Šta je novo?

Gde steci iskustvo?

probotzor

Slavan
Učlanjen(a)
22.04.2012
Poruke
4,696
Poena
315
Nadam se da se tema ne kosi sa pravilima ili bilo cime.

Moje pitanje je kao iz naslova, gde steci iskustvo?

Ja kao neko ko je tek zavrsio fakultet(u septembru) i pokusava da nadje posao na neko duze vreme, nailazim u glavnom na oglase za koje je potrebno 2+ ili 3+ godine iskustva. Jos ja trazim iskljucivo oglase za iOS dev, a njih ima jako malo, mozda svaki stoti. E sad i kada ih nadjem, 99% njih trazi godine iskustva, kao sto sam naveo ranije, a oni koji ne traze traze poznavanje raznih tehnologija i dodataka sto opet znaci da treba imati iskustvo, jer neko ko nigde nije radio cesto nije imao prilike da se susretne sa time sto se trazi.

Verujem da bi ova tema mogla da pomogne mnogima ovde, jer znam da nisam jedini koji pokusava da se bavi ovim ili slicnim poslom, a vidim da na forumu ima ljudi koji se bave vec dugo.

Takodje, ovo moje pitanje ne vazi samo za iOS. Meni konkretno treba situacija za iOS, ali svakako bih voelo da cujem i kako stoji stvar za druge tehnologije.

Ja imam samo 10 nedelja iskustva i to na praksi i sve osim toga radim samostalno kada mogu, ali to ne ulazi u radno iskustvo i zato se brinem, a vreme prolazi i ne moze se doveka ziveti od rezervi.
 
Fakultet za kompjuterske nauke tako da uopste ne idem na tu kartu...
Koliko znam, ios se ne radi na fakultetima, mada sam cuo da su poceli na nekima da ga rade kroz jedan, dva izborna predmeta...
 
Poslednja izmena:
Sta znam, mozda te "diskriminisu" :d Obicno traze PMF/ETF/FON po oglasima...
 
Ima i toga, to sam preboleo, pitanje je bilo druge prirode, posto kao sto vidis nisam pominjao da oglasi traze odredjene skole, vec samo onaj deo za iskustvo koji me brine...
I na tim oglasima gde traze fon i ostale, isto tako traze sve ono gore sto sam naveo, tako da smatram da bi tema bila korisnia svima...
Nije problem upisati master negde ili se dalje skolovati(mada to vise ne zelim), ali onaj problem sa sticanjem iskustva, a skoro svi traze iskustvo i dalje ostaje.

Koliko vidim, oglasi za iOS ne traze specificne skole. Bio sam na jednom intervjuu samo za iOS posle te prakse, ali nisu bili zadovoljni teorijskim poznavanjem hardvera, mada cujem da je bilo dosta takvih slucajeva.
Prijavio sam se i u onoj firmi msgGlobal/Netconomy kada su imali konkurs i zvali su me, ali kada sam prosao onaj prvi test i tacno video sta podrazumevaju pozicije koje im trebaju, shvatio sam da ne znam to da radim. Konkretno jquery i bootstrap su mi bili problem, jer ih nisam radio nikada. Ali je inace jako lepo iskustvo i firma deluje lepo na prvi pogled i prijavio bih se ponovo ako bih naucio to sto traze, mada jos uvek se nadam da cu naci nesto za iOS.

Bukvalno od tehnologija znam samo swift na tom nekom nivou za prvi posao. Umem ja da napravim smislene aplikacije sam, ali nitro zna kakva sam ga pitanja pitao letos. Sad je naravno dosta bolje :)
Osim toga poznajem samo html/css. Nista bootstrap, nista javascript, jquery i ostalo. I mogu da kazem da poznajem Kotlin u nekoj meri, ako nista bar sintaksu, ali sam ga radio vrlo malo.
Sto se tice jave u njoj sam pravio neke stvari na fakultetu i na oracle kursevima, ali je jednostavno ne volim, pa se ne bih bavio time. Nije da je ne znam, verovatno je znam na istom nivou kao swift, jednostavno mi se ne svidja.
 
Poslednja izmena:
Uči, radi za sebe i traži dalje :)

Svaki dan po sat, dva, pet... moraš da učiš. Ako nađeš zanimljiv open-source projekat kom bi se mogao priključiti, pokušaj i to. I naravno, samo gledaj i šalji prijave.
 
Problem je što ti "kompjuteraši" traže da oma znaš brdo tehnologija i držiš u malom prstu a to ne možeš ako nemaš gde da ih upotrebljavaš PROJEKAT.... IOS je "redak" u nas. Valjalo bi da imaš neki projekat aplikaciju šta već ide šta želiš da radiš sa tim IOS-om i to im pokažeš i jednostavno kažeš ono najvažnije da ne treba da te plate već jednostavno da neko vreme provedeš kao šegrt kod njih bez ikakvih obaveza sa njihove strane. Ako imaš laptop ili šta već sa razvojnim studijom njega poneseš da ne "trošiš" njihovu opremu već samo ubaciš "zadatak" i rešavaš uz pomoć "stručnjaka". Ali prvo moraš znati znanje. Evo zahtevi za konkurisanje IOS Programera šta sve traže:
Requirements
Experience with iOS development
Excellence in Objective-C
Experience with Swift programming language
C/C++ programming language
Independent problem solving skills
Bonuses
A computer science background
Java or C# programming language experience
Involvement in open-source or game development scene
Confident spoken and written English
Benefits

E sad, treba da znaš sve ovo teorijski u mali prst (bez reči experience) pa da se prijaviš na praksu kod "njih" kao što rekoh gore da stekneš iskustvo korišćenja svega toga(znaš delove automobila ali kod njih učiš kako se oni sklapaju u automobil) a ne tamo da učiš c++ javu ili swift šta već....

To sa bootstrap i jquery (fremjvork) bogami ide i javascript je vezano više za web programiranje.. Web responsive na mobilnom telefonu jabuka, android, "prozor" sve jedno, to te vodi u web programiranje a ne u IOS. Moraš tačno znati šta hoćeš. Ovo mogu ovo ne mogu i u tome da se nađeš.:d
 
Ali zar se to vazi kao iskustvo?

Svršeni studenti uglavnom ne shvataju da su iskustvo trebali da stiču za vreme studija. Ako je 5-godišnji program, onda 4-5 godina, za 4-godišnji bar 4.
Tada si trebao da radiš i pro bono, em nabiješ iskustvo, em imaš te proklete godine iskustva koje traže.

Ukratko, da li si ti sposoban da sam(ako treba) napraviš potpuno funkcionalnu aplikaciju za ios? Ako jesi, možeš da probaš da radiš i preko neta.
 
Shvatam, ali na fakultetu nisam ucio ios, isao sam na kurs prosle godine, pa iz tog razloga nisam mogao da sticem iskustvo iz iosa tokom fakulteta. A sto se tice iskustva tokom studija, zamisli istu ovu situaciju gde svi traze iskustvo za bilo sta, a ti si tek prva godina i imas 18-19 godina i nemas pojma kako izgleda ceo taj svet i jos uvek ne znas nista ili znas jako malo... Ako nemas nekog da ti objasni da moras da ucis i trazis nesto da radis i da te uputi, nece ti se bas samo reci.

Sposoban sam da napravim funkcionalnu aplikaciju, u koliko ne moram ja da pisem backend deo ako je aplikacija zavisna od toga, vec koristim necije apije.
 
Poslednja izmena:
Moraš sam da radiš i napraviš nekakav portfolio. Kada vide šta si napravio, podrazumeva se da imaš iskustva.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Svršeni studenti uglavnom ne shvataju da su iskustvo trebali da stiču za vreme studija. Ako je 5-godišnji program, onda 4-5 godina, za 4-godišnji bar 4.
Tada si trebao da radiš i pro bono, em nabiješ iskustvo, em imaš te proklete godine iskustva koje traže.

Ukratko, da li si ti sposoban da sam(ako treba) napraviš potpuno funkcionalnu aplikaciju za ios? Ako jesi, možeš da probaš da radiš i preko neta.

Jel ima kod nas fakulteta/profesora koji studentima to govore?

Na zapadu je uobicajeno za CS studente da rade nesto preko leta, konkretno Google Summer of Code (GSoC) gde zaradis iskustvo, ucestvujes u open source zajednici, unapredis kompjutere na neki nacin.

Mada ne znam koliko nasi poslodavci ucestovanje u projektima kao GSoC racunaju u iskustvo. Na osnovu onog startit istrazivanja nase trziste slicno kaska u IT bransi za svetom kao i u svemu ostalom. Ona tabela sta bi ljudi voleli da rade je ono sto se danas radi u svetu i toga su ljudi koji rade u bransi svesni samo te firme nisu iz nekog razloga. Valjda zato sto je malo pravih startapa a mnogo nekakvih outsourcing shopova koji rade neke bezvezne stvari za nekoga napolju i odrzavaju neke polumrtve projekte.

Mada ovo je sjajna vest: https://startit.rs/u-prosloj-godini-u-srbiji-osnovano-skoro-2-000-programerskih-firmi/

Slicno planiram i ja pa ako pukne neka pukne, bar sam probao. Kada cu ako necu sada, u najboljim sam godinama za takve poduhvate. Jos da ova drzava nije crna rupa ali to je vec neka druga tema.

Tebi isto savetujem, mani se te Titove maksime o velikim sistemima i zaposlenju. Svi ljudi koji su iz te price su danas penzioneri i nisu relevantni sa poslovnog aspekta.

Taj sto ti trazi 500 godina iskustva i poznavanje kompletne racunarske teorije je pre 5-10 godina bio gde i ti, nego zagrizao, zaradio nesto, otvorio firmu, zaposlio ljude i sada misli da je mnogo zajeban lik. Sto u sustini i jeste jer na jednog njega dodje sto onih bez posla iz mnogo razloga. Evo ga Bezos 99-te, pazi tu kancelariju :d



Zamisli u kakvom *****injcu je bio i na kakvom kompu programirao pre nego sto mu je uspela firma ;)
 
Poslednja izmena:
Problem je što ti "kompjuteraši" traže da oma znaš brdo tehnologija i držiš u malom prstu a to ne možeš ako nemaš gde da ih upotrebljavaš PROJEKAT.... IOS je "redak" u nas. Valjalo bi da imaš neki projekat aplikaciju šta već ide šta želiš da radiš sa tim IOS-om i to im pokažeš i jednostavno kažeš ono najvažnije da ne treba da te plate već jednostavno da neko vreme provedeš kao šegrt kod njih bez ikakvih obaveza sa njihove strane. Ako imaš laptop ili šta već sa razvojnim studijom njega poneseš da ne "trošiš" njihovu opremu već samo ubaciš "zadatak" i rešavaš uz pomoć "stručnjaka". Ali prvo moraš znati znanje. Evo zahtevi za konkurisanje IOS Programera šta sve traže:


E sad, treba da znaš sve ovo teorijski u mali prst (bez reči experience) pa da se prijaviš na praksu kod "njih" kao što rekoh gore da stekneš iskustvo korišćenja svega toga(znaš delove automobila ali kod njih učiš kako se oni sklapaju u automobil) a ne tamo da učiš c++ javu ili swift šta već....

To sa bootstrap i jquery (fremjvork) bogami ide i javascript je vezano više za web programiranje.. Web responsive na mobilnom telefonu jabuka, android, "prozor" sve jedno, to te vodi u web programiranje a ne u IOS. Moraš tačno znati šta hoćeš. Ovo mogu ovo ne mogu i u tome da se nađeš.:d

Znam da je vezano za web, a ne za ios.

To za web sam cisto dobio kao zadatak u toj firmi, posto nisu jasno bili definisali sta traze, pa sam isao da proverim o cemu se radi. Ali mi se jako svidela firma.

Mada sve jedno planiram da naucim i to, jer ima vise ponuda za posao(i treba mi za neke licne ideje), a ios onda mogu da radim za sebe i kacim na store aplikacije, i ako bih vise voleo da radim ios.
 
Poslednja izmena:
Ja sam ti gore naveo kako stoje stvari za IOS iz jednog svežeg oglasa. Moraš da vidiš šta se tu sve traži od tehnologije i da ih zamoliš za šegrtovanje na svaki oglas za ios koji možeš da nađeš i da se usavršavaš u drugim stvarima po principu sejanja mnogo semena da bi jedno makar niklo (traženi posao). Tako to ide nemere drugačije. Srećno pa javi piši iskustva ovde kako si prošao.
 
Nazad
Vrh Dno