Šta je novo?

preporuka za light OS

kurkela

Poštovan
Učlanjen(a)
18.12.2017
Poruke
31
Poena
54
Ekipica imam neko staro sokocalo "pentim 4" iz davne 2007/2008. intel pentium 2.26Ghz procesor, 2gb ram memorije ddr1, ati 9600pro graficka. na njemu je instaliran win7 koji radi solidno u svom okruzenju ali cim odem na surf (ucitavanje stranica ili ne daj Boze na yt nastane haos, tj. opterecenje procesora ode na 100%). sta mislite koji os da mu spicim? lako bi ja sa linuxom ali osoba koja koristi taj racunar zna samo za windows platforme :crash:
 
I ako mu stavis XP, nece mu biti manje opterecenje procesora prilikom ucitavanja stranica ili gledanja YouTube videa - jednostavno je komp star.

Eventualno probati sa SSD-om (mozda dovede do malo fluidnijeg rada) i optimizacijom servisa, ali mislim da je mrka kapa.
 
Poslednja izmena:
XP i neku staru verziju Firefoxa. A jos bolje baci to (ili prodaj, ako neko hoce da kupi) i kupi nesto novije, ima za 50e 1155 sa ddr3
 
Poslednja izmena:
I ako mu stavis XP, nece mu biti manje opterecenje procesora prilikom ucitavanja stranica ili gledanja YouTube videa - jednostavno je komp star.

Eventualno probati sa SSD-om (mozda dovede do malo fluidnijeg rada) i optimizacijom servisa, ali mislim da je mrka kapa.

SSD je bacanje para za takav računar.
 
Nazalost, to mu je sto mu je. Kod mene je na jos starijoj (2003) i slabijoj masini (2.4GHz/512MB/ATI grafika - valjda 9100) Opera 12 radila kao luda i bila je najbolji browser za te dinosaurus racunare, ali je postala neupotrebljiva, pa je pocela da izbacuje onaj stari Google interfejs, javio se i problem sa zvukom na YT, sa ucitavanjem slika i slicno. Jedno vreme je to moglo da se resi tako sto Operu maskiras u Mozillu ali na kraju ni to vise nije pomagalo.

Ako guglas lightweight browsere naici ces na bezbroj clanaka, gde se mahom vrte jedni te isti predlozi, ja sam isprobala skoro sve i nijedan nije bio brzi od ovih standardnih. Neki cak nisu hteli ni da se pokrenu nakon instalacije. Mislim da je najgori od svih bio Maxhton.

Vivaldi nije hteo da mi radi (otvori se samo velika crna povrsina) verovatno zbog mizernog RAM-a, ali na tom racunaru sa 2GB verovatno nece praviti problem sa pokretanjem. Sto se tice samog rada browsera primetila sam (na novom racunaru) da je Vivaldi sporiji od Opere i Mozille kad se ucitavaju stranice sa dosta slika, na primer novinski portali. Ipak Vivaldi mi najvise odgovara jer je u neku ruku naslednik Opere 12.

I ja dajem glas Vivaldiju ako bude mogao da radi, ako ne onda Mozilla i neka se vlasnik racunara naoruza strpljenjem, neka ne otvara vise tabova, narocito ako mu se vrti neki video na YT i neka se pomiri da ce mu i pored toga browser cesto zakucavati.
 
Za dotične dinosauruse Linux je jedini lek i eventualni spas.
 
To je za staro gvozdje.Bolje uzmi neki racunar od 40-50 evra,pa surfuj ko sav normalan svet.
 
Ček bre, mislite da na npr atom netbook-ovima to ide lakše? Ili onim obogaljenim AMD-ima od 1GHz. Novi, ili par god stari, pa opet isti slučaj. Mučenje je i tu, jer se niko više ne trudi ništa da optimizuje.

Win XP radi super na P4, instaliraj SlimJet brozer, isključi adobe flash player u svakom obliku, i uživaj. Btw, i dalje Opera 12 u funkciji maximalno moguće, osim za sajtove koji je kategorički ne podržavaju.
(Ili Linux.)
E, da. Probaj prvo SJ na 7-ci. Meni je preporodio surfing na tim atom mališanima.

I hardverska preporuka - probaj da zameniš CPU/nakačiš neki P4 sa HT-om, ima ih po KP za sitnu kintu, ili još bolje C2D ako ploča podržava.
 
Poslednja izmena:
Ljudi hvala puno na savetima, drago mi je da vas interesuje ova moja problematika. Vivaldija testiram od sinoc ali mrka kapa, mozda je 10% brzi od chroma ili firefoxa ali i tih 10% je izgubio kad sam dodao adblocker (pojma nemam zasto), svakako bi cpu otisao na 100% pri surfovanju. Uradih test na toj masini ....win 7 i dade mi ocenu 3. slicica ispod

ocena.png
 
Ček bre, mislite da na npr atom netbook-ovima to ide lakše? Ili onim obogaljenim AMD-ima od 1GHz. Novi, ili par god stari, pa opet isti slučaj. Mučenje je i tu, jer se niko više ne trudi ništa da optimizuje.

Win XP radi super na P4, instaliraj SlimJet brozer, isključi adobe flash player u svakom obliku, i uživaj. Btw, i dalje Opera 12 u funkciji maximalno moguće, osim za sajtove koji je kategorički ne podržavaju.
(Ili Linux.)
E, da. Probaj prvo SJ na 7-ci. Meni je preporodio surfing na tim atom mališanima.

I hardverska preporuka - probaj da zameniš CPU/nakačiš neki P4 sa HT-om, ima ih po KP za sitnu kintu, ili još bolje C2D ako ploča podržava.

nema sanse core 2 duo, ovo je ploca: http://www.asrock.com/mb/VIA/p4v88+/ socket 478:smoke:
 
neko mi je davno spominjao neku light verziju XP-a tesku svega 300mb (nzm tacan naziv). uglavnom skinuti su svi nepotrebni drajveri na toj verziji. Ja tu verziju ne mogu da nadjem ni na jednom sajtu/ torrentu. Ima li neko ideju gde da trazim a da nije muzej da dinosaurse?
 
Neće ti pomoći, sajtovi su veoma zahtevni za taj hw. Nema magije koja će to da reši.
 
neko mi je davno spominjao neku light verziju XP-a tesku svega 300mb (nzm tacan naziv). uglavnom skinuti su svi nepotrebni drajveri na toj verziji. Ja tu verziju ne mogu da nadjem ni na jednom sajtu/ torrentu. Ima li neko ideju gde da trazim a da nije muzej da dinosaurse?

Micro XP by eXPerience
 
Micro XP by eXPerience

Mozda i micro 2003 da proba li nema tu leba.

Meni se c847 sa 4gb (dual core sa 2 jezgra na 1GHz i 4 gb rama) muci sa 2 taba i yt u 480 rezoluciji (win 7 32b je os). Danas je patnja bilo sta raditi sa single core procesorom. Takvo vreme doslo, nema vise optimizacije nizasta....
 
Ja sam ranije na nekoj staroj masini za youtube koristio program minitube, radio je dosta bolje nego gledanje u browser-u.

Ne znam da li jos uvek radi zbog promena u youtube-u.
 
Opera 12.18 radi sa svim sajtovima i sada. Na YT je doduse podrzana samo 360p rezolucija ali rekao bih da je to i maksimum rezolucije za tu masinicu. S obzirom da od hardverske akceleracije video sadrzaja na windowsu svakako nema nista onda i linux dolazi u obzir. Neka lagana distribucija kao Lubuntu 32bit ili slicne. Smplayer nisam probao odavno i ne znam kako se snalazi sa YT, bio je odlican pre par god za te stare masine. Trebalo bi da mozes u plocu da zabodes neki P4 sa HT, dobices dva logicka jezgra, svakako ce se osetiti razlika.
 
Poslednja izmena:
Kada pustim 360p na YT, iskoriscenost cpu ode na 100%, kada prebacim na 240p opterecenje se krece u rasponu 75-85%. Pri ucitavanju bilo kojih dnevnih novina prve 2-3sekunde (dok loaduje slike i stosta) opet je na 100% opterecenje cpu-a. Probao sam brdo nekih bowsera ali slaba vajda (procesor je samo 2/26Ghz i 512 cashe). cesto kad ucitava stranice u donjem levom uglu izbaci porukicu (doduse na kratko) "waiting for cash memory". Sad kapiram da kad je u stand modu procesor nije zagusen sto ukazuje da win 7 sa iskljucenim aerom ne pravi probleme te da nema potrebe da vracam na Xp. tj. sistem ne gusi u konfu vec software koji je napredovao (pri tom sam flash player eliminisao).
 
Poslednja izmena:
Za stariji komp kome cpu zakuca na 100% prilikom korištenja youtube-a ne vidim šta bi moglo drugo sem da se koristi SMPlayer.
Na mom starom laptopu youtube je teško gledljiv u browseru ali sa smplayerom je oko 50-60% cpu zauzeće.
U win može da se stavi i priority na veći od normal, i onda ne secka ni ako se radi nešto u pozadini, otvori neka web stranica ili slično. Na linuxu nisam našao ovu opciju pa video secka ako se radi nešto drugo. Smara copy/paste linkova iz browsera u smplayer ali šta je tu je.

Eventualno ako ne radi fluidno proba se sa output driver podešavanjem, na direct3d ili možda opengl pa koji bolje radi.
I još allow frame drop je kod mene uključeno.

Ako ne radi ni sa smplayerom onda komp u kantu lepo i to je to.
 
Nisi pratio, kolega, njegovoj konfi nema pomoći.
Morao bi da menja i matičnu i cpu i mem da postigne nešto.
 
U tom slučaju ništa ga ne košta da proba "Puppy Linux"

Puppy Linux is the smallest Linux distro in our round-up - it's just a 132MB download. The distro is unusual in that it loads itself entirely into RAM on bootup, so is incredibly quick and responsive. 128MB of RAM is the minimum, but you'll need 256MB if you want to use a modern web browser.

Ima i par dobrih video klipova oko instalacije
 
Pentium 4 sa HT bi pomogao da taj komp bude kako tako upotrebljiv. Bilo koja ploca koja podrzava Core Duo, Core 2 Duo, neki dvojezgarni AMD procesor + procesor ne kostaju vise od 500 do 1000 din a verovatno ce se naci neko da pokloni to. Graficka je sposobna da pusti bilo sta sa neta a ima ih i dzab dzabe po oglasima. RAM-a ima dovoljno.
Puppy Linux? Come on..
 
Sustina je da nije problem u operativnom sistemu nego sto je hardver star da bi izvrsao iole zahtjevnije operacije kao sto je i gledanje klipova na YT. Najkrace objasnjenje.
 
Meni je YT radio korektno kad vratim stari interfejs. Kliknes na one tri vodoravne tackice u gornjem desnom uglu ->Restore old YoutTube -> izaberes bilo koji od navednih razloga i on se vrati na staro. Novi YT mi je stucao i kad pustim pesmu bez videa.

Cudno mi je sto se taj racunar bas toliko muci, ili mozda preuvelicavas. Naravno, ne namreno nego si navikao da na tvom kompu sve leti, pa kad si uzeo da popravljas taj stari, onda ti koriscenje istog izgleda kao Hristove muke. Mozda vlasniku to bas i nece predstavljati toliki problem kao tebi. Govorim iz licnog iskustva. Meni je bilo najnormalnije da cekam da mi ucita neki video ili novinski portal, i sad kad imam novi racunar prosto se presecem kad pustim video na YT i on krene istog trenutka.
 
Samo da raportiram :mad: slimjet browser stvarno pomaze nekih 20-30% na mom racunaru a cenim da ce pomoci svima sa slicnim dinosaur masinama. Sto se youtube tice, podesio sam na 240p i tu sljaka bez vecih problema (ali u window modu, full screen ga opet zagusi). Nisam bio lenj pa potrazih procesor sa HT-om, ali dati preko 1000din na kupujemprodajem je nonsens za socket 478 (ima par komada ali prodavci sa tom cenom kao da ne zive u sadasnjosti). Jos jednom hvala svima na savetima i odvojenom vremenu.
 
Probajte Neverware Cloudready, chromebook sistem. Sinoć probao na HP mini 100e i radi zadovoljavajuće.

CloudReady is based on Google’s Chromium OS, the same open-source architecture as Chrome OS.

https://www.neverware.com

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno