Šta je novo?

Koji je najbolji način za prebacivanje VHS traka?

nindac

Slavan
Učlanjen(a)
25.12.2004
Poruke
45
Poena
309
Imam dvadesetak VHS kaseta, što mojih, što od rodjaka, koje nameravam da
digitalizujem ali nikako da se odlučim na koji način, pošto mi je stalo da
to uradim sa što manje gubitaka u kvalitetu slike. Imam tri mogućnosti:

- Preko TV kartice "ATI Sapphire Theatrix 550 Pro" koju imam instaliranu
u računaru.

- Preko Mini DV camcordera "Sony DCR HC-96E" pošto sam u uputstvu za njega pronašao
da može da se digitalizuje video materijal priključivanjem izlaza video-rekordera
na analogni ulaz camcordera i priključivanjem digitalnog izlaza camcordera
na fire-wire ulaz na PC-u.

- Preko fabričkog adaptera "EASYCAP USB 2.0 Audio Video Capture Adapter",
koji vrši digitalizaciju i konverziju preko USB ulaza na PC-u.
Ovaj adapter nemam ali može i kod nas da se nadje po ceni od oko 10 evra.

Da li postoji još neka mogućnost koja bi mi bila pristupačna po ceni?

Napominjem još jednom da mi je najbitniji kvalitet dobijenog videa.

Inače, koristim Windows 7 Ultimate (32 bitni), ploča je GA-P35-DS3R sa 4 Gb rama,
procesor je Intel Core 2 Duo E8400 i imam instaliranu fire-wire karticu.
 
Zaboravio si najbitniju stvar, dobar i ispravan video rekorder. Ja sam nešto slično uradio pre desetak godina, našao sam povoljno hi-fi stereo video iz poslednjih generacija koji je imao autotracking. Inače radio sam preko TV karte Terratec Cinergy. Ova varijanta sa mini DV kamkorderom mi se čini kao suviše mnogo međukoraka.
Ako imaš vremena i para probaj sve 3 varijante.
 
Napominjem još jednom da mi je najbitniji kvalitet dobijenog videa.
Onda mozda da platis uslugu studiju koji ima profesionalnu opremu - po cenovniku naplacuju 5 dinara po minutu, ali mozda bi i spustili cenu "na veliko", jer svakako im oprema u zadnje vreme samo bezveze stoji.
 
Onda mozda da platis uslugu studiju koji ima profesionalnu opremu - po cenovniku naplacuju 5 dinara po minutu, ali mozda bi i spustili cenu "na veliko", jer svakako im oprema u zadnje vreme samo bezveze stoji.

Ja jos nisam nasao nekoga ko to ozbiljno radi, svi su ostali u vremenu kada je VHS bio aktuelan, koriste staru opremu, prebacuju u budjave codece iz 90ih i slicno, mislim da je najbolje da sam to uradi, samo treba imati ispravan VHS uredjaj..
 
Imam dobar i ispravan video rekorder (Panasonic) i to dva komada :)

U varijanti sa Mini DV kamkorderom nema nikakvih medjukoraka, nisi
dobro pročitao. Samo ubodeš izlaz iz video rekordera na ulaz kamkordera
a izlaz iz kamkordera priključiš na fire-wire ulaz PC-a. Signal samo PROLAZI
kroz kamkorder, nema nikakvog snimanja na kamkorder i kasnije reprodukcije.
 
Zaboravio si najbitniju stvar, dobar i ispravan video rekorder. Ja sam nešto slično uradio pre desetak godina, našao sam povoljno hi-fi stereo video iz poslednjih generacija koji je imao autotracking. Inače radio sam preko TV karte Terratec Cinergy. Ova varijanta sa mini DV kamkorderom mi se čini kao suviše mnogo međukoraka.
Ako imaš vremena i para probaj sve 3 varijante.

Imam dobar i ispravan video rekorder (Panasonic) i to dva komada :)

U varijanti sa Mini DV kamkorderom nema nikakvih medjukoraka, nisi
dobro pročitao. Samo ubodeš izlaz iz video rekordera na ulaz kamkordera
a izlaz iz kamkordera priključiš na fire-wire ulaz PC-a. Signal samo PROLAZI
kroz kamkorder, nema nikakvog snimanja na kamkorder i kasnije reprodukcije.
 
Tako sam ja prebacivao davno a koristio sam mali program WinDV koji je signal sa FireWire snimao na HDD.

Znači, koristio si kamkorder za prebacivanje sa VHS-a? Da li se sećaš kakav je bio kvalitet dobijenog videa?
U koji si format kasnije prebacivao video, na DVD ili nešto drugo?
 
VHS player preko kompozitnog signala u miniDV kameru a odatle FireWire u pc.

Najbitnije mi je tada bilo da video i audio budu sync jer sa leadtek tv karticom sam imao velikih problema. Kvalitet je OK za VHS a finalno je sve završilo na DVD. Danas da radim završilo bi u MP4 :)
 
Ja bih danas bacio u x265 ali treba posebna capture kartica koja to podržava

Pa valjda mozes da grebujes u neki skoro lossless format pa prekompresujes u 265, mada ja bih to cuvao u Proresu ili DNxHD, ne znam samo da li je to moguce u Windowsu...
 
Taj video je u veoma niskoj rezoluciji, ali će prolaskom kroz A/D konvertere porasti na 720x576 (PAL). Ako frejmovi ulaze u PC kroz FireWire onda je najlogičnije da se snima DV AVI.
ProRes podržava SD, HD, i veće rezolucije, dok dnxhd može samo HD ili veće rezolucije.
U svakom slučaju i prores i dnxhd su overkill jer je izvor toliko loš da se ništa ne dobija pakovanjem u pro formate sa visokim bitrejtom. Prores je 10bit format (opseg od 0-1024 po komponenti), dok je izvor 8bit (0-256 po komponenti). Dnxhd podržava 8bit format ali je samo za HD rezolucije. Oba formata imaju izuzetno visok bitrate (prores 41mbps za SD rezoluciju pa do 122mbps za HD rezolucije)

1 sat DV AVI (25mbps) zauzima oko 11gb. Vodi računa da imaš dovoljno mesta na disku.

Na kraju spakuj sve u mp4/h264+aac i moći će da se gleda na skoro svim plejerima.


Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
To je najbolja varijanta sa DV cam, gotovo sigurno ima kvalitetniju konverziju analogije u digital u odnosu na klasicne TV/Capture kartice. DV Avi na kraju ce verovatno biti Interlaced, pa bi verovatno trebalo da uradis Deinterlace ako planiras konverziju u h264 i slicno, zato sto nece svaki player da automatski deinterlace-uje h264 codec.
 
Poslednja izmena:
I mene nešto sećanje služi da bi preko DV camcordera bilo mnogo bolje nego preko bilo koje druge budget varijante. Bolje može biti samo preko neke profesinalne video opreme, koja naravno, nije opcija.

Što se kvaliteta tiče, ono najbolje što VHS može da pruži, daleko je iza današnjih standarda u video produkciji, čak i onoj budžet kućnoj. Ne verujem da imaš neke master S-VHS snimke, tako da, ono što vidiš na ekranu kada pustiš video rekorder da reprodukuje, dobićeš i u digitaliji, (skoro pa) čime god da radiš (osim možda da ideš preko starih TV kartica i RF izlaz-ulaz varijanti).

Od dve koje već imaš, kamkorder i TV kartica, probaj obe, pa sam zaključi.

Ove priče, kodeci, konverzije i rezolucije, slušaj iskusnije, ja to ne pratim odavno, ali slažem se da nema nikakvog smisla da furaš prevelike rezolucije i bitrejtove. Njanjavi i zamućeni VHS time nećeš naterati da izgleda bolje.
 
Poslednja izmena:
Da ne bih otvarao novu temu pisacu ovde...

Imam 30-40 kaseta do kojih bih prebacio neke u digitalni format.

Pored video rekordera koga nemam (probacu da nadjem neki polovan da kupim ili pozajmim), mislio sam da uzmem nesto poput ovoga

Da li neko zna kakav je kvalitet ako se sadrzaj prebacuje u digitalni format pomocu ovog ili slicnog konvertera?
 
najbolji kvalitet je kad 6head HiFi VHS video rekorder povežeš sa digitalnim DV rekorderom, i nakon toga odradiš edit u Vegasu, Premiere ili Final Cutu.
Sve ostalo je štap i kanap.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno