Šta je novo?

HDD pisti kada je idle

Owerburn

Cenjen
Učlanjen(a)
10.11.2008
Poruke
295
Poena
169
Pre par dana sam iz nekog starog kompa prebacio Seagate ST1000DL002-9TT153 u moj komp i od tada ako je hard idle nekih 30ak min pocne da pisti i cuje se skljocanje, jedino sto pomaze je da ugasim komp i kad ga upalim ponovo je sve ok 30ak min. u tom starom kompu je bio sistemski disk i radio je bez problema, u santinelu je 100/100. Kad je hard aktivan (kopiranje fajlova, santinel testovi itd) moze da radi satima bez problema.

Jedino sto meni pada na pamet je da se glava zaglavljuje i da ne moze da je pokrene... Jel ima neko ideju sta je u pitanju i jel postoji neko resenje sem da vrtim testove 24/7? :smash:
 
proveri SMART vrednosti. jel dobro prisrafljen? ja bih napravio dobar bekap, i stedeo pare za WD :)
 
SMART vrednosti su sve ok, dobro je prisrafljen i sve moguce testove prolazi bez problema. Da mi se daju pare za drugi hard ne bi pokusavao da sredim ovaj :D
 
Iskljuci opciju da hard ide u sleep posle nekog vremena :)
 
Ako mislis ono u Power options iskljuceno je
 
Niko nema ideju sta bi moglo da bude i kako da resim ovaj problem? Pisti cak i kad je disable-ovan i uninstaliran u device manageru :mad:
 
Pa nije toliko ni bitno sta je, hardverski je problem i mozes ocekivati brzo otkazivanje. Nista ti ne znaci informacija da li je glava, motor ili nesto trece, kad ne mozes sam popraviti - a profi popravka kosta kao nov disk. Bekapuj podatke dok je jos u zivotu.
 
Poslednja izmena:
Šta konkreno "star" podrazumeva, koliko godina? Ako je preko 5, nije vredno gubiti vreme sa njim.

Kolika je temperatura? Ako je preko 40, to baš i nije dobro.

Ali, "škljocanje" je siguran znak da je neki fatalni mehanički problem.
 
Niko nema ideju sta bi moglo da bude i kako da resim ovaj problem? Pisti cak i kad je disable-ovan i uninstaliran u device manageru :mad:

Sto "skljoca" znaci da se glava(e) pokrece(u) a pistanje moze dolaziti od motora.
HDD ne bi radio da je jedna glava pala (ili da pada nakon 30') pa struze negde po necemu unutra.

E mene sad zanima sta se desi sa uredjajem, u ovom slucaju hdd, kad se disejbluje u biosu? Da li struja dolazi u takav hdd (mislim da dolazi) i sta se u disejblovanom stanju desava u tom hdd, vrti li on ploce u tom slucaju ili nesto drugo cini sto bi moglo ispustati zvukove?

Samo pistanje moze biti i od neceg drugog, mozda od graficke ili napajanja, pogotovo sto se desi nakon 1/2 sata, kao da se nesto dovoljno ugrijalo pa pocelo da pisti.

Da li si u mogucnosti ponovo ukloniti taj hdd, otkaciti ga od struje i raditi s kompom nesto 1h barem i proveriti hoce biti pistanja.
Skljocanje je sigurno od hdd jer jedino on skljoca u kompu, ali pistanje moze ispustati vise komponenti...
 
Poslednja izmena:
Ne skljoca nego pisti, zvuk slican kao kad kamion ide u rikverc :D

Temperatura je 37-38C, star je od prilike oko 5 god, mada to i ne bi trebalo da ima toliko veze jer nije padao, hdd sentinel pokazuje 100/100, nema bad sektore i ostalo...

Kad se disabluje u device manageru hdd se i dalje cuje kao da konstantno vrti ploce na nekom manjem rpm-u (default je 5900). Siguran sam da ne pisti nista drugo jer je to pistanje pocelo istog dana kad sam ubacio hdd, a kad ga izvadim ne cuje se vise. A kad pocne da pisti ne mogu da udjem u device manager (not responding) i kad ga otvorim u my computer vide se samo fajlovi na njemu ali ne moze da ih otvori.

U medjuveremenu sam kupio novo kuciste i napajanje, tako da sam siguran da ni to nije problem.

Inace ubacio sam ga u drugi komp, instalirao windows i sve je bilo ok, stajao je tako ceo dan bez problema... Znaci samo kad ne radi bukvalno nista neko vreme on se zaglupi
 
U prvoj poruci piše da "...pocne da pisti i cuje se skljocanje, jedino sto pomaze je da ugasim komp".

Svaki HDD kada se startuje ima izuzetno karakterističan niz zvukova kada je sa njim sve u redu. Kada ode u sleep mode, ako se i motor gasi, tada bi i glave trebalo takodje da se parkiraju...

Očigledno da nešto ne funkcioniše kada se pošalje "wake-up" signal, a možda taj model ni nema tu funkciju...

Jedino da se uradi to što je već savetovano, da se u opcijama power save moda isključi opcija za HDD, ali već si napisao da ni to ne pomaže...

Za "Full Surface Test" je potrebno nekoliko sati i to bi trebalo obaviti, ako već želiš da budeš siguran da nema loših sektora i da je brzina R/W svuda dobra. Opet, ako je već 5 godina prošlo, nije vredno truda...
 
Poslednja izmena:
Nisam lepo objasnio onda, nije skljocanje nego zvuk kao da motor pokusava da se pokrene ali ne moze.

Radio sam full surface test, nije nasao bad sektore i za tih 4-5 sati nije pistao
 
Jedino što možda može da pomogne da se isključi power save mode globalno (za ceo računar) i da onda vidiš da li će se ponašati isto.

BTW. Nisam siguran da li ta opcija postoji u BIOS-u za tvoju ploču, ali disable power save moda za HDD se mora uraditi i u BIOS-u i u Windows-u, pa pokušaj i tu varijantu.
 
Poslednja izmena:
Ah, da... Nema to nikakve veze što nije padao, sve ima svoj vek trajanja. Veliki stres je i kada se uključuje i isključuje i kada dugo radi i greje se... Čim standardan HDD pokaže bilo kakav problem, vreme je da se menja.

A za nove je takodje potrebno dobro testiranje pre upotrebe. Sam sam toliko puta i posle samo mesec dana morao da koristim pravo garancije i zamenjujem drugim, pošto se često desi da dodje kontigent sa prilično lošim primercima i po Marfijevom zakonu uvek mi dopadne takav primerak dok ne naletim na neki koji izdrži i 6 meseci - posle toga radi i punih 5 godina.

Naravno, redovan backup je zlatno pravilo za sve kojima su podaci bitni i to na bar dva nezavisna medijuma za skladištenje...

Moje generalno pravilo za standardan HDD - koristiti do kada traje garancija. Pre isteka kupi se nov i istestira dobro - koristi kao backup i potom zameni stari (koji može da se koristi kao backup izvesno vreme, ili za neke nebitne namene, tipa snimanja emisija sa TV-a i sl.). Rad HDD-a preko garantnog roka (5 godina je maksimalno bio ranije) je na osnovu mog iskustva čista kocka.
 
Poslednja izmena:
Over: kazes prebacio si iz starog kompa... pretpostavljam da tamo nije pistao... takodje si rekao ovo, nije mijasno:
"Inace ubacio sam ga u drugi komp, instalirao windows i sve je bilo ok, stajao je tako ceo dan bez problema... Znaci samo kad ne radi bukvalno nista neko vreme on se zaglupi "

To znaci i da je tamo pistao u idle posle 30 min?

Dosta konfuzno pises + manjak info tipa Win verzije, maticne i sl...

Cisto nesto generalno: vecinu brljotina sa HDD sam imao zbog losih sata kablova. Moguce da imas problem sa drajverima na kontroleru, cim ti brlja sa sleep-wake na hardu dok na starom nisi imao taj problem... ne znam, lupam napamet...
 
ako je stara ploca i ima onaj mali ventilator na chipsetu, proveri dal se vrti. desava se da zariba pa ode sata kontroler.
 
Ne, ne ako je instaliran windows na njemu ne pisti posto win povremeno cita/pise na hard...

Inace ako neko bude imao isti problem, resio sam ga tako sto sam stavio da sharuje torrente sa tog harda na 10kb/s i evo vec mesec dana radi bez problema :d
 
Nazad
Vrh Dno