Šta je novo?

LapTop do 1300 eura

Nelexije

Slavan
Učlanjen(a)
30.04.2007
Poruke
117
Poena
320
Dva dana gledam trenutnu ponudu laptopova. Treba mi za posao "nešto" što je cenovno do nekih 1.300 eura maximalno.
Laptop se koristi za sve i svašta, ali je svakako najzahtevnije od svega crtanje (AutoCAD), 3d modeliranj (SolidWorks) i obrada fotografija (PhotoShop). Tu su i ostali manje zahtevni kancelarijski poslovi i programi vezani za njih, ali to može da se zanemari, osim činjenice da ima mnogo programa koji se svakodnevno koriste.
Iskustvo mi kaže da je 8GB RAM-a malo, odn. donja granica (poželjno bar 12GB, a idealno 16GB).
Takođe, obavezno bi uzeo neku mašinu sa 2 HDD-a, odn. treba mi SSD. Imam ga u trenutnom laptopu i mislim da je to najbolja nadogradnja koju sam ikada uradio - najvidljivija.
Iskren da budem, neprijatno sam iznenađen trenutnom ponudom. Mislio sam da ću za taj novac imati mnogo veći izbor...
Zbog mnogo obaveza, nisam dugo pratio testove procesora, grafičkih, HDD-ova, ploča itd. Zato Vas molim za pomoć. Vidim da postoje i SATA SSD i M.2 SSD... Ne znam šta je razlika...
Ako možete pomozite...
 
Za taj novac jedino lap sa intelom i7 7700hq i verovatno 1050 ili 1050ti grafika, mada ako si na trenutnoj mašini iz potpisa nije neka preterana razlika u performansama koje ćeš dobiti u odnosu na i7 4000 seriju, možda jednostavnije rešenje da dokupiš samo jedan stik ram memorije.
Neki značajniji upgade bi bio na lap sa AMD Ryzen 7 1700 koju su trenutno preko 200k ili možda pak i7 8000hq serija kada se pojavi ove godine ali to je pitanje kada će biti dostupno.
 
+1

Osim Ryzena i nadolazecih sestojezgarnih intela, neki veci gain videti neces. Nikako se ne isplati prelaziti na i7 7700hq za taj novac. Mada imas lapove sa njim i gtx 1050 i za osetno manji novac.

Kao sto rece kolega gore bocni jos stik rama od 8gb i to je to, pa sacuvaj novac i skupi jos mali za nesto novo, bilo ryzen 7 ili nove i7 kad stignu. Mada verujem da ce sigurno biti lapova za 1300e sa sestojezgarnim i7.
 
Onaj iz oglasa za par desetina eura više ako ne mora novo i preko računa. 1070 za ispod 1400e nema nigde.

Inače buraz doneo pre par dana asus rog 703 sa 1050 iz usa, baš sam se iznenadio kako fino radi grafika.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Najkrace receno, za ono sto bi ti koristio, ne uzimaj u obzir U modele, nego samo HQ.

U cpu-ovi su low power varijante, samim tim imaju manji core/thread count od HQ pandana, nizi klok, samim tim osetno nize performanse. U i7 kaska za i5 HQ.

Sto se tice ovog predloga za gtx 1070 varrijantu za 1400e, to je vrh deal, ali za onoga ko hoce da se igra, bas da se igra.
 
pa nije baš i da ne može da posluži za posao, posebno što gaming modeli imaju uvek daleko bolje odrađeno hlađenje, a novi HQ procesori se baš baš greju...svi su na 85+ stepeni. ;)

Inače U modele nikako, nema HT, daleko niži učinak od punokrvnih varijanti. Probaj da navataš neki model sa 6/12 za te pare sa diskretnom ili nekom slabom grafikom ako ti igranje nije ni pod razno opcija.
 
Najkrace receno, za ono sto bi ti koristio, ne uzimaj u obzir U modele, nego samo HQ.

U cpu-ovi su low power varijante, samim tim imaju manji core/thread count od HQ pandana, nizi klok, samim tim osetno nize performanse. U i7 kaska za i5 HQ.

Sto se tice ovog predloga za gtx 1070 varrijantu za 1400e, to je vrh deal, ali za onoga ko hoce da se igra, bas da se igra.

U pitanju je nova 8xxx serija procesora, gde U procesori imaju 4/8 konfiguraciju:)
Znaci novi U je stari HQ, tako da slobodno moze da ga pazari
 
Igrice nisu u planu uopšte. Ali neki ozbiljniji 3d modeli su zahtevni i treba o dosta RAM-a i ozbiljnija mašina.
Moram da ustupim postojeći laptop novom kolegi, ili da se njemu kupi nova mašina, a ja da ostanem na staroj :(
 
Ono što je meni sada jako čudno i neobjašnjivo, HP koji trenutno koristim je kupljen pre skoro 4 godine. U tom trenutku je plaćen nepunih 80.000 dinara. U međuvremenu je dokupljen SSD za nekih 11.000 dinara. A sada za 150.000 dinara ne može da se kupi značajno bolji laptop.
O čemu se radi?
 
Uh možda si uzeo pre nego što su povećali pdv za računarske komponente 2014te na 20%, onda tu je negde i euro izgubio vrednost u odnosu na dolar pa su cene skočile, naravno moraju i kompanije da povećaju cenu da ostvare veći godišnji profit sa raznim pričama (ne mogu da proizvedu dovoljnju ovog i onoga blabla), i tako dalje. Ali nažalost računar iste klase danas bez 130k~ je no no...

Ustupi svoj kolegi, a za sebe uzmi novi. Možda smo te malo uplašili sa ovim kako nećeš videti značajan dobitak na performansama ali nije da nema poboljšanja.
Primera radi evo ti poređenje trenutnog CPU koji imaš u onosu na 7000 seriju http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-7700HQ-vs-Intel-Core-i7-4702MQ/m211019vsm2674 dakle nekih 20-30% brži.
Što se grafike tiče uporedi sam ali koliko vidim skoro 4x bolje performanse.
https://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-HD-8750M.87147.0.html
https://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-GTX-1050-Notebook.178614.0.html

Sad koji model, proizvođač itd. više zavisi od tebe šta ti se sviđa, unutrašnje komponente smo ti napisali iznad šta da tražiš za pomenuti novac. Pogledaš šta ima u ponudi, gde planiraš da kupiš, pa google search review ili youtube ako ti je lakše video i proceniš dal ti se fizički dopada.
Može neko ovde da ti napiše koji bi mu se svideo ali to je individualna stvar, ne leži svakom ista stolica bez obzira što se koristi za istu namenu.
 
Poslednja izmena:
Ne znam samo što bi plaćao nešto što nikad nećeš koristiti (tablet mode)...i opet gledaš U model iako ti je par puta rečeno da se sa istim nećeš usrećiti.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Sa ovim bi se možda i usrećio, ipak je to novi kaby, 4 jezgra, 8 tredova. Jeste malo sporiji, ali i 3x manji TDP (15 W naspram 45 w) u odnosu na i7 7700HQ, dakle i manja potrošnja - duži vek baterije, manje zagrevanje.
 
@Nelexije Razlika je veća od tih 9-10k obzirom da u prvoj verziji imaš 256gb ssd a u drugoj sa 7700hq imaš 128gb. 7700 je za posao dosta bolji, samo što u ovom slučaju plaćaš i 1050ti koja ti verovatno ne treba za poslovne svrhe...al zato možeš da se igraš sa istom samotako :)

Inače, gotovo sam siguran da možeš dodati još 8gb rama obzirom da ima identičnih modela sa 16gb (8+8) u ponudi.

Loše je što na sve ovo još moraš da platiš i windows, office i sve te programe koje planiraš da koristiš tako da ne ispadne ni malo povoljno :(

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Još uvek nisam rešio pitanje laptopa...
Ako Bog da, za nekoliko dana idem za Austriju poslom....
Zna li neko kakve su cene laptopova gore? Da li je rešenje juriti gore da se kupi nešzto? Kako povratiti pdv?
 
Pa i to izađe odlična opcija, posebno ako uspeš da vratiš pdv i ne platiš kod naših. Čak i ozbiljniju mašinu onda možeš uzeti (više rama, veći ssd, jaču grafiku i neko postolje kvalitetno za hlađenje).

Čisto jedan primer, gde bi mogao dodati još 8gb i imati ozbiljnu mašinu...

https://www.alternate.at/MSI/GE72MVR-7RG-066-Apache-Pro-Notebook/html/product/1387660

Takođe imaš još dosta ponuda na tom alternate (odlična su firma, ogroman izbor mada malo skuplji nego isti u nemačkoj) pa obrati pažnju.

Oko samog povrata poreza ne mogu da pomognem, tu nemam nekog posebnog iskustva. Znam da su pričali da postoje valjda dve opcije (jedna kod nas raifaissen banka ali manje povrat dobijaš i druga na samoj granici kada sledeči put budeš išao), ali to mora neko iskusniji da potvrdi tj objasni proceduru.

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk
 
A kako, odn. gde se traži povraćaj pdv?

Otprilike ovako,
trebas kod carine u zemlji gde je kupljen proizvod da prijavis da si ga kupio (to moze na granici a mislim i da moze na carini ukoliko je ima u gradu u kom si kupio) i da ga iznosis iz zemlje, oni ti overe racun da ga iznosis iz zemlje i da trazis povrat pdv-a (tu ima dve varijante, povrat od 100%, da kada dodjes ponovo u istu prodavnicu da ti vrate pdv i druga varijanta je 50% preko rajfajzen banke u bilo koju poslovnicu kod nas odneses taj papir i dobijes pare na ruke).
Za oba slucaja su posebni formulari koje treba da se popune.
 
U svakom slucaju, poprilicno lagana procedura, i 150-300e zavisno od varijante i kako prodjes, ustede. Malo li je. Onakav lap za tipa 1250e ili 1400e je bruka deal.
 
Bacaj kutiju/pakovanje nikako na granici s tim..mobavezno i tamo ubacuj slike i nešto u laptop jer znaju da cimaju da je novo lepo otvoriš slike u laptopu itd.... da bide da je kao korišćen....

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Otprilike ovako,
trebas kod carine u zemlji gde je kupljen proizvod da prijavis da si ga kupio (to moze na granici a mislim i da moze na carini ukoliko je ima u gradu u kom si kupio) i da ga iznosis iz zemlje, oni ti overe racun da ga iznosis iz zemlje i da trazis povrat pdv-a (tu ima dve varijante, povrat od 100%, da kada dodjes ponovo u istu prodavnicu da ti vrate pdv i druga varijanta je 50% preko rajfajzen banke u bilo koju poslovnicu kod nas odneses taj papir i dobijes pare na ruke).
Za oba slucaja su posebni formulari koje treba da se popune.

O cemu ti pricas...

Zahtev za povracaj pdv-a se odradi u prodavnici gde je lap i kupljen. Popune ti papirologiju koju kasnije predas na izlazu iz EU tj kod Madjara (kod nasih ne prijavljujes nikako da te ne bi rebnuli) i kasnije odneses/doneses istu tu kod Global Blue (ponovo u AT) i kesiraju ti razliku na ruke odmah.
Povracaj se odradi kod Global Blue (moze da posalje nekome overenu dokumentaciju sa pasosem)... Efektivno dobija nekih ~12% od cene nazad. Sto znaci da odlican "gayming" lap od 1600e moze da plati oko ~1400e

Od prodavnica bih preporucio Cyberport (imaju iste cene kao i Amazon jer verujem da od njih nabavljaju robu)/ E-tec.at i eventualno haym.infotec i 8/15 (ali su ova poslednja dva prilicno nepristupacna).

Saturn i Mediamarkt takodje dolaze u obzir ali su sa cenama uvek skuplji od ostalih i to 10-30%. Uglavnom se kod njih upeca kada ciste zalihe i ponude akcije, obicno leti ili pak nekada i u prolece...

Cene mogu da se isprate i uporede na -> geizhals.at


Drugar je skoro uzimao (odnosno burazer mu) letos, bas ovde pa sam isao i razgledao -> Lenovo Legion (2 modela je morao da zameni zbog problematicne tastature) i Msi bih zaobisao u sirokom luku (osim GT serije).

HP ima odlicnu zavrsnu obradu ali ne znam kakva je situacija sa hladjenem. Jer mi svi ti "tanacki" lapovi deluju neubedljivo (ukljucujuci i Asus Strix seriju i Acer Helios).

Ono sto bih uzeo u razmatranje je Asus ROG G752VM serija i Acer Predator 17 G serija gde stvarno hladjenje odradjuje posao kako treba (+potentan HW i odlicna zavrsna obrada).


Btw. mislim da su sada Lenovo i HP izbacili nove Legion/Omen modele (17") koji potpuno identicno izgledaju (ekran je spojen sa bazom na sredisnjem delu) i deluju mi interesantnije nego ono sto sam video letos od njih (jer nisam skoro razgledao lapove).

Eventualno i Schenker nije losa opcija (u pitanju je Clevo barebone koji je stigao i u EU) ali samo neki modeli.

Ako je prevashodno za igranje 15" odmah moze da zaboravi.

If not onda (ako je namena multimedija/poslovni rad) neka baci pogled na HP Omen 15 seriju i Dell Inspiron 15 (sa 1050ti koje mogu da se upecaju i za oko 1200e)


Poenta price je -> za oko 1500/1600e u AT treba juriti konf sa i7(i to ne onaj sakaceni "U"), GTX 1060 (6GB) , 16GB RAM, 256gb SSD i 1TB HDD (naravno radije u 17" izvedbi). To je neka standardna cena.

1050ti, sa i5 (razliciti modeli procesora, hdd-a, ssd-a,) se krecu oko 1000-1250e. Uglavnom su tu opcije koje se meni zbog dizajna (deluju previse neubedljivo sto se dizajna hladjenja tice) nisu svideli.

Cak i u segmentu od 800-1000e moze da se upeca nesto sa i5/1050/128gb SSD ali je pitanje na koliko kompromisa je spremno da se ide.


Kakva je situacija sa Ryzen/Ati varijantama za lapove? jer za sada nisam jos video ni jedan izlozen model sa RX580 i Ryzenom. Ili se talas ocekuje ovog leta?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno