Šta je novo?

USB 3.0 PCI port

Bobajakuda

Slavan
Učlanjen(a)
15.09.2013
Poruke
2,261
Poena
240
Sta treba da uradim na kompu (win 10 64bit) da dobijem USB 3.0 port. Kad prebacujem neki film na fles to traje poprilicno dugo.
Jel dovoljno da porucim ovako nesto i to ce raditi?
Primer 1
Primer 2

Komp mi sluzi samo da download-ujem neki film pa se ne bih nesto trosio jer mi treba samo kad prebacujem fajl od 8-12GB.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Sta su, koji su, cemu sluze ova dva konektora?

Untitled.png
 
Ovaj desno mi liči na front USB konektor. Za levi ne znam.
@Bobajakuda Da bi kopiranje išlo brže, pored 3.0 porta, potreban je i brz fleš.
 
Ima brzi flash, samo nemam kako da ga iskoristim. [emoji4]

Dok prebacim film vise mi se i ne gleda. [emoji16]
 
Ovaj desno mi liči na front USB konektor. Za levi ne znam.
@Bobajakuda Da bi kopiranje išlo brže, pored 3.0 porta, potreban je i brz fleš.

Levo ti je sata napajanje.

I meni se tako nesto cinilo ali nisam bio siguran, pa da @Bobajakuda razmisli koji da kupi.
Ako imas kuciste koje ima u sebi usb3.0 konektor onda ovaj sa prednjim usb konektorom jer mnoooogo je lakse flesku s preda na kucistu bocnuti flesku dakle ovaj sa 2 usb 3.0 konektora pozadi, a ako mu nije mrsko da bocka flesku iza kompa (od pozadi) onda neka uzme ovu jeftiniju sa 4 usb 3.0 konektora i molex naponskim konektorom.
 
Meni je svejedno da li cu da ubacujem USB pozadi ili napred. A sto se tice portova dovoljan mi je i jedan, samo za USB.
Jel treba da pogledam neku komponentu na kompu da bih znao koju verziju da oorucim sa Alija? Sa nekim programom da ocitam maticnu ili tako nesto?

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Vecina tih katica ima genericke cipove, koji 99% rade sa svim plocama. Problem moze da bude ako USB karticu hoces da koristis u x16 slotu (neke ploce, pogotovu starije, nemaju x1 slot), tada hoce da se jave problemi. Ja kada mi je na staroj ploci (GA-X48-DQ6) trebao USB 3.0, uzeo sam polovnu ASUS U3S6 karticu, jer mi je trebala i SATA III podrska zbog SSD-a, tebi ako ne treba, uzmi slobodno obicnu x1 karticu. Ogranicenje koje ces imati je da portovi na toj kartici nisu butabilni, i da bi ih windows "video" moraju se instalirati drajveri.
 
Kako mogu da proverim koja mi je maticna ploca pa da na osnovu toga trazim usb karticu.

Nesto gledam komp i mozda bi ipak bilo bolje da uzmem neku sa 2 porta za napred.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Obicno pise na maticnoj ploci negde kako se zove.
Treba svetla da se vidi ako je u kucistu...
Moze i sa programom nekim sto ocitava komponente, npr. AIDA (AIDA64 extreme).
 
Kako mogu da proverim koja mi je maticna ploca pa da na osnovu toga trazim usb karticu.

Nesto gledam komp i mozda bi ipak bilo bolje da uzmem neku sa 2 porta za napred.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
Skini mali besplatni program CPU-Z i tamo ćeš naći sve bitne podatke o računaru :)

Ako hoćeš da preko ovakve kartice koristiš portove napred potrebno ti je i kućište koje ima prednje USB 3.0 portove, obično su označeni plavom bojom.
 
Koliko je stara konfiguracija u pitanju? Ima li na ploci gigabitni ethernet? Ja sam svojevremeno prebacivao skidane sadrzaje (igre, filmove) preko LAN kartice, i time imao brzine do 100 MB/s sto je sasvim pristojno. Ako na jednom od racunara u kuci imas USB 3.0, onda mozes da na njega preko mreze prebacujes fajlove dovoljno brzo, pogotovu ako ti ploca podrzava gigabitnu konekciju, i imas gigabitni switch.
 
Izvinjavam se sto kasnim sa odgovorom. Imao sam nekih poteskoca sa kompom.
Instalirao sam cpu-z jer nisam siguran da li bih prepoznao maticnu da sam otvarao kuciste. :D
Evo slika.. nadam se da sam uradio snimak potrebnih informacija.
img.png
Komp je bas slab i koristim ga samo za filmove i pretrazivanje interneta tako da se ne bih nesto trosio za USB port.
 
Ti filmove skidas na tom kompu, ili sa drugog donosis na taj? Ploca ti ima gigabitni LAN, tako da bi mogao da umesto da ulazes u stari komp, ulozis u kucnu mrezu i kupis gigabitni switch, trajace ti godinama (kao i meni izmedju ostalog). Ako sa druge strane vec imas LAN kabal i neku vrstu rutera ili switch-a, mozes da preko "mreze" gledas film, jer je 100Mbps ethernet sasvim dovoljan za filmove, cak i 4K (mada mislim da na toj ploci neces gledati 4K :) ).

Resenja imas vise, na tebi je da odlucis, ako ti je cimaje da razvlacis kablove, kupi USB karticu i imaces brzi prenos podataka.
 
@Chupo

Filmove skidam na ovaj komp pa onda sa njega na usb i na kraju u BR kucni bioskop.
Da budem iskren ja tebe nisam nista razumeo sa ovim switch-evima. [emoji4] Ne zato sto nisi lepo objasnio nego iz razloga sto ja nemam blage veze o tome.
I ovako ima brdo kablova i jos sad to, ali ako ce tako biti bolje sto da ne. Samo ne znam da li ce moci da se to izvede sa BR playerom jer preko njega gledam uz zvuk 5.1 sistema.
 
Poslednja izmena:
tvoja ploča ( p5g41t-m lx2/gb ) NEMA slobodan pci express x1 slot.

109536_2245_draft_large.jpg


ove adaptere možeš da ubodeš samo ukoliko ne poseduješ dodatnu grafičku karticu. tojest ako koristiš integrisanu, tako što ćeš da je ubodeš u x16 slot.
moraćeš da se zadovoljiš usb 2.0 brzinama. (koje , uzgred, 99posto fleš drajvova ne može da postigne).


blu rej plejer (većina) ima LAN ulaz.

Na kompjuteru instaliraj mezzmo (ili neki drugi DLNA softver) i stavi da kompjuter deli foldere sa BR-plejerom.
Za sve to ti treba samo jedan lan kabl, odgovarajuće dužine.
 
Poslednja izmena:
Mislim da trenutno koristim integrisanu graricku jer je prethodna otkazala pa je ostala ova.
Kako mislis da vecina flash drajvova ne moze da postigne 2.0 brzine?

BR kucni bioskop mi je relativno nov, tako da bi trebalo da ima taj LAN ulaz.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Pogledaj ima li BD player LAN ulaz, ako ima onda samo ubodi i racunar i BD player na istu mrezu/switch/router i odradi konfiguraciju i gledaces filmove direktno sa racunara.

Kokan je hteo da kaze da vecina fleseva koji su kod nas na trzistu u realnoj upotrebi ne mogu da zasite USB 2.0 protokol, pogotovu pri upisivanju, pa je dobit prelaska na 3.0 minimalna.
 
upravo.
"
Due to bus access constraints, the effective throughput of the usb 2.0 High Speed signaling rate is limited to 280 Mbit/s or 35 MB/s
"

retko koj fleš uopšte može da postigne tu brzinu, protokol je nebitan u odnosu na stvarnu brzinu upisa i čitanja sa nand memorije.
usb 3.0 fleške su u 99 posto slučajeva čisto marketingški potez
 
Naravno da ima fleseva koji mogu da predju tu brzinu, burazer mi je doneo is USA 128GB Corsair-ov flash, koji upisuje sa oko 60MB/s a cita oko 100MB/s, i cesto ga koristim na racunaru u Nisu koji ima samo 2.0 portove, brzine su kao kada se koristi eksterni hard na 2.0, nista posebno, ali podnosljivo, pogotovu kada je u pitanju upis na disk.

Tacno je to sto si rekao, vecina fleseva koji se prodaju kod nas u prodavnicama nemogu da zasite 2.0 brzine, plus sto flash mora da se stalno ubacuje i vadi iz kompa, zato je ethernet za to majka, jos bolje gigabitni. Brzi pristup fajlovima, mnogo veca selekcija, nista se ne menja i ukljucuje, jednom kad se konfigurise to je to...
 
Nazad
Vrh Dno