Šta je novo?

Produzni kablovi sa prenaponskom zastitom

Lanikor

Slavan
Učlanjen(a)
08.05.2016
Poruke
4,994
Poena
375
Koliku zastitu zapravo pruzaju ovi kablovi? Malo sam laik po ovom pitanju jer imam opste poznavanje elektroinstalacija ali ne i zastitnih uredjaja. Nedavno sam uzeo Blueberry produzni sa prenaponskom zastitom i na njega povezao laptop, drugi monitor i ruter (i povremeno punim telefon) pa me zanima koliko ovo zapravo stiti u odnosu na obican produzni kabl bez zastite ili neke malo bolje UPS uredjaje? Od udara groma naravno nema adekvatne zastite osim vadjenja kabla iz uticnice, vise me zanima zastita od variranja napona i naglih skokova.

Konkretno imam bas ovaj model, ne znam kakav je u odnosu na druge.

http://www.winwin.rs/pc-periferije-...a-blueberry-5-uticnica-1-8m-crna-6824302.html
 
Ja sam isto lupao glavu i dosao do zakljucka da su BRENNENSTUHL najbolji koji postoje za consumer sektor. Problem je cena, najbolji su preko 150 evra! :p
A kao premijum izbor za nas smrtnike mislim da je najbolji koji se moze naci kod nas APC PMF83VT-GR 8. U principu gleda se koliko dzula i ampera moze da zaustavi, kod jeftinijih poput tog Bluberija, te vrednosti su simbolicne.

Inace, ima jedna firma kod nas koja se bavi proizvodnjom produznih kablova koji imaju prenaponsku zastitu. Kada sam ih pre nekoliko meseci kontaktirao oko proizvoda i hteo da saznam detaljnije karakteristike koje njihovi proizvodi poseduju, njihova podrska (rekao bih clan porodice), je bila toliko nezainteresovana da su mi od srca preporucili APC! :smash: Nije mi trebao odgovora na pitanje koji je smisao zivota, vec sam hteo da znam karakteristike koje drugi ozbiljni proizvodjaci drze na sajtu.
 
Poslednja izmena:
APC deluje kao dobar performanse/cena izbor, nailazio sam na neki od oko 2500 dinara i deluje dobro, medjutim u momentu kupovine nisam imao bas neki izbor, nailazio sam na neke leve kablove i ovaj BB. Posluzio mi je dobro zbog ovih indikacija koje ima jer sam njime proverio koje uticnice su uzemljene posto sam se nedavno selio i provalio sam da pola uticnica nema nikakvo uzemljenje i nisam hteo vise da se igram s tim vec sam zvao elektricara koji je nulovao neke od njih, za ostale moram ovih dana da kupim suko uticnice i zamenim ove stare a nove "nulujem".

Posle nulovanja su lampice prikazivale da je zastita aktivna pa mi je bar za to posluzio. Medjutim te karakteristike su problem, ne bih da secem a ne znam sta ima unutra :p
 
Ljudi se brinu za zaštitu tehnike, a ne za svoj život, pa pitaju koju prenaponsku zaštitu, koji ups, a ne za zaštitu od udara struje. Nema uzemljenja, nema nikakve zaštite, od udara struje do prenapona. Takvi uređaji će taj prenapon, ako dođe, da odvedu u uzemljenje, a kod tebe nazad u neki uređaj kroz nulu. Napravi redovno uzemljenje i stavi Fid sklopku ili se odseli u kuću/stan sa istim, i to ti je prava zaštita, a posle dodaj koju god prenaponsku zaštitu bila ona i najjeftinija.
 
Poslednja izmena:
Rado bih ja napravio svoje uzemljenje da je ovo moj objekat, ali posto nije, snalazim se kako znam. Uredjaji koji mogu da me ubiju su uzemljeni, ono sto nije uzemljeno su pojedini stekeri. Dakle masina, sporet, frizider, bojler itd su vec zasticeni, svi bitni uredjaji su ubodeni tamo gde je zasticeno a i tabla je menjana skoro i sve je povezano na sklopke i limiti su niski vec jer mi cesto (jednom u nedelju-dve) izbaci sklopka kad ukljucim elektricno kuvalo.
 
Poslednja izmena:
Pa ako negde ima uzemljenja, produžnim dovedi do računara, jer bez redovnog uzmeljenja prenaponska zaštita neće raditi.

Sad što se tiče marke, Apc je dobar, ali nije besprekoran, tako meni kod njega otišao prekidač, ali kupio sam ga ponovo ali ga više ne gasim na prekidač.
 
Poslednja izmena:
Pa dovedeno je vec, gasim masinu iz struje i odatle ide ovaj Blueberry, ima indikatore kada zastita ne radi, cak i kada se okrene naopako utikac ovaj BB registruje i svetli indikator da je naopako.

Citao sam da stradaju ti prekidaci i da hoce da zuji, svasta nesto pise.
 
S njima sam i imao vrlo zanimljivo iskustvo, cak i oni preporucuju APC! :d
 
Pa ima dobre tehnicke karakteristike, mada ima slucajeva kada su ljudima stradali uredjaji prikljuceni na UPS iste marke, tako da nije 100% sigurno. Znaci dosta, ali ni onaj uredjaj od 150 evra koji sam naveo iznad ne garantuje apsolutnu zastitu. U svakom slucaju, mozda bas kvalitetan produzni kabli napravi razliku izmedju kupovine novog kabla i kupovine kabla i jos ko zna koliko komponenti u racunaru.
 
Tako nešto sam i kapirao. Ja sam davno uzeo neki jeftini, mislim da je Hama (zavučen je), čisto zbog malo boljih kablova i postojanja uzemljenja u odnosu na one pijačne, kineske produžne. Razmišljao sam u poslednje vreme da nabavim nešto bolje. Čini mi se da APC PM1W-GR nije loše jeftino rešenje (1500 dinara), samo bi stavio postojeći produžni na njega, mada nema zaštitu za internet kablove.
 
Poslednja izmena:
Pa da, ali ni to nema internet zaštitu, a ti kablovi su često i rizičniji po pitanju udara groma.
 
Ja se nikad ne bih oslonio na bilo kakvu zastitu od groma ovog tipa, to kad udari gde treba - treba ti kvalitetno izvedena elektricna instalacija plus zastite i opet se molis da ne crkne nesto jer su tu u pitanju vrednosti koje se mere u kV i kA.

Pre nego sto neko kaze da je sansa za to mala - kod mene udarao 2x - prvi put u daljem delu komsiluka i komp koji je bio "zasticen" produznim sa prenaponskom je detektovao da su se svi uređaji povezani na USB na trenutak iskopcali pa ih je registrovao opet. Bio je bas vidljiv pad napona u sijalicama, dakle neko je nažalost (njegovu) i na srecu (nasu) izvukao deblji kraj, a drugi umalo mnogo gori primer je da je grom udario u telefonski stub na metar od moje kuce, tako da se, iz licnog iskustva, ne bih nikad oslonio na bilo kakvu prenaponsku zastitu kada je u pitanju grom.

Tako da sve ove zastite koje sad razmatram uopste ne uzimam u obzir kada grmi, samo iskopcavanje iz stekera i pomeranje utikaca na malo vecu udaljenost od uticnice jer nikad se ne zna koliki luk moze da napravi (ovo je paranoja al' 'ajde).
 
Ma lepo je sve to, ali meni je na pameti bila drugačija situacija. Izađeš negde, a naiđe letnja oluja, npr. Počupaš kablove lako kada si kod kuće. Kad nisi je problem, a ovo može da pomogne tada.
 
Ne mogu da se setim sada tacno, bilo je davno ali znam da su nesto radili oko struje, nesto je prespojeno i citav komsiluk je ostao bez kucnih aparata, bukvalno su eksplodirali.

U to vreme ja sam imao surge i UPS. Surge je odradio svoje ali je i zavrsio karijeru jer je bio vidno spolja ostecen, spaljen a UPS je zaustavio dalje.
Kompjuter netaknut, i sve sto je bilo vezano za UPS. Od aparata koji su normalno bili vezani na mrezu oni su pocrkali, neke sam uspeo da popravim koji su imali zastitni osigurac a neke nisam.
Ako me secanje dobro sluzi tada sam imao MGE Surge, uzeo sam ga zbog preseka kabla, delovao mi je kvalitetno tada.

Mislim da se radi o ovom modelu. Po slici bih rekao da je to taj.

MGE surge pulsar SP6 DIN - TEL 66530

Izgleda da ima i sada da se kupi.

Takodje, kad god je udario grom blize, UPS samo cvakne, dva,tri puta, odradi ta zastita i to je to.

Sada koristim upravo ovaj domaci Prosafe na koji se kolega iz Mercedesovog sportskog odeljenja zali :)

U svakom slucaju najbolje je sve iskopcati iz zida i to je to.
 
Poslednja izmena:
Za zaštitu od direktnih i bliskih udara se koriste prenaponske zaštite tipa I, ili kombinovane I+II, i najjeftinije koštaju preko 300e. Produžni kablovi i utičnice spadaju u 'finu' zaštitu i imaju kompletnu funkcionalnost uz prethodno pomenute.
 
Ma da. Sve ovo jeftinije spada u prvu pomoc.

Mada, eto ja sam imao prijatno iskustvo i osecao sam da kazem odredjenu sigurnost ako je takva ikad postojala :p
 
Ovi jeftini kablovi imaju samo jedan varistor povezan na krajeve. Varistor je slican osiguracu, samo sto ovaj radi za napon, ono sto osigurac radi za struju. Komponenta koja inace kosta 15din. Bukvalno kinez zalemio na zice onako vrljavo da visi kod prekidaca.
 
Ovo sam bas video na nekom kablu na KP, bukvalno plavi varistor zalemljen za zice.

Zato sam uzeo ovaj BB, delovalo mi je kao da ima jos nesto pored toga zbog ovih indikatora jer sve ostalo na licu mesta je izgledalo isto. Mada oni su kineski proizvodjaci svega, jack of all trades, master of none fazon, ko zna sta ima unutra, ne otvara mi se da proverim ali da me svrbi sta ima unutra, svrbi me :p
 
Vidim ima ovih APC sa prenaponskom na KP, novi sa 2 god garancije a cena je povoljnija, ima li kopija ovih APC produznih ili sam paranoican bez potrebe?
 
Nisam provalio na prvu da je prodavac Fanta :p Uzeo sam APC PM5-GR 5, prilicno jeftin za ono sto nudi a i mnogo ozbiljnije izgleda od ovog Blueberija koji imam vec, narocito je u dimenzijama drasticna razlika.
 
Pozdrav. Isto trebam za sebe da kupim neki produžni i guglanjem naletim na ovu svežu temu.

Očekivano preporuke su na strani APC-a. Još im kod nas nema ravnih što se consumer ponude tiče.

Hteo sam samo da napišem ovde nešto a vezano za udar groma koji su neki pominjali. Od toga može samo eventualno gromobran da vas zaštiti i ništa drugo.
Imao sam na selu par slučajeva kada je grom direktno udarao u kuće ili u blizini od 100-tinak metara - gorelo je sve što je bilo uštekano u električne vodove,
ne bitno jel imalo zaštitu ili ne.
Jednostavno osigurači na glavnoj tabli se istope ali je udar toliko snažan i brz da osigurač da li ne odreguje dovoljno brzo ili struja premosti taj mali prekid puta... nemam pojma ali tako je.

Jedina zaštita od direktnog udara groma je da uređaj ne bude zakačen na mrežu u tom trenutku. Ne isključena fida sklopka... već direkt uređaj iz zida.
Uostalom, svi ćete pročitati u opisu granacije da garancija ne pokruva slučajeve "više sile" = grom, poplave ...
 
I ja se ovih dana spremam da kupim produzni sa prenaponskom zastitom. Da li treba da se insistira na principu sa iskacucim osiguracem ili je dobar i onaj, gde je sam prekidac istovremeno i osigurac (onaj svetleci, najcesce crveni, "papucica")? Znam da ti prekidaci od cestog koriscenja mogu da otkazu, pa sta onda ostaje od zastite? Mada vidim da sada postoje i neki bez prekidaca, sa indikatorima zastite i uzemljenja, kakav je Blue Berry, koji su vec neki od vas kupili. Pored mnostva ponuda moj izbor se svodi na ova tri:

https://www.winwin.rs/pc-periferije...a-blueberry-5-uticnica-1-8m-bela-6824307.html To je vec pomenuti BB;
http://www.sencor.cz/prepetova-ochrana/ssp-850 ; on je najopremljeniji (telefon, LAN, COAX, prekidac, osigurac, 1836J), ali me bune ove "francuske" uticnice. Nisam se sa time sretao kod nas do sada, mada vidim da kablovi svih uredjaja u kuci, imaju prikljucak za ovo "francusko uzemljenje". Ne znam kako ce to ovde da se ponasa. Takodje ih ima u WinWin-ui tamo su mi rekli da je bolji izbor ovaj gore, BB;
http://www.virtikom.com/smart-connexion-kablovi-sp-5-1-5m-produzni-kabli-sa-zastitom ; on mi deluje najumerenije, nema zastitu za telefon i ostalo (sto mi i nije bitno), ima osigurac i prekidac.
Osim za Sencor, nisam za ostale nasao podatak koliko J izdrzavaju, a mislim da je to najbitnija stavka.
Ne znam da li jos uvek moze da se nadje firma Sweex kod nas.
 
Poslednja izmena:
Kupi APC PM5GR za 15 evra nov od madjara na oglasima i ne razmisljaj, imam i taj BB i APC i APC je daleko ozbiljnija naprava od BB. BB koristim na drugoj uticnici kada povremeno punim telefon.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
Kupi APC PM5GR za 15 evra nov od madjara na oglasima i ne razmisljaj, imam i taj BB i APC i APC je daleko ozbiljnija naprava od BB. BB koristim na drugoj uticnici kada povremeno punim telefon.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Znaci, ipak APC ? Pa, ima ih i po radnjama kod nas. Osnovni modeli nisu znatno skuplji.
 
APC i ne razmisljas, za siroke narodne mase za te pare nema nista bolje a da je dostupno bukvalno u svakom momentu.
 
Stigao APC PM5-GR sa severa, dva komada za ukupno 3.600 ukljucujuci postarinu, deluje dosta ozbiljno(doduse pre toga sam koristio sve neke krševe), povezao sam na njega celu konfiguraciju iz potpisa i punjac za telefon.

Posto ruter ne mogu da zastitim jer je povezan od spolja sa jos jednim ruterom iz drugog objekta, kao i sa uredjajem koji je povezan preko koaksijalnog kabla sa TV-om u dnevnoj sobi, najlakse i najjeftinije mi je bilo da predjem na wireless, narucio sa Alija za ~3$ 300Mb 2.4GHz adapter, prethodno sam probao igre i pingovanje preko wi-fija, identican je ping.
 
Ja imam APC PMF83VT-GR. Prilično zaokruženo rešenje
 
Nazad
Vrh Dno