Šta je novo?

FX 8320 vs i7 2600

qQq

Slavan
Učlanjen(a)
28.04.2006
Poruke
310
Poena
320
Pokusavam da ubedim drugara da je i7 2600 daleko jaci procesor od FX 8320
Zanimaju ga samo igrice.
Graficka u pitanju je GTX 970.
Mala pomoc da se odluci?
Svaki savet dobrodosao, sem onih da se uzme novije ili nesto drugo.
Znaci samo ova 2 procesora sa ovom grafickom u kombinaciji.
 
TL:DR

i7 2600 je bolji.
Nema sta da odluci, i7 je bolji procesor. Daleko bolji single-core i slican multi-core kao FX.

FX 83xx ce biti u osetnoj multi-core prednosti ako se dobro klokuje(4.5GHz+), upari sa brzom memorijom(2133+) i klokuje se NB na ploci.
I posle svega toga ce imati slabiji single-thread, a potrosnja(i buka od hladjenja) ce biti veca.

FX je okej kao unapredjenje neke stare Athlon/Phenom konfe, ali nista vise od toga.
Svasta sam od FX-a koristio, 8320, 6300(njega sam cedio :D), 4300, jednostavno slab single-core, los IMC, velika potrosnja, dead-end platforma, nije to to..

Igrao sam svasta na FX-u takodje(ovo pricam za naklokovani 6300 na 4.56GHz uz NB na 2400MHz i ram na 1900MHz dual channel 2x4), vecina mi je radila ok, ali npr GTA V, koji je cpu intenzivna igra i ima dobitka od vise jezgara, primetno bolje radi na i5 4460 i 2x4GB na 1600, nego na konfi gore napisanoj.
Takodje i Overwatch, maltene duplo veci fps na i5(dok nije neki patch unistio fps, onda je bio los svuda).
MMO igre se ne igraju na FX-u.

Taj i7 2600 je poprilcno bolji od i5 4460, pogotovo u novijim igrama.
Pride je ta grafika gotovo ista po snazi sa RX 470 sa kojom je sve ovo bilo "testirano".
 
Poslednja izmena:
qQq, dzabe se trudis i gubis vreme sa tim drugarom - ne mozes pomoci nekom ko ni sam sebi ne zeli da pomogne. Da ga stvarno zanima, obicna Google pretraga bi mu pruzila gomilu dokaza da je i7-2600 bolji za igrice od FX-8320, a i za vecinu ostalih stvari je takodje bolji :trust:
 
Ako već ima memoriju /i možda ploču) onda neka menja samo procesor. Ako nema ništa što može iskoristiti, onda je bolje da kupi nešto novije, ako novac nije problem

+1

Polovne 1155 su toliko zacenjene da to nije normalno, kostaju vise nego nove 1151. Ali za 1151 ti treba ddr4 koji je isto uzas skup.
Kako god okrenes ocekuje ga ulaganje.
 
I ja se nešto dvoumim izmedju ove dve konfiguracije, upućen sam u sve prednosti intela ali me činjenjica da je i7 2600 star ko Dunav odvraća od kupovine. Meni je bitno da PC radi fluidno kada otvorim puno programa i tabova u browseru. i7 u kombinaciji sa osakaćenom h61 matičnom(ili neka brendirana mašina) mi ne uliva poverenje, jer za slične pare mogu dobiti FX8000 koji dolazi sa boljom i kvalitetnijom matičnom pločom. Ako na sve ovo dodamo ovaj bug koji je otkriven za intel procesore........stvarno teška odluka!

edit: Kada pogledam nešto novije od kupovine me odvraća nenormalna cena koju treba izdvojiti za 8gb ddr4 memoriju :lupko:
 
Poslednja izmena:
I ja se nešto dvoumim izmedju ove dve konfiguracije, upućen sam u sve prednosti intela ali ime činjenjica da je i7 2600 star ko Dunav odvraća od kupovine. Meni je bitno da PC radi fluidno kada otvorim puno programa i tabova u browseru. i7 u kombinaciji sa osakaćenom h61 matičnom(ili neka brendirana mašina) mi ne uliva poverenje, jer za slične pare mogu dobiti FX8000 koji dolazi sa boljom i kvalitetnijom matičnom pločom. Ako na sve ovo dodamo ovaj bug koji je otkriven za intel procesore........stvarno teška odluka!

edit: Kada pogledam nešto novije od kupovine me odvraća nenormalna cena koju treba izdvojiti za 8gb ddr4 memoriju :lupko:
Chipset nimalo ne utiče na performanse procesora. Od njega zavisi broj SATA portova, prisustvo USB 3.0 i slično. Bug odnosno windows update koji ga ispravlja ne utiče uopšte na performanse desktop mašina. To što matična nije brendirana već consumer ne znači da je kvalitetnija što se tiče dugotrajnosti. FX mora biti dobrano naklokan da bi se približio Intelu, samim tim računaj da je i ploča bila pod većim opterećenjem. Većini ljudi su se i matore brand mašine pokazale kao krajnje pouzdane :)

Samo zbog cena RAM-a ja bih išao na Sandy/Ivy Bridge mašine jer 16GB polovnog DDR3 košta manje nego 8GB novog DDR4.
 
Poslednja izmena:
Nije ni FX mlađi od tog i7. Što se tiče puno programa i tabova, i tu je i7 u prednosti. S druge strane, ne znam šta je za tebe puno, jer je i moj A10 (koji je polovnia FX-8000, i bez L3 keša) vozio sve to bez problema. Doduše, ja za igre koristim R7 260X, pa mi nije ni trebao jači procesor za te stvari.

Da, memorija sad jeste skupa, ali s druge strane i cena polovne DDR3 nije tako mala, pa se može uzeti koji dinar od prodaje. Pri tom, možeš sad da uzmeš i manju količinu (4GB ili 8GB) i kasnije dopuniš, to je bar lako. Nove A320 ploče su oko 50€, za 70-80€ već ima dobrih B350 (MSI Pro-VDH), i za početak neki Ryzen 3 koji će sve to da gura sa pola snage. Dobro, za zahtevniji gaming malo više, ali svakako neće biti usko grlo, daleko od toga. Mene je upgrade sa FM2+ na AM4 (i 16 GB memorije, što je za većinu nepotrebno) koštao oko 200€, mada sam mogao da uštedim na ploči i memoriji bar 50€, verovatno i više. Ali sam dobio 50-60% bolji procesor, koji doduše ne koristim još uvek koliko sam planirao :|
 
Poslednja izmena:
Ja sam bas sa tog FX8320 posle samo mesec dana presao na i7 2600k, tj. vratio se na intel. :D
 
Pa pusti mu bilo koji benchmark na You Tube. Meni je Fx 83xx super all around CPU ali za igre je 2600 mnogo bolja varijanta.
 
I7 2600 je oko 90e, I nasuprot uobicajenom verovanju procesori koji nisu "K" mogu da se malo klokuju, samo ploca mora da podrzava to. Nisam vise siguran koje tacno mogu, jedino sam za Z seriju siguran. Na ploci koja ne moze da ga klokuje radice na 3.5ghz do 3.8ghz, zavisi koliko je jezgara optereceno (I to je turbo boost). Na boljim plocama legalno (tj aminovano od Intela) moze da se digne za jos okruglo 400mhz preko turbo mnozioca. Ovo pali samo na sandy bridge I ivy bridge procesorima (ne I na xeon-ima te generacije), a pocev od haswell-a Intel je ukinuo tu mogucnost.
 
Nazad
Vrh Dno