Šta je novo?

Projektor u kućnom bioskopu (BenQ W1050)

Falcon

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
19.02.2002
Poruke
7,270
Poena
945
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5900X
Matična ploča
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING
RAM
2x16GB Kingston 3200
GPU
ZOTAC RTX 3090 Trinity OC
Storage
Samsung 980Pro 2TB | Samsung 980Pro 1TB | Samsung 951 500GB
Zvuk
Creative Sound Blaster Z & Sennheiser HD555 | Marantz Cinema 50 & Jamo C607 + C60 CEN + C60 SUR + C601 | SVS PB1000
PSU
Corsair 850W HX
Kućište
Corsair 600T
Monitor
Asus ROG Strix XG43VQ | LG OLED C2 55" | BenQ W1050 + AVtek Cinema 16:9 105"
Miš & tastatura
Logitech G502 | Alienware AW768
Ostale periferije
Playstation 5
Laptop
HP EliteBook 850 G8
Tablet
iPad Air
Mobilni telefon
iPhone 14 Pro Max
Pametni uređaji
Apple Watch 7
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Ima već par godina kako planiram projektor u kući, da bih kompletirao doživljaj i upotpunio hi-fi sistem koji se intenzivno koristi za filmove i serije (trenutno je 7.1 konfiguracija, u planu je proširenje do 7.2.2), a koji se nažalost gledaju na samo 40“ TV-u. Planirao sam jedno vreme i veći TV, ali kad stavim na papir šta sve hoću od TV-a, lako se pređe cifra od 1500€ a da je još uvek 55" dijagonala, da ne pričam o većim dijagonalama...

Najviše me je podstakla ova tema na forumu, gde sam odlučio da uzmem čak i isti projektor ali kako sam naknadno saznao, model W1070+ prestaje da se proizvodi, a kao alternativu su mi predložili model W1050 koji bi trebalo da je njegova zamena, iako možda njegova oznaka ne ukazuje na to. Bio sam skeptičan zbog oznaka, moram priznati, pa sam detaljno upoređivao specifikacije oba modela.

Činjenica da mu je lampa deklarisana na 4500 sati u Normal režimu (1000 sati više od modela 1070+), ista svetlina od 2200 ANSI lumena kao na W1070+ i nešto bolji kontrast na papiru, bili su dovoljni da prelomim i počastim se sa W1050 za Novu godinu :banana: Prvi utisak - vilica do poda :hair: Nekako sam se bio pomirio da svetlina i kontrast neće biti ni blizu projektorima u bioskopu ali sam se oduševio kad sam pustio prvi film, potpuno sam zaboravio na to kako je u bioskopu i da li je bolje/lošije.
Sa nekih ~340cm od zida, dobijam maksimalnu dijagonalu od 280cm ili otprilike 110", što je otprilike i dijagonala koju sam ciljao. Gledam da se uklopim u nekih 240-250cm širine, zbog razmaka prednjih zvučnika, kao i zbog dimenzija platna koja se nalaze u prodaji.

Projektor trenutno nije postavljen u dnevnu sobu gde su hifi i TV - čekam da mi stigne zidni nosač za projektor posle praznika - pa je privremeno na gostovanju u drugoj sobi gde projektujem na beli zid, taman da steknem malo osećaj kolika dijagonala mi odgovara, i šta da radim sa bočnim zidovima i plafonom. Zidovi i plafon u toj sobi su bele boje pošto ta prostorija nema prozore (u sredini stana je), pa se dosta svetla odbija i boji ostatak sobe. Efektivno, imam Ambilight efekat :d (vidi se na poslednjoj slici). Trenutno je na njega povezan samo AppleTV i neki 2.1 zvučnici koje imam (Altec Lansing ATP3) ali kada bude prebačen u dnevnu sobu, biće povezan na risiver, na koji je povezano sve ostalo - PC, AppleTV inače, risiver od kablovske, Playstation, NAS - tako da će se koristiti za konzumiranje svakakvog materijala.

Koristiću ovu temu da pišem svoja iskustva sa projektorom, možda još nekome bude od koristi :)
 

Prilozi

  • IMG_1086.jpg
    IMG_1086.jpg
    614.4 KB · Pregleda: 190
  • IMG_1094.jpg
    IMG_1094.jpg
    385 KB · Pregleda: 182
  • IMG_1090.jpg
    IMG_1090.jpg
    270.2 KB · Pregleda: 176
  • IMG_1068.jpg
    IMG_1068.jpg
    316.9 KB · Pregleda: 192
Otprilike sam na istom tragu kao i ti. Željno iscekujem razvoj situacije [emoji3]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam pre par meseci dobio jedan projektor na poklon. Samo ga spakovao i stoji. (tv od 42 inča radi super ;)) Ne znam ni koji je model ne piše, ali tvoje slike su me naterale sad da idem da probam...
 
Lepa mu je i cena kod nas. Da se pretplatim na temu, za sada da pratim iskustva.
 
Nedavno sam i ja presao na projektor sa 42" i iskustva su veoooma pozitivna.

Najvise jer sam nasao na ultra jeftin 1080p projektor - Epson tw5200.

Ovako to izgleda kod mene, dijagonala je oko 105".



Sent from my F3211 using Tapatalk
 
@djolenzi
Koje je ovo platno? Nisi ga spustio do kraja? Da li ima crnu traku iznad belog dela, da možeš da spustiš platno još niže?

U potrazi za platnom, najčešće sam kod nas nailazio na Vega platna (slovenačka), ali ono što sam video na svakom koje sam video uživo je da se uvijaju pri krajevima :S:
Tražim motorizovano 16:9 platno, dijagonale oko 110" (~240cm širine), svaka preporuka iz prve ruke dobrodošla.

Planiram da postavim platno tako da se spušta par centimetara ispred TV-a.

 
Poslednja izmena:
@djolenzi
Koje je ovo platno? Nisi ga spustio do kraja? Da li ima crnu traku iznad belog dela, da možeš da spustiš platno još niže?

U potrazi za platnom, najčešće sam kod nas nailazio na Vega platna (slovenačka), ali ono što sam video na svakom koje sam video uživo je da se uvijaju pri krajevima :S:
Tražim motorizovano 16:9 platno, dijagonale oko 110" (~240cm širine), svaka preporuka iz prve ruke dobrodošla.

Planiram da postavim platno tako da se spušta par centimetara ispred TV-a.


Ovo je neko Vega 244x244cm. Drzim ga ovako jer je odnos stranica 1:1 sto mi ne zavrsava posao pa sam ga namestio ovako da bude 16:9.

Izaslo me 10k dinara + projektor koji je bio oko 220-230e sa skoro novom lampom - tako da sam prosao odlicno :D

Imas na KP ljude iz Subotice koji prodaju platna ali cena nije naivna.

Koliko se secam 110" motorizovano je oko 400-500e.
 
Kako da saznam koji je ovo projektor ;)


gonF4g6.jpg
lRMpP5d.jpg
5ojovhA.jpg
BYM9FYl.jpg
 
Ovo je neko Vega 244x244cm. Drzim ga ovako jer je odnos stranica 1:1 sto mi ne zavrsava posao pa sam ga namestio ovako da bude 16:9.

Izaslo me 10k dinara + projektor koji je bio oko 220-230e sa skoro novom lampom - tako da sam prosao odlicno :D

Imas na KP ljude iz Subotice koji prodaju platna ali cena nije naivna.

Koliko se secam 110" motorizovano je oko 400-500e.

Znam da su skupa motirizovana platna ali plafon mi je 290cm visine...

Da li ti se uvija ovo Vega platno na sredini bočnih ivica?
 
Znam da su skupa motirizovana platna ali plafon mi je 290cm visine...

Da li ti se uvija ovo Vega platno na sredini bočnih ivica?

Jedino uvijanje odnosno talasanje jeste sto imam ono V na sredini a to je bolja 90% platna.

Postoje resenja za to poput zatezanja onih opruga u samom nosacu itd ali se nisam previse bavio time posto mi ne smeta za sad.
 
@OP
Neka te lepo sluzi, ja sa W1070 vec godinama nemam nikakvih problema.
Ali sluzi iskljucivo i samo za filmove i serije. Pola lampe mi jos ostalo, a dotad ce i 4K neki da padne...
Enivej, posle projektora nije bitna dijagonala tv-a ;)

@djolenzi
soba ti je vrh
 
Poslednja izmena:
U zemlji Srbiji je veci problem nabaviti platno nego projektor. Vega platna su prilicno losa, pogotovu ova velika, lako se deformisu po bocnim ivicama. Nabaviti 16:9 platno je malte ne nemoguce. Inace sam planirao da uzmem nemotorizovano i da ga prepravim, tj da uzmem motor za roletnu koj jeste malo bucniji ali je ta varijanta mnogo jeftinija.
 
Dobra stvar kod projektora što nema ograničenja sa dijagonalom.

Moram sad da uzmem neki držač, jer dok sam probao, visinu, daljinu, kakva je to majstorija bila.

Ovo je na zidu, moraju i slike da se premeštaju. Pravi bioskop u pripremi. Kako samo smešno izgleda monitor.


W5HVe1Vm.jpg
 
Nedavno sam i ja presao na projektor sa 42" i iskustva su veoooma pozitivna.

Najvise jer sam nasao na ultra jeftin 1080p projektor - Epson tw5200.

Ovako to izgleda kod mene, dijagonala je oko 105".



Sent from my F3211 using Tapatalk

Теби Буда на авр? Стави и миље неко, ниси успео да прекријеш све отворе за вентилацију. :)
 
Теби Буда на авр? Стави и миље неко, ниси успео да прекријеш све отворе за вентилацију. :)
Ma to je bilo na kratko dok mi nije stigla policac i ostatak zvucnika.

Sad je to ovako nekako:




Sent from my F3211 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: M J
Imam Benq W1070+ i EliteScreen 100" 16:9 motorizovano platno pune tri godine i jos uvek sam zadovoljan kupovinom.
Uhvati me ponekad prelazak na 4K ali me brzo prodje kad stavim na papir koliko kosta.:)
 
Imas li problema sa deformisanjem platna? 100 inca nije malo a opet ni preveliko da se platno krivi?
 
Platno jeste iskrivljeno duz desne i leve strane u nekoj manjoj meri sto je i razumljivo.Npr. to smeta meni a ostali ni ne primecuju.
Imao sam prilike da vidim i fiksna maskirana platna i to je vrh ko moze da instalira.Kod mene se platno spusta desetak santimetara ispred TV-a i jedina alternativa da resim iskrivljenost je prelazak na platno sa tenzijom vremenom.
Tab platna kostaju i do dva puta vise iste klase i dijagonale a moje sam platio oko 400e.
 
Ja cu imati potpuno isti setup kao i ti, znaci 100 inca platno ispred televizora. Nema sanse da imam fiksno platno sa okvirom, znaci moram da spustam i dizem svaki put.
Citajuci iskustva sa platnima a narocito Elitescreens, mnogi se zale i na tensioned platna, jer su ona ojacana samo po ivicama a onda dobijes talasice po sredini.
Trenutno mi je plan da uzmem osnovno Elitescreens platno, bez tenzije, dijagonala 100 inca, pa sta bog da (kosta nesto preko 100 evra, ako ne bude valjalo , sta je tu je, idemo dalje).
 
Daj link da vidim o kojem platnu pricas 100" za nesto preko 100e.Koji je gain,motorizovano?
 
Za 100e nema motorizovanih platna, ni u jednoj dijagonali.
 
Za 100e nema motorizovanih platna, ni u jednoj dijagonali.

Znam,nije covek ni napisao da kupuje motorizovano.Za manualno sam i mislio da pise ali i to mi je nekako povoljno za 100".(vise me interesuje gde ga je nasao da pogledam ponudu onih sa tenzijom)
 
Da,video sam kasnije da imaju opet u ponudi Elite Screen platna.Ne znam kolika je refleksija na tim osnovnim modelima.Kod mene imam problem sa plafonom,zidovima (jedna strana mi je u staklu pa se odbija svetlost dodatno) u planu mi je ubacivanje tamne zavese pa da ih sirim po potrebi sa te strane gde su prozori.

Planiram i neku DIY varijantu maskiranja platna za 21:9 format.Sliku spustam do donje ivice softverski u KODI-u tako da mi ostaje samo gore sira traka za maskiranje.
Probao sam sa crnim platnom cisto da vidim sta se desava i efekat je zadovoljavajuci.
 
Imam jedno pitanje, ne zamerite, fali dosta informacija. Drugar kupio projektor i platno, ne znam ni oznaku ni model. U toj prostoriji ima i smart tv preko koga gleda filmove direktno preko browsera televizora. Uspeo je da poveze video izlaz sa TV-a na projektor i tako gleda tv program, ali kaze da kada pusti film online onda nema slike na projektoru. Bio mu je i neki lokalni ''majstor'' i on mu je konstatovao da to ne moze tako da se poveze. Nije mi jasno kako moze da ima izlaz sa tv programa, a nece iz browsera. Treba da odem da mu to pogledam, pa ako neko ima neku ideju neka napise, nikad se nisam susretao sa projektorima. Takodje, on planira da pici fifu sa sonija preko tog projektora, mozda par puta nedeljno po 2-3 sata. Hoce li to izgledati kako treba i koliko brzo ce da mu ode lampa?
 
Meni nije jasno kako TV ima Izlaz(Out)...kad je sve na TV-u Ulaz (IN). .
OK da kači Risiver, IPTV Box i slično al TV to prvi put Čujem..


Umi Super
 
Čitam i ja i nešto se tu nikako ne slaže [emoji16]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno