Šta je novo?

Mrtva mreža

psaras

Čuven
Učlanjen(a)
04.04.2005
Poruke
4,977
Poena
545
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Kolega me zamoli da mu pomognem da ispovezuje IPTV u kući gde je radio instalaciju, čovek je električar i ne bakće se sa modernijim tehnologijama. U dnevnoj sobi u prizemlju stoji TS IPTV ruter, i tu ima jedan set top box koji radi. Odatle idu tri UTP utičnice, po jedna u svaku sobu na spratu, a treća u neku zajedničku prostoriju isto na spratu. Planirano je da se u te dve sobe pusti internet, a u zajedničku još jedan IPTV set top box. Dužina tih kablova ne prelazi 10m svaki i njih je on već sproveo kroz zidove. Dakle nikakve komplikacije, svičevi, samo treba da se produže kablovi utičnicama. Problem je što je gore mreža mrtva. Probao i laptopom da se vežem, i sa STBom, ništa. Dole na ruteru sve radi, proveren i drugi STB, i svi lan kablovi koje sam ubadao u utičnice. Nemam nekog iskustva sa mrežnim instalacijama, ali znam osnovne stvari, umem da iskrimpujem kabl :D Prvo sam posumnjao da su utičnice loše povezane, bile su na A standardu, mada bi to trebalo svakako da radi ako su na oba kraja kabla isto vezane, prevezali smo na B standard i opet ništa. Nisam imao tester da proverim kablove na kratak spoj ili neki proboj, ali smo proverili unimerom kabl tako što smo dve po dve žice povezivali na drugom kraju, i dobijali nula otpor. Lupam glavu već par dana šta bi moglo da bude, pada mi na pamet da su kablovi neispravni, nekako oštećeni, nagnječeni, kratko spojeni, jer u prekidu nisu. Ili da u utičnicama ima nekih kratkih, spojeva, otkud znam. Povezivao sam ovako kod roditelja IPTV samo bez utičnica, direkt kablovima, i mrežu i dodatni STB i sve radi, čak su i kablovi bili duži. Nabavio sam ovaj kineski tester, nisam siguran da li on može nešto da pokaže osim lošeg povezivanja, mada u uputstvu piše da pokazuje i kad su žice u kratkom spoju, navodno onda slave jedinica ne reaguje. Jel koristio neko ovo, i ima li neko ideju šta bi moglo da bude problem?

719OPxcFgkL._SL1500_.jpg
 
Poslednja izmena:
Kod telekomovog routera srednja dva Ethernet porta su REZERVISANA za IPTV i ne mogu se koristiti za internet. Stavi switch pored routera, preseli LAN kablove na switch, a switch povezi na router eth port 1 ili 4.
Druga opcija je da saznas admin password za taj router I jedan od srednja dva porta otkljucaš za internet.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Znam to, LAN2 i LAN3 ostaju i koristiće se za televiziju, a LAN1 i LAN4 za internet, uzeo sam to u obzir kad sam testirao. Kao da kablovi u zidovima ne rade.
 
Kod telekomovog routera srednja dva Ethernet porta su REZERVISANA za IPTV i ne mogu se koristiti za internet. Stavi switch pored routera, preseli LAN kablove na switch, a switch povezi na router eth port 1 ili 4.
Druga opcija je da saznas admin password za taj router I jedan od srednja dva porta otkljucaš za internet.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Ako se dobro secam, mozes da udjes u podesavanje rutera i da promenis da i port 2 i 3 budu za internet, a IPTV i dalje radi... Nemam sad iptv kod sebe, ali 99% sam siguran da može i tako.
 
Proveri instalaciju i kabl testerom, kad si ga već nabavio.
 
Hoću, više me je zanimalo da nema neka fora za koju ne znam a može da pravi probem, mada je situacija prilično jasna.
 
Da nije problem sa interferencijama kablova i signala sa strujnim signalima...ako je to onda jedino stp kablove nabaviti
 
Kako mogu da znam da je do toga? Mislim, kako se ponasaju kablovi u tom slucaju, i moze li mi tu tester nesto pokazati?
 
To već ne znam...samo iznosim ideje :D Znam da to može da bude problem..eventualno da probaš da taj kabl izvučeš iz zida i probaš ga pa ako radi onda je to problem..a ako ne radi onda je u njemu problem
 
Pitao sam majstora da li prolaze ovi signalni pored energetskih kablova, palo mi je to na pamet jer imam konakt sa takvim stvarima na poslu i strogo se odvajaju te dve linije, on reče da ima jedan strujni kabl u tom crevu. Sad, da li je moguće da je mreža potpuno mrtva zbog toga, jbmliga. Hvala svima na pomoći, ako ima još neko mišljenje slobodno neka se javi.
 
Pa jel možeš taj kabl da izvučeš iz zida da probaš da vidiš jel bi radio tako?
 
Probaj sa testerom, mislim da je korisna spravica. Kada sam provlacio kablove kod sebe kuci, ako neki kontakt nije radio, uvek se ispostavljalo je je u pitanju neki kontakt na RJ45 modulu ili na uticnici, nikad kabl. Doduse ne znam da li su tu postavljani u instalaciono crevo ili direktno na zid.

Sto se tice energetskog kabla, mozda (ali mozda) ce praviti problem jedino ako je pod naponom. Ukoliko nije pod naponom, ne vidim kako bi pravio problem. Mozda mozes da iskljucis osigurac za taj strujni kabl, pa onda da probas.
Pada mi na pamet jos jedna stvar. Znam da su na nekim Gigabyte-ovim plocama imali neki kao tool koji je proveravao mreznu konekciju i prikazivao da li je ok i gde se nalazi prekid, spoj.
 
Meni ovo deluje kao fizicki problem tj.prekid/lose krimpovano/povezano tako da je tester svakako najbolje resenje za dijagnostiku.
Sto se tice rasporeda portova za IPTV na Telekom ruteru o cemu je bilo reci to u ovom slucaju nije od nekog znacaja jer i da jeste iskoriscen pogresan port svakako bi mreza radila na fizickom nivou ,na stranu to sto iptv ne bi radio.
 
^ Rešen problem uz pomoć testera, mnogo zgodna spravica. Uglavnom su priključnice bile problem, mora perfektno da se sklope inače pola žica ne ostvari kontakt kako valja. Ne znam da li su sve takve ili ove nisu baš kvalitetne. Hvala svima na pomoći.
 
Да ли су fly или wall каблови? Ови други и нису за конекторе пошто су жице пуне и круте.
 
Kolega je imao problem sa nekom serijom alingovih uticnica. Predvidjene su za neki super tanak kabl pa se na vecini ponasaju uzasno i potrebno je krvnicki siliti plastiku da klikne na mesto kako bi nozici uradili svoje.
Ovo sto calexx pominje su licnasti i kablovi punog preseka (ne podnosim fly i wall nazive).
 
Poslednja izmena:
Па краће се пише а и то им је ваљда званично име. ;)
 
Prvi put čujem za wall i fly. ,)

@subtractor baš je u tome bio problem, trebalo je krvnički svaku priključnicu stisnuti. Kablovi su inače pun presek u zidu, a ovi od priključnica do rutera su fabrički svi. Krimpovao sam samo na tavanu jer je kolega u neznanju prekinuo kablove gore da bi ih lakše provukao valjda, nije znao da se to ne radi pa sam morao da produžavam onim produžnim konektorima - spojnicama. Srećom tu nije bilo problema i mreža radi.
 
Ако добро капирам, коришћен је пун пресек од прикључне кутије до прикључне кутије а одатле до рутера или компа иде фабрички. То је баш по прописима, мада не разумем ово око крвничког стискања, у прикључне кутије или у печ панеле се кабл монтира алатом илити пушкицом, само се кликне и готово. Ниси ваљда користио нешто друго?
 
Ovo su bile obične priključnice gde se žice rasporede po bojama u ležišta, i onda se to "klikne" u onaj deo gde ide RJ45 konektor, a koji ima noževe koji se useku u žice. U principu je to kolega sve montirao, ali nije koristio nikakav alat, jednostavno je rukama pakovao.

Evo baš ovo, u fokusu je ležište za žice, iza ono crno je deo sa noževima.
006_mrezna_uticnica.jpg


Modularne su priključnice. Ne vidim kakav bi alat ovde koristio, mada moguće da postoji nešto.
 
Ма ок, ја сам углавном радио са оним где се убаце жице па се упуца алатком, мислим да су се доста касније појавиле ове са склапањем. У сваком случају мора јак притисак да ножићи ухвате жице. Важно да је све прорадило.
 
Ja ne znam kako je to uspeo rukom da spoji. Za to postoje klešta, nikad nisam video da se rukama kači taj lan konektor.
 
Није ово конектор него модул из прикључне кутије. Неки од њих се овако пакују, провуку се жице и онда стисне другим делом где су ножићи који узјашу ;) жице.
 
Sve sam lepo objasnio, još i slika, nigde se ne spominje konektor. Zaključak bi bio da se obrati pažnja na priključnice prilikom montaže, mogu dosta problema da izazovu.
 
Nazad
Vrh Dno