Šta je novo?

Internet preko optike

Gde mogu da se vide ponude optickih brzina ? U principu treba mi mnogo veci upload nego download, al ne znam koji je neki max upload koji se moze dobiti optikom u Srbiji. Zna li neko to ?
 
Nema kod nas to tako. :)

Mnogo, ali baš mnogo zavisi od lokacije gde se nalaziš i šta sada trenutno imaš.
 
Gde god da se nalazi nema sigurno paket za fizička lica sa većim upload-om od download-a, čak i simetrija je retkost.
 
Trenutno 100mbit upload daju i orion i mts sto se tice fizickih lica (razlicita cena odnos 1000 down/100 upl.) zavisi od lokacije kao sto rece dzonihsv.
 
Juče zvao Telekom za optiku u Bloku 44:

BOX 2, 150/20 mbps = 3.599 rsd
BOX 2, 250/30 mbps = 4.199 rsd

BOX 3, 150/20 mbps = 4.499 rsd
BOX 3, 250/30 mbps = 5.799 rsd
BOX 3, 1000/100 mbps = 9.499 rsd

Ugovorna obaveza 24 meseca. Moguće je prijavljivanje za uslugu ali call centar nije znao kada bih bio povezan. Inače, u zgradi je pre cca tri meseca postavljena instalacija.
 
Poslednja izmena:
Ako vec ne mogu/nece da pruze DL/UL odnos 1/1, valjda mogu makar 4/1 :mad: :smash:
 
Optika je jedina tehnologija preko koje moze da se izvede 4:1 ili cak i 1:1 u nekim normalnim brzinama npr 200:50 i vise.
Kolega Ninoslav je u drugoj temi postavio:
Омогућити бржи уплоад приватним корисницима (мања асиметрија)

Пројектовани буџет: нису потребна додатна средства
Одговорно тело у Влади Србије: Министарство трговине, туризма и телекомуникација

Детаљи: Имајући у виду европске стандарде по којима крајњи корисници Интернет услуга имају пакете који омогућавају очитавање и преузимање података са мреже брзинама чији је однос не већи од 4:1, потребно је подстаћи операторе и на нашем тржишту да развијају инфраструктуру која подржава Интернет великих брзина али и обавезати их да крајњим корисницима омогуће пакете са максималним односом download/upload брзине 4/1.

Следећи кораци: Законом о широкопојасној комуникационој инфраструктури биће уведене мере и одредбе којима ће оператори бити у обавези да свим крајњим корисницима омогуће преузимање и очитавање података брзинама чији је однос не већи од 4:1.

Izvor: http://media.srbija.gov.rs/medsrp/dokumenti/plan-prior-aktiv-saveta-za-IP-IT-za-2018-271217.pdf

E sad videcemo kako ce ovo da se sprovodi u praksi. Prvi svakako mora da pocne Telekom pa da se ostali ugledaju na njega (a gore navedene cene fiber interneta bez problema pokrivaju troskove i mnogo jacih paketa i to sa masnom zaradom).
 
Naravno da pokriva... ali zato idu opet a to da sire laze i FUD oko konkurencije kako bi ugrabili 98% teritorije ali tako i treba ako je neko lud da im plati 40eura za 250mbit nesto sto mzoe daleko jeftinije kod orion-a a verovatno i kod drugih uskoro
 
Da se vratimo na temu.
Nigde nisam video na ovom forumu za provajdera Victory Media, čuo sam da to drži Ružica Đinđić, ali nije bitno...

Od ovog meseca ja sam njihov korisnik, 50/10 za 1200 dinara mesečno. Optički kabal naravno. TV i telefon mi nisu bili potrebni. Ako nekoga zanima ima i brzina od 100Mbps, to je 1700 dinara.
Čak ni na internetu ne mogu da nađem neke korisnike iako je provajder u Beogradu.
Ja sam u Srpskoj Crnji a u mojoj opštini svuda su se raširili, Nova Crnja se zove opština.
Kada radim speed test piše mi Kikinda, pa mislim da i tamo ljudi koriste Victory Media

http://victorymedia.rs/vm/index.php

Sent from my Huawei Mate 9 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
BOX 2, 150/20 mbps = 3.599 rsd
BOX 2, 250/30 mbps = 4.199 rsd

BOX 3, 150/20 mbps = 4.499 rsd
BOX 3, 250/30 mbps = 5.799 rsd
BOX 3, 1000/100 mbps = 9.499 rsd

Pa po ovim cenama ako im zazivi optika i ovo izguraju ja ne znam sta bih rekao. Sto se mene licno tice sa ovim cenama me sigurno nece videti kao korisnika
 
Seti se samo koliko smo placali dial-up internet pre 15+ godina i kakav je bio :S:
 
Pa po ovim cenama ako im zazivi optika i ovo izguraju ja ne znam sta bih rekao. Sto se mene licno tice sa ovim cenama me sigurno nece videti kao korisnika

Za ljude koji rade od kuce, kojima treba brz i stabilan net i koji to zarade za par sati ok je ponuda jer nece imati drugog izbora.
Za kucne korisnike problem je sto je to jako puno para ako se uporedi sa npr VDSL 50/2 koji je 1799 plus 5 meseci po dinar. E sad kad bi ukombinovali nesto kao BOX 2 sa npr brzinom 50/10 za 2399 to bi bilo OK i sto se tice njihove zarade i sto se tice sirenja opticke mreze medju korisnicima. Uostalom, jos nista nije zvanicno oko ovih cena a i broj prikljucenih trenutno na Telekom optiku je izuzetno mali, tako da, videcemo.
 
Za ljude koji rade od kuce, kojima treba brz i stabilan net i koji to zarade za par sati ok je ponuda jer nece imati drugog izbora.
Za kucne korisnike problem je sto je to jako puno para ako se uporedi sa npr VDSL 50/2 koji je 1799 plus 5 meseci po dinar. E sad kad bi ukombinovali nesto kao BOX 2 sa npr brzinom 50/10 za 2399 to bi bilo OK i sto se tice njihove zarade i sto se tice sirenja opticke mreze medju korisnicima. Uostalom, jos nista nije zvanicno oko ovih cena a i broj prikljucenih trenutno na Telekom optiku je izuzetno mali, tako da, videcemo.

Zdravlje bože u neko dogledno vreme očekujem povratak prvobitno objavljenog cenovnika m:ts optike na njihovom sajtu ...

attachment.php
 
Za ljude koji rade od kuce, kojima treba brz i stabilan net i koji to zarade za par sati ok je ponuda jer nece imati drugog izbora.
Za kucne korisnike problem je sto je to jako puno para ako se uporedi sa npr VDSL 50/2 koji je 1799 plus 5 meseci po dinar. E sad kad bi ukombinovali nesto kao BOX 2 sa npr brzinom 50/10 za 2399 to bi bilo OK i sto se tice njihove zarade i sto se tice sirenja opticke mreze medju korisnicima. Uostalom, jos nista nije zvanicno oko ovih cena a i broj prikljucenih trenutno na Telekom optiku je izuzetno mali, tako da, videcemo.

Za te koji rade od kuce, i koji te pare zarade za par sati, oni mogu da uzmu i Biznis net odavno i da nemaju zime ako vec toliko zaradajuju. Ja pricam o prosecnim korisnicima kojima net sluzi za surf, novine, YT, neki film serija itd itd.. Cene su :shock:
 
Za te koji rade od kuce, i koji te pare zarade za par sati, oni mogu da uzmu i Biznis net odavno i da nemaju zime ako vec toliko zaradajuju. Ja pricam o prosecnim korisnicima kojima net sluzi za surf, novine, YT, neki film serija itd itd.. Cene su :shock:

Nije uopste jeftin biz paket optike. Da ne pricam da moras da budes pravno lice, i da imas registrovanu firmu. Sam taj proces tek kosta para da bi mogao da dodjes do neta.
Ovako se ceka optika za kucne korisnike, pa udri po najskupljem ako je potrebno. Ali i najskuplji je drasticno jeftiniji od biz paketa.
 
Drugi FTTH provajderi (bez SLA dogovora) daju simetricne internet pakete (za firme) po cenama blizu 1€ po Mbps. Naravno postoji minimalna brzina. A Telekomov HSIA paket ti garantuje da ce uvek raditi, pa je zato skup. Inace brzine kod tih paketa krecu od 30/10Mbps sto u danasnje vreme nije nista posebno, ali sa garancijom da ce uvek raditi i tako nesto kosta oko 300€ mesecno, a kod drugih je moguce za te novce dobiti i 10x vece i simetricne brzine, bez garancije da ce bas uvek raditi.

SLA je uzasno bitan faktor koji odredjuje cenu paketa, i jeste problem sto telekom bez SLA (i na paketima koji nisu opticki) ni za zivu glavu ne daje upload veci od 2Mbps. Sta ako nekome treba UL veci od 2Mbps a nije mu bitan SLA?
 
Ja pricam o prosecnim korisnicima kojima net sluzi za surf, novine, YT, neki film serija itd itd.. Cene su :shock:

Neko bi rekao da je njima dosta i 20/2Mbps, ali ja kazem da nije. Poslati 30 slika sa obicnog mobilnog telefona na 2Mbps je vec frustrirajuce sporo. Da ne govorim o video klipovima.
 
Nije uopste jeftin biz paket optike. Da ne pricam da moras da budes pravno lice, i da imas registrovanu firmu. Sam taj proces tek kosta para da bi mogao da dodjes do neta.
Ovako se ceka optika za kucne korisnike, pa udri po najskupljem ako je potrebno. Ali i najskuplji je drasticno jeftiniji od biz paketa.

Ako podjemo pricom koju sam citirao, da ja tucem 6-7k na par sati (neka bude na 5 sati) i da radim 10 sati dnevno, to je dnevno 100 evra, znaci 300 evra za tri dana koliko je taj mesecni biz paket ne znam sta bih ti rekao. Nesto onda tu ne mere kako treba, jer to meni nije skupo. Cak i da treba da platim uvodjenje Optike par hiljada evra ako zaradjujem kao sto je malopre pomenuto isplatilo bi se svakako. Skupo mi je ako radim 30 dana za 500 evra a treba da dam 100 evra za net (nesto malo manje od 100) koliko ce biti najaci telekomov Box paket 1000/100

Neko bi rekao da je njima dosta i 20/2Mbps, ali ja kazem da nije. Poslati 30 slika sa obicnog mobilnog telefona na 2Mbps je vec frustrirajuce sporo. Da ne govorim o video klipovima.

Ja se apsolutno slazem sa tobom i zalazem za sto brzi i down i up, ali isto tako da ne kosta bubreg i pola dzigerice na godisnjem nivou a obaska sto kod konkurencije (Oriona) imas isti taj paket tacno 50% jeftinije. Jedina mana je sto im je pokrivenost smesna i sto im verovatno ne daju da se sire (slicna prica kao kod Targa)
 
Poslednja izmena:
@poglavicas
vidim iz postova da se dosta razumes u problematiku pa ako moze jedno pitanje.
Sa tehnicke strane izvodjenja optike za kucne korisnike i biznis pakete sa garantovanim DL/UL da li ima razlike i koje?
Tj kako se postize garantovan protok u 99.9999% vremena (ili koliko je vec po ugovoru).
Sto se tice korisnicke podrske za biznis korisnike tu sam imao iskustva i mogu vam reci da su uvek dostupni, da se razumeju u problematiku i da stvarno gledaju da rese ako nesto zapne u sto manje mogucem vremenu (sto se tice ADSL/VDSL biznis paketa).

A sto se tice kucnih korisnika, masovno prihvatanje optike (preko milion za par godina) ce biti samo u slucaju da osnovni fiber paket bude oko dve crvene. Sa gore navedenim cenama mozda 20% od te cifre...
 
@LostInTime

Kod High Speed Internet Access (HSIA) usluge telekoma dobijaš samo tvoje (dedicated) optičko vlakno između tebe i čvorišta telekoma. Plaćaš im setup + postavljanje samog vlakna par stotina hiljada dinara. Onda mesečno od oko 300€ pa naviše u zavisnosti od brzine. Znam da se za tu najnižu cenu uz neku promociju moglo da dobije 30/10Mbps.

Pored toga što je vlakno samo tvoje, dobijaš i SLA dogovor da će servis raditi sa minimalnim prekidima (ranije je bilo do max 3h mesečno). Ukolko je servis duže u prekidu provajder tebi plaća penale. Brzine su do 10 odnosno 40Gbps preko ovakvog servisa. Takođe nemaš PPPoE pristupne servere u priči već se za tebe odvoji subnet (najčešće 8 statičkih IP adresa). Tvoj saobraćaj ne ide do Access Concentrator-a za xDSL/gPON korisnike, već direktno u mrežu telekoma. Takođe možeš (ukoliko imaš autonomus system da tražiš BGP peering sa telekomom).

Kod xPON (gPON, 10gPON, ngPON2) - ono što oni zovu mts optika, situacija je donekle slična xDSL pristupu. Postoji "pristupna tačka" koja je na telekomovu mrežu povezana dedicated optikom kao HSIA korisnici, a odatle imaš shared medium (optičko vlakno) koje mogu da dele do 16 korisnika uz pomoć pasivnih splitera (u zgradi, na banderi, kabinetu). Ukupan kapacitet kod klasične gPON mreže prve generacije je 2.5/1.25Gbps po vlaknu, 10gPON je 10/2.5Gbps, ngPON2 je 40/10Gbps. Za sve ove tehnologije se koriste ista optička vlakna i mogu da rade paralelno. Što znači da sa prvom generacijom gPON mreže svaki korisnik ima po 150Mbps u downloadu odnosno 75Mbps u uploadu. To među korisnicima može da se deli i drugačije, može i da se vrši agregacija (overselling).

Još jedna bitna razlika je PPS (packets per second) koja je u HSIA definisana ugovorom, a kod PON mreža zavisi od kapaciteta access servera (u konkretnom slučaju PPPoE).

Protok ni kod HSIA nije garantovan kao što ništa na internetu nije garantovano. Ako je potreban garantovan protok, moraš imati garantovan protok od početka do kraja konekcije, to se obično radi kroz zakup dark fibera (ali je to druga tema). Kod HSIA usluge telekom računa da će korisnik uvek prenositi podatke maksimalno dostupnom brzinom, pa samim tim i projektuje ostatak njihove mreže da može da podrži toliki saobraćaj, tako da protok između dve tačke u telekomovoj mreži koje su na HSIA, treba da bude uvek maksimalan. Ako se pristupa van telekomove mreze, onda moze doci do zagusenja na nekom drugom linku, s tim sto HSIA korisnici verovatno imaju veci prioritet od obicnih. Ovo zavisi od peering ugovora izmedju telekoma i drugih provajdera.

Za PON, ovo nije nužno uraditi, već se prati da prosečno ima dovoljno kapaciteta kroz mrežu:
npr. za 10000 korisnika telekom projektuje mrežu da može da izdrži 10Mbps-100Mbps (nemam konkretne podatke) po korisniku. A korisniku nudi pristup brzine 300Mbps. Tako da korisnik ako baš nema sreće da svi ostali u istom trenutku koriste dobar deo kapaciteta svog linka, niko neće imati plaćenu brzinu u tom delu mreže. I upravo zato piše brzina "do".
 
Hvala na iscrpnom odgovoru :Klanjanje
Nije ni cudo onda da optika za firme kosta toliko koliko kosta.
Ovo sto radi Telekom trenutno to je prva generacija gPON?
I to znaci da ce dalji upgrade biti samo zamena krajnje opreme sa istom optickom infrastrukturom?
Ako se dobro secam neko je u temi All IP napisao da ce se deliti link na 32 ili mozda cak 64 korisnika.
 
Nije baš 300, ako se ne varam za cena je negde od 190-200e pa naviše uz ugovor na 2 godine.
 
Hvala na iscrpnom odgovoru :Klanjanje
Nije ni cudo onda da optika za firme kosta toliko koliko kosta.
Ovo sto radi Telekom trenutno to je prva generacija gPON?
I to znaci da ce dalji upgrade biti samo zamena krajnje opreme sa istom optickom infrastrukturom?
Ako se dobro secam neko je u temi All IP napisao da ce se deliti link na 32 ili mozda cak 64 korisnika.

Do 128 korisnika po portu. Da, dobijas prvu verziju gpona do 2.4 gpbs down, 1.2 up. Sledeci upgrade ide na 10gpon. U pitanju je samo promena opreme, dok spliteri i kablovi ostaju na mestu gde su. Ne, ne sekiraj se, neces imati padove brzine. Sam po sebi gpon ima dobru alokaciju bandwitha, tako da je svakome obezbedjeno do 1 gbps.
 
64 je agregacija kod telekoma...
 
Mislim da ce vip mobilni promenuti uskoro ogranicenje za kucni net I da dozvole neograniceno da ne limitiraju protok do 100gb .Korisnik Sam oko 15 meseci placam 990 din 10/2 gb do isteka 100gb a onda 2\2 gb
 
^ Mislis na osnovu nekih konkretnih podataka ili samo prizeljkujes?
 
Mislim da ce vip mobilni promenuti uskoro ogranicenje za kucni net I da dozvole neograniceno da ne limitiraju protok do 100gb .Korisnik Sam oko 15 meseci placam 990 din 10/2 gb do isteka 100gb a onda 2\2 gb
Da li si zaključan na tvoju baznu stanicu,ili možeš da se švrćkaš po Srbiji?
 
Juče zvao Telekom za optiku u Bloku 44:

BOX 2, 150/20 mbps = 3.599 rsd
BOX 2, 250/30 mbps = 4.199 rsd

BOX 3, 150/20 mbps = 4.499 rsd
BOX 3, 250/30 mbps = 5.799 rsd
BOX 3, 1000/100 mbps = 9.499 rsd

Ugovorna obaveza 24 meseca. Moguće je prijavljivanje za uslugu ali call centar nije znao kada bih bio povezan. Inače, u zgradi je pre cca tri meseca postavljena instalacija.
Pored Mts-a,optiku nudi i RV.
Paket koji ima moj drugar je 300/50.Mislim da im je to najveći paket.Ping je 0 ili 1.Nema oscilacija,jedino što nije baš toliko pouzdan kao MTS Vdsl,ali je tu po pouzdanosti odmah posle njih.
Nisam siguran za cenu,miim da je negde oko 2.900 din
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno