Šta je novo?

Meltdown / Spectre

Nemojmo preterivati, to je očekivano sad kad su najavili novu seriju za April. I opet, desktop korisnici nema razloga da gledaju na ove rupe kad su performanse u pitanju

Naravno da imaju razloga, naravno ako koristiš računar samo za pisanje/čitanje benchmark foruma onda nećeš ništa osetiti.
Što složeniji poslovi to se više oseća problem. To što npr neka igra može da zaokupi 100% nekog cpu-a ne znači da je to složen proces.

Ako neko vrti pretraživač, video/audio plejer, igra igrice, taj neće osetiti problem sa performansama, ali će kao i svi imati veliki bezbednosni problem.
 
Ne znam šta je složeno, ali "jedino" se u nekim NVMe SSD operacijam primećuje značajno usporenje.
https://www.youtube.com/watch?v=JbhKUjPRk5Q

Na stranu što 90% ljudi nema pojma ništa o ovome, i kad sutra odu u prodavnicu, znaće samo da je Intel odličan, jer to su čuli sto puta do sada.

Sta znam, meni je cudno ovakvo agresivno obaranje cijena i to bas sada... 1800X sa 500$ na 350$ recimo

A može biti i da je zbog toga što više nije tako konkurentan. Ipak je intel skoro ponudio mnogo bolje rešenje u toj klasi nego što je imao ranije (8700K vs 7700K). Cena 1800X je bila klasičan primer naplaćivanja premium proizvoda iako je npr. 1700X skoro podjednako dobro, a primetno jeftinije rešenje. Ali ako ljudi žele da palte više, što da ne. To je posao.
 
Izgleda da su i grafički čipovi bili pogođeni sa Spectre:

CVE-2017-5753 – Computer systems with microprocessors utilizing speculative execution and branch prediction may allow unauthorized disclosure of information to an attacker with
local user access via a side-channel analysis.
For more information on this issue, see the NVIDIA GPU security updates for speculative side channel Security Bulletin posted on the NVIDIA Product Security page.
 
Uradi mi update na win7 na Acer Aspire 5100, i neće da se ugasi, plave uspravne pruge stoje, nakon toga zabrljavi, nebitno, instaliram win10 i nakon update-a kb4056892 ne može da se pokrene, zaglavi na crnome ekranu sa plavim logoom.
Pretpostavljam da je to taj update koji ne kapira baš najbolje stare amd procesore i dobije se ovaj problem. Moram da vidim kako da u win10 blokiram ovaj update da se ne instalira iznova dok ne reše problem.

Jel inače ovaj update kb4056892 vezan za ovaj problem uopšte?
 
Posto imas AMD ne beri brigu. Cekaj da se malo slegne prasina i upeglaju malo te zakrpe.
A taj update je poznat da baca BSOD i pravi kuslus ako antivirus koji imas instaliran nije "kompatibilan", mada ima sigurno i drugih razloga.
 
A može biti i da je zbog toga što više nije tako konkurentan. Ipak je intel skoro ponudio mnogo bolje rešenje u toj klasi nego što je imao ranije (8700K vs 7700K). Cena 1800X je bila klasičan primer naplaćivanja premium proizvoda iako je npr. 1700X skoro podjednako dobro, a primetno jeftinije rešenje. Ali ako ljudi žele da palte više, što da ne. To je posao.
Konkurentan je itekako, Intel mozda ima malo bolji, ali nikako mnogo bolji cpu za te pare. AMD snizavanjem cena otvara prostor za novi R7 2800x koji se ocekuje u narednih par meseci. To je sve.
 
09.01.2018
"Microsoft's Terry Myerson said in a blog post that Windows 7 and Windows 8 users running older processors, like 2015-era Haswell or older chips, will be most affected by performance issues.
That's because older versions of Windows have more user-kernel transitions, such as font rendering taking place in the kernel.
In a call Monday, Microsoft said there would be some scenarios where performance might noticeably change, such as longer boot times.
Windows 10 users also running older hardware may show "more significant slowdowns," with the company expecting "some users will notice a decrease in system performance."
But Windows 10 users running newer, 2016-era Skylake and Kabylake or later processors will be largely unscathed by any slowdowns, Microsoft said, "because these percentages are reflected in milliseconds"

https://cloudblogs.microsoft.com/mi...-and-meltdown-mitigations-on-windows-systems/
 
Poslednja izmena:
^ Iskreno, nisam nešto ubijeđen da je to zbog toga što je Haswell stariji od Skylake-a.
 
^ Iskreno, nisam nešto ubijeđen da je to zbog toga što je Haswell stariji od Skylake-a.

A zbog cega je? Ako ti nije problem da obrazlozis svoje misljenje. Ljudi su uprosceno rekli zbog cega je i da ce u narednim nedeljama publikovati benchmark testove performansi.
 
But Windows 10 users running newer, 2016-era Skylake and Kabylake or later processors will be largely unscathed by any slowdowns, Microsoft said, "because these percentages are reflected in milliseconds"
Ah taj korporativni damage control i spinovanje. U prevodu - lose nam ide sa prodajom Win10 i ubijanjem Win7, plus treba pomoci partneru u zlocinu, Intelu, kad se to moze. :d
btw - neverovatno je kako je cela prica played down, kako su stvarne dimenzije problema prakticno za nekoliko dana zataskane. Svi koji zaista veruju da sistemske propuste u silicijumu moze da resi par linija koda, zive u ozbiljnom neznanju.
 
A zbog cega je? Ako ti nije problem da obrazlozis svoje misljenje. Ljudi su uprosceno rekli zbog cega je i da ce u narednim nedeljama publikovati benchmark testove performansi.

Skylake na istom kloku jedva da je brži od Haswell parnjaka, a po ovome ispade da je Skylake dosta superiorniji u odnosu na Haswell. U prevodu, kupite novi CPU i nemate problema. U ovo da 10 ima manje user-kernel tranzicija mogu i da povjerujem, ali da instrukcije za isključivanje branch predikcije mogu da naprave vidljivu razliku između Haswell-a i Skylake-a, teško.
 
Teorije zavera na stranu, ali meni lično je jako zanimljivo kako su uspeli da iskontrolišu vrednost i pad akcija. Kraj ove priče će dočekati na istom nivou na kom su bili do pre par meseci. Očito je da su od oktobra/novembra veštački naduvali vrednost akcija da bi time anulirali pad koji je usledio po objavljivanju vesti, sve sa ciljem da bi se izbegla panika kod investitora. Ako se zadrže iznad 38-40, čak mogu steći i poverenje, jer bi to bila pokazna vežba koja bi pokazala da čak ni ovakav propust ne može da ih uzdrma.

Skylake na istom kloku jedva da je brži od Haswell parnjaka, a po ovome ispade da je Skylake dosta superiorniji u odnosu na Haswell. U prevodu, kupite novi CPU i nemate problema. U ovo da 10 ima manje user-kernel tranzicija mogu i da povjerujem, ali da instrukcije za isključivanje branch predikcije mogu da naprave vidljivu razliku između Haswell-a i Skylake-a, teško.

I one prvobitne informacije koje su procurele su govorile da se Skylake+ bolje drže što se tiče gubitka performansi, teško da je to priča koja je smišljena naknadno.
 
Poslednja izmena:
Mora da se ponovi po 100x da bi se neke stvari sagledavale u stvarnom svetlu. Intel je inner core kompanija americkog vojno-industrijskog kompleksa, shodno tome, tu ima mnogo vise politike nego sto mozete da zamislite, a ne kako ce da reaguju akcionari, investitori i ostali paravani.
 
Upravo ovo spominjanje vojnog hardvera me je nateralo da se zamislim koliko li je tek vojna industrija uzdrmana! Ko zna koje su mogucnosti zloupotrebe vojnih sistema razlicitih namena. Kladim se da je sada tu veca panika, ali prikrivena, nego u obicnom IT sektoru.
 
A zbog cega je? Ako ti nije problem da obrazlozis svoje misljenje. Ljudi su uprosceno rekli zbog cega je i da ce u narednim nedeljama publikovati benchmark testove performansi.

Sistemi sa procesorima koji imaju PCID podrsku ce osetiti minimalan pad performansi, kao sto lepo pise na linkovima koje sam inicijaln okacio.
 
Upravo ovo spominjanje vojnog hardvera me je nateralo da se zamislim koliko li je tek vojna industrija uzdrmana! Ko zna koje su mogucnosti zloupotrebe vojnih sistema razlicitih namena. Kladim se da je sada tu veca panika, ali prikrivena, nego u obicnom IT sektoru.

Ako se ne varam, tu IBM i BAE Systems dominiraju... Ne vjerujem bas da je njih zakacilo :d
 
Malo si pomešao babe i žabe.
 
Ne znam ko dominira, ali mislim da ovo otvara vrata sajber-napadima, mada je pitanje da li je Veliki brat i pre ove objave znao za ovo.
 
Upravo, ko zna kakvi sve exploitovi mogu da nastanu na osnovu ovog. Pitam bas za PowerPC jer on gura F22/F35 avione i jos brda toga, a to su stvari u koje su ulozeni trilioni $...
 
Nije nijedan defense contractor prikacen kod lokalnog provajdera, pa su Kinezi opet drpili planove za taj isti F22 i jos podosta toga :) Opet kazem, ko zna kakvi expolitovi mogu da nastanu na osnovu ovoga... I kakve crne teorije zavjere, samo diskutujemo, valjda forum i jeste za to :)
 
Mogli bismo obojica ovako do sutra, ali slozicemo se da trenutno ne postoji nijedan potpuno siguran sistem... I tu se sva diskusija zavrsava :)
 
Ja se ne slažem. Potpuno siguran sistem je onaj koji je offline i kome niko osim tebe nema fizički pristup (i koji nema HDD, već isključivo SSD, ali to su već detalji). A mislim da postoji gomila takvih. Evo i ti koji imaš bušan CPU i OS, možeš da izvučeš LAN kabl i nema šanse bilo ko da pristupi tvojim podacima, osim ako ti ne provali u stan, zar ne :D
 
Poslednja izmena:
One da je to sve ovo namerno i da su svi to znali već godinama


Da su to znali godinama, negdje bi dosad moralo da procuri u javnost.


@kUdtiHaEX
PCID je ako sam dobro saznao, uveden još u Westmeru dok MS članak govori:

For context, on newer CPUs such as on Skylake and beyond, Intel has refined the instructions used to disable branch speculation to be more specific to indirect branches, reducing the overall performance penalty of the Spectre mitigation.

Ovo prvi put čitam i ne mogu da nađem da li je ovo dobilo posebnu skraćenicu. Ne sjećam se da sam tako nešto pročitao u Skylake review-ovima kad je izašao.
 
Ne sećam se ni ja, ali se sećam da je u Skylake-u bilo mnogo izmena u odnosu na Haswell. To što je FPS u GTA V isti, to je nešto drugo.

A za curenje se slažem. Zato i kažem da je nemoguće da je sve ovo namerno, kao što mnogi tvrde.

Hahaha, pa o tome ti i pricam :D:D:D
I za to postoji rešenje
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno