Šta je novo?

Sonoff - pitanja, diskusija

Povezao rasvetu, sve radi bez greske. Uskoro stize noviji tip Sonoff Basic prekidaca (R3) koji ima neke ekstra promene vezane za kucnu automatizaciju, a i samo kuciste je mnogo lepse.
Inace porucio sam i Sonoff 5V Inching/Self-locking prekidace, vrh stvarcica za paljenje i gasenje kompa, otvaranje i zatvaranje garaznih vrata i slicno gde postoji taster prekidac koji pokrece komandu.
Možeš li malo objasniti ovo za garažna vrata, na kom principu radi
 
Na svakom imaš taster prekidač.
A posle ga konfigurises u softveru.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
U pravu si vidor-e, sad videh da moze da se podesi i za Basic da sluzi kao taster prekidac, samo se mora preraditi prekidac da izlaz ne baca 220v


rida, kod mene to radi na prin na zidni prekidac u garazi za otvaranje i zatvaranje vrata sam paralelno uvezao 2 Sonoff-a, jedan da otvara, drugi da zatvara, tako da i postojeci zidni prekidac radi kao i Sonoff prekidaci, mozda postoji lakse resenje ali meni ovo ovako odgovara, na tebi je odluka da li ces da kupis prekidace od 5v ili Sonoff Basic koji ces morati da prepravis da izlaz nema struju. Moja preporuka je da ne napravis gresku kao ja nego da uzmes Basic RF i prepravis izlaz, moci ces preko aplikacije da kontrolises, a i preko RF daljinca.
Sonoff baci kratak puls za aktivaciju komande garaznih vrata (otvaranje ili zatvaranje) To ti je isto kao kad bi pritisnuo zidni prekidac, samo sto to radis preko aplikacije u ovom slucaju, imas dosta tutoriala na Youtube kako da povezes.
Ja cu ove od 5v koristiti za led trake, a za garazna vrata ide Basic RF.
 
Poslednja izmena:
Uzmi Shelly za garažna vrata!

Ja sam Shelly 1 stavio i prezadovoljan sam.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Za aplikaciju Ewe link, da li biram lokaciju Srbiju ili fora kao sa Xiaomi uređajima, China, ili nešto treće?
 
Nema fore, biraj Srbiju ako postoji kao opcija.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Povezao rasvetu, sve radi bez greske. Uskoro stize noviji tip Sonoff Basic prekidaca (R3) koji ima neke ekstra promene vezane za kucnu automatizaciju, a i samo kuciste je mnogo lepse.
Inace porucio sam i Sonoff 5V Inching/Self-locking prekidace, vrh stvarcica za paljenje i gasenje kompa, otvaranje i zatvaranje garaznih vrata i slicno gde postoji taster prekidac koji pokrece komandu.

upravo porucio 3 ova nova r3 sonoff basic-a. trenutno su 4.85usd umesto 6usd. pa malo da se igram.
 
Kako da preko ifttt namestim da kada mi stigne odredjeni email da se trigeruje sonoff i odradi npr.paljenje svetla?

I da li preko ifttt moze da se namesti da se sonoff trigeruje preko interne apkikacije u androidu?

Sent from my SM-G950U using Tapatalk
 
Ja cekam neki review pa cu videti vredi li narucivati R3. Jedino sto mi je interesantno oko njega je Rest API i dizajn kucista. Gledah neke slike po netu, vratili su se na izlivene kontakte kao na R1.

Za email kao trigger sam gledao tutorijal na YT pre par nedelja, pokusao da nadjem ponovo klip ali nisam uspeo... Znam samo da mi je tad delovalo kao komplikovana stvar da se podesi ali izvodljivo je 100% tako da procackaj po YT za tutorijal, valjda ces naci...

Inace imate Sonoff Basic na banggood za $4.79, uz kupon ELEC dobija se 10% snizenja. Vazi i za ostale Sonoff prekidace
 
Poslednja izmena:
Biće dobar R3. Javi utiske Petre kad stignu.

Evo jednog domaćeg viđenja "konkurentskog" Shelly 2.5 prekidača.

Ukoliko vam je smor da se ganjate sa 17 minuta, ukratko:
skuplji od Sonoff-a
• dosta manji
• potpuno drugačija logika i organizacija PCB-a
• ima ulaz za prekidač, tako da klasični prekidači i tasteri mogu da ostanu u funkciji
• pinovi za flešovanje su izloženi, nema potrebe za karabudženjem da bi se flešovao
staje u doznu bez problema

Nego i pored svega ovoga, i nije pravi konkurent Sonoff-u, naročito ne Basic koji realno dele besplatno

Koga zanima u klipu je i mali vodič kroz samo aplikaciju.

 
Poslednja izmena:
Po meni je Shelly korak ispred Sonoff-a, shodno tome mu je i cena jača :) Kod mene trenutno vlada logika da za rasvetu i manje potrošače (do 1kw) ide Sonoff, dok će za utičnice gde će biti jači potrošači ići Shelly. Nemam baš poverenja u kombinaciju Sonoff + potrošač veći od 1kw.
Flešovanje se radi jednom tako da to i ne svrstavam u neku komplikaciju i oduzimanje vremena.
Jedina boljka sa Sonoff Basic je što ne može ili jedva stane u razvodnu kutiju 100x100mm pa mora ići van kutije ili u kutiju da se ubaci ali bez kućišta, bar je kod mene takav slučaj... Da je kućište manje za 1cm ne bi bilo problema. Shelly u ovom slučaju nema problema.
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam Sonoff basic i koristim ga za osvetljenje kuhinjskog kabineta. Povezao sam ga preko eWeLink aplikacije i sa Google home mini uređajem tako da i glasovno mogu da ga kontrolišem. Sve savršeno radi i super sam zadovoljan. Instalacija i priključenje Sonoff basic-a je bila laka jer sam imao samo dve žice. Sada bih želeo da u istoj prostoriji (kuhinji) zamenim stari prekidač za svetlo sa Sonoff touch prekidačem. Na netu sam čitao da za funcionisanje ovog uređaja mora da postoji N (neutral) žica. S obzirom da se nikako ne razumem u struju, kako da znam koja je žica koja? Ako treba, postaviću sliku mog starog prekidača izvučenog iz zida sa priključenim žicama. Možda je glupo pitanje, ali ne želim da nešto pogrešno spojim, izazovem kratak spoj, pokvarim...
 
rubiroza, trenutno renoviram kucu i bas imam isti problem ali sam pronasao resenje, doduse treba lemilica i malo lemljenja.
Zaleme se 2 zice na Sonoff taster, i na te 2 zice vezujes prekidace po kuci, mozes ih vezati koliko hoces. Ja sam testirao sa 6 prekidaca i svi rade perfektno. Sonoff ti mora stojati kod razvodne kutije a prekidaci moraju biti taster prekidaci, nikako jednopolni, naizmenicni, ukrsni itd.
Znaci input ide faza i nula, output je potrosac, a na sonoff taster zalemis 2 zice i paralelno vezujes taster prekidace.
Sonoff sam usrafio za poklopac razvodne kutije, nije bas estetski savrseno ali meni je dovoljno dobro.

Takodje sam otkrio da ovaj taster na Sonoff-u baca 3.4 volti, pukom slucajnoscu sam povezao LEDicu od 5 volti sa prekidacem i ovo funkcionise nekim cudom...Tako da se mogu koristiti i taster prekidaci sa indikacijom ali se dioda mora prepraviti (ubaci se druga od 5 volti)
Losa lemilica pa su i lemovi losi, ne zamerite :D
 

Prilozi

  • IMG_20190524_115631.jpg
    IMG_20190524_115631.jpg
    214.1 KB · Pregleda: 136
  • 61667958_2362514017318456_7075602545896325120_o.jpg
    61667958_2362514017318456_7075602545896325120_o.jpg
    128.2 KB · Pregleda: 131
  • IMG_20190524_221439.jpg
    IMG_20190524_221439.jpg
    53.5 KB · Pregleda: 120
Poslednja izmena:
Ako ti je ovo previse komplikovano, proveri Shelly prekidace, mislim da se za njih ne moraju menjati zidni prekidaci, dosta je bolje resenje za one koji ne zele da kubure sa prepravkama i slicno, ali su skuplji.
 
Uzeo sam Sonoff basic i koristim ga za osvetljenje kuhinjskog kabineta. Povezao sam ga preko eWeLink aplikacije i sa Google home mini uređajem tako da i glasovno mogu da ga kontrolišem. Sve savršeno radi i super sam zadovoljan. Instalacija i priključenje Sonoff basic-a je bila laka jer sam imao samo dve žice. Sada bih želeo da u istoj prostoriji (kuhinji) zamenim stari prekidač za svetlo sa Sonoff touch prekidačem. Na netu sam čitao da za funcionisanje ovog uređaja mora da postoji N (neutral) žica. S obzirom da se nikako ne razumem u struju, kako da znam koja je žica koja? Ako treba, postaviću sliku mog starog prekidača izvučenog iz zida sa priključenim žicama. Možda je glupo pitanje, ali ne želim da nešto pogrešno spojim, izazovem kratak spoj, pokvarim...
Kada skineš prekidač, u najvećem broju slučajeva imaš 3 žice, braon (faza), plava (nula) i žuto-zelena (zemlja). Po standardu se tako vezuje. Za svaki slučaj, ako imaš multimeter proveri, između žuto-zelene i plave napon treba da bude 0V, ili što manji (toleriše se do oko 40 ako se dobro sećam). Između braon i plave ili braon i žuto zelene treba da bude 230v


Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Zahvaljujem se svima na pomoći i predlozima. S obzirom da je zgrada u kojoj živim stara 40 godina, odvrnuo sam prekidač i zavirio sa druge strane. I tu me je čekalo vrlo neprijatno iznenađenje. Iz zida izlaze samo 2 žice. I svi moji planovi su automatski pali u vodu. Sonoff i Shelly automatski ispadaju jer oboje zahtevaju N žicu. I već kada sam hteo potpuno da od svega odustanem, dobio sam informaciju da Broadlink TC2 prekidači ne zahtevaju N, tj. mogu da rade samo sa 2 žice. Da li možda neko ima iskustva sa ovom firmom i njihovim preoizvodima? Tražio sam po oglasima i nigde kod nas ne mogu da nađem njihove prekidače. Poručiću ih sa Ali-a, a to znači da ću morati da ih čekam 2 meseca :(
 
Da li imaš pristup kutiji iznad prekidača? Tamo imaš 0, a i Shelly staje sigurno.


Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Ne vidim, niti znam gde je tačno kutija jer su tapeti na zidovima. Ne mogu ni da je napipam.
Ako su zidovi betonski moguce je I da nemas doznu iznad prekidaca,mozda je razvod radjen u plafonskoj dozni koja je ispod lustera,imao sam takvih slucajeva.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
Onda si u problemu ali mislim da postoji resenje, doduse komplikovano.
Poprilicno sam siguran da su te 2 zice faza i da prekidac prekida fazu. U ovom slucaju postoji resenje.
Treba ti Sonoff Basic RF i RF smart Switch, okacicu sliku da vidis o cemu je rec.
Basic RF - Input faza i nula, a na output vezes svetlo, a prekidac ubacis umesto starog prekidaca a te 2 zice spojis klemom ili uvrtanjem (preporuka za klemu jer ne zahteva alat i lakse ces da vratis sve na staro ako budes nekad resio)
Ovaj RF prekidac radi na bateriju.
Obavezno proveri multimetrom te 2 zice, da ne bude bum :)
 

Prilozi

  • Screenshot_139.png
    Screenshot_139.png
    122.6 KB · Pregleda: 105
Poslednja izmena:
Zahvaljujem se svima na pomoći i predlozima. S obzirom da je zgrada u kojoj živim stara 40 godina, odvrnuo sam prekidač i zavirio sa druge strane. I tu me je čekalo vrlo neprijatno iznenađenje. Iz zida izlaze samo 2 žice. I svi moji planovi su automatski pali u vodu. Sonoff i Shelly automatski ispadaju jer oboje zahtevaju N žicu. I već kada sam hteo potpuno da od svega odustanem, dobio sam informaciju da Broadlink TC2 prekidači ne zahtevaju N, tj. mogu da rade samo sa 2 žice. Da li možda neko ima iskustva sa ovom firmom i njihovim preoizvodima? Tražio sam po oglasima i nigde kod nas ne mogu da nađem njihove prekidače. Poručiću ih sa Ali-a, a to znači da ću morati da ih čekam 2 meseca :(

Broadlink TC2 nema WiFi u sebi. Za kontrolu ti treba Broadlink RM Pro ili Mini. Imaj u vidu pre poručivanja.



Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Onda si u problemu ali mislim da postoji resenje, doduse komplikovano.
Poprilicno sam siguran da su te 2 zice faza i da prekidac prekida fazu. U ovom slucaju postoji resenje.
Treba ti Sonoff Basic RF i RF smart Switch, okacicu sliku da vidis o cemu je rec.
Basic RF - Input faza i nula, a na output vezes svetlo, a prekidac ubacis umesto starog prekidaca a te 2 zice spojis klemom ili uvrtanjem (preporuka za klemu jer ne zahteva alat i lakse ces da vratis sve na staro ako budes nekad resio)
Ovaj RF prekidac radi na bateriju.
Obavezno proveri multimetrom te 2 zice, da ne bude bum :)


I to sam imao kao jednu opciju, tj. ideju. Meni 2 žice izlaze iz plafona tamo gde je ona kuka za koju se kači luster. Jedino tu da stavim neku ukrasnu kutiju i u nju stavim Basic RF, a na nju da stavim kuku, pa ispod svega toga luster. Bilo bi lepo kada bi Basic RF mogao da se "prepakuje" i da stane u ukrasnu kuglu na vrhu lustera.
 
Broadlink TC2 nema WiFi u sebi. Za kontrolu ti treba Broadlink RM Pro ili Mini. Imaj u vidu pre poručivanja.



Sent from my SM-N960F using Tapatalk


Da li si apsolutno siguran da nema WiFi? I ja sam na nekoliko foruma pročitao da je to potreban WiFi adapter. Zbunilo me je to što na mnogim YouTube filmićima niko ne pominje taj uređaj, a svi pale-gase sijalice preko mobilnog telefona koji je povezan na kućni WiFi. Pokušao sam da skinem uputstvo za upotrebu Broadlink-a TC2 sa njihovog oficijalnog sajta, ali ne radi link.
 
Da li si apsolutno siguran da nema WiFi? I ja sam na nekoliko foruma pročitao da je to potreban WiFi adapter. Zbunilo me je to što na mnogim YouTube filmićima niko ne pominje taj uređaj, a svi pale-gase sijalice preko mobilnog telefona koji je povezan na kućni WiFi. Pokušao sam da skinem uputstvo za upotrebu Broadlink-a TC2 sa njihovog oficijalnog sajta, ali ne radi link.
100%

Pogledaj NOTE na fotografiji.
Liči ni da RM Mini nije dovoljan. Mora Pro

76dd1291f51e3a62a8655e106abf789f.jpg


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@rubiroza
A neka led sijalica koja u sebi ima Wi Fi ?
Deluje mi da ces previse iskomlikovati :(
 
Steta sto Shelly ne pravi RF verziju, predlozi im tamo, posto vidim da se dosta zastupas za njih ;) To bi bio pun pogodak za ovu situaciju, mogao bi 100% da ga sakrije negde u luster zbog malih dimenzija.

On bi hteo da pali i gasi sijalicu i preko prekidaca, pametna sijalica to ne moze bez nekog HUB-a koji ce da pretvara RF komande prekidaca u WiFi komande.
Imas i Sonoff Slampher, a mozes i da nadjes pametnu sijalicu pa da to nekako uparis. Uz to bi morao da pazaris RF Hub i RF prekidace da bi radilo kako si zamislio. Skupo je i komplikovano resenje ali bitno je da moze da se izvede na vise nacina. Vidi sa tim lusterom da li negde ima prostora da sakrijes RF Basic u njega, ako ima onda ti ne treba ukrasna kutija i kuka, samo parce kabla.
 
Pokušaću sa idejom koju je predložio markoen500. Nabavio sam Sonoff RF. Da li neko9 zna da li i gde kod nas može da se nabavi bilo kakav RF smart switch? Ili mora da se naruči sa Ali-a i čeka 2 meseca?
 
Tesko da ima kod nas...Ja trazio jedno vreme ali nisam nasao nista sem onih daljinaca. Poruci sa alija, ubrzala se carina, cekaces mesec dana, mozda i manje.
Samo pazi da ne porucis pogresan.
 
Nazad
Vrh Dno