Šta je novo?

Internet preko optike

Juče zvao Telekom za optiku u Bloku 44:

BOX 2, 150/20 mbps = 3.599 rsd
BOX 2, 250/30 mbps = 4.199 rsd

BOX 3, 150/20 mbps = 4.499 rsd
BOX 3, 250/30 mbps = 5.799 rsd
BOX 3, 1000/100 mbps = 9.499 rsd

Ugovorna obaveza 24 meseca. Moguće je prijavljivanje za uslugu ali call centar nije znao kada bih bio povezan. Inače, u zgradi je pre cca tri meseca postavljena instalacija.

DRANJE , ostajem na VDSL 100% plus UPLOAD im je smesan
 
Kod nas su povećali brzinu za istu cenu, za 1200 dinara imamo sada 100/20
 

Prilozi

  • speedtest.jpg
    speedtest.jpg
    50.9 KB · Pregleda: 306
Pozdrav svima. Jedno jednostavno pitanje: Zašto skoro ni jedan provider kod nas ne nudi pristojan (<100mbps) simetrični protok? Jedino gde sam to mogao videti jeste kod SBB-a ali do 50mbps

Vidim u Rumuniji, nude čak 1gbps simetričnog protoka i to za samo 10€ ! Koliko vidim, takva situacija kod nas nikada neće biti...
 
Zato sto su vecina supci, inace evo ti ako si juznije
https://www.srbnet.rs/opticki-internet.php Fiber Home 100 pucaljka + dobijes i staticnu adressu

Ja sam za to da svakih nedalju dana spamujemo sve operatere, sem ovog navedenog gore da povecaju upload i ne budu supci
(evo upravo sam posalo poruku mts-u)
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav svima. Jedno jednostavno pitanje: Zašto skoro ni jedan provider kod nas ne nudi pristojan (<100mbps) simetrični protok? Jedino gde sam to mogao videti jeste kod SBB-a ali do 50mbps

Vidim u Rumuniji, nude čak 1gbps simetričnog protoka i to za samo 10€ ! Koliko vidim, takva situacija kod nas nikada neće biti...

Nude Rumuni, ali verovao ili ne, sa razlogom i kosta 10 EUR.
Ako ti je Orion u blizini, uzmes 1 gbps krstenog interneta.
 
Sta fali rumunima ?
 
Pa cesto ide samo 500-600Mbps DL i isto toliko UL, a placaju cak 10eur za max 1/1Gbps speed.
 
Njihove bandere su jake. Nije se stedelo. Mogu te kablove da nose bez problema. I nisu tako cesti prekidi, svake nedelje sam u Rumuniji, pa pricam iz iskustva mog i ljudi koje posecujem.
 
Njihove bandere su jake. Nije se stedelo. Mogu te kablove da nose bez problema. I nisu tako cesti prekidi, svake nedelje sam u Rumuniji, pa pricam iz iskustva mog i ljudi koje posecujem.

Ja ne znam sta si video, i kod koga si isao, idem i ja tamo, a takodje imam ljude tamo sa kojima saradjujem pa znam sta pricam.
Za jedan grad, da stavljas infrastrukturu preko bandere je nedopustivo, zna se gde idu instalacije.

Eventualno ruralne sredine, gde nemaju sredjeni sahtovi/kanalizacija se stavlja na banderama.
A razlika izmedju Srbije i Rumunije nebo i zemlja. Verujem da ima i u Srbiji nakaradno uradjeno, ali do sad gledano, stvarno opravdavamo kvalitet.
Prekid uopste ne treba da postoji. Uptime mora biti 99.9%.
 
Pa i Niš je grad, još je i u Srbiji. Pa vidi kuda tamo ide optika.
 
Ide istim putem kao i struja, odnosno gradska rasveta. A pored optike i vodova elektricne energije tu su i koaksijalci. Slazem se da moze biti nakaradno, ali kako je nakaradno da idu opticki kablovi, ali ne i elektricni vodovi, zbog kojih i postoje te bandere? A Telekomove bandere za telefoniju nisu nakaradne? Samo je optika nakaradna? :)
 
Poslednja izmena:
@shamanNS
Nisam bio u Nisu, a verujem cak i da je po banderama, ne moze biti gore nego sto je u Rumuniji.
Opet, stavljas me u pat poziciju da pricam o onome sto nisam video, naspram onome sto jesam video.
Slikaj mi Nis, pa mi onda reci kako stoje stvari.

@Qiza
Da jeste nakaradno, i sa odredjenim razlogom ide podzemno gde god moze. Isto za koaksijalce.
Ovde po Beogradu cak i naredjeno da nema stavljanje koaksijalnog kabla sa krova na krov, nego podzemno.
 
Druze, vidim da nisi odradio reality check. Pa ceo Beograd je pod sumom kablova vec sad, da ne kazem sta ce biti za koji mesec/godinu. Pa prvi Orion je u mom kraju [Vidikovac] sprovodio optiku sa bandere na banderu. Meni licno ne smeta, cak sta vise, ako je to cena koja je morala biti placena da bi se dobila optika, onda je to super. Kablovi su ono sto najmanje ruze grad, ima daleko vise stvari koje su prioritetnije i za sam grad a i za bugarske turiste koji ovih zadnjih par nedelja opsedaju grad :D
 
Зашто само Румунија или Ниш? Па цео Јапан је покривен кабловима који плету мрежу по бандерама па нико не каже да је накарадно. Прављење канализације је негде скупо а негде и неизводљиво. До моје зграде је оптика стигла за један дан са оближње бандере а и ту је дошла брзо, да се чекало да се гура под земљу или да се прави канализација, још бих користио СББ кабловски ... који је такође дошао бандерама.
 
@Gimp suit
Vozdovac nije ceo Beograd, a kao sto takodje znam da po celom Vozdovcu ne idu bandere sa kablovima. Jedino logicno razmisljanje koje mi se namece, da li eventualno zivis u kuci, pa da je tu bandera i gde je razvezana i struja, kablovska i optika?!
Isto pitanje i za @calexx, sve zavisi kako sta i gde zivite. Ali ako ovo pricate, zasigurno zivite u kuci, gde dolazi struja/optika/koaks sa bandere.
Ali debela razlika je Japan i Rumunija, gde u Japanu barem jeste donekle dobro uradjeno.
Ali dobro, Nis do Tokija preko Milvokija :D :D :D :D :D :D :D
 
Zivim u zgradi, okruzen zgradama
 
@stefkev, ocigledno ne citas sta drugi pisu, vec samo repliciras. :)

До моје зграде је оптика стигла за један дан са оближње бандере а и ту је дошла брзо, да се чекало да се гура под земљу или да се прави канализација, још бих користио СББ кабловски ... који је такође дошао бандерама.

Znaci, nakaradna je optika i eventualno koaks, ostali kablovi po banderama i same bandere nisu nakaradne. OK. Nemamo o cemu da diskutujemo na dalje. :)
 
Poslednja izmena:
Uzmite primer nekog grada (Niš) gde imate 5 provajdera sa optikom (Orion, ExeNet, NetNet, NiNet, Jotel) + koaksijalce (SBB, Jotel, Kopernikus), zamislite da svi prave svoje kanale ispod trotoara, pa čitav grad bi bio raskopan potpuno, a cene usluga ne bi bile ni približno ovakve.

To može da se uradi tamo gde je lokalna samouprava na vreme razmišljala pa pri rekonstrukciji ulica pored svih ostalih cevi, ostave jednu (veću) za TK kablove - i šahte za TK. Pa onda lepo iznajmljuju svim zainteresovanim (kao sad bandere). Inače, da kopaju svako posebno... nemoguće. Nismo mi USA pa da paketi koštaju po 60 dolara. Čak i tamo po prigradskim naseljima - pa čak i google fiber ide po banderama.

Kažem, može tamo gde se isplanira prilikom rekonstrukcije ulice, ovako teško.
 
@stefkev, ocigledno ne citas sta drugi pisu, vec samo repliciras. :)



Znaci, nakaradna je optika i eventualno koaks, ostali kablovi po banderama i same bandere nisu nakaradne. OK. Nemamo o cemu da diskutujemo na dalje. :)

A izvinite nisam znao da ste policija za repliku, necu vise obecavam ,)

@poglavicas
Koliko znam telekom naplacuje 9000 din za 1 gpbs/100, google fiber 1/1 gbps 70$, sto je nekih 1700 din jeftinije (vidim da je varijacija u paketu sa kanalima i tv uredjajima)
Sto ti na kraju znaci da smo premasili USA barem po necemu, ali ne po dobrom.
Opet kazem, ne znam za Nis kako je, ali po Beogradu jesu u toku prosle godine polagali cevi i ubacivali kablove. Primera radi, mozes naci okacenu sliku raskopane Knez Mihailove gde su u roku nedelju dana polozili cevi, stavili optiku, pa dalje nastavili kroz kanalizaciju.
 
Poslednja izmena:
Sada gledam pakete, posto treba da uvode optiku u zgradu.
Mts je opet skuplji od sbba?
Za 5k, u ceni eon premiuma, nude veci upload, slabiji download i losiju tv ponudu, kao i nista besplatno na fiksnom.
Ili sam nesto omasio?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Мало се претерује са пљувањем бандера. Теоретски канализација може да постоји у неким урбаним деловима град(ов)а али очекивати тако нешто по насељима (са зградама, куће су тек за причу) је претерано. Некад давно сам имао тлф линију која је ишла у К2К фазону па је пре ~15 година замењена подземном варијантом. Не у облику канализације него више у ТТ фазону, неки Румуни копали пола метра дубоке канале кроз насеље, ту су положени каблови и иду од зграде до зграде. Надам се да постоје писани трагови јер ако неко почне да копа, оде све. Пре неколико година је и струја отишла под земљу, рађена надградња, вероватно је услов био подземна струја па је инвеститор платио (ваљда) да провуку кабл (од трафо станице у суседној згради) и сада је и струја подземна.

У улици која је ~100 метра од моје зграде (Станоја Бунушевца, за оне одавде) постоји канализација, ту је прошло грејање и мислим да постоји могућност да се плати и користи. Не знам каква је варијанта са телефонском канализацијом у тој улици (видим шахте са разним "описима" па је негде телефон, негде нешто друго, значи постоји) али у сваком случају не знам како би се правила канализација до појединих зграда. Ако то буде само кабл пола метра под земљом ... више ми се свиђа садашња варијанта са бандерама.

МТС има своју канализацију, ту иду оптички каблови а како ће даље од зграде до зграде немам појма, можда подземно али је то велики посао. Можда је њима ОК да улажу на велико, да припремају цела насеља или целе градове за оптику али мали оптичари раде другачије.

Видим да се кука како оптика неће још дуго ... сигуран сам да МТС не гледа појединачна увођења, они имају глобалне планове, провлаче оптику кроз целе градове и онда ће ситан посао да буде да повежу и зграде. То што је неко био у првој тури и сада мисли да одмах мора да му и пусте оптику ... не верујем да ће тако да раде. Цела насеља, па онда свима све. Мали провајдери иду зграду по зграду, колико успеју да убеде.

Постављао сам слике о хаосу у Јапану, лако се прогугла све то, овде ипак има неког реда, на неким бандерама има по 4-5-6 оптичких каблова али све делује уредно, далеко од хаоса у Јапану а тек у Румунији.

Закључак, сасвим ми је у реду то што је мој провајдер прошао кроз моје насеље по бандерама, ја се пријавио, они извукли кабл до моје зграде и повезали. Уопште ми не смета што није коришћена нека канализација нарочито ако би то значило нова раскопавања. Цела фама око К2К је због лошег искуства са кабловским провајдерима а оптика по бандерама ради апсолутно па не видим зашто не би.
 
Da smo normalna država, infrastruktura bi bila posebna firma od mts-a i iznajmljivala bi vodove po normalnim cenama svima. Ćao bandere, ćao ludnica.

Ovako, koristim fiber od indijanaca i nadam se da neće neko nevreme da oduva kablove. Pri čemu sam srećan što su bezmalo duplo jeftiniji od druge bagre.
 
bandera.png

Evo kako izgleda bandera ispred kuce, slikano sa terasice.

Zeleno je elektricna energija.
Plavo kablovska.
Zuto opticki kablovi, spliter i service loops. (za dva provajdera sam siguran da prolaze ovuda, mozda je i jos neki u ovom haosu)
Ljubicica, moja konekcija sa svetom.

Nismo jos kao Rumunija i Japan, ali tezimo ka tome lagano. Kao sto vec rekoh, meni ne smetaju. Ali nije ni bas tako sjajno, bajno. :)
 
Ali i ovo izgleda bolje od Rumunije, u tome je bila moja cela poenta price.
 
ajde bre, kod nas će još malo i kanalizacija ići preko bandera koliko smo uznapredovali.
nisu samo kod nas tako načičkane bandere, kada gledam strane filmove uvek obratim pažnju pa vidim optičke kablove skoro svuda ako film nije baš crno-beli
 
To je potpuno normalno, zar neko misli neko da bi postojale fabrike za stancanje samonosecih optickih kablova i opreme za njihovo postavljanje preko bandera, da tako nesto nije normalno ili popularno u svetu? Jednog dana kada se rese (lokalni drmrovi) da naprave podzemne kanale, lako ce se svi ovi ostali (koji ce tek da se okace) kablovi spustiti u iste. Sada se koristi cime se raspolaze i testira nosivost bandera. ;-)
 
Имају подземни канали, само што су их правили ПТТ, сада телеком, и имају монопол што се тога тиче. Да би други урадили тако нешто или закупили морају папрено да плате.
 
Nazad
Vrh Dno