Šta je novo?

Produzni kablovi sa prenaponskom zastitom

Sve APC i kod mene, računar mi je na UPS-u u koji je i ovaj produžni. Po kući još 2-3 ovakva produžna.
 
@jurodivi da, baš te sam i gledao. Onaj sa 5 utičnica mi deluje ok, više mi i ne treba ovde gde sam sad. Sad samo ne znam koliko su upropastili kvalitet u odnosu na starije modele, obzirom da tehnika sve što je novija manje valja ali ne vezano za sve, moram kupiti.
 
Šta kažete za mrežnu (internet) zaštitu?
Imam SBB net, stari njihov modem, pa ruter, po kući razvučeni utp kablovi, većina uredjaja žično povezana na net. Da li pri udarim groma i sl. može nešto da protrči i kro mrežne kablove?
 
Čini mi se da APC ima neke modele sa coax/RJ11 konektorima...verovatno služi kao neki passthrough između koaxijalnog/telefonskog dovoda i uređaja u koje ih ubadaš. Koliko je efikasno, ne znam...
 
Čini mi se da APC ima neke modele sa coax/RJ11 konektorima...verovatno služi kao neki passthrough između koaxijalnog/telefonskog dovoda i uređaja u koje ih ubadaš. Koliko je efikasno, ne znam...
Mislio sam da li moguće da udar groma pogodi banderu gde je sbb priključak, pa da se "prenese" preko modema, rutera, mrežnih kablova do krajnjih uredjaja (PC, TV, konzole, razni plejeri).
Svi znamo gomilu ljudi kojima su pospaljivani uredjaji preko naponske mreže, ali nisam čuo da je neko imao ovakav problem (preko LAN mreže). Da li je to uopšte moguće da se dogodi?
 
Mislio sam da li moguće da udar groma pogodi banderu gde je sbb priključak, pa da se "prenese" preko modema, rutera, mrežnih kablova do krajnjih uredjaja (PC, TV, konzole, razni plejeri).
Svi znamo gomilu ljudi kojima su pospaljivani uredjaji preko naponske mreže, ali nisam čuo da je neko imao ovakav problem (preko LAN mreže). Da li je to uopšte moguće da se dogodi?
Druže za grom uvek važi pravilo da nema pravila. Gledao sam slučajeve gde su ljudima kuće pucale (komšiluk) a da neće uređaji. Ako te ovakav uređaj ne bi spasao, ne bi ni jedan verovatno.

Btw upravo u Bigu, zadnji komad navatah (tražio ga čovek po sata po magacinu)...
 

Prilozi

  • 20220903_211634.jpg
    20220903_211634.jpg
    113.9 KB · Pregleda: 128
Mislio sam da li moguće da udar groma pogodi banderu gde je sbb priključak, pa da se "prenese" preko modema, rutera, mrežnih kablova do krajnjih uredjaja (PC, TV, konzole, razni plejeri).

Da li je tačno da to sa optikom više ne može ?
 
Ne znam al ova poslednja rečenica na uputstvu dosta govori o kvalitetu...
 

Prilozi

  • 20220903_221028.jpg
    20220903_221028.jpg
    196.8 KB · Pregleda: 126
Da vratim malo temu život, imam APC PM8 GR, radi već 5 godina bez problema. I kakav sam smotan danas slučajno prospem šolju kafe na njega :rolleyes:
Nije tu bilo mnogo kafe, nije bila puna šolja, nije bila vrela, 6 utičnica je bilo popunjeno, dve prazne. Računar je radio, monitor, zvučnici, Mac bio priključen na punjač. Sve u njemu uključeno. ja sam to sve na brzinu pogasio i isključio ga iz struje. Najviše se prosulo po dve utičnice koje su bile "zauzete", kad sam izvadio kabl tj utikač vidim da ima prosute kafe unutar utičnice, da li je ušlo u unutrašnjost ne znam.
Da li da rastavim sve pa da vidim ima li unutra tečnosti, ako uopšte može da se vidi? Ili da ne rizikujem i kupim drugi? Slabo se razumem u struju a ne bih hteo da napravim veću štetu.
 
Rastavi, isperi sa destilovanom vodom ostatke kafe, malo protresi, pa isperi sa izopropil alkoholom (99% ili sl.). Najbolje je koristiti neku bocu sa rapršivačem za sve to. Sačekaj da se skroz osuši i trebalo bi da radi bez problema.
Prvo uključi produžni, da vidiš da li je sve ok, pa onda redom uređaje.

Bitno je da je na vreme isključen i da nije ništa pregorelo, mada bi verovatno prvo iskočio negde osigurač, zbog kratkog spoja.
 
Nazad
Vrh Dno