Šta je novo?

pomoć oko Asus M2N-X ploče

nestolex

Cenjen
Učlanjen(a)
17.08.2010
Poruke
705
Poena
180
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen7 5800X3D + LC Power CC-120
Matična ploča
ASUS TUF B550 Gaming - Plus
RAM
2x16Gb Kingston HyperX 3200Mhz CL16
GPU
AMD Radeon Dual RX 6700XT, 12Gb, 192bit
Storage
V-Nand SSD M.2 970 Evo Plus 250Gb + WD 1Tb + WD 1Tb
Zvuk
Imam
PSU
FSP Hammer 600W
Kućište
CoolerMaster MB511
Monitor
GIGABYTE 32" VA G32QC A-EK, 165Hz, 2560x1440
Miš & tastatura
Miš - Logitech G402 Hyperion Fury + Tastatura - MS Gaming ELITE C330
Ostale periferije
Gajba Piva
Mobilni telefon
Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G
Pametni uređaji
Xiaomi Watch S1 Active
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Pozdrav drugari,

Sve najbolje u Novoj 2018, puno sreće i zdravlja...i da Vam se komponente ne kvare :)

Sinoć, problem na drugarovom kompu...tačnije na matičnoj iz naslova.
Izbacio plavi ekran sa textom: C:/WINDOWS/system32/Logfiles/Srt/SrtTrail.txt

Naravno, sa drugog kompa odma na Google, izbaci rešenja, propratimo nekoliko ponuđenih i i opet ništa...nikako da odradi Repair i da digne Windows.

Posle nekoliko sati mučenja oko te reparacije, rešimo da se odradi kompletna reinstalacija Win10-tke. Uđem u BIOS i tamo promenim redosled za boot-ovanje kako bih pokrenuo instalaciju sa USB-a.
Ubacim USB, krene lepo instalacija i odjednom cvrc! Neće da instalira, izbacio neko obaveštenje sa velikim crvenim X (ne sećam se texta) :) :)
Restartujem komp, uđem opet u BIOS da proverim postavke...i kao da nije zapamtio promenu rasporeda za Boot. Opet stavim USB kao 1st boot device, F10 (Save changes)-Yes...restart...i mrtvilo!!! Pali ventilatore, čuje se zujanje HDD-a, ali ne diže sliku, ne mogu ni u BIOS da uđem...ništa, ništa. Ne pali ni lampice na mišu i tastaturi, kao da ih nema.

Ok...pronađem pinove za reset BIOS-a, sa Asusovog sajta uputstvo kako se resetuje...odradimo i to...opet ništa!
Izvadim bateriju, ostavim komp tako preko noći (naravno nije bio uključen u struju, poskidani kablovi), jutros stavim bateriju, prikopčam, upalim...sve po starom, odnosno NIŠTA! BIOS se nije resetovao.

Šta da se radi? Kako pokrenuti, resetovati, ući u BIOS opet....?

Bilo koji predlog bi bio dobrodošao, ostao sam bez ideja.

Hvala unapred


A evo i koja je konfiguracija u pitanju:
Ploča: Asus M2N-X
HDD: Maxtor 160gb
RAM: 2x2gb DDR2 800
Procesor: neki AMD...AM2 socket...ne znam tačno, a ne zna ni kolega...ne skida mi se sada hladnjak kako bih proverio :)
 
Poslednja izmena:
Probaj bez memorije, da vidis hoce li ploca da pisti, ako pisti onda nije mrtva.
 
Pisti!!! Znaci, ispravna je. Sta dalje?
 
Da...zaboravio sam da napisem, a mislim da je i to vazno: Kada sam po drugi put usao u bios da proverim parametre i kada sam video da nije zapamtio usb koji samstavio da bude butabilan...primetio sam da je iznad, kod boot priority, stajalo sledece: 1st boot device-removable device, 2nd boot device-hdd, 3rd boot device-cd rom.
Na zalost, u brzini, nisam dobro obratio paznju na to i posle save changes kada sam izasao iz biosa pojavio se opisani problem.
 
Ako si u mogucnosti probaj druge memorije, takodje prodaj drugi cpu.
 
Ja imam sličnu ploču i slične probleme. Mislim da je odsvirala svoje.

Proveri ti svaki štap RAM-a posebno i to u svaki slot. Ispostavilo se da kod mene jedan slot ne radi kada je bila slična situacija.

BIOS mi nikako ne pamti podešavanja svaki out kad nestane struja ili ga fizički isključim sa gradske mreže. Zamena baterije ne pomaže.

Pre pola godine su naprasno prestali da rade USB ulazi, svi osim dva u kojima su bili uključeni miš i tastatura (sreća u nesreći).
Počeo na svakih 5-6 sekundi da secka/zastajkuje video reprodukcija. Moram nasilno da gasim procese iz Task Managera da se to malo smanji.

Reinstalacija sistema sa USB-a je nemoguća. Sve podesim kao i ranije, kao i na svim ostalim kompjuterima (godišnje radim to ukupno prijateljima makar 5 puta) i nema šanse da se pokrene instalacija. Inače fleš gurnem u ulaz gde je miš.
Stari ATA rezač nikako ne uspeva da nareže disk, probao na drugom kompjuteru, ovaj nije hteo da učita i onda sam i od toga odustao.

M2N ploče (dobar deo njih) ima loš South Bridge (onaj donji, nikako da zapamtim koji je koji) i tu se mnogo greje, pa mislim da to vremenom ubije ploču. A i inače, te ploče su mnogo stare, ko zna koliko nadutih elemenata na ploči ima (kod mene jedan, ali je bio takav sigurno 5 godina).
I da, te ploče imaju problema i sa integrisanom zvučnom karticom, jednostavno ne radi. Kod mene od prvog dana (pre ~8 godina kada sam uzeo polovan kompjuter sa ovom matičnom).

Kakva je situacija sa matičnim pločama, da nema jeftine polovne i da su ovako bagovite (i da nisu ne znaš šta ne radi ili će sutra prestati da radi) mislim da ćeš i ti morati da menjaš platformu vrlo brzo.
 
Nazad
Vrh Dno