Šta je novo?

Bežično povezivanje PC-a ruterom na kablovski modem

Zrachko

Slavan
Učlanjen(a)
18.03.2006
Poruke
141
Poena
345
Imam SBB-ov kablovski modem sa WiFi-em, EPC 3928s. Imam i TP-Link TL-WR740N, koji je povezan LAN kablom sa PC-em.
Kako da dobijem internet na kompjuteru? Mislio sam da se nekako bežično povežem na SBB-ov modem sa TP-LINK-om.

Ako je ikako moguće, hteo bih da izbegnem razvlačenje kablova do SBB-ovog modema ili kupovinu WiFi prijemnika...

Pokušao sam da nađem po forumu odgovor u starim temama, ali bezuspešno. Ako već postoji tema, molio bih za link ili eventualno šta da guglam.
 
Iskljuciti dhcp na tp linku i preko wds bridginga se povezati na sbb kablovski ....
 
Da li mora da se menja IP adresa TP-Link-a? Sa 192.168.0.1 na 192.168.2.39 ili 192.168.1.150. Neki tutoriali kažu da mora prvo to...
 
Imaj u vidu da će ti brzina biti 1/2 od ukupne wifi brzine zbog komunikacije u oba smera..
 
U ovom slucaju nece biti smanjena brzina 1/2 zato sto je racunar povezan ethernetom na WDS uredjaj. Brzina se smanjuje kada se racunar putem wifi konektuje na WDS uredjaj.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Wifi je half duplex, ali ako je klijent povezan ethernetom na wds mrezu onda wifi radio wds uredjaja komunicira samo sa glavnim wifi ruterom. Do pada bandwidth-a dolazi kada wds uredjaj u isto vreme mora da komunicira i sa wifi klijentom i sa glavnim wifi ruterom. Ili jednostavnije receno, wds uredjaj povezan ethernetom na racunar je isto sto i recimo usb wifi adapter povezan na racunar.
 
Poslednja izmena:
Nisam siguran da mogu da se bezicno povezu sa tim tp linkom,mislim da mora da ima opciju AP.
 
Moze ima WDS Bridging. Postavljao sam bas TL-WR740N vise puta na nacin kako Zrachko hoce.

@Zrachko Jesi li uspeo da osposobis ?
 
@Zrachko

Isti setup imam kod sebe, s' tim da mi je TP Link TL-WR940N.Imas dole postupak ako nisi uspeo do sad.

Na tplinku :
Network>Lan stavi adresu tipa 192.168.0.10
DHCP disable
Wireless>Wireless Settings>Enable WDS Bridging
Survey, sacekaj da ti otvori prozor sa skeniranim mrezama> connect na tvoj sbb wifi> pitacete da prebaci kanal na sbb-ov stisnes ok.
Proveris u Status da li je WDS Status na Run ako jeste, you are good to go.

Moj je tplink na najnovijem firmware-u moguce da ce da se razlikuje nesto sitno ako tvoj nije.

Evo speedtest sa PC-a koji je nakacen lan kablom na tplink, inace paket mi je 70/4.

https://prnt.sc/i102ad
 
Poslednja izmena:
Radi sve kako treba, izvinjavam se na zakasnelom odgovoru.

@smkenzyyyy
Upravo tako, promenio LAN adresu, DHCP disable, WDS. Stavio sam i šifru za WiFI.
Gold paket je u pitanju, 60Mbps DL:
https://imgur.com/a/s6WLk
 
Poslednja izmena:
Moram da oživim temu...

Da li se gore navedeni postupak može primeniti u kombinaciji TP Link WR940N i SBB Ubee EVW32c Home Gateway?
Probao sam preko Quick Setup-a ali nisam uspeo, nečim sam zbunio Ubee i nisam imao pristup internetu više.
 
Nemoj quick setup. Radi ručno. S' obzirom da je TL-WR940N popularan uređaj, siguran sam da uputstva kako može da se podesi kao WDS repeater možeš naći na Youtube-u. Inače lično sam protiv WDS-a jer je nebezbedan... Ja to isključujem na svojim ruterima, mada mislim da kod tog TP-Linka, što se tiče repeater funkcije, može jedino da radi kao repeater kad je WDS uključen. To je ograničenje firmvera. Alternativa je flešovanje nekog alternativnog firmvera koji podržava naprednije konfiguracije rutera.
 
Nemoj quick setup. Radi ručno. S' obzirom da je TL-WR940N popularan uređaj, siguran sam da uputstva kako može da se podesi kao WDS repeater možeš naći na Youtube-u. Inače lično sam protiv WDS-a jer je nebezbedan... Ja to isključujem na svojim ruterima, mada mislim da kod tog TP-Linka, što se tiče repeater funkcije, može jedino da radi kao repeater kad je WDS uključen. To je ograničenje firmvera. Alternativa je flešovanje nekog alternativnog firmvera koji podržava naprednije konfiguracije rutera.

Hvala na odgovoru. Tačno je da u repeater (extender) modu može da radi samo sa uključenim WDS, za razliku od ASUS-a kojeg sam probao pa zamenio za ovaj TP Link. ASUS je u repeater modu nudio i opciju AP Mode.

Da li imaš neku preporuku za fleš?
 
Zbog toga što ne podržava WPA/WPA2 enkripciju. Radi dobro samo sa WEP-om ili bez enkripcije... Kod nekih proizvođača navodno može da radi sa WPA/WPA2, ali ja se nikad nisam uzdao u to. Svugde gde je moguće isključujem WDS, a gde ne može gledam da nateram da može...
 
Pozdrav! Nadam se, da nece da smeta jedno pitanje, da ne pocinjem novu temu. PC mi je povezan na ruter, preko LAN-a. Kada udjem kroz browser u LAN-vezu rutera, mogu da prekinem internet, jednostavnim klikom na "Disconnect". Kad to uradim , hteo bih da se preko bezicnog usb adaptera, povezem na drugi, bezicni ruter sa internetom drugog operatera. Poveze se bez problema, ali interneta nema. Sta da uradim u zicano povezanom ruteru, kako bih imao internet, a da ne moram isti, da iskljucujem iz struje, cupam LAN kabl ili onemogucujem Ethernet port na PC-u? Hvala.
 
@Zrachko

Isti setup imam kod sebe, s' tim da mi je TP Link TL-WR940N.Imas dole postupak ako nisi uspeo do sad.

Na tplinku :
Network>Lan stavi adresu tipa 192.168.0.10
DHCP disable
Wireless>Wireless Settings>Enable WDS Bridging
Survey, sacekaj da ti otvori prozor sa skeniranim mrezama> connect na tvoj sbb wifi> pitacete da prebaci kanal na sbb-ov stisnes ok.
Proveris u Status da li je WDS Status na Run ako jeste, you are good to go.

Moj je tplink na najnovijem firmware-u moguce da ce da se razlikuje nesto sitno ako tvoj nije.

Evo speedtest sa PC-a koji je nakacen lan kablom na tplink, inace paket mi je 70/4.

https://prnt.sc/i102ad

Pokušao sam da podesim isto ovako, moj TP link koji se nalazi na spratu sa EPC3925 koji je ispod ali nažalost nisam uspeo. Da li je potrebno nešto podesiti u control panelu sbb modema? Ili se to ne može uraditi sa ovim modelom :)
 
Šta piše u statusu, kod WDS Status:? Treba Run.
 
Da, piše run ali nema interneta.
 
Jel' možeš da pristupiš SBB-ovom ruteru preko kompjutera? Pretpostavljam 192.168.0.1
 
Mogu, jel treba neki skrinšot?
 
Da li si isključio DHCP na TP link-u?
 
Da, promenim IP na 192.168.0.50 (npr), ugasim DHCP, podesim WDS, poveže se na njega ali i dalje ne dobijam signal na laptopu koji je kablom povezan na TP Link. Probao sam da se preko telefona povežem na TP link ali mi piše No internet access.

U principu meni je potrebno da ovaj TP Link samo radi kao extender ili repeater (nisam siguran šta je pravi izraz). Laptop sam povezao s njim čisto da bih podesio sve ali svejedno nema interneta, ne znam da li radim nešto pogrešno ali mogu da prosledim skrinšotove podešavanja ukoliko je potrebno :) I hvala veliko na pomoći :)
 
Mislim da ono što meni treba nije objašnjeno ovde. TP link koji se nalazi na spratu nema utp konekciju sa sbb modemom dole, već sam mislio da će moći da uhvati wlan i proširi ga dalje po kući?

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
 
Ja sam povezan kabelom na TP link, mada imam internet i bežično(kada se kačim preko telefona) i preko kabela.
Kakva ti je ikonica dole u tray-u? Ako ima uzvičnik, klikni na Troubleshoot Problems pa napiši ovde šta kaže.
Ako imaš problem samo sa internetom i možeš da se povežeš na SBB-ov ruter, onda je problem DHCP/DNS.
Ideje:
1. Restartuj komp, TP link, ruter.
2. Ako ne pomaže, ponovi proceduru: vrati na fabrička podešavanja TP link, promeni LAN adresu, isključi DHCP, podesi WDS. Sve restartuj.
3. Ako ni to ne pomaže, guglaj kako se radi ipconfig /flushdns itd. Pa opet restartuj. :)
 
Nazad
Vrh Dno