Šta je novo?

Sonoff - pitanja, diskusija

lukicmilos

Cenjen
Učlanjen(a)
31.01.2011
Poruke
312
Poena
170
Nisam nasao nigde na forumu temu o Sonoff-u.
Za one koji ne znaju, najjednostavnije receno prekidac koji mozete kontrolisati preko aplikacije na telefonu. Povezuje se na vasu kucnu wi-fi mrezu. Mozete da kontrolisati bilo gde da se nalazite, samo je potrebno da telefon ima interent vezu. Ima vise modela, najjednostvniji i najjeftini je Basic koji kosta oko 5-6 dolara.

IMG_20171225_151823.jpg

Dosta su popularni jer su jeftini. Koriste se za automatizaciju raznih stvari po kuci. Osim sto mozete da ih manuelno kontrolisete, mozete ih i programirati da se ukljucuju i iskljucuju u odredjeno vreme. Rade i sa IFTTT kao i sa Google Assistant-om i Amazon Alexa-om.

Ja sam kupio nekoliko komada i koristim ih da bi se ukljucivalo/iskljucivalo svetlo ispred kuce u odredjeno doba dana i povezao sam ih na par lampi u kuci.

Osim Sonoff Basic, ima i puno drugih modela koji nude razlicite mogucnosti.

Tako da sam kupio i Sonoff TH16 sa senzorom za temperaturu i vlaznost vazduha. Mislio sam da ga iskoristim kao termostat za grejanje.
Medjutim posto se slabo razumem u struju, ustvari ne razumem se uopste, danima vec razmisljam kako bih to mogao da izvedem i da li je moguce.
Za grejanje koristim kotao na gas. On se kontrolise preko termostata koji je iz proslog veka i nije bas precizan.
Plan mi je bio da kabl od termostata koji ide iz kotla prikacim na ulas od Sonoff-a a da sprovedem novi kabl od izlaza na Sonoff-u do starog termostata.
Podesio bih stari na neku temeperatutu koja bi ga stalno drzala ukljucenim a onda bi senzor na Sonoff-u programirao da zatvori/otvori to strujno kolo u zavisnosti od temperature.
Ali nisam siguran da li ce to raditi. Trebala bi mi pomoc nekog ko se bolje razume.
Ispod su slike Sonoff-a i mog trenutnog termostata.
Sonoff mi inace stize sutra pa bih hteo da znam da li da cackam nesto ili ne.
Hvala.

TH16.jpg IMG_20171227_145810.jpg IMG_20171227_145904.jpg

Jel koristite Vi Sonoff-e za nesto u kuci? Imate li neku ideju kao bi mogli da se upotrebe?
 
I ja kupih jedan pre 5 dana, javljam utiske kad stigne.
 
Dobra sprava, imam par komada. :)

Ima na internetu dosta opensource firmwera od zajednice, tako da se moze lako i preprogramirati. Unutra je ESP8265, tako da mozete da napisete i svoj firmware. :)
 
Evo i linka do sajta proizvodjaca: https://www.itead.cc/
Imaju i prodavnicu na Aliexpress-u i cini mi se da je tamo makar cena postarine malo niza.

Znam da ima firmware-a ali nisam trenutno raspolozen da eksperimentisem. Ne bih nesto da zeznem da pa moram da cekam ~30 dana novi :)
Za sta ih koristis?

Evo i nekoliko slika iz aplikacije i integracija sa IFTTT i Google Assistant-om.

Screenshot_20180112-001701.png Screenshot_20180112-001713.png Screenshot_20180112-001721.png Screenshot_20180112-002023.png Screenshot_20180112-002226.png
 
Jel postoji ovako nesto za trofaznu struju? Redovno zaboravim da ukljucim da se puni TA pec:)
 
Imas one cetvorokanalne, ali mislim da su oni planirani tamo kod osiguraca.
Ovako nesto:
https://www.banggood.com/SONOFF-10A...Din-Rail-Mounting-p-1138789.html?rmmds=search

Alternativno mozes da stavis 3 POW (ja preferiram POW jer imaju i merenje potrosnje) ili sl. Za grejalicu obavezno gledaj ove od 16A.
U njihovoj aplikaciji imas opciju da napravis scenu, tako da ti sve 3 ukljucuje/iskljucuje zajedno.

Sonoff podrzava i tajmere, tako da moze i to da se podesi da ukljucuje u odredjeno vreme. Mislim da sat sinhronizuje sa neta, ali nisam siguran, moguce da je sa mobilnog. :)
 
Poslednja izmena:
Hvala za link. Bas sam planirao da porucim jedan POW.

Meni je danas stigao TH16 ali nisam nista uspeo da uradim sa njim.
Kada ga prikljucim na kabl od staog termostata TH16 radi, medjutim kada kabl iz njega izvucem i povezem stari termostat imam problem.
Ako podesim da stari termostat bude ukljucen pa onda ukljucim TH16 da bi kotao poceo da greje. TH16 se restartuje i pumpa na kotlu kao da se samo na sekundu ukljuci i iskljuci.
Sve je to mnogo jednostavno izgledalo u mojoj glavi, ali izgleda da stvari ne funkcionisu tako :wall:

IMG_20180112_130908810.jpg
 
Mislim da ti taj termostat radi kao prekidac, tako da kad ukljucis, onda on nema struje (jer je razlika potencijala izmedju te 2 zice 0).
Trebalo bi ti da imas napajanje sa strane i da to ukljucujes, sigurno se moze izvesti, ali moras da skontas kako to radi i da izvuces jos jednu zicu za nulu...
 
Da, TH16 je isto prekidac kao i Basic. Razlika je samo sto moze da procita podatke sa senzora.
Moj tersmostat ima tri zice. Treca zica je na dijagramu predstavljena kao nula (zuto-zelena na slici). Medjutim kada sam ga otvorio video sam da ona uopste nije oguljena i povezana nego je samo usrafljena bezveze.
Zbog toga je nisam ni povezivao danas.

IMG_20180112_141035880.jpg IMG_20180112_141056878.jpg

Sta mislis da li bih smeo da ulaz na TH16 ukljucim direktno u zidnu uticnicu a na izlaz da prikljucim kabl od starog termostata i da stari termostat skroz izbacim?
Meni je to prvo bila ideja, ali sam sad nesto mislio da je ovo bezbednije resenje.
Ne znam da li kad se stari termostat ukljuci kroz njega konstano prolazi struja ili samo salje impuls da se pumap na kotlu ukljuci i iskljuci.
 
Meni je to prvo bila ideja, ali sam sad nesto mislio da je ovo bezbednije resenje.
Ne znam da li kad se stari termostat ukljuci kroz njega konstano prolazi struja ili samo salje impuls da se pumap na kotlu ukljuci i iskljuci.
nezahvalno je davati savete nekome ko se ne razume u ono sto radi...

Termostat ne salje nikakav impuls vec zatvara strujno kola, znaci kroz njega tece struja i to verovatno 220V, tako da pazi.

Druga stvar najmanju stetu koju mozes napraviti je da ti ne radi grejanje ili da pregrejes kucu, a najgora da eksplodira kotao :)

Ne, nije sala niti preuvelicavanje, tako da ozbiljno moras da vodis racuna i razumes sta moze da se desi.

U sistemu moras da imas najmanje dva termostata, radni i sigurnosni, a mozes da dodas jos jedan vezan na red recimo taj sonoff.

U sustini raskaci plavu i crvenu i proveri da li ta dva kontakta zatvaraju strujni krug, i tu bi trebao da vezes sonoff.
 
U pravu is nezahvalno je i jesam totalni noob sto se tice stuje.
Ali pre ngo sto bilo sta cackam, iskljucim kotao iz struje.

Ja sam i uradio ovo sto kazes. Raskacio sam plavu i crvenu sa starog termostata i povezao ih na ulaz na sonoff-u.
Onda sam uzeo dodatni kabl pa sam od njega plavu i crvenu prikacio na izlaz iz sonoffa a drugi kraj na mesta gde su stajale na starom termostatu.
U tom trenutku sonoff ima napajanje i podesen je na OFF.
Onda stari termostat podesim na neku temepraturu na kojoj znam da bi ukljucio kotao da greje. Posto je sonoff na off kotao se ne ukljucuje.
Kada sonoff tada prebacim na ON, ja sam se nada da onda samo zatvoriti krug kao i sto ti kazes, tada se samo na trenutak cuje kao da kotao pokusa da se ukljuci i sonoff se restartuje.

@terzazak
I ja sam pretpostavio da je to uzemljenje. Ali nije ni ogoljena samo je usrafljena na mesto koje je na semi starog termostata isto obelezeno kao nula.
 
Ne ide uzemljenje u termostat to je slepa zica.

Ja sam i uradio ovo sto kazes. Raskacio sam plavu i crvenu sa starog termostata i povezao ih na ulaz na sonoff-u.
Onda sam uzeo dodatni kabl pa sam od njega plavu i crvenu prikacio na izlaz iz sonoffa a drugi kraj na mesta gde su stajale na starom termostatu.
U tom trenutku sonoff ima napajanje i podesen je na OFF.
Onda stari termostat podesim na neku temepraturu na kojoj znam da bi ukljucio kotao da greje. Posto je sonoff na off kotao se ne ukljucuje.
Kada sonoff tada prebacim na ON, ja sam se nada da onda samo zatvoriti krug kao i sto ti kazes, tada se samo na trenutak cuje kao da kotao pokusa da se ukljuci i sonoff se restartuje.
Ne videsmo nigde semu povezivanja za taj sonoff ja pricam uopsteno kako se povezuje termostat.
A taj sonoff koliko sam malo pre video negde na netu ne radi kao klasican prekidac vec obe zice prekida, tako da ces mozda tu morati ubaciti i dodatni rele.
Ako onako ne radi, bolje vise nista ne diraj, i pozovi nekog ko se razume.
 
Poslednja izmena:
Evo pogledaj semu

IMG_20180112_155845144.jpg

Mislim da su na njemu stalno povezane N i E a da se otvara/zatvara samo L.
Mada nisam siguran.
Ja sam sad samo povezao na ulazu L i N.

Ovako izgleda ploca

Sonoff-TH16-Board-Large.jpg
 
Poslednja izmena:
Sonoff je predvidjen za varijantu da ga prikljucis na kabl koji ide u zid, tako da on prekida fazu.
Kao sto rekoh, sigurno moze i za to nesto da se izmuva, ali ako se ne razumes previse u to, nemoj rizikovati.

Nemoj ovo da uzmes zdravo za gotovo, neko mora da lepo pregleda, ovo je vise hint za tu osobu:
Ja bih ocekivao da od te 2 zice jedna je faza (verovatno preko nekog osiguraca), a druga je verovatno povezana na grejac ili sl (tako da termostat glumi prekidac i propusta ili ne propusta struju).
U toj kombinaciji te 2 zice bi isle, jedna na ulaz (L input), druga na izlaz (L output), a nulu bi morao da dovedes odnekud, da bi napajanje sonoffa imalo struju. :)
Moze da se dogodi i da je termostat prekidac do nule, tj da je jedna od te 2 zice "izlaz" iz uredjaja a druga 0, u tom slucaju bi morao dovesti cistu fazu za sonoff.
U svakom slucaju pogresno povezivanje moze dovesti do nesagledivih posledica i bez nekog ko se razume i ko ce da rasklopi sve i vidi kako je unutar aparata to sve povezano i identifikuje tacno sta je koja zica, rizicno je bilo sta raditi...
 
^^
imao sam slican, ocajan je.

Bolje da si kupio computherm ali onda ne bi dobio kontrolu temperature preko neta, a to si hteo zar ne?

U svakom slucaju ne zuri, i da ne moze da se spoji na klasican nacin kao sto se meni cini, moze da se spoji dodatni rele pa preko njega, tako da ce moci opet da se iskoristi.
Bitno je da se ne zaglupljuje i sl jer te sve "smart" spravice umeju da se nepredvidjeno ponasaju a to nije sigurno kada rade sa kotlom za grejanje.

Jel imas neku njegovu semu povezivanja?
 
Poslednja izmena:
Da, hteo sam da mogu da ga kontorlisem preko neta.
Vec imam nekoliko drugih sonoffa pa sam mislio da sve kontrolisem preko jedne app.
Videcu sa nekim elektricarem ili sa majstorom koji mi odrzava kotao.
 
Ja koristim ovo čudo od pre godinu i nešto da automatizujem sijalice po sobi :) Lepo radi, opensource firmware + OpenHAB pa može da se pali i gasi sa telefona i kroz automatizaciju. Ove nove verzije emuliraju WeMo pa valjda radi na androidu bez dodatnog softvera (koristim iphone pa nikad nisam probao).
Pošto ima mehanički relej, ne mislim da je baš toliko pametno gurati 3-4kW kroz njega, verovatno neće dugo da potraje.

Ja sam pravio PID kontrolu za moje grejanje sa ESPom i solid state relejom, ali ako nisi u toj priči, bolje kupi gotov uređaj nego da rizikuješ da ti se zapali nešto kad nisi tu.
 
Jel postoji mogucnost da su meni plava i braon zica pogresno vezane na starom termostatu?
Da je plava iako je vezana na fazu ustvari nula a braon da je faza i da to pravi problem.
Jel bi uopste radio sonoff da sam plavu ukljucio u L a braon u N?
 
Ne, ne, nemoj molim te vise da se igras sa tim....
na netu nisam nasao semu, ali koliko sam sa slika zakljucio on ne moze da se veze kao klasican termostat vec je namenjen da se poveze na uredjaj koji ce da napaja, a to nije to sto tebi treba.
Znaci mogao bi da napaja klimu ili grejalicu... al to sve nije ni slicno nacinu rada kotla za grejanje.

Znaci mora neko sa instrumentom da proveri koje kontakte spaja i sta se dobija na izlazu.

Ovako kako meni izgleda ne moze da se poveze, mora da se modifikuje, sto ne znaci da sam u pravu.
 
Poslednja izmena:
Ja i ne zelim da ga vezem kao klasican termostat vec samo kao prekidac. Moj stari termostat ce ostati.
Sonoff treba da stoji izmedju kotla i termostata i samo da spoji ili prekine komunikaciju izmedju njih na osnovu temperature u prostoriji koju meri svojim senzorom.
Nisam vise nista cackao.
Nasao sam da su ljudi Sonoff Basic tako kacili pa mi nije jasno zasto ovaj moj ne funkcionise: https://www.boards.ie/vbulletin/showthread.php?t=2057694747
 
Jel postoji ovako nesto za trofaznu struju? Redovno zaboravim da ukljucim da se puni TA pec:)

Najprostije ti je da preko ovakvog uređaja napajaš rele (neki to zovu kontakter), a rele dalje da napaja TA peć.
Jeste to neki mutant, ali i tri Sonoff-a su još veći mutant. A i ovo je najbolje postaviti na razvodnu tablu, ne "negde kod pećke".

Plus, u ovom slučaju, moraš rešiti da se ventilator napaja nezavisno od napajanja grejača. Sve ovo svaki električar zna da reši, samo je pitanje kako zapakovati sve to a da liči na nešto (ako već ne može na razvodnu tablu).
 
^Znam da moze tako ali se sve nadam da postoji nesto sto cu da ubodem u trofaznu i onda pecku u to bez da cackam oko struje. Verovatno cu tako i da uradim na kraju.
 
Ako si mislio nešto slično onim tajmerima utičnicama, to još nisam video trofazno.

Čudi me da Kinezi još nisu napravili tako nešto. :(
 
Ja koristim ovo čudo od pre godinu i nešto da automatizujem sijalice po sobi :) Lepo radi, opensource firmware + OpenHAB pa može da se pali i gasi sa telefona i kroz automatizaciju. Ove nove verzije emuliraju WeMo pa valjda radi na androidu bez dodatnog softvera (koristim iphone pa nikad nisam probao).
Pošto ima mehanički relej, ne mislim da je baš toliko pametno gurati 3-4kW kroz njega, verovatno neće dugo da potraje.

Ja sam pravio PID kontrolu za moje grejanje sa ESPom i solid state relejom, ali ako nisi u toj priči, bolje kupi gotov uređaj nego da rizikuješ da ti se zapali nešto kad nisi tu.
Da li imaš neki link za firmware sa PID kontrolom temperature, da li ima mogucnost da se uradi kalibracija senzora i kolika mu je preciznost, meni treba u 0,1C.

Za kućno grejanje sam nabavio Nest termostat i ja mislim da je vredeo.
 
Za TA peći i sl. veće termičke potrošače obavezno koristiti pristojan kontaktor u slučaju automatskog upravljanja. Svi proizvođači imaju tropolne instalacione kontaktore (npr. Siemens 5TT5030, Schneider Acti9 iCT). Eventualno mogu i nešto robusniji motorni kontaktori (npr. Siemens 3RT1016) da se koriste.
 
Nazad
Vrh Dno