Šta je novo?

Zaključan bios

MR69

Poštovan
Učlanjen(a)
06.12.2016
Poruke
6
Poena
51
Poz, imam Lenovo ThinkPad yoga x1 1st generation na kome je zaključan bios, dobio sam ga od zeta koji živi u nemačkoj a on iz neke stare firme gde je radio, na njemu sam imao win 10, pošto sam imao problema sa windowsom reših da ga obrišem i instaliram novi, prilikom brisanja izbacio mi je neku poruku da postoji neki problem i da ne može da nastavi, od tad kada stisne power dugme samo se pojavi logo kompanije, zatim crni ekran i stoji tako, reko nema veze, ubaciću usb i instalirati novi win ali prc, uđem u bios a on zaključan supervizor passwordom, ne mogu da promenim sa čega će se prvo butovati, još se pominje neki uefi boot ili tako nešto, probao sam da namestim da taj win na usb-u bude uefi ali ne vredi, sad čitam na lenovo sajtu se pominje zamena cele ploče, jel postoji neka druga mogućnost, npr da ubacim ssd u drugi komp, instaliram win, vratim ga u laptop i inst drajvere ili tako nešto, ne bih baš da kupujem novu ploču a taj pass nema šanse da nađem, zet se već raspitao u toj firmi ne znaju ništa, hvala unapred na pomoći

Zaboravih da napomenem, kada se lap pali oritisnem F12 da bi mi izbacio list sa koje mogu da izaberem sa čega da se butuje, kada kliknem na "USB HDD" (tako mi piše za usb fleš) samo se zatamni ekran na sekundu i ništa se ne desi, kao da ništa nisam ni kliknuo
 
Zavisi koji je boot stavljen u biosu pre zakljuvavanja biosa Legacy ili UEFI , napravi Windows 10 UEFI bootabilnu flesku pa probaj.
 
Stvarno je od zeta iz Nemačke koji je dobio laptop iz stare firme ili je kraden?
Mislim da bez šifre za BIOS ne možeš ništa da uradiš.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Uefi je, i probao sam ali neće da ga očita, kao što sam napisao samo se na sekundu zacrni ekran i ništa se ne desi, jedino ako nešto nisam uradio kako treba, mada sam sve po upustvima radio. Ma nije kraden, on je radio u toj firmi i kad je odlazio otkupio je lap jer je imao dosta svojih podataka na njemu, posle je kupio drugi pa je meni dao taj. Ako postoji mogućnost da dignem sistem na njemu i bez te šifre onda ni ne moram da ga otključavam, jedino me plaši što je to malo skuplji lap pa me brine da nema neku jaču zaštitu koja ne može da se ukloni. Ja sam hteo taj win koji je bio na njemu da vratim na početne postavke, tj na ono stanje kakav je win tek kad se instalira, izabrao sam opciju da obriše sve postavke i aplikacije, sve je lepo krenulo do nekih 35% a onda je odjednom 55% 75% 100% i izbaci mi neku poruku tipa "faild" i još nešto ne sećam se tačno, od tad kad stisnem power dugme pojavi se logo lenovo i posle toga crni ekran stoji, čuje se ventilator al se ništa ne dešava
 
Ma to je lap sa oglasa, puni oglasa jeftinih lapova jer im zakljucan bios, "doneseni" od preko
 
Meni je na jednom Aceru pomoglo vadjenje baterije.
 
Verovatno je hard lock sa posebnim čipom za security tj. sigurnost. Jedino da probaš da izvadiš cmos bateriju, kao i bateriju laptopa kao što ppredrag kaže, sklopiš laptop posle par minuta i nadaš se najboljem. Ako ne pomogne, morao bi menjati taj security čip ako ga nađeš negde uopšte kao rezervnu.
 
Ne pričam za hard disk, već hard lock. Zaključan laptop pomoću posebnog eeprom čipa (a možda je na istom čipu i gde je bios) zaduženog za sigurnost koji zadržava podatke i nakon skidanja sa izvora napajanja.

Ako to ima, reset cmos podešavanja neće pomoći. Postoje neke fore sa kratkim spajanjem pinova čipa i pokušavanjem da ga zbuniš, ali neretko ne uspevaju.
 
Jel postoji neki način da instaliram windows i bez otključavanja biosa, ako se može onda mi to resetovanje i otključavanje nije ni potrebno
 
pa ako ga je kupio od stare firme, posaljite mail administratoru i poslace vam password.
mada sumnjam u istinitost cele price.
 
uspeo sam, nisam otključao bios ali sam inst windows, ovaj put sam koristio Rufus i uspelo je, napravio sam uefi bootabilan usb što sam i ranije pokušavao sa drugim programima i očigledno bezuspešno, hvala svima na savetima.
 
Nazad
Vrh Dno