Šta je novo?

Komp do 40k

ŽeljkoPFC

Poštovan
Učlanjen(a)
21.02.2017
Poruke
69
Poena
60
Da, naslov kaže do 40k. Probao da vidim da li je uopšte moguće sastaviti išta solidno. Bilo bi lepo čuti još neka mišljenja.

Ploča: ASUS H110M-K = 6320,00 din
Procesor: G4600 = 8220,00 din
Memorija: DDR4 8GB @2133GHz SiliconPower CL15 =10.490,00 din
Grafika: ?
HDD: Imam već sa ovog kompa
SSD: ?
Kućište: MS Industrial Cyclops IV = 2600,00 din
Napajanje: LC Power LC5550 = 5850,00 din

Ukupno para: 33.480,00 din

Napajanje je papreno. Nisam znao tačno koje bi stavio pa sam stavio ovo. Sigurno ima boljih i jeftinijih rešenja. SSD nisam stavio jer mi realno ne treba. Grafiku takođe nisam stavio. Za sada nije preterano neophodna, ali bih u neko skorije vreme sigurno uzeo neku. Najzahtevnije što bih igrao su WoT i DotA. Kontam da tu ne treba neka brutalna mašina. Ne znam jel bi mogao sa tom inegrisanom da teram WoT na max? Ako imate neko pametnije rešenje slobodno pišite, ali da je do 40k. Inače to su cene sa VipHouse i Emmi sajtova. Ne znam da li sam zaboravio da uključim neke komponente pošto blejim ceo dan u ekran pa mi nije baš dobro. :type:
 
Graficke koje bi mogao da gledas, od boljih ka losijim:
-GTX 1050
-RX 560
-GT 1030

Napajanje, mozes uzeti LC-600H-12, oko 4.000.
 
Najverovatnije ce biti 1050 grafika. Ali otom potom.
Za to LC600H napajanje sam čuo da je dosta bučno.
Našao sam neko Thermaltake 550W LitePower napajanje koje je jeftinije od tog prvobitno izabranog. Oko 5k dinara. Jel ima neko ovo napajanje možda, valja li?
 
Ako bi igrao samo WoT i Dota 2, a nisi u žurbi, možeš da sačekaš mesec dana da vidiš kako će se Ryzen 3 2200G pokazati
https://image.ibb.co/d6yduw/AMD2018_13.jpg

Najavljena cena je $99, tako da će biti oko 3-4 hiljade skuplji od tog Pentium-a, ali sa grafikom dovoljno dobrom da ne kupuješ diskretnu. I za memoriju bi izdvojio 500-1000 dinara više, jer je 2x4 dosta znači za integrisanu.

Ako ideš na diskretnu grafiku, mislim da će ti GT 1030 ili RX 550 ili R7 360 biti sasvim dovoljne, a one su oko 9.000 rsd. I u tom slučaju uzmi Pentium G4560, jeftiniji je od G4600, a nema razlike sa diskretnom grafikom.

Izvagaj cene i vidi šta ti je jeftinije
 
Zeznuo sam se jer sam se previše oslanjao na Emmi. U ponudi nisam našao G4560 pa sam zato stavio G4600. Međutim sa dosta googlanja našao sam još nekoliko prodavnica gde može da se nabavi svašta. Zapravo sam hteo da sve nađem na jednom mestu, da to oni sklope, donesu, a ja samo uključim u struju. Mada ne bi mi palo teško ni da sam sastavim sve. Što će očigledno biti jedino povoljno rešenje.
Nisam u nekoj silnoj žurbi, ali je moja kanta počela da me nervira odavno već pa zato gledam da menjam komp.
Ne znam da li sam dobro upućen, ali Intel je i dalje single core jači. Ryzen ima nekih OC problema na nekim pločama, pa se iz tih razloga ne bih previše bavio ryzenom, bar za sad. WoT je i dalje single core igra. U martu izbacuju novu verziju igre zasnovanu sa njihovom enginu. Dotu nisam dosta dugo igrao pa nemam pojma šta se tamo dešavalo. Zapravo nije mi silno bitno da sa integrisanom grafikom teram sve na ultra. Medium podešavanja i stabilan rad su prihvatljivi.
Što se memorije tiče tu sam ograničen jer ti intelovi G serije mogu max 2133 MHz, što je ok.
I koja je razlika da li uzmem štap od 8GB ili 2x4GB, pošto mi to nije baš najjasnije?
 
Koji god procesor da kupiš, neće biti potrebe za klokovanjem ili podešavanjem i biće sasvim dovoljno. Nije taj G4560 bolji od 2200G ni u single core aplikacijama, jer ovaj drugi izgleda ima 200 MHz veći boost klok. A za multi-core bi Ryzen već bio bolji jer ima 4 jezgra. Ali ponavljam, za procesor ne brini, tebi je svejedno. Posebno ako ti je u igrama grafika usko grlo.

Ako koristiš integrisanu grafiku, trebalo bi RAM da radi u dual-channel modu, tj. da imaš dva modula, zbog duplo većeg protoka, jer to je zapravo najveće ograničenje integrisane grafike. Bolje 2x4 na 2400 MHz, nego 1x8 na 3000 MHz. Ako koristiš diskretnu grafičku, onda možeš i na 1x8. Uvek je bolje gurati dual-channel, ali u tom slučaju razlika ne bi bila primetna i vredna doplate, čak ni 500 dinara.

Što se memorije i procesora tiče, ako si rad, možeš ih potražiti i na oglasima i uštediš koji dinar. To je roba koja se ne kvari i ako radi prvih 7 dana, radiće još 7 godina :) Posbeno ako naletiš na nešto što ima i garantni list

Ne znam kakav hard disk imaš, ali ako je neki stari, verovatno je spor, pa možda ti se učini da novi komp i nije mnogo brži u svakodnevnom radu, čak i ako u igrama jeste. Ali proveri i u kakvom je stanju, tj. da li ima loših sektora.
 
Poslednja izmena:
HDD sam uzeo čini mi se 2012 od 500GB neki WD WDC500. Ima loših sektora. Ukupno zauzeto možda oko 200. Sad baš razmišljam gde bih sve mogao da uštedim pa da na ovu konfiguraciju dodam neki SSD od 240GB, biće sasvim dosta da se potrebni programi instaliraju. A na ovom starom HDD-u ću čuvati ono što mi treba. I radije bih uzeo novu mašinu, obzirom da sam imao prilike da vidim kod nekih drugara što su uzimali polovne komponente pa se nisu proslavili. Za sada ostaje Pentium kao izbor.
 
Ako planiraš i SSD, onda nema šanse da se uklopiš u budžet sa diskretnom grafičkom. I bez nje ćeš preći verovatno 40k. A ako ideš na Pentium i hoćeš njegovu integrisanu., onda je bolje G4600, jer ima bolju grafičku od G4560
 
Neću sad uzimati grafiku. To je možda negde u budućnosti za koji mesec. Integrisana je za sada dobra, obzirom da nisam previše zahtevan korisnik. Još uvek gleda sve raspoložive prodavnice i cene da budu što jeftinije.
 
Konf.png

Ovo bi mogla biti konačna konfiguracija. U toku googlanja naletim i na Exceed prodavnicu. Veoma povoljno. Zapravo na ovoj konfiguraciji se napravila osetna razlika u odnosu na Emmi, a tek u odnosu na ove brednirane prodavnice se i te kako vidi razlika. Sve upakovano do 40k. Neka mišljenja o konfiguraciji?
 
Naglasi da ti odrade bios update na ploci gde god da uzimas, obavezno.

H110 ploca zahteva bios update da bi radio pentium.
 
HDD sam uzeo čini mi se 2012 od 500GB neki WD WDC500. Ima loših sektora. Ukupno zauzeto možda oko 200. Sad baš razmišljam gde bih sve mogao da uštedim pa da na ovu konfiguraciju dodam neki SSD od 240GB, biće sasvim dosta da se potrebni programi instaliraju. A na ovom starom HDD-u ću čuvati ono što mi treba. I radije bih uzeo novu mašinu, obzirom da sam imao prilike da vidim kod nekih drugara što su uzimali polovne komponente pa se nisu proslavili. Za sada ostaje Pentium kao izbor.

Ja ne bih cuvao nista na hard disku koji ima lose sektore.
 
@ŽeljkoPFC

Za oko 120€ mozes da nadjes polovne konfiguracije sa i3-32xx , 8GB DDR3 i 500GB HDD

Ostaje ti dovoljno za novu graficku , SSD i ako treba i napajanje
 
S obzirom da ti hard disk ima loših sektora možda je pametnije da odložiš kupovinu SSD-a i uzmeš HDD od 1TB. SSD od 120GB je ionako neisplativ i sporiji u odnosu na duplo veće modele. Podaci će ti biti daleko sigurniji na novom hard disku, imaćeš više prostora i uštedeti koju hiljadu za ostale komponente :)

Što se tiče konfiguracije predlažem ti ovako nešto:

MSI H110M Pro-VD - u suštini najjeftinija H110 ploča koju nađeš će biti dosta
Pentium G4560
DDR4 8GB najjeftiniji koji nađeš
R7 240 2GB DDR3 ili GT 730 2GB DDR3 64-bit - najjeftinija od ove dve koju nađeš
1TB WD Blue WD10EZEX
Raidmax RX-500XT
LC Power 7034B

Ove grafičke koje sam naveo generalno nisu previše isplative, ali nisu ništa sporije od integrisanih u procesoru koje si gledao. Sa posebnom grafičkom ne moraš da juriš 2x4 RAM što je već ušteda i nećeš gubiti deo RAM-a na integrisanu grafičku.
 
Mislim da je neisplativo uzimati te slabe grafike kod nas u radnjama, nista ispod GT 1030, sve su precenjene i odmah po kupovini osetno gube vrednost.

A12-9800 je bolje privremeno resenje, pa R5 2400G/R3 2200G za koji mesec, po potrebi.
 
Mislim da je neisplativo uzimati te slabe grafike kod nas u radnjama, nista ispod GT 1030, sve su precenjene i odmah po kupovini osetno gube vrednost.

A12-9800 je bolje privremeno resenje, pa R5 2400G/R3 2200G za koji mesec, po potrebi.
GT 1030 je isplativije rešenje, ali prevazilazi zadati budžet :) no skočile su im cene malo sad posle NG, nema ih nigde ispod 9500 :trust:

Ako već ide na AM4, A12-9800 sem toga što takođe prevazilazi budžet, teško da opravdava 5 000 veću cenu u odnosu na A8-9600 koji čovek već razmatra u drugoj temi :D

Usled ograničenosti brzinom RAM-a i približavanju ceni posebne grafičke isplativost APU rešenja opada kod skupljih modela.
 
Tačno više nemam pojma šta da uzmem i gde da gledam. Ono što sam inicijalno sklopio je bilo ok samo da ima da se uzme sve što mi treba. Procesor nema apsolutno nigde(jedino još Emmi, ali je tamo 10.500), memorija isto nema nigde, barem ta HyperX, tako da ću najverovatnije uzeti neku običnu 2x4. 1TB HDD mi ne znači ništa obzirom da i ovaj sadašnji HDD od 500 nisam ni blizu popunio. Kontam da će mi taj SSD 120 biti i više nego dosta za Dotu, WoT, PS i još po koji prateći program. Kontam da neću potrošiti sve, ili bih barem mogao da probam da uštedim na kućištu, ploči i napajanju pa da nekako uglavim 240GB SSD ili barem 180 (ako se igde još prodaju) i ne pređem neki mogući max od 45k.
 
Nazad
Vrh Dno