Šta je novo?

Problem pri umrezavanju racumnara laptop win 10 i win xp SP3

bobanpa

Cenjen
Učlanjen(a)
12.06.2011
Poruke
6
Poena
151
Društvo,

Izvinjavam se ako možda već ima ovakvih i sličnih problema, ali nisam uspeo da pronadjem konkretno rešenje za moj slučaj.

Naime, problem je sledeći: u mreži imam četiri računara(jedan XP SP3, drugi XP ne SP 1 ili 2, treći win 7 i četvrti win 10), mreža je MTS-ov adsl ruter i jedan swich. Svi računari su imaju DNS, umreženi u lokalnoj mreži već pomenutoj, problem nastaje kod pokušaja pristupa šerovanih dokumenata na računaru koji ima XP SP3 sa laptopa win 10, vidi ga u mreži ali ne može da mu pristupi, niti da ga pinguje, i prijavljuje grešku(kao što je na slici u prilogu). Sa ovog laptopa vidim i ostala dva računara i mogu da pristupim šerovanim dokumentima. Laptop povezan preko WiFi-ja a ostali LAN. Na računaru kome ne mogu da pristupim isljučen zaštitni zid, podešena šerovanja i omogućen evryone u podešavanjima Sharing i Securiti full control.
Napominjem da nisam neki veliki poznavalac mreža i umrežavanja.
To je sve čega trenutno mogu da se setim a da može da utiče na problem, ako sam nešto zaboravio napišite.

Hvala unapred!
 

Prilozi

  • Problem pri umrezavanju.PNG
    Problem pri umrezavanju.PNG
    19.4 KB · Pregleda: 309
Malo mi je čudno da ping ne radi, ali da ga vidi u mreži no dobro. Koje su IP adrese tog računara i laptopa?
Probaj da u "Control Panel\All Control Panel Items\Network and Sharing Center\Advanced sharing settings" staviš "Enable file sharing for devices that use 40- or 56-bit encryption" i trebalo bi da radi pod uslovom da ping prolazi.
 
Malo mi je čudno da ping ne radi, ali da ga vidi u mreži no dobro. Koje su IP adrese tog računara i laptopa?
Probaj da u "Control Panel\All Control Panel Items\Network and Sharing Center\Advanced sharing settings" staviš "Enable file sharing for devices that use 40- or 56-bit encryption" i trebalo bi da radi pod uslovom da ping prolazi.

IP adrese su u opsegu 192.168.1.2........... itd. redom. Laptop je 192.168.1.8 a racunar preko LAN-a je 192.168.1.3
Ne razumem bas na kom racunaru da podesim ovo sto je navedeno, podesio sam na laptopu, a na racunaru sa XP-om SP3 ne mogu da nadjem tacno gde je ta opcija. Nakon svega navedenog i dalje ne pinguje 192.168.1.3 (slika u prilogu).
Hvala na odgovoru i trudu, ako se setis jos neke opcije, javi.
Hvala unapred!
 

Prilozi

  • Hvataj.PNG
    Hvataj.PNG
    13.2 KB · Pregleda: 117
Ja sam na poslu imao slucaj da nekoliko racunara na jednom switchu rade nornalno na mrezi, ali da ne mogu da ga ih pingujem sa drugih racunara van tog switcha, i kasnije kad je isti zamenjen jer je poceo da blokira povremeno, ispostavilo se da je i taj problem bio do njega. Mozda je i kod tebe slicno, probaj da restartujes, menjaj portove.

A imam i jedno 4-5 racunara pod XP-om, i na nekima nikako nece da proradi share-ovanje fajlova/stampaca, nasao sam neka druga resenja jer me je mrzelo da eksperimentisem i je*avam se sa XP-om i lesevima od racunara.

Hoce da se desi i da zeza drajver za LAN adapter, mozes da probas da ga reinstaliras, a imao sam i slucajeva da je problem u sistemskim fajlovima/servisima, najcesce spooler sevice koji nece da se pokrene ili radi ali pravi neki problem. Ima resenja kako da se sredi ali je pitanje koliko ce da potraje, obicno se vise isplati instalirati ponovo sistem. Ovo nije samo slucaj za XP, desi mi se povremeno i na WIN7 na nekom od oko 100 racunara na mrezi, i to najlakse sredim tako sto odradim restore sistema na par dana unazad kad je radilo sve i to je to. Ako ti je nedavno sve funkcionisalo mozes i to da odradis, samo obrati paznju na podatke.

Iskreno ja bih najpre rekao da je nesto od ovog poslednjeg, ili drajver ili je do sistema. Ako si u mogucnosti reinstaliraj sistem i postedi sebe glavobolja.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Hvala,

Nisam u mogucnosti da reinstaliram sistem, probacu da jos malo procackam neka podesavanja, pa ako ne uspem.......krastavac nista!
 
IP adrese su u opsegu 192.168.1.2........... itd. redom. Laptop je 192.168.1.8 a racunar preko LAN-a je 192.168.1.3
Ne razumem bas na kom racunaru da podesim ovo sto je navedeno, podesio sam na laptopu, a na racunaru sa XP-om SP3 ne mogu da nadjem tacno gde je ta opcija. Nakon svega navedenog i dalje ne pinguje 192.168.1.3 (slika u prilogu).
Hvala na odgovoru i trudu, ako se setis jos neke opcije, javi.
Hvala unapred!

Ovo što sam ti napisao na 10-ki podešavaš. Na šta ti je priključen računar sa XP-om?
 

Prilozi

  • Hvataj.PNG
    Hvataj.PNG
    7.9 KB · Pregleda: 149
  • Hvataj1.PNG
    Hvataj1.PNG
    14.3 KB · Pregleda: 150
  • Hvataj2.PNG
    Hvataj2.PNG
    20.1 KB · Pregleda: 149
Poslednja izmena:
Ljudi hvala na pomoci,
Pored mnogo muka nasao sam sta jer problem, ali nisam mogao da ga resim bez adm pristupa, u pitanju je bio Nod 32 AV koji je imao svoj zastitni zad, a njegovim podesavanjima nisam mogao da pristupim jer je bio zasticen sifrom.
Hvala jos jednom na trudu i pomoci.
 
Nazad
Vrh Dno