanja, odnosno koliko vuče iz mreže za datu snagu koju isporučuje. Kvalitetno Bronze napajanje od 650W je sposobno da daje toliko u dužem periodu, ne 80% toga tj. 520W kako si shvatio, ali će za tih 650W morati da povuče iz mreže malo preko 800W.
 
Poslednja izmena:
Nisam ni mislio da uzmes Zeus napajanje od 10e,ali.opet 650w je bas overkill za ovaj ryzen i 1050ti,slazem se sa tobom da treba napajanje biti kvalitetno,ali opet neko od 500w je i vise nego dovoljno.Ram jeste preskup,ali ako vec ides na ryzen mozes da ulozis koju hiljadu vise i uzmes neki 3000/3200mhz umesto ovog od 2400mhz npr.

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
Osnovna namena je 3D rendering, sekundarna igranje (za klince).

Sa Ryzenom 7 je potrebno min. 2666, ne planiram OC, itd.

A zaista iz principa neću da plaćam 20-30% više za opremu zbog ove veštački izazvane nestašice. Radije bih svu tu razliku dao klincima da je oni sami potroše po sopstvenom nahodjenju, pa čak ne bih žalio ni da je spale...

Nije ni sa napajanjima tako jednostavno, jer samo Seasonic i sl. kalitetniji brend zapravo realno i daje deklarisanu snagu (kako je peja ukazao) uz diskutabilno stabilnu voltažu... Ja sam čitao reviewe za neka druga napajanja, ne i za Seasonic, pošto kod nas naći Seasonic ili sl. sa realnom cenom i odgovarajućom snagom, nije baš jednostavno. Od 620W je minimum što sam uspeo da nadjem i što trenutno imaju po toj navedenoj ceni na stanju.

1. Ryzen 7 1700 - 35k
2. ASUS Prime X370-Pro - 17k
3. Fury/Savage 8GB DDR4 2666+MHz - 12k
4. Gigabyte GeForce GV-N105TG1 GAMING-4GD GTX1050Ti 4GB DDR5 - 25k
5. SEASONIC SS-620GM2, M12II Evo Edition 620W 80 PLUS Bronze - 13k
6. MS Industrial Black Widow - 6k

Ukupno 108k. Kada se bar stavke od 3-5 umanje za 20%, ukopilo bi se... Problem je trenutno čak i da se nadje išta od kvalitetnijih Gigabyte serija sa 4GB DDR5...

Ova i sl. izdržljive Gigabyte grafičke kartice u specifikacijama sa sajta proizvodjača zahtevaju maksimalno 300W Slično je sa svim Gigabyte GPU, sa 4GB i brzine u sl. okvirima, bar koliko sam na njihovom sajtu gledao detalje. Kako je u realnosti u zahtevnijim igrama, apsolutno nemam iskustva, pošto mi je to nebitno, osim zbog klinaca.

Druga mogućnost je da se sačeka Ryzen 7, 2nd gen. i testiranja i review-i sa integrisanom grafikom...
 
Poslednja izmena:
mnogo para za napajanje, ako mene pitaš.
Eno onih mojih 4 render mašine u jednoj, iz potpisa, teralo 4 chieftec SFF napajanja bez problema.
Ta grafika koju ti planiraš ima dodatno napajanje koje možeš s molexa da dovučeš, nije neki potrošač.
TT 520W je bio sasvim dovoljan za tako nešto, ne znam cenu ali bio je ranga 60€...
Taman da dodaš više rama, tih 8GB je premalo.
 
mnogo para za napajanje, ako mene pitaš.
Eno onih mojih 4 render mašine u jednoj, iz potpisa, teralo 4 chieftec SFF napajanja bez problema.
Ta grafika koju ti planiraš ima dodatno napajanje koje možeš s molexa da dovučeš, nije neki potrošač.
TT 520W je bio sasvim dovoljan za tako nešto, ne znam cenu ali bio je ranga 60€...
Taman da dodaš više rama, tih 8GB je premalo.
Pomislice decko da smo ti i ja zapravo jedno. :D

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
newpc, 300W je preporučena minimalna snaga napajanja za ceo komp sa 1050Ti (bilo kojom), a ni slučajno ne znači da samo karta može da dostigne toliku potrošnju, ona je u okvirima ~75W ili malo preko.
 
Ops! Hvala ponovo na ukazivanju!

Ja sam ovu cifru samo letimično uočio i zapamtio kao max. potrošnja, pošto se za sve uglavnom daje max. potrošnja u vatima... To onda drastično menja situaciju...

Zato sam i postavio ovde pitanje o konfiguraciji i naveo da se baš i ne snalazim dobro sa današnjim hardverom.

Hvala još jednom.
 
Ja sam gledao i gotove konfiguracije renomiranih proizvodjaca i zacudio sam se koliko slaba napajanja stavljaju HP: i5 7400, Gtx 1050 - 180 W, Lenovo : Ryzen 1700 + Gtx 1060 - 250 W, HP: i7700 + Gtx 1060 - 300W. Verovatno su oni stavili najmanje moguce napajanje koje ce podrzati konfiguraciju bez problema, ali meni se to ucinilo,premalim i to je bio jedan od razloga sto sam odustao od kupovne gotove konfiguracije mada nije bila skuplja od delova koje bih sam kupio.
 
To su kvalitetna brend napajanja, nisu kineska i ne smeju da lazu o maksimalnoj potrosnji.
 
Pronadjoh sledeće:
http://forum.gigabyte.us/thread/1253/gaming-power-consumption-limit-problem

Ukratko, ako je sve ovde tačno što je navedeno, nVidia je napravila design limit na 75W. Za ovaj model u normalnom modu bi trebalo da bude dozvoljeno 120W, dok u OC i do 150W. Ploča bi trebalo da obezbedi snagu iz design limit-a od 75W, a ostatak preko dodatnog 6-pinskog konektora.

Pod uslovom da je ovo tačno, sama kartica bi pod maksimalnim opterećenjem i dodatnim napoinskim kablom ipak vukla daleko više od 75W u normalnom modu. PDF dokumentacija sa oficijelnog sajta ne navodi ništa o potrošnji...
 
Poslednja izmena:
Ja sam ovu cifru samo letimično uočio i zapamtio kao max. potrošnja, pošto se za sve uglavnom daje max. potrošnja u vatima... To onda drastično menja situaciju...
Zato sam i postavio ovde pitanje o konfiguraciji i naveo da se baš i ne snalazim dobro sa današnjim hardverom.
Hvala još jednom.

Ako već hoćeš da trošiš više od 10k na napajanje uzmi SAMA http://www.eponuda.com/kompjuteri-napajanja-cene/1/f1_10?cene-po=ceni-rastucoj


Kakvih crnih 150W, većina 1050ti nema 6pin. 75W sa ploče i to je to.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno