Šta je novo?

Podivljale cene grafičkih karti u Americi

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Accuphase

Moderator
Urednik
Super Moderator
Učlanjen(a)
08.01.2002
Poruke
945
Poena
630
Moja oprema  
Laptop
Dell Inspirion 15 Model 3505 (AMD Ryzen 5 3450U, 4C/8T, 512 GB SSD)
Pristup internetu
  1. ADSL
Danas sam naleteo na članak nemačke stranice pcgameshardware, veoma uznemirujući za potencijalne kupce AMD Polaris i nVidia Pascal grafičkih karti, u slučaju da se ove cene prenesu na evropsko tržište.
PCGH su analizirali trenutnu ponudu AMD i Nvidia grafičkih karti na popularnoj stranici newegg.com, rezultati su katastrofalni po kupce, ako se ovaj trend nastavi.

Trenutna situacija: newegg.com kao direktni prodavac nema na stanju nijednu Geforce GTX 1080 Ti, GTX 1080, GTX 1070 Ti, GTX 1070.
Preko posrednika, tj. prodavnica koje prodaju preko newegg, ima par modela GTX 1080 Ti po veoma nepovoljnoj ceni.

Najjeftinija GTX 1080 košta 850 dolara, a 1070 i 1070 Ti su još skuplje?

Radeon 580 4 GB kreću od 600, 8 GB modeli od 660 dolara.

Evropske cene i dostupnost trenutno izgledaju mnogo bolje u odnosu na USA, mada su osetno povećane u odnosu na oktobar ili novembar 2017.

Nvidia (geizhals)

AMD Radeon 580 (geizhals)

Šta se dešava sa cenama, da li je rudarenje opet u trendu, pošto mi se čini da su se cene malo normalizovale u oktobru/novembru 2017?
Izgleda da sam ulovio pravi trenutak za kupovinu moje grafičke karte, platio sam je 299 evra u novembru (Sapphire Nitro+ 580 8 GB), najjeftinija trenutno dostupna je 395 evra, užas...
 
Poslednja izmena:
Kopa se sve u 16, kada je ovako lepa isplativost, i digitronom bih kopao :)
 
Evropske cene i dostupnost trenutno izgledaju mnogo bolje u odnosu na USA, mada su osetno povećane u odnosu na oktobar ili novembar 2017.

Sto se tice nV u Nemackoj, cene su iste kao okt-nov jer sam tada par nedelja listao sve loveci akciju za grafu.
Vecina su u cent ostale iste
 
Bogami kada sam ja uzeo 1070 na geizhlas su kretale cene od 400e, sada koliko vidim idu od 480....
 
Bogami kada sam ja uzeo 1070 na geizhlas su kretale cene od 400e, sada koliko vidim idu od 480....

Geizhals nije uvek merodavan iako je dobar pokazivac gde da lovis...
Cesto sam nalazio jeftinije (kao i moje zadnje 2 grafe) nego sto je geiz prikazivao ali zahvaljujuci bas njemu tj pregledavanjem izlistanih sajtova pa skontas gde i kako da trazis
 
Ja uzeo moju karticu na Black Friday za 270 evra, sad je već 330. Cena Etherium-a je otišla u nebo, a još ako se dogodi flippening kao što verujem da hoće, eto nama komedije. :D Ko je ugrabio grafičku u periodu između skoka diff-a i skoka ETH-a, ugrabio je; ko nije, taj sad nek čeka slom kripto tržišta, za njega verovatno nema jače grafičke do tada.
 
Hmm, tvoj post treba u Sticky :)
 
Ovom ludilu nema kraja,nece biti sloma koliko god mu se nadali i prizeljkivali, uvek ce izmisliti nove neke.... Digao sam ruke od grafickih, ostaje se na ovoj do sledece generacije....
 
A zbog čega misliš da ćeš moći da kupiš grafičku sledeće generacije? :d Ja u ovom trenutku ne verujem da će pući crypto bubble sve dok ne pukne generalni asset bubble, a tada ćemo svi imati daleko većih problema od manjka grafičkih karti. Očekujem da je jedina šansa da u narednih pola godine možete da kupite grafičku po iole pristojnoj ceni kada nagrada za rešen ETH block padne sa 5 na 3 novčića ili planirano pređu sa PoW na PoS, trebalo bi da nastane jedan vakum u kome će neki rudari možda hteti da prodaju.

Čak i ja malo kopuckam Monero dok koristim računar za druge stvari, iako sam potpuna svestan da je sve to ******ština. Malo dogrevam sobu ovih hladnih dana, a računar mi je srećom tih, pa ne smeta.
 
Opušteno bih kupio Pro/Quadro sada da mi treba grafička. Ako/kad pukne balon, takve karte će i dalje zadržati pristojnu cenu. A za gaming nisu baš mnogo slabije, možda 5-10% u poređenju sa gaming verzijom istog čipa. Samo bi trebalo obratiti pažnju na konkretan model, tj. dok su WX 4100 i WX 7100 dobre u poređenju sa RX 560 i RX 580, WX 5100 je dosta slabija od RX 470D jer ima TDP od 75W. Mada gejming verzija WX 4100 i nema veliku cenu, već pominjem zbog poređenja. Quadro P2000 i P4000 se takođe dobro drže.

Zapravo ja sam i razmišjlao da kupim WX ali zbog posla, a ne igara :)
 
Poslednja izmena:
Baloni pucaju kada nema vise ko da "zadnji gasi svetlo".
Posto CC nemaju nista iza sebe bukvalno, ako ih neka veca drzava zvanicno ne prihvati (umesto svoje valute, a ne kao dozvoljeno sredstvo placanja) pitanje je vremana samo.

My 0.5cents.
 
Baloni pucaju kada nema vise ko da "zadnji gasi svetlo".
Posto CC nemaju nista iza sebe bukvalno, ako ih neka veca drzava zvanicno ne prihvati (umesto svoje valute, a ne kao dozvoljeno sredstvo placanja) pitanje je vremana samo.

My 0.5cents.

CC imaju podlogu u podezemlju. Naročito novčići koji su na hardu, a ne na internetu. Zamisliš situaciju gde ja tebi dam 1m $, a ti mi daš ssd/hdd sa izrudarenim cc, onda ja to lepo povežem sa internetom, i ispade da sam 'rudario' ja, i da ću keširati posle 1m$(- koji %) kao 'čist' novac. To je slučaj direktnog pranja novca. Ako se pojaviš na berzi sa zlatom ili jabukama koji ma ne možeš da potvrdiš poreklo, problem. Kod cc trenutno to ne važi, jer možeš da ih skladištih da hdd/ssd, pa sa njega prodaješ, poreklo cc-a, 'pa rudario sam', ko će da dokaže da ti nisi rudario?
 
Ipak mislim da je izalzak nove nVidia-ine generacije šansa za ljude da uzmu karticu. Ima tu nekih mesec-dva lufta dok kopači ne potvrde isplativost, jedino što nema šaltanja kao pre-kad kupiš kupio si, tržište je promenljivo:)
 
Ipak mislim da je izalzak nove nVidia-ine generacije šansa za ljude da uzmu karticu. Ima tu nekih mesec-dva lufta dok kopači ne potvrde isplativost, jedino što nema šaltanja kao pre-kad kupiš kupio si, tržište je promenljivo:)

Ako je Vega indikator, nema tu lufta ni malo. Čim su stigle prve informacije koliki im je hashrate, sve proizvedene kartice su išle pravo iz fabrika u rudnike. Da nagrada za ETH blok nije bila prepolovljena, niko nikada ne bi ni video Vega kartice uživo. Srećom, imali smo dva meseca manje isplativa za rudarenje, pa sam konačno dobio priliku da odigram Tomb Raider. :)
 
A zbog čega misliš da ćeš moći da kupiš grafičku sledeće generacije?
Pa ne mislim, vise se nadam, jer je situacija bila sledeca: od kad su izasle 480ice, cena im je konstantno rasla, takodje isto i sa 1060 ali opet ne kao ove prve... Pa 470ice, i konstantan rast i sad su skuplje od jacih nVidia konkurenata (ako ih nadjes uopste). 570/580 da ne pominjem jer se znalo unapred kakve ce biti za kopanj, kao i Vege... Ono sto hocu da kazem, po tom patentu kartice su najjeftinije kad se pojave (mozda i samo mesec-dva) pa se zbog toga NADAM da cu moci da kupim novu generaciju po priblizno preporucenoj ceni...
 
CC imaju podlogu u podezemlju. Naročito novčići koji su na hardu, a ne na internetu. Zamisliš situaciju gde ja tebi dam 1m $, a ti mi daš ssd/hdd sa izrudarenim cc, onda ja to lepo povežem sa internetom, i ispade da sam 'rudario' ja, i da ću keširati posle 1m$(- koji %) kao 'čist' novac. To je slučaj direktnog pranja novca. Ako se pojaviš na berzi sa zlatom ili jabukama koji ma ne možeš da potvrdiš poreklo, problem. Kod cc trenutno to ne važi, jer možeš da ih skladištih da hdd/ssd, pa sa njega prodaješ, poreklo cc-a, 'pa rudario sam', ko će da dokaže da ti nisi rudario?
A druga trana dobije milion $, za koji isto nema dokaze odakle im? Sto ne bi prodao na berzi, isti porez treba da plati, a ima dokaza odakle mu?
Vidim vec 4 rupe u tom razmisljanju.

Podzemlje je ovo odlicno koristilo da nema traga novca, tako sto su dogovorili unapred kupovinu i prodaju BTCa, tako sto:
- A prodaje Bu drg za 100.000$
- B da BTC u vrednosti 100.000$
- A na berzi proda Bu BTC u vrednosti 100.000$
Nema kesa, a BTC ostaje tamo gde je bio. Mogucnost da se povezu lica se smanjuje. A BTC u svemu tome je nebitan, oni isti BTC koriste svaki put.
Nije to potpora. To je samo deo sveta koji je nasao odlican nacin da ga iskoristi.
 
Pa ne mislim, vise se nadam, jer je situacija bila sledeca: od kad su izasle 480ice, cena im je konstantno rasla, takodje isto i sa 1060 ali opet ne kao ove prve... Pa 470ice, i konstantan rast i sad su skuplje od jacih nVidia konkurenata (ako ih nadjes uopste). 570/580 da ne pominjem jer se znalo unapred kakve ce biti za kopanj, kao i Vege... Ono sto hocu da kazem, po tom patentu kartice su najjeftinije kad se pojave (mozda i samo mesec-dva) pa se zbog toga NADAM da cu moci da kupim novu generaciju po priblizno preporucenoj ceni...

A sto ne bi lepo kupio rx 580 za oko 450 evra, ako vec mozes da je pronadjes? Pusti je da kopa, daje ti trenutno oko 3.5 evra na dan, za 5-7 meseci si je isplatio :) Ako i padne isplativnost (sto i hoce), u svakom slucaju ces uzeti par stotina evra, ni luk jeo ni luk mirisao. Kad se igras, iskljuci kopanje, kada ne radis nista, ili gledas fimove/serije, slusas muziku, citas forume, pusti je neka kopa, i svima dobro :)
 
Ne znam nista o tome, dakle morao bih od nule da krenem, tek da ucim... A i protivnik sam rudarenja, pogazio bih sebe kao osobu i svoja uverenja i razmisljanja a to kad se uradi vise ne vredis kao covek :) I kao trece, ne mogu da dam 150 evra vise za kartu od njene vrednosti... Za te novce, skupio bih jos malo i uzeo 1070 (kojima su takodje naduvane cene ali ima poneka akcija ako se naleti u pravo vreme). Tako da opet dolazim do toga, ne zurim nigde, 1050ti ce sluziti jos godinu-dve kako tako, a ako i tad ne bude nesto bolje vreme za kupovinu, pravim jos jedno dete i necu imati vremena za igranje uopste plus ustedim novce xD
 
Protivnik rudarenja? :D
Nema sta tu da učiš, drajveri, i softver za kopanje se namesti za ukupno pola sata. Ako ti ne znaš, das nekom team viewer da podesi i to je to.
 
U Nemackoj je drugi talas poskupljenja. U roku od 10-15 dana cene su skocile za oko 100 evra.
Znaci pratio sam, neke modele sam odvojio, to sto je bilo po vec skupljoj ceni sada nit ima a ono sto ima je jos skuplje za 40-50 evra.
Veoma los timing za kupovinu.
 
Kripto je u žešćem padu od juče. Najverovatnije će uskoro stati, ali molite boga da se pad nastavi i krene opšti sell off. Ako se to desi, rudari će zatrpati tržište dobrim grafičkim skoro džaba. Vidim u chatu da se neki rudari razmišljaju.
 
Kripto je u žešćem padu od juče. Najverovatnije će uskoro stati, ali molite boga da se pad nastavi i krene opšti sell off. Ako se to desi, rudari će zatrpati tržište dobrim grafičkim skoro džaba. Vidim u chatu da se neki rudari razmišljaju.

Da sam dobio novčić svaki put kad sam ovo čuo, sad bih imao 100 novčića :D Nikako da se oslobode tog tereta kroz oglase, već matoranke drže cenu više nego kad su iz radnje izašle.
 
Da cene kriptovaluta padnu još 50% u odnosu na sadašnje cene, opet bi bilo extra isplativo, tako da, ne nadajte se jeftinim grafičkim karticama još dugo vremena.
 
^ Ne nadam se jeftinim, ali barem realnim ako može ;) Klinac će da me se odrekne ako mu do kraja školske godine ne obezbedim jedan GTX 1060 :p
 
Uzmu mu PS za te pare bre ;) tj. 2-3 komada, za svaku sobu :D
 
Igre na PSu su skuplje od PC pandana
 
Bogami, koliko ja pratim situaciju, mnogi krive popularnost PUBG-a u Kini za ovo poslednje poskupljenje, preko noci su sa 8% skocili na ~65% od ukupnog broja korisnika Steama a kupuju se graficke kao sutra da ne postoji. A i fabrike su im blize. Tako da, nije samo mining.
 
usao sam juce u jednu domacu maloprodaju koja funkcionise iz jedne kuce i nista sem rigova, rig na displayu i 7 jos oko njega spremni za preuzimanje... tri su otisla dok sam ja bio tamo 15 minuta...

svi su se napalili opasno, svi zivi kopaju, kartice skupe a crypto krece malo da pada jer ga svi kopaju, osecaju se zakoni ponude/potraznje na oba fronta u isto vreme... nista cudno...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno