Šta je novo?

I5 8400 ili r7 1700

jova12

Poštovan
Učlanjen(a)
21.11.2017
Poruke
88
Poena
60
Doslo je vreme za novi racunar ,i dvoumim se samo izmedju procesora.Namena je iskljucivo gaming i multimedija ,nista zahtevnije.Skoro sam pazario 1060 6gb ,tako da ce ona icci masinu.Kolko vidim ploce za ryzen su prilicno jeftinije ,pa bi tu razliku uz manju doplatu dodao u 1700 ,ako mislite da je uopste potrebno uzimati njega umesto i5.I da koje bi ploce preporucili za njih.
 
Poslednja izmena:
i5-8400 ili R5 1600X. Svejedno ti je, sa tom kartom nećeš videti nikakvu razliku. U prvom slučaju nemaš mnogo izbora za ploču. Neku najjeftiniju Z370 i to je to. U drugom postoji veći izbor. Najjeftinija koju bi imalo smisla kupiti je MSI B350M Pro-VDH. Najbolja kupovina je Asus Prime B350 Plus.

Treća opcija bi bila da sačekaš jeftinije CL ploče i 2. generaciju Rajzena, ali pošto grafičku već imaš, to je besmisleno. Tj. ova opcija otpada :)
 
Hvala Space,grafika takva kakva je ,mislio sam da kad vec dajem skoro slican novac ,za neki future ,mozda bude bolje 1700.Vidim da su slicni 1600x i i5,da li ima neki neku prednost ili je isti djavo koji uzeti.
 
R5 1600 (bez X), Asrock AB350 Pro 4, LC Powe LC CC 120. Klokas na 3.9ghz i vozi. Ukupno malo preko 300e za sve to. Plus imas am4 podnozje gde si miran jos bar 2 serije cpuova. Ako neces da klokas X model i Asrock Ab350m Pro 4 ploca, a tu ce ti trebati hladnjak jer ne dolaze X modeli sa boxom.
Sto se tice prednosti, pa kao sto rekoh am4 podnozje ce jos biti aktuelno, dok Intel, pa to je Intel:d Prednost intela je sto je ipak u globalu malo brzi cpu u igrama, sto opet sa tom grafom neces bas ni videti. Jedino gde ces videti boljitak zbog visih single thread performansi su emulatori (citaj Cemu), mada tu je za one najzahtevnije igre (tipa Zelda Breath of The Wild sa 60fps patchom i najnovijom verzijom emulatora) preporucljivo ganjati 8600k, kvalitetniju Z370 plocu i OC na 4.5-4.7ghz. A to kosta. Takodje prednost intela je sto prakticno samo bocnes, mnogo je vise friendly prema ram kitovima, mada i to je manje-vise sredjeno na AMD-u.

Ja licno bih uzeo AMD. Uzmes bolju plocu za 90-100e (Asrock AB350 Pro 4, MSI Tomahawk ili Asus Prime B350 Plus i miran si na duze staze).

Voleo bih samo da mi neko objasni svrhu kvalitetnijih b350 ploca, uz X model cpu-a? Ako nece da se kloka uzima se najjeftinija, u ovoj slucaju Asrock AB350M Pro4 koja je 70e, zbog 4 ram slota, inace je i a320m ok.
 
Poslednja izmena:
Jeste

MSI B350M Pro-VDH je isto 70-75€, ima 4 slota, ali bolju naponsku .A dobra ploča se uzima jer se sklapa dobar PC :D Moja je koštala kao i procesor, možda i koji dinar više :d

Razlog zašto ići na X a ne na non-X je što se ne treba zamajavati klokovanjem :)

Što se intela tiče, Gigabyte Z370P bi trebalo da je solidna ploča ali nisam znalac.
Šta god da uzmeš nećeš pogrešiti. Najveća (da ne kažem jedina) prednost AMD-a je što znaš da ćeš i naredne dve generacije moći da staviš na istu ploču.
 
i5-8400 ili R5 1600X. Svejedno ti je, sa tom kartom nećeš videti nikakvu razliku. U prvom slučaju nemaš mnogo izbora za ploču. Neku najjeftiniju Z370 i to je to. U drugom postoji veći izbor. Najjeftinija koju bi imalo smisla kupiti je MSI B350M Pro-VDH. Najbolja kupovina je Asus Prime B350 Plus.

Treća opcija bi bila da sačekaš jeftinije CL ploče i 2. generaciju Rajzena, ali pošto grafičku već imaš, to je besmisleno. Tj. ova opcija otpada :)

To može du sudnjeg dana da čeka, a za sad nema ni najave. Kako stvari stoje, samo Z čipset će biti.Po trenutnim cenama to i nije toliko skuplje u odnosu na AMD, niko ne uzima valjda one krš ploče od 60-70 evra za OC i petljanje sa naponima.
Ryzen 2 je najavljen sa manje-više preciznim datum izlaska, pa ako to čeka to je već realno.

Povodom pitanja, neće na tu kartu imati nikakve razlike (pričamo o klasničnoj 1080p rez).
 
Poslednja izmena:
Jeste

MSI B350M Pro-VDH je isto 70-75€, ima 4 slota, ali bolju naponsku .A dobra ploča se uzima jer se sklapa dobar PC :D Moja je koštala kao i procesor, možda i koji dinar više :d

Razlog zašto ići na X a ne na non-X je što se ne treba zamajavati klokovanjem :)

Što se intela tiče, Gigabyte Z370P bi trebalo da je solidna ploča ali nisam znalac.
Šta god da uzmeš nećeš pogrešiti. Najveća (da ne kažem jedina) prednost AMD-a je što znaš da ćeš i naredne dve generacije moći da staviš na istu ploču.

Hvala Space,iskreno o 1600x nisam ni razmisljao ,ali posle malo traganja ,vidim da cu uzeti njega i msi tomahawk.Vidim da ide bez kulera da li ce gore pomenuti lc cc 120 biti ok ,ili moram ganjati nesto bolje.
Vatrogasac53 Da full hd nemam nameru da menjam.
 
Jeste

MSI B350M Pro-VDH je isto 70-75€, ima 4 slota, ali bolju naponsku .A dobra ploča se uzima jer se sklapa dobar PC :D Moja je koštala kao i procesor, možda i koji dinar više :d

Razlog zašto ići na X a ne na non-X je što se ne treba zamajavati klokovanjem :)

Što se intela tiče, Gigabyte Z370P bi trebalo da je solidna ploča ali nisam znalac.
Šta god da uzmeš nećeš pogrešiti. Najveća (da ne kažem jedina) prednost AMD-a je što znaš da ćeš i naredne dve generacije moći da staviš na istu ploču.

Postujem, ali dati isto za plocu kao za CPU, no, no, kod mene:d
 
Najbolji Ryzen (AMD) procesor za gaming je R5 1600X, bez klokovanja, bez skupih ploča, bez zaj3bancija. Dovoljno je da RAM radi na 2666 MHz. Ako može više, lepo je, ako ne može nije strašno. Nema smisla juriti svaki MHz, ns, GB/s i tako dalje. PC se kupuje da bi se koristio, a ne da bi podešavali hardver i softver.

Najbolja ploča za taj procesor je Asus Prime B350 Plus, koja košta oko ~100€. Uz nju i MSI Tomahawk, ali mnogi ne vole MSI, s razlogom ili bez. Svaka druga ploča će podjednako dobro odraditi taj posao. I ona od 60€ i ona od 160€. Najbolja Ryzen ploča koju ima smisla kupiti za normalnu upotrebu je Asus Prime X370 Pro, koja košta oko 140-150€.
 
Moj glas i dalje ide za Asrock AB350M Pro 4 za 70e ili cak manje, isto i za MSI VDH za oko 75e, uz X cpu.
Sto bi davao 30e, za prakticno nista.

I ono sto moram da dodam, apropo ovih boljih b350 ploca, a tice se OC-a, Asus B350 Plus ima osetno topliji VRM od Msi Tomahawk i Asrock Ab350 pro 4. Opet na njoj se najlakse klokuje i ima najbolju podrsku za ram, mada sve su to nijanse.
 
Poslednja izmena:
Bačene pare po mom mišljenju. Ko nema specijalne zahteve (OC, I/O, izgled...) ne treba da daje više od 100€ za ploču, oko 80€ je idealno ako može. Tj. može uvek, ali ne kod nas :| Pre bih menjao ploču od 80€ svake 3 godine, nego ploču od 200€ na 5 godina :d
 
Sutra narucujem ,da li je ovo sve ok ,da ne otvaram novu temu

1600x
msi b350 tomahawk
lc cc120
toshiba p300 2 tb
Samsung 850 EVO od 120gb
Memorija DIMM DDR4 2x8GB 3200MHz GSkill CL16
Kuciste MS Industrial DARK SHADOW
EVGA - SuperNOVA G2 550W

Da li je sve ok ,ili nesto promeniti.Nesto uzimam u radnji a nesto preko Madjara.
 
Poslednja izmena:
Greska..

Napisao sam glupost, nije tvoja greska, post je za brisanje.
 
Poslednja izmena:
Nategni se za ssd od 250 gb
 
Nazad
Vrh Dno