Šta je novo?

Internet preko optike

lab310

Slavan
Učlanjen(a)
08.05.2005
Poruke
1,052
Poena
360
Cini mi se da je vreme da napravimo i ovaj thread, da malo diskutujemo o provajderima koji kucnim korisnicima pruzaju uslugu interneta , televizije i telefonije putem optike. Optika je trenutno jedini nacin da se ima link brzine 100-1000Mbps uz flat rate, broj provajdera za sada je mali (MTS, SBB, Orion, EXE Net) ali sigurno ce ih biti vise. Znam da je vec pisano o ovome, ali je previse razbacano, u ovoj temi mozemo da objedinimo licna iskustva i razmisljanja, a zasto ne i direktna poredjenja kvaliteta usluge.
Ako moderatori misle da je jos rano za temu, neka brisu.:D
 
Kod mene u ulici upravo prošao exe net sa optikom

Poslato sa HUAWEI WAS-LX1 pomoć Tapatoka
 
Poceo skoro da koristim Orion optiku, za sada sam zadovoljan.

Speedtest uglavnom pokazuje ~95Mb/s ali na torentu vuce izmedju 10-11MB/s
 
Napisite odmah i u kom ste delu ako van ne pise u profilu, da ne bi pitali :)
 
Ne otvara mi link preko aplikacije. Koji provajder je u pitanju???^^^
 
Aha...piše gore Orion...krastavac u bokovima dominira beogrid sa simetričnim dl/ul
 
Cini mi se da je vreme da napravimo i ovaj thread, da malo diskutujemo o provajderima koji kucnim korisnicima pruzaju uslugu interneta , televizije i telefonije putem optike. Optika je trenutno jedini nacin da se ima link brzine 100-1000Mbps uz flat rate, broj provajdera za sada je mali (MTS, SBB, Orion, EXE Net) ali sigurno ce ih biti vise. Znam da je vec pisano o ovome, ali je previse razbacano, u ovoj temi mozemo da objedinimo licna iskustva i razmisljanja, a zasto ne i direktna poredjenja kvaliteta usluge.
Ako moderatori misle da je jos rano za temu, neka brisu.:D

Pozdrav lab310,

Ovakav thread vec postoji, i vec se o tome prica naveliko, a thread mozes videti ovde
 
Načekaćeš se dok ti puste net. Drugaru prošla optika kroz zgradu pre pola godine još uvek nisu pustili net.

Sent from my Le X820 using Tapatalk
Pustili net odmah. Ja imam kopernikus komšija uzeo exe net odma mu sve pustili

Poslato sa HUAWEI WAS-LX1 pomoć Tapatoka
 
Pozdrav lab310,

Ovakav thread vec postoji, i vec se o tome prica naveliko, a thread mozes videti ovde

Taj thread je toliko postao uopsten da vec gubi smisao, u njemu ima svega i svacega, pogledaj samo par poslednjih strana.

Inace, juce sam ragovarao sa nekim poslovodjom firme koja za MTS provlaci optiku, kaze covek da je 95% Novog Beograda vec odradjeno, da ce za mesec-dva proci i kroz preostale zgrade i zavrsavaju sa Novim Beogradom. Znam da su u dosta zgrada uveli optiku, ali prosto ne verujem da je ovoliki procenat u pitanju?

Kao sto alfaunits rece, molim vas da u postovima o iskustvima sem provajdera obavezno napisemo i grad/deo grada, da bi mogli da ispratimo gde sve postoje opticke mreze.
 
Poslednja izmena:
Inace, juce sam ragovarao sa nekim poslovodjom firme koja za MTS provlaci optiku, kaze covek da je 95% Novog Beograda vec odradjeno, da ce za mesec-dva proci i kroz preostale zgrade i zavrsavaju sa Novim Beogradom. Znam da su u dosta zgrada uveli optiku, ali prosto ne verujem da je ovoliki procenat u pitanju?

Mozda jeste do zgrada, ali koliko sam shvatio da dosta ljudi ceka da se po zgradama zavrsi, posto od par njih citam da su imali prazninu od 2-3 meseca dok su im uopste pustili.

Da li mozda znas sta se desava kroz centar Beograda? Ja sam nesto nacuo da ce ove godine, prolece leto, ali opet manje vise nista pouzdano.
 
Mozda jeste do zgrada, ali koliko sam shvatio da dosta ljudi ceka da se po zgradama zavrsi, posto od par njih citam da su imali prazninu od 2-3 meseca dok su im uopste pustili. Da li mozda znas sta se desava kroz centar Beograda? Ja sam nesto nacuo da ce ove godine, prolece leto, ali opet manje vise nista pouzdano.

Ne, bas covek prica o instalacijama unutar zgrade. E sad to sto su instalacije gotove ne znaci i da su prikacili krajnje korisnike. Nisu ovo neke insajderske informacije, bio sam u poseti, u zgradi naleteo na ekipu koja postavlja optiku i pitao.

Ako je neko prikacen kod MTS-a na optiku, lepo bi bio da prenese iskustva.
 
Pa u Mirijevu su isto uveli u zgradama ali jos niko nije prikacen. Radnici sto su radili su mi rekli pa bice gotovo krajem godine i cini se da je tako i bilo sto se njih tice ali....Na mts chatu na sajtu su mi rekli tokom 2018... a jednom su mi rekli pratite nas sajt bice ...
Cini se da treba neka insajderska informacija da bi se saznalo vise. Probacu sad sledece nedelje da doznam nesto vise iz takvog izvora. :)
 
@lab310
iz par drugih tema, jedan od mozda nekoliko clanova sa foruma koji je prikacen na MTS optiku.
speedtest
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?392994-Kvalitetniji-Internet-do-2020-pra%C4%87enje-realizacije-projekta-quot-All-IP-quot-transformacije&p=5290134&viewfull=1#post5290134
i pingovi ka par servera
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?411053-Telekom-Srbija-*ping-problem*&p=5296057&viewfull=1#post5296057
Ako zelis vise detalja sa slikama pogledaj njegove postove, tako ti je najpreglednije.
Sto sam ja mogao da izvucem zakljucak, kome je ok cena, nema boljeg/brzeg interneta (ne racunajuci par lokalnih provajdera), jedino bi bilo bolje da su stavili pakete sa boljim odnosom u korist uploada.
 
@yooyo

Komso imas li ti nekih vesti? Kad ce prijavljivanje, radovi gotovi. :)
 
Bas me zanima kakva ce biti prica sa Telekomom oko optike u kucama, kada ce uopste poceti da rade kuce, dal' ce uopste da se cimaju da razvlace do kuca koje nisu blizu optickih cvorista i kako ce pre svega da bude razvlacen kabli podzemno ili nadzemno...
 
jel ima u bloku 70 neka optika? šta je najbolje uzeti, ističe mi box paket za mesec dana
 
Bas me zanima kakva ce biti prica sa Telekomom oko optike u kucama, kada ce uopste poceti da rade kuce, dal' ce uopste da se cimaju da razvlace do kuca koje nisu blizu optickih cvorista i kako ce pre svega da bude razvlacen kabli podzemno ili nadzemno...

Ne bih se nadao, bar ne u prvo vreme, tj dok ne odrade naselja sa zgradama. Kad sam sa Telekomom dogovarao optiku za firmu, video sam da je procena njihovih radova za uvodjenje bila 300.000 i kusur dinara, a saht sa optickim cvoristem nam je bio na 10 metara od zgrade, plus jos 30 metara unutar zgrade. To je bilo pre dve godine, mozda je sad jeftinije, ali i ako je duplo manje, ispace da treba da koristis usluge nekoliko godina pre nego sto stignu do pozitivne nule.
 
jel ima u bloku 70 neka optika? šta je najbolje uzeti, ističe mi box paket za mesec dana

Ima orion, mts, beogrid ima negde optiku do zgrade zavisi u kom delu bloka si.

Zavisi zasta ti treba net da li ti treba tv itd u principu sve je bolje od mts boxa sto imas sad :D zavisi sta hoces.
 
pa ceo paket mi treba
kod kineza sam odmah

ja stvarno ne znam za optiku kod mene, ništa nisam čuo. nemam ni beogrid čak
 
Ja sam na pocetku bloka vidi pitaj orion ili beogrid ako ti treba i tv vidi sta ti odgovara sta gledas vec i finansijski naravno, raspitaj se i kod pss dal je dao dozvolu u zgradu da udju jer znam da sigurno imas to po bloku uz ikom/sbb a negde i vektor ima.
 
znam samo da je mts stigao do zgrade ali unutra ništa i ko zna kada će biti, a i skupi su
verovatno ću produžiti box paket i uzeti malo jači net
 
Ima li novih saznanja, kad ce MTS optika da krene?
 
Krenula je...
 
Mislio sam preciznije , posto su mi uveli u zgradu al nikako da ponude sklapanje ugovora.
 
Nazad
Vrh Dno