Šta je novo?

Servisi za graficke

milomir22

Poštovan
Učlanjen(a)
05.12.2017
Poruke
39
Poena
60
Pozdrav svima, pre par meseci mi na desktopu rikne graficka koja je kupljena u konfiguraciji iz davne 2009. a i tada nije bila nista posebno kao nova, a kamoli sad posle 9 godina upotrebe. Ima radijatorski hladnjak, bez kulera i bas je prosta kao pasulj, medjutim, planirao sam da je ispecem, onako, vise iz zezancije, pa ako upali-upali, ako ne, kanta. Nasao sam vec zamenu i ubacio znatno bolju graficku, ali mi crv ne da mira i resih da sam probam da je opravim.


E sad, brat i ja planiramo da nabudzimo neku gaming konfiguraciju, pa da cepamo igrice na smenu (sreca da nam se termini ne poklapaju, on u skoli, ja kuci, ja na poslu, on je kuci), nova graficka od 4gb mi je skupa, nasao sam polovnu mnogo povoljnije, ali bez garancije, samo radna od 5 dana, pa me interesuje da li ima neko ko servisira graficke? Jasno mi je da postoji dosta stvari koje ako crknu bude skuplja dara nego mera, ali se nekada desi i da neka glupost i banalni kvar zaustavi skupu racunarsku komponentu.
 
Nema tu mnogo servisa uglavnom ako crkne mozes da je bacis.
 
Kartice mogu da se "poprave" grejanjem, jer se time prekinute veze unutar cipa privremeno zakrpe. Mnogi praktikuju da karticu koja je pred crkavanjem tako tretiraju i da je onda prodaju, a tebi je bitno da ne kupis takvu karticu, jedna od naznaka da je grejana je to sto na sebi nema nijednu nalepnicu, jer se iste skidaju sa kartice da nebi izgorele u "rerni".

Prava popravka iziskuje zamenu cipa, ali osim ako se radi o bas skupoj kartici, je besmisleno i razmatrati.
 
Ne mora da skida, to niko vise ne pece u rerni, heat gun i reflow gotov za 5 minuta.
 
Nalepnice bez ikakve promene izdržavaju rernu. Čak i hologram nalepnice na safir karticama.
To nije nikakav pokazatelj.

Nažalost oven-reflow kartica se vizuelno uopšte ne razlikuje od nove. Opravio sam ih velik broj.

Jedini pokazatelj je to što se ponovo pokvare u roku 3dana-3 meseca. I onda mora na reball ili u kantu.

Za sve to je kriv RoHs standard koji (kobajagi zbog ekologije, licemerje zapada) na ball grid array i uopšte za lemove koristi kriminalno loš kalaj (sa tobože manjim procentom olova).
A sve to rezultira brzim kvarenjem svih elektro uređaja, i kupovinom novih.
 
Poslednja izmena:
Ne sa crkavanjem. Može da crkne gpu ili vrm.

Reflow se tiče popravke artefakta koji se pojavljuju u pravilnim oblicima (vertikalne linije itd) i njihov uzrok, tzv "solder whiskas" nije uzrokovan lošim kalajem.
Ali za brzo ponovno kvarenje, i ponovno pojavljivanje whiskasa na bga kuglicama uzrok jeste loš kalaj.
 
Nalepnice bez ikakve promene izdržavaju rernu. Čak i hologram nalepnice na safir karticama.
To nije nikakav pokazatelj.

Nažalost oven-reflow kartica se vizuelno uopšte ne razlikuje od nove. Opravio sam ih velik broj.

Jedini pokazatelj je to što se ponovo pokvare u roku 3dana-3 meseca. I onda mora na reball ili u kantu.

Za sve to je kriv RoHs standard koji (kobajagi zbog ekologije, licemerje zapada) na ball grid array i uopšte za lemove koristi kriminalno loš kalaj (sa tobože manjim procentom olova).
A sve to rezultira brzim kvarenjem svih elektro uređaja, i kupovinom novih.

Znaci cak i da ispecem ovu staru, i popravim je, brzo ce da krepa?

Onda se necu ni zezati sa njom, a za novu u radnju, pa kad skupim pare, cepacemo igrice.

Sad ste me smorili, mislio sam da se bar pola riknulih moze vratiti u zivot.
 
Mislio sam i ja kad mi je bilo 15 godina da cu miti milioner kad omatorim, najkasnije sa 30 godina, danas u 50-oj i dalje mastam da cu biti milioner, besplatno je, samo sada znam da necu postati milioner... izuzev mozda ako dobijem na Loto-u... :d
 
Što se tiče prekuglavanja i popravki treba odneti u servis koji ima pravu bga stanicu za prekuglavanje. Ukoliko se koriste kuglice kalaja koje sadrže olovo i ukoliko kartica nije ubacivana u rernu ili korišten pištolj za vrući vazduh karta može uspešno da se popravi. Bitno je zbog temperature i deformacije štampane ploče usled iste. BGA stanica greje čip sa infracrvenim zracima i meri temperaturu laserom da ga ne bi pregrejala. Proces skidanja traje kratko čime se obezbedi da ne dođe do deformacija, zatim se stari kalaj očisti i pomoći sita i novih kuglica nanese novi sloj kalaja ali ovaj put smese koja u sebi sadrži olovo što daje elastičnost spoju. Vraćane čipa se vrši istom tehnikom kao i skidanje. Drugar ima kartu kartu je ovako prekuglana i polako puni drugu godinu korišćenja.
 
@greatgonzo
Nesto slicno ovome sam citao na jednom stranom forumu, ljudi imaju masine koje "preleme" lose spojeve, neki ih zovu pecima, ali to nije pec, sporet, rerna, grejno telo.


Mislim da bi ljudima bilo korisno da se napisu imena servisa (ako je to po pravilima foruma) sa kojima su forumasi imali dobra iskustva i koji imaju opremu i znanje da poprave savremenu graficku kartu. Pri tom, ne mislim da se pisu imena rodjaka koji su juce naucili da drze lemilicu, ali mogu da probaju nesto da srede. Toliko moze i vecina nas da proba.
 
Mašina se zove BGA Rework Station , a ja sam dobro iskustvo imao u jednom servisu ovde u Novom Sadu, servis se zove Kompjuter tehnika . Nije jeftino ali radi, isplati se samo za skuplje modele. Ljudi su ljubazni i želeli su da pomognu ali treba imati u vidu da rade za dosta firmi u regionu i da su mašinu uzeli za servis lap topova gde postoji sličan problem sa BGA čipovima. Ukoliko nemaju sito vaš model grafičke karte moraju da ga kupe a za to takođe treba vreme da stigne tako da ništa nije jednostavno.
 
Nazad
Vrh Dno