Šta je novo?

LapTop do 1300 eura

Nelexije

Slavan
Učlanjen(a)
30.04.2007
Poruke
117
Poena
320
Dva dana gledam trenutnu ponudu laptopova. Treba mi za posao "nešto" što je cenovno do nekih 1.300 eura maximalno.
Laptop se koristi za sve i svašta, ali je svakako najzahtevnije od svega crtanje (AutoCAD), 3d modeliranj (SolidWorks) i obrada fotografija (PhotoShop). Tu su i ostali manje zahtevni kancelarijski poslovi i programi vezani za njih, ali to može da se zanemari, osim činjenice da ima mnogo programa koji se svakodnevno koriste.
Iskustvo mi kaže da je 8GB RAM-a malo, odn. donja granica (poželjno bar 12GB, a idealno 16GB).
Takođe, obavezno bi uzeo neku mašinu sa 2 HDD-a, odn. treba mi SSD. Imam ga u trenutnom laptopu i mislim da je to najbolja nadogradnja koju sam ikada uradio - najvidljivija.
Iskren da budem, neprijatno sam iznenađen trenutnom ponudom. Mislio sam da ću za taj novac imati mnogo veći izbor...
Zbog mnogo obaveza, nisam dugo pratio testove procesora, grafičkih, HDD-ova, ploča itd. Zato Vas molim za pomoć. Vidim da postoje i SATA SSD i M.2 SSD... Ne znam šta je razlika...
Ako možete pomozite...
 
^ da, ali moras da napravis kompromise - pre svega u dizajnu hladjenja i zavrsnoj izradi, jer zaista nisu svi na nivou. Ako nista drugo baci pogled na par stres testova i temperature kod svih tih modela - videces samo par modela mogu da drze pod kontrolom "potentniji" HW.

Lap sa 1070(m) grafom i 256 SSD-om u AT ide lagano na 1700+ eura.

I sam sa dosta cackao proslog leta jer mi je u planu da zamenim trenutni lap krajem ove godine (ili pocetkom sledece) sa novim modelom. Ili mozda pak neki mini desk, pri cemu ispod i7/R1600x, 1060 i 256GB ssd, 16gb RAM-a (pozdrav za pUTER-a ako cita ;) ) ne planiram da idem.
Gledajuci uzivo te modele tek nekoliko (3 ili 4 max) mogu da opravdaju ulozen novac. Ja ostalim se ne bih "igrao" - jer meni licno kod takvih lapova je hladjenje (i izrada) na prvom mestu pa onda se ostalo.

Takodje i inflacija je ucinila svoje - Lenovo Y580 koji sam uzeo na popustu za nekih ~900e (128gb ssd i gtx660m tada) i koji mi je tada bio "bare minimum" sto se kvaliteta izrade tice (i prevashodno je multimedia laptop), takve modele sada Asus i MSI (pa i Lenovo) valjaju za 1300-1400e sto mi nikako ne ide u glavu kako mogu da sljepnu takve cene, jer realno trebaju takva kucista u 800-1k segment da idu.

Jedino sada bih se za Asus ROG G752 ispruzio (mada i Asus ima QC problema), Acer Predator 17 G9 (cini mi se da su oni bili oko 1550e letos), i mozda ove nove Legion/Omen 17" modele (koji se krecu oko 1550e).

Alienware i Dell price se uzimaju ovde prevashodno zbog odlicne podrske od strane Dell-a (i ako imate novca za bacenje). Mada Inspiron serija je sasvim korektna.


Btw. ako kolega bude isao preporuka mu je da skokne u Saturn (Gerngross Mariahliferstrasse), Cyberport (Westbahnhof) i MediaMarkt (Lugner City, mada su oni isto sto i Saturn-> isti asortiman robe i cene imaju) i pogleda licno. Sve je povezano podzemnom i treba mu bukvalno 10-15min izmedju svake prodavnice (od ulaza do ulaza).

Slobodno neka baci pogled na Asus Strix (GLxxx), MSI (non- GT) i Acer "nize klase" (tipa V.. Nitro ili tako nesto) i uporedi sa ovim kojim sam naveo. 100-200e razlike da doda nije velika razlika (na naredne 3-4 godine) ali generalno se dobija "stepenik iznad" masina u svakom pogledu. Ako iskesira 1600e sa povracajem PDV-a izadje ga na oko 1400e.

U suprotnom bih gledao neke modele od 800-900e max i razliku neka potrosi na nesto drugo.

Btw ako moze - moja preporuka mu je da nabavi lap u Nemackoj - povoljniji su od Austrije i cesce MediaMarkt/Saturn/Cybeport (i pre svega notesbookbilliger) nude odlicne modele na vrlo povoljnim akcijama.
 
Poslednja izmena:
Što se tiče povraćaja pdva, najlakše je ako putuješ avionom. Laptop u torbu, pogledaš unapred na terminalu gde se nalazi carina, kad prođeš pasošku kontrolu odeš do šaltera carine, pokažeš im robu, oni ti udare pečat na računu iz radnje. I obično u blizini carine je i šalter globalblue ili sl gde odmah dobiješ povraćaj pdva. Ako imaš kreditnu karticu mogu da ti vrate pare na račun, gde dobiješ koji % više, ili odmah keš. Na računu tj obrazcu za povraćaj pdva ti vec piše iznos - neki % usluge. I dok se ukrcas u avion već si sve završio. A kod nas samo na nothing to declare.

Od radnji pogledaj cyberport, Saturn i mediamarkt. Čak možeš i da na sajtu prodavnica da vidiš u kojim radnjama imaju na stanju.
 
Putovanje u Austriju se pomerilo za neko vreme, novi kolega je došao na posoa, tako da sam bio prinuđen da se odlučim za nešto sa našeg tržišta. Izbor je pao na HP Pavilion 17 ab310nm:

https://www.gigatron.rs/laptop_racunari/hp_pavilion_17ab310nm__2zj92ea-125448

Uzeo sam za par hiljada ispod ove cene koja je na ovom linku.
Laptop ima sve što su bili kriterijumi koje sam postavljao. Što se konfiguracije tiče, mislim da će zadovoljiti sve moje potrebe. Ono što me je baš razočaralo su usvojeni materijali, odn. plastika koja je očajna. Toliko neozbiljno deluje kada ga uzmete u ruke. Nikako mi nije jasna ta logika. Da je ovaj laptop skuplji za 20 eura koliko bi više koštala izrada od kvalitetnijih materijala, sigurno niko ne bi odustao zbog tih 20 eura više. Razumem da se štedi na jeftinim varijantama, jer je tu povećanje od 20 eura procentualno mnogo veće. Ali na ovim malo boljim mašinama...
Druga stvar koja mi se ne dopada je što taster CTRL ima samo sa leve strane. Neobično rešenje...
Ono šro je još neobičnije i po meni pogrešno je što su funkcijski tasteri F1, F2, ..., F12 sekundarni, odn. da bi pritisnuo neki od njih, moraš da pritisneš Fn i taster. A primarni su osvetljenje ekrana, pojačavanje i utišavanje zvuka, airplane mode... Nisam stigao da probrljam da vidim da li ima mogućnosti da se prioritet zameni. A obzirom da je ispis F1,..., F12 duplo sitniji od zvučničića, sunca i ostalih oznaka na istim tasterima, može se desiti da je to definitivna (neizmenljiva) postavka.
Laptop ima i DVD uređaj, a kada ga otvorite i vidite kakav je, žao vam bude što ga ima.
Veći deo radnog vremena, mu radi ventilator, doduše na najmanjoj brzini i tastatura se ne greje, ali se čuje malo više nego npr. stari dobri ProBook koji sam imao.
Ovo su kritike, ali naravno nije sve tako crno. Generalno je ono što je najbitnije dobro, a to je ono što je unutra (i7 - 7700HQ, 16GB, 1TB + 256GB SSD, 1050 nVidia GeForce GTX 1050 Ti sa 4GB DDR5...).
Od sutra ću ga malo više testirati u radu, pa ćemo videti kakva je situacija.
Svima hvala na odgovorima i pojašnjenjima tokom prethodnih 20-ak dana...
 
Kupio si lap od soma i trista za graficki rad, slusao si gejmere koji nisu videli ozbiljan program u zivotu i pazario si lap sa ekranom od 87% sRGB i 57 AdobeRGB pokrivenosti, po HP specifikacijama (a obicno lazu bar jedno 10%)!???
Kakav failure...
 
Za autocad i 3d modeling potpuno nebitno.
A i kada je bitno toliko, nakacis na eksterni monitor.

Ni wacom koji je stvoren za graficki dizajn nema potpuno tacan srgb kakav testovi ocenjuju..

Sa hardverske strane, nikakav problem da odradi sta treba.

Kada bi videli sa cime i kako rade mnoge stamparije, foto radnje i firme gde bi preciznost boja trebala da bude jedna od najvaznijih stavki, zaplakali bi.
 
Vernost boja je uvek bitna, ali uvek! Barem ja to tako vidim u 21. veku.
Znaci kupis lap od soma i trista, a ako ti treba vernost boja, a treba uvek, onda pljunes jod 5-6 glava na pristojan monitor!?? Nema logike imenjace, sorry, al ajde! ;)
Vrlo dobro znam kako se radi u razmislja u srpskim stamparijama i foto radnjama, jer sam i probao skoro sve, a to je vec deo celokupne karakterologije i prokletstva ovog naroda. Ipak, ima i firmi koje drugacije rade i razmisljaju i vernost boja znaci.
 
@marti

Onda i sam znas, zelje i teorija jedno, praksa i realnost sasvim drugo.

Za nesto sa tacnijim prikazom boja i iole jednakim hardverom treba izdvojiti do 280k(dell xps 15)

Ali kao sto rekoh za autocad i 3d rendering potuno nebitno.
Plus gaming laptopovi imaju daleko bolje hladjenje...doduse ovaj hp bas i ne.


Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Kupio si lap od soma i trista za graficki rad, slusao si gejmere koji nisu videli ozbiljan program u zivotu i pazario si lap sa ekranom od 87% sRGB i 57 AdobeRGB pokrivenosti, po HP specifikacijama (a obicno lazu bar jedno 10%)!???
Kakav failure...

Tebe nije bilo pa sam slušao gejmere:)
Šalu na stranu ne mogu reći da sam oduševljen laptopom - o tome sam već pisao. Prvenstveno se to odnosi na materijale...
Što se tiče boja, one su neobično jake - moglo bi se reći napadne. Meni za promenu prija, ali mislim da bi valjalo uraditi kalibraciju ekrana, ali to nikada do sada nisam radio i morao bi malo da se prethodno pozabavim isčitavanjem po Internetu kako se to radi.
 
...i hlađenje... Ventlator se bezmalo uključuje i u Wordu... Nije bučan i nije na velikim brzinama, ali ga često čujem. Videćemo kako će se boriti kada temperature napolju budu 30-40 stepeni...
 
Pa da, to je veliki problem sa skupljim laptopovima.

Imao sam đubre od Acera (Nitro verzija, plaćena prošle godine 1100€). Čim je došlo leto postalo je nepodnošljivo raditi na njemu. Toliko se pregrevao u julu i avgustu da je konstantno trotlovao.

Sad sam uzeo ROG G752 - ozbiljna mašina, vidi se da ima vrhunsko hlađenje, uz ogroman minus zbog gabarita i težine.

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Šipak... Uzeo sam jedno od najskupljih - CM MasterNotepal Maker - skoro pa ničemu ne služi.

I zaista, ako pogledate testove raznoraznih laptop kulera, videćete da oni smanjuju temperature maksimalno stepen do dva.

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Svojevremeno sam imao neki FujitsuSiemens koji se nenormalno grejao. Ako se dobro sećam, temperatura grafičke je izbijala i do 92 stepena. Tada sam kupio neko postolje, ali nisam ništa značajno postigao sa njim. Doduše, beše to pre 11-12 godina...
 
Nazad
Vrh Dno