Šta je novo?

Hi-Fi ili iluzija

minxy biach dis poppy
 
Čuo sam tu teoriju o ne-znam-sada-koliko-sekundi-audio-memorije našeg mozga i ušiju, ali sam isto tako slušao simfonijski orkestar uživo, kamerni kvartet i na otvorenom i u zatvorenom, akustičnu gitaru koju svira majstor klasične gitare na dva tri metra od mene, orgulje u katedrali (ovo je posebno fascinantno)...

I pouzdano znam da još nije napravljen uređaj koji je makar blizu tom uživo izvođenju. Ili ga ja još nisam čuo.

Ovo apsolutno ne važi za muziku koja je kao "uživo", ali bilo kako prolazi kroz mikrofone, miksete, pojačala i zvučnike. Tu već možemo da kažemo da je ono reprodukovano u sobi blizu onog što možemo čuti uživo. Naravno, nije isto klub i stadion. Ali nije isto ni Sony ili Devialet.

Čak i obična violina uličnog svirača, možda tripujem, ali ja jasno čujem iz daljine da to jeste violina, a ne neki zvučnik+pojačalo+plejer.

.
.
.

Ali još jedna stvar jeste tačna. U audifiliji postoji dosta magle (da ne kažem pro*eravanja), kada neko tvrdi da čuje razliku između dva šuko utikača (uz predpostavku da su oba normalna i korektno napravljena)... Toga ima mnogo u HiFi-ju, i utiče dosta na stvaranje ideja koje Caridze iznosi.
 
Nije sve u akustici, pa čak ne ni u psihoakustici.

Čovek spoljni prostor oseća sinestezički. Podsvesno. Dakle celim telom, celim bićem, koje je materijalno, i energetsko.
dakle , ne može se sve staviti na papir, istražiti, i reprodukovati.

kad se SACD (192 khz) pojavio dve iljade i neke (kao i prateći super tviteri, od B&W i ostalih) svi su se pitali "zašto reprodukovati visoke harmonik talase od 90 khz, kad ljudsko uvo ne čuje preko 20 ?)
Odgovor je bio da ga ne čuje uvo, ali da ga telo sinestezički percipira. I da je to zapravo missing link, između izvođenja uživo i standardno reprodukovanog zvuka.

Dakle, da skratim, skupi sistemi zaista zvuče bolje i vrede više od jeVtinih
 
Poslednja izmena od urednika:
Супер Аудио ЦД (SACD) је у ствари DSD на 2,8MHz / 1bit. Данас иде до 11,2MHz.
 
I je l' upoređivao neko 24/96 ili 192 vs DSD?
 
nije to samo do izvora, glavna stvar su u tome zvučnici sa super tviterom, da bi mogao uopšte to da "čuješ".
a uz to, to treba da budu i veoma kvalitetni zvučnici.

bauers i vilkins imaju neke lepe modele , koji nisu jeVtini.
 
Poslednja izmena od urednika:
Mene je u poslednje vreme najviše zainteresovala strana produkcije i njen uticaj na konačni proizvod, dao sam link za bazu albuma i njihov dynamic range meter, imate lep plugin za foobar2000, redovno ga koristim pri nabavci novih albuma. Osim ako se neko ne bavi prodajom uređaja ili ima viška para da non stop menja komponente, naše uši se navikavaju vremenom na onakav zvuk kakav sistem imamo. I to može da vam se sviđa ili ne. Ako vam odgovara za neke albume a opet ne odgovara za neke druge problem može da bude u izdanju, ne u samim uređajima.
 
ovaj gore leteći holanđanin je popriličan smarač a njegov problem je što se on ne bavi toliko klasičnim nosačima zvuka nego streamingom i u tom smislu je za njega mqa kraj sveta...a izgleda i da ima neki deal sa meridianom koji gura taj enkoding/dekoding sistem... s jedne strane ok, to je budućnost, ali to je negde i kraj visoko kvalitetnog zvuka...priča o mqa me neverovatno podseća na pokojni sony atrac sistem, gde su oni "pametno" izbacivali sve ono što kao nije potrebno a zvuk je kao ostajao super...

u tom smislu je mqa neka vrsta "kompresije visokog kvaliteta" što opet nije dovoljno dobro za sve koji žele ultimativni kvalitet zvuka...ali nije čudno što industrija gura mqa jer osim manjih fajlova oni više neće morati da ti praktično prodaju duplikat mastera nego nešto što će nekim čudesnim dsp-om da samo zvuči kao master ali nećeš od toga moći da rekreiraš master ( piraterija itd...)...

zvuči kao mali off ali mislim da je bitno zbog toga da znamo kako ćemo i šta slušati u budućnosti pošto deluje da streaming pobeđuje...a tu dolazimo do toga šta će pobediti kao dovoljno dobro ili šta je ljudima ok što se tiče kvaliteta zvuka...a industrija takođe traži način da se zaštiti...a inače je vlasnik meridiana veoma kritičan prema dsd-u...
 
Poslednja izmena:
A sta da uzmete lepo i procitate prvo sta je psihoakustika. Pa prodjete par slepih testova (mozete poceti sa aac128\160\192\256 vs original wav\flac, cisto da se ubedite da niste gluvi, kao sto sam ja, i da bas vas HIFI (Hi End?) super sistem zaista necemu vredi, svi trebaju tu uzasno veliku razliku cuti iz prve u bar 9\10 slucajeva izmedju originala i katastrofalnog lossy smeca). Ako uspete u tome, onda predjite na, naprimer da vam lakse bude, integrusa alc892\1150\1220 (jeftina zvucna like a xonar d1 moze biti mnogo tesko za vas) vs vas super dac ili sta vec imate, ali da se iznivelise jacina zvuka do +-0,1dB. I aj opet 9\10 pogodaka, to ce biti za vas ko od sale. Zar ne? Ali prvo da izmerite kakvo je realno stanje na izlazu u RMAA, cisto tehnicki da se ubedite da razlika se cuje odmah i iz prve (i da vas dac ima pravu liniju freq resp...desava se razno kod hand made\doterivanja kod majstora).
A ja i dalje stojim iza svake moje reci sto se tice preporuke (uz smanjenje prioriteta po uticaju na konacan zvuk):
1. pravilno obradjena prostorija (malo ko poseduje)
2. mikrofon+eq (pomazu da se dosta iznivelisu greske prostorije + podesavanje zvuka pod svoj ukus bez potrebe kupovine drugih monitora\zvucnika) (+ po potrebi dsp)
3. pravilno postavljeni monitori (mogu i obicni zvucnici\pasivni monitori, ali onda pocinje igranka oko pojcala\modela zvucnika, i moze da izadje skuplje na kraju, ali kako god se kome svidja)
4. xonar d1\dx (kao nesto najjeftinije sto ce zadovoljiti vecinu)
5. obicni bakarni kablovi
Sve skupa zna da kosta jeftinije od necijih kablova :D
 
Poslednja izmena:
Da dodam, vidim da ste mnogi zapeli za AAC. Ali ja sa time samo zelim da ljudi prvo probaju cuti razliku tamo gde je stvarno ima (svi znamo da lossy izbacuje dosta signala + dodaje sum, dakle stvarno kvari original), i ta razlika je znatno veca, nego izmedju dva kvalitetna dac, pojacala, KABLA :D. I da posle toga ljudi sami procene, koliko je to ogromna razlika. Jer audiofili po forumima pricaju bajke o toj ogromnoj razlici izmedju uredjaja na sve strane, u poredjenju bilo cega sa bilo cime. Covek, koji je neiskusan, kad procita to sve, pocinje da veruje, a psihoakustika kaze, da po veri vasoj ce vam i zvuk biti :D Slepi test gasi "veru", a primer sa AAC pokazuje tu "ogromnu razliku". Dakle, kad bi svako prvo to odradio, kao neki minimum, to bi ga ubuduce spasilo od te audioreligije, koja se siri uz pomoc takvih prenaduvanih lazi i na korist poizvodjaca\trgovaca.
 
Poslednja izmena:
Covek se uci dok je ziv. Ja sam pre dvadesetak godina bio ubedjen da se pojacala razlikuju po snazi u vatima i po boji - crna i siva. Onda cujes jedno pa drugo pa trece pojacalo. Pa onda, kod sebe ili kod nekog cujes da muzicka scena ima dubinu, sirinu i visinu. Cujes da postoji veci ili manji prostor izmedju instrumenata. Tuce razlicitih kombinacija zvucnika i ostalog ti je proslo kroz sobu. Do tad vec znas/cujes da mp3/aac/stagod delimicno ili potpuno narusi muzicku scenu koju je mukotrpno stvarala gomila ljudi u nekom studiju ili koncertu.
Ja sam trenutno u fazi u kojoj sam spreman ili nisam da naucim koliko strujni i USB uticu na zvuk. To june nikako da me mune al' nikad se ne zna.
 
E sada zamisli da pricas sam sa sobom od pre 20 godina, nemoguca misija za smisleni razgovor. Tako ti je i ovde u vecini slucaja, ljudi komentarisu aspekt koji ni ne vide, niti su se uverili da postoji, ali imaju misljenje o njemu. Takodje nekada se desi da misljenja predju u paranoju kao npr ako si blizu trafo stanici imas bolju struju i cistiji zvuk. To na konto onoga da 58km bakarnog strujnog kabla do moje uticnice u zidu nije bitno, ali zadnjih 1.2m je od presudnog znacaja za cistocu zvuka. Ne znam kada ce pocnu da uvaljuju snobovima neke agregate koji prave struju koja daje cudesan zvuk.
Evo jednog primera gde se jasno cuje koliko izvor zvuka moze biti znacajan.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno