Šta je novo?

Fotografije - 2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ok fotografija, ali pegla nije na ugalj, nego na struju...
Pozdrav

Pa dje si ti prije nekih 40 godina mojoj babi da kazes da je na struju ? Zena se o jadu zabavila ... Pegla je starija od mene i tebe zajedno ;) Nije na struju svakako, nit ima ista od elektronike u sebi, e sad nisam zagledao ima li dje da se digne poklopac, znam da je teska itekako i takodje znam da je baba stavljala na sporet na drva da se ugrije i onda peglala i sve tako....
 
Aha...samo ima jednu malu zackoljicu.
Njegova baterija, koja je samo za svetlomer, se odavno vise ne proizvodi, ima alternativa, koja je jaca sto dovodi do toga da svetlomer laze, tako da moras da se oslanjas na znanje.

Iha bezveze, znaci nije ona standardna kao u dosta tih starih na film, ona kao za sat.... prvo pitanje imas li mozda neke fotografije sa njega na flickir ? A drugo, ja imam onaj standardni Zenit 12xp, ubacio sam u njega crno bijeli film, ilford5, nisam jos ispucao citavi, a baterije takodje nisam stavljao u njega jer sam svakako cuo da njegov svetlomjer nije bas precizan, da ce cesto pokazati da je svijetlo prejako ili tako nesto ako sam dobro razumio, pa ne znam znas li nesto u vezi toga, ili mislis da je bolje da ih stavim da probam ? Do sad sam sve na `osjecaj` fotkao, ali s obzirom da sam itekako novi u tome, bojim se da ce taj `osjecaj da bude katastrofalan` i to blago receno :)
 
Pa da kao dugme, v625px nekad,sad ima varinanta 625a ili tako nesto. Samo teraj ono ako je asa400, okidaj na 500 shutter, sem ako nije na stativu,a blendu valjda 16...pa steluj po tome.
Ili jos lakse, skini svetlomer aplikaciju na fon, pa po tome gledaj da podesis, kad uneses parametre.

Nemam na flikeru...nisam skenirao nista jos.Al po analognim gledano nema neke razlike u odnosu na a-1 i ae-1.
 
Poslednja izmena:
Mi odje u Crnu Goru kao i uvjek zaostajemo za svim, tako da sto se tice analogne fotografije i filmova, odje ti je jos uvjek prica kad udjes u radnju `a dje to, sprdas li se, to niko vise ne radi, ne postoje filmovi vise a da nije prosa rok, a sad digitalna itd itd Ono drze fotografske radnje a upuceni NULA .. Pa sto se tice razvijanja filmova ima samo jedna radnja, a filmove sam nasao privatno da prodaje jedan momak i ima ok izbor... Jeste 400 je ovaj ilford, e vidis to nisam znao, hvala za info ..... A sto se tice svjetlomjera, samo jos jedno pitanje, prastaj na smaranju, skinuo sam ga vec neko vrijeme i ok podesim koji mi je ISO, ali ja treba valjda i otvor blende da podesim pa mi on proracuna koji $ater da koristim, ili obratno da unesem i koji cu $ater pa mi on proracuna koji otvor blende da koristim ? Jel to tako funkcionise ? Ako sam dobro skontao ? Hvala jos jednom...
 
Pa da, mora da ima dve vrednosti da izracuna trecu.
 
Pa dje si ti prije nekih 40 godina mojoj babi da kazes da je na struju ? Zena se o jadu zabavila ... Pegla je starija od mene i tebe zajedno ;) Nije na struju svakako, nit ima ista od elektronike u sebi, e sad nisam zagledao ima li dje da se digne poklopac, znam da je teska itekako i takodje znam da je baba stavljala na sporet na drva da se ugrije i onda peglala i sve tako....
Fotografiši izbliza taj ovalni okvir iza drške od pegle, pa ćeš videti.
Pegle na ugalj su visoke bar 10-ak cm i imaju sa strane proreze za ulazak vazduha potrebnog za sagorevanje uglja.
Pozdrav
 
Fotografiši izbliza taj ovalni okvir iza drške od pegle, pa ćeš videti.
Pegle na ugalj su visoke bar 10-ak cm i imaju sa strane proreze za ulazak vazduha potrebnog za sagorevanje uglja.
Pozdrav

Jel si ti realan ? :)

`U kasnom srednjem vijeku, kovači su počeli praviti jednostavne ravne pegle. Grijane su na vatri ili peći. Metalne pegle su u početku imale ručke od istog materijala koje su se grijale zajedno sa ostatkom pegle, te ih je zbog toga trebalo umotati u krpe radi lakšeg rukovanja. Kasnije su se počele koristiti drvene ručke koje se nisu grijale, a 1870. su predstavljene i odvojive ručke koje su svoju primjenu našle u cijelom svijetu.

U to vrijeme, da biste imali efektan sistem peglanja, bile su vam potrebne barem dvije pegle. Dok jednu koristite, drugu grijete. Velika domaćinstva sa slugama imala su specijalne peći za smještaj pegli.`

....... a tek posle toga su i nastale pegle na ugalj... Kao sto rekoh pegla je itekako teska i rekoh kako su je koristili nekad, stavljali je na sporet, a evo se potrudih da ti nadjem i tekst o njima, sto se tice `struje` hahah ne znam sto da ti kazem, prastaj :) Zavrsio sam smjer energetika, radio kao elektricar nekoliko godina, ali evo ti me `prosvijetli` :D Jos mi coek objasni dje da pogledam e pa svasta :) ....

Evo ti jedna slicica sa neta



pazi slucajnost i ovoj pegli `desno na slici` nestali kablovi :cigar:
 
Moja prva fotka sa Zenita 12xp .... Radnja u koju sam ostavio film je katastrofalno odradila posao, tj skeniranje, em je rezolucija nikakva, em su fotke glibave, pregazene, ugazene, ova je cak i ok, kakve su ostale, velika vecina... od 26 fotki sa filma, mozda je 5 njih ispalo ovako, sa manje ovih `fleka`....

Kao sto gore rekoh, ovo radim bez svjetlomjera, makar sam taj prvi film, na ovaj crno bijeli koji sam sad ubacio cu da koristim aplikaciju, kao sto `Sale83` predlozi :)

my first photo with Zenit 12xp by Piksel Paka, on Flickr
 
https://flic.kr/p/27YzXpD
https://flic.kr/p/29hpB5m


Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk
b27b59ebe802eda99d6e2f1aa7a13b02.jpg
2523edb1df0e72c31e9262161a57afd8.jpg
 

Prilozi

  • IMG_20180720_151404_656.jpeg
    IMG_20180720_151404_656.jpeg
    62.9 KB · Pregleda: 104
Poslednja izmena:
Mixer93 vrhunske !

Sta je ovo malo na drugu fotku ? Izgleda kao muva koja `drzi` kapljicu o_O nenormalno
 
Muva. Sela na dzoint u kom je muva. :D

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk
 
jedna slučajna, vidim da se kače ovakve iako ih ne kapiram :D

DSCN0606.jpg
 
jedna noćašnja iz ruke, šteta što nisam imao stativ

DSCN0747.jpg
 
Okaci ponovo,,,ne znam koliko si slika stavio u attach
 
Kao sto i sam vidis, niko ti nije menjao post (jer bi se videlo ko ga je menjao), verovatno si nesto zabrljao kad si kacio slike.
 
Verovatno je prekucao limit za file size...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
A da probas malo bez kontrasvetla, sve lice jedna na drugu, jednu vidis, video si sve...
 
A da probas malo bez kontrasvetla, sve lice jedna na drugu, jednu vidis, video si sve...

sve je to vezbanje, namerno su sve slicne :)

racunao sam danas, u zivotu sam okinuo oko 7000 fotki... poceo sam pre manje od godinu dana i nemam bas mnogo vremena da se posvetim... tako da, kad se potrefi da imam vremena, vezbam to sto mi se najvise svidja

DSC00166-Edit by Ivica Nikolic, on Flickr
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno