Šta je novo?

Sa FX na Ryzen ili?

perapk

Cenjen
Učlanjen(a)
22.09.2012
Poruke
639
Poena
170
Pozdrav ljudi! Za početak srećna svima Nova Godina! :)

Već neko vreme vagam i razmišljam da menjam ovu moju mašinu i da to bude prelazak na Ryzen, jer ne vidim poentu da idem na intel (ako neko misli drugačije, neka iznese predlog). Dakle ploča, procesor i ram.

Budžet je oko 500 evropljana. Gledao silu testova i dođem do zaključka da će to biti neki r5 1600, ali ostaje nedoumica oko matične ploče i 16 gb ram memorije. Asus mi je uvek nekako favorit, potom Asrock pa onda šta mora. Što se ram memorije tiče ne mogu da pohvatam koja brzina, šta, kako itd. Gaming na 1440p i na 1080p (tv).

Vidim da neke ploče imaju Realtek ac1220, na mojoj trenutnoj ploči je ac892 za zvuk pa me i tu zanima jel ima neke razlike ili da ne obraćam pažnju na to?

Imam solidno vazdušno hlađenje za procesor (nabavio am4 kit) + 10cm fan za naponsku + dobro provetreno kućište, tako da oko hlađenja neće biti problema.

Sve u svemu, oko nabavke može i od preko, a može i kod nas, pa eto dajte neki savet, šta uzeti a da to radi i bude stabilno. :)
 
Kad si vec toliko cekao, pricekaj do maja. Bice i nova generacija ryzen i ploca (moguce da nece biti toliko zahtevan za ram), a mozda ce i cena ram da se osvesti (vise upravo zbog toga).
Ako ne zelis da cekas: r5 1600 + asus b350 prime plus ili asrock ab350(m) pro4 + ram 2*8gb (tu vec treba gledati sta se uklapa u budzet, ali skoro bilo koja ce raditi 2600-2800, pa to moze i biti dovoljno, da se odlucis za jeftinije modele).
 
Poslednja izmena:
Kad se ryzen pojavio nisam ni obraćao pažnju, logikom prvi mačići se u vodu bacaju. Međutim sad sam rešen da kupim, jer sam u fazonu što duže čekaš, uvek će nešto drugo i bolje da se pojavi. Svejedno hvala na mišljenju, eto sad odprilike gledam koje ploče da ciljam. :)

Voleo bih da čujem još neko mišljenje. Nisam napomenuo da mi je bitno da ram bude niskoprofilni zbog hladnjaka. Ujedno kakva je ab350 gigabyte gaming 3 ploča? Deluje interesantno. :)
 
Gigabyte B350 ploce su dobre, ali samo za zaobilazenje.

Caridze je predlozio dobre mid-range ploce.
 
Kad se ryzen pojavio nisam ni obraćao pažnju, logikom prvi mačići se u vodu bacaju. Međutim sad sam rešen da kupim, jer sam u fazonu što duže čekaš, uvek će nešto drugo i bolje da se pojavi. Svejedno hvala na mišljenju, eto sad odprilike gledam koje ploče da ciljam. :)

Pogledaj moju mašinu iz profila, to ti je ujedno i preporuka. Možeš sačekati koji mesec da stigne Zen+ i nova serija čipseta, ali to verovatno neće biti neka velika razlika.

Ja sam bio jedan od prvih kupaca Ryzena, jer se potrefilo da je tad trebalo da donesem bratu staru mašinu. CPU je od tad pojeftinio, ali je memorija otišla u vedra nebesa, tako da je ispalo jeftinije što sam kupio onda.
 
^
Vidim da imaš corsair lpx na 3200. Mislim se da se ispružim još malo i uzmem asus x370 prime pro i ram neki kingston hyper x ili baš corsair lpx, vidim da je baš popularan. Pitanje, razlika izmedju 2133 pa do 3200, sta je zlatna sredina? Jel ryzen obožava bržu memoriju i šta je bolje gledati?
 
Ako ne planiraš CF/SLI i veći OC, nema smisla da ideš na X370. Ja bih uvek radije uzeo B350 i X procesor nego X370 i non-x CPU. Što se RAM-a tiče, gledaj module deklarisane na 2800 MHz i više, mada ne moraš se truditi da ih namestiš na više od 2666 MHz.
 
Drugari, uzeta Asus x370 prime pro, ryzen 1600 i corsair vengeance lpx 3200mhz. Uzeo još u četvrtak, nego u gužvi pa zaboravio da napišem, još nisam ni delove skockao! :d

Hvala vam svima na savetima, samo još da se skocka mašina, pa da vidimo šta može ryzen! :)
 
Poslednja izmena:
Gde si uzeo sve ovo i koliko te izašlo?
Ako možeš javi na koliko si uspeo da poteraš memoriju.

Uzeo kod nas, ploča u BC****, ostalo u E***, malo manje od 550e, Kontaktirao sam i Fantu, cena mi je bila ista u tom trenutku, ni euro razlike (što me je začudilo). Sklopio konfiguraciju pre par dana (sa stock hlađenjem, dok pripremim phanteks i ventilator za vrm, volim kad je sve dobro ohlađeno). RAM ne mogu da poteram jer sam očigledno "nesposoban" za te egzibicije pa stojim na 2133mhz i sad se prebacujem na temu o Ryzen 5 da tražim pomoć iskusnijih iako sam iščitao par prvih postova u toj temi.
 
Hvala.
Video sam tamo da pišeš, pa ću pratiti do koje si brzine mogao da doguraš. Ako možeš javi i koje su ti brzine u IDLE i LOAD-u, da znam šta mogu očekivati sa ovim LC-CC-120.
Jel znaš možda čija je memorija u tom RAM-u?
 
Iskreno, očekujem sigurno da doguram do 2933. LC-CC-120 je odličan budžet cooler, mislim da nećeš imati problema sa tim.
Memorija je Micron d-die, single rank. Ako hoces naj naj, juris gskill, one su uglavnom samsung b-die. Corsair koliko vidim u poslednjim svojim revizijama ubacuje samsung b-die, ali je sve to lutrija.
 
Nazad
Vrh Dno