Šta je novo?

Ledger Nano S/X

Znam da je kasno za odgovor... Najbolje je da novi uredjaj podignes sa istim seed kao i prvi. Pokazivace ti isto stanje kao i prvi.
 
Hvala, skapirao sam da mogu i da napravim nove accounte na novom Nano i prebacim kripto na njih pa sam tako uradio.
 
Juče mi se ispraznila baterija ledger nano x. Ima li neko iskustvo sa ovim problemom. Nije mi jasno kako se puni. Mislio sam da se baterija puni svaki put dok je priključena na mobilni ili na računar. Ali ispraznila se. Molim ako neko zna rešenje da napiše.
Hvala unapred.
 
Hvala.
Moj uređaj nema više od godinu dana. Video sam taj tekst ali mi nije sasvim jasno kako se puni baterija. Uključio sam preko kabla nano na laptop ali ne vidim da se puni.
 
Je l' se account data čuva samo u Ledger Live aplikaciji ili i na samom uređaju?
Pitam u kontekstu ako ja npr. napravim u Ledger Live 2 ETH accounta sa po recimo 5 ETH coina.

Da li prilikom povezivanja Nano S na neki novi PC gde je instaliran Ledger app treba samo da ga povežem i odmah će se "povući" oba accounta sa po 5 ETH?
Ili uređaj samo čuva info da imam ukupno 10ETH a u Ledger app se oni svaki put rasporede iznova na accounte?
 
ECD sada ima u ponudi i X model :)

FB_IMG_1651081566081.jpg
 
Koji preporucujete nano za uzet ? Je li ok ona jeftinija varijanta ? Ili ipak treba uzet skuplju ?
 
Zavisi koliko različitih novčića imaš "na stanju" :)

Nano S ima manje memorije, može samo 2-3 aplikacije, Nano X ima dosta više memorije, i nešto je lakši za korišćenje (jer ima BT), veću bateriju, itd.

Na Nano S uvek možeš da deinstaliraš app nakon depozita, i tako oslobodiš memoriju za drugu app, ako ti ne smeta takva vrsta žongliranja :)

 
  • Like
Reagovanja: mnt
Zavisi koliko različitih novčića imaš "na stanju" :)

Nano S ima manje memorije, može samo 2-3 aplikacije, Nano X ima dosta više memorije, i nešto je lakši za korišćenje (jer ima BT), veću bateriju, itd.

Na Nano S uvek možeš da deinstaliraš app nakon depozita, i tako oslobodiš memoriju za drugu app, ako ti ne smeta takva vrsta žongliranja :)

Kako to oko app ?
Zasto moram imat app? Mislio sam da on ima neki svoj wallet direktno i to je to
 
Da li Ledger S/X može da uradi povraćaj Trezor One walleta preko seeda? Na netu nalazim oprečne informacije. Neki kažu može, neki ne.
 
Ne vidim razlog da ne moze. Ako podrzava odredjeni novcic, prikazace realno stanje. Jesi li probao da uradis?
 
Ne, nemam Ledger. Razmišljao samo o bekap varijanti za Trezor One, pa zato pitam.
 
Na Nano S uvek možeš da deinstaliraš app nakon depozita, i tako oslobodiš memoriju za drugu app, ako ti ne smeta takva vrsta žongliranja
ja sam kupio nano s u zurbi, a i jer nigde nema izgleda vise trezor one, i kasno videh ovo trebao sam prvo procitati malo na internetu,.
samo 2 3 aplikacije mogu , moglo je mozda vise ali ja sam odmah instalirao firmware najnoviji koji je jos malo smanjio memoriju,..
plus citam da moze se desi da crkne displej ili da izbledi posle duze upotrebe, pa sam smanjio brightness na min po preporuci, a i takodje se zale na plastiku neku da pukne dal od stajanje temperature i koriscenja.. i kao da je source code nije open, sto je kao opet faktor nesigurnosti, al krastavac nista nije sigurno,.
a i nisam znao da je on maltene vec 5 godina star, pa zato i sve ovo navedeno,. mada developeri kazu kao radice na tome da prosire memoriju za vise aplikacija,.
al s obzirom da nema drugih walleta kod nas sa slicnom cenom, a necu da placam carinu da me oderu, sta je tu je snalazicu se ovako, mada se jos dvoumim da ga prodam sad odmah dok nisam nista jos prebacio na njega

znaci prebacim btc , uninstaliram aplikaciju, pa mogu drugo nesto, posle kad vratim btc aplikaciju imacu pristup koinima ?
jel samo aplikaciju uninstaliram, ili i account moram da izbrisem ?

hvala
p.s. mada razmisljam da btc prebacim na paper wallet, a ovo da koristim za druge tokene
 
@griswold

Slobodno uzmi nano s, zavrsava stvar.
Imam par komada i nikakvih problema, kakav display i klinci. To se upali par puta u 12mj, da se prespe iz BTC u ETH, ili obratno.
Ja tako rijetko koristim da sam cak bio i zaboravio pin za otkljucavanje ledgera, morao traziti gdje sam zapisao 😁

Memorije ima dovoljno, sve zavisi koje coine i koja je mreza.
Ako je svaki coin neka druga mreza i protokol, onda ces brze napuniti memoriju.

Izbrisati neki coin sa liste u ledger live aplikaciji i dodati neki drugi je 5sec posla.

HW i nije za nekog ko ima 50 nekih altova, i trguje dnevno itd. To moze raspodjeliti na par hot novcanika ili par mjenjacnica i tako smanjiti rizik.
 
@griswold

Slobodno uzmi nano s, zavrsava stvar.
i
uh hvala puno sad mi lakse,.
e jos samo 2 pitanja:
vidim na binance recimo za BTC ima opcija za withdraw samo preko "BTC mreze" tj network-a, a za depozit ima opcija i BTC(segwit)
ja ako hocu sa binance prebacim na ovaj ledger, mora instaliram "legacy" btc account jel ? jer kolko citam on po defaultu instalira BTC(segwit) account ?
i kako mislis da prespes iz BTC u ETH? hoces da kazes da nemora btc(sa ledger-a)->menjacinca->eth->ledger, nego moze iz njega da se odradi ?

hvala
 
Native segwit je najbolji za fee, pa onda segwit pa legacy.
Mozes sa legacy address poslati na segwit i obratno, nije problem, jer sve mora biti backwards compatible.

Moze swap iz ledgera, ne moras ici na mjenjacnici.
Mozda je malo veci fee, ili cak i manji nego da ides na mjenjacnicu pa nazad, to ne znam stvarno.
Ja odavno ne koristim mjenjacnice.
Nek neko ko koristi mjenjacnice provjeri pa nek napise ovdje.
 
Mislim da sam fee za transakciju nije problem, nego je kurs ETH/BTC te razmene jednostavno prilicno nepovoljan na samom walletu.
Treba to istraziti definitivno
 
Mislim da sam fee za transakciju nije problem, nego je kurs ETH/BTC te razmene jednostavno prilicno nepovoljan na samom walletu.
Treba to istraziti definitivno
1btc=12.843 eth na ledgeru swap
1btc=17.505 eth na binance
znaci bolje je na binance pa tamo swap jer nema deposit fee , al opet ako ces vratis na ledger imas withdraw fee 0.0002 btca , sto je oko 4.x dolara, pa mu dodje na isto valjda
 
Zdravo svima, vec nekoliko godina sam u crypto, sva sredstva drzim na crypto berzama, na svakom nalogu je podesen 2FA, logujem se na desktopu gde kucam username i password dok mi je Google Authenticator na telefonu, dakle password i G Auth su mi potpuno fizicki razdvojeni na 2 razlicita uredjaja, ako jedan uredjaj slucajno bude kompromitovan nista ne moze da se uradi bez pristupa ovom drugom uredjaju.
Koristim i Binance na telefonu zbog mobilnosti i do skoro mi je par meseci bio aktiviran passkey to znaci da je mogao da se uradi withdrawal samo pomocu telefona, sada je to iskljuceno i da bi se odradio withdrawal Binance salje OTP kod na email (kome vec par godina unazad pristupam iskljucivo sa jednog kompjutera) i potrebno je 2FA kod koji mi je na telefonu. Na svakoj crypto berzi mi je setovano ovako.

Raspodelio sam sredstva na nekoliko poznatih crypto berzi samo zbog bezbednosti, u novembru 2022 sam izgubio 25% sredstava koje sam imao na FTX (trazio sam gde cu da drzim sredstva u bear-u a da podrzava i dolare a ne samo USDT/USDC)

U zadnjih godinu dana drzim sredstva na Bitfinex, OKX i Binance. Kada je BTC bio dole na 20k skroz sam presao u BTC a na Binance Futures trgujem tj gledam da uvecavam broj BTC-a, sve sto zaradim u USDT odmah kupujem BTC a plan mi je da u narednih 12 meseci ako bude dobar odnos ETH/BTC predjem u ETH a u narednih 24 meseci prodam i predjem u USD ili stablecoin.

Zbog bezbednosti i da se opet ne bih rizikovao da neki nabedjeni klinci se kockaju sa novcem korisnika i posle bankrotiraju odlucio sam da cuvam 80% u cold wallet a sa 20% na Binance Futures trgovao ulazeci sa Position Size sa 100% svih mojih sredstava.

Narucio sam Ledger Nano S Plus sa zvanicnog sajta ali nesto me kopka bezbednost samog Ledgera kako vise istrazujem po netu. Citao sam na Trust Pilot dosta negativnih iskustava (43% reviews ima ocenu 1, Trezor ima 33%) i to pisu korisnici koju su napredni IT korisnici i jednog dana tek tako ostali bez sredstava na Ledgeru.
Opet kao korisnik treba da imam poverenje u trecu stranu (Ledger) iako oni kazu da nemaju pristup privatnim kljucevima niti drze na svojim serverima.
Kod Ledgera je dobra opcija passphrase, iako u teoriji moze da bude da BIP39 vrti 2048 reci otkud ja znam da to nije zadato unapred, ovako sa passphrase koji sam odaberes dodajes jednu kombinaciju vise koja otezava brute force. Dakle sve je lepo zamisljeno osim sto je firmware closed-source i sto su pre 6-7 meseci uveli opciju sa pretplatom od 9.9 evra mesecno da mogu oni da ti cuvaju seed + passphrase.

Kako vam se cini u 2024 godini, da li bi bilo pametno da cuvam 80% sredstava na Ledgeru? Odradio bih sve profi, na posebnom kompjuteru bih instalirao Linux, cuvao bih seed + passphrase na fizickom papiru (nista digitalno). Inace jako sam napredan IT korisnik koji jos uvek koristi Windows 7 i nema godinama unazad na kompjuteru instaliran Antivirus program i Firewall zato sto znam vektore napada i znam kako da izbegnem ili prepoznam zarazu tj mnogo vise imam poverenja u sebe nego da na kompjuteru imam softver koji i sam moze da bude malware, spy itd

Ili je mozda u ovom trenutku Trezor sigurnija opcija? Ili da se drzim dosadasnje prakse da raspodelim na nekoliko crypto berzi i nadam se da nece da bude hakovana ili propadne iz drugih razloga. Ili opet raspodeliti rizik pa napraviti kombinaciju nesto na Ledger a nesto na crypto berze Binance, Bitfinex, OKX, Kraken, BitMEX, Huobi (na njima sam full verifikovan) dok za Coinbase citam da vise ne podrzava Srbiju.
 
Moj drugar drži na ledgeru pozamašnu sumu kripta, sto btc sto druge valute već 4-5 godina bez problema.
Ja ga isto imam, ali većinski mi je na berzama.
Tako da sto se mene tice ja tu ne vidim neki problem.

A ovo sto si naveo da koristiš windows 7 još uvek, po meni lično je to više mana nego vrlina, jer taj OS više nema podršku. Al to je samo moj stav, ne znaci da sam u pravu.
 
Coldcard ili Blockstream Jade zato što su BTC only novčanici. Blockstream Jade ima na domaćoj prodavnici sidechain.pro koja je usko povezana sa ECD Menjačnicom. Preporučio bih ih za red veličine više nego Trezor i Ledger.

Ja lično BTC čuvam na Electrum softver novčaniku koji se nalazi na notebooku koji nikada više neće biti povezan na internet i taj uređaj koristim samo za digitalno potpisivanje transakcija. Pošto je moguće izvući "master public key", na onlajn uređaju se može napraviti "watch-only" novčanik sa vidljivim adresama koje možeš da dopunjavaš bez pristupa samom novčaniku i da pratiš stanje.

Tako na Electrumu možeš i da šalješ transakcije bez da ikada pristupiš privatnim ključevima onlajn - "cold storage": na "watch-only" kreiraš PSBT (partially signed Bitcoin transaction), putem fleške je prebaciš na oflajn uređaj, potpišeš i gotovu transakciju fleškom vratiš na onlajn uređaj odakle je broadcast-uješ na glavnu BTC mrežu. Electrum naravno isto podržava passphrase.

Novčanik istog vrhunskog kvaliteta poput Electruma je Sparrow.

I Electrum i Sparrow se mogu povezati sa hardver novčanicima poput Coldcarda i Blockstream Jade-a.
 
Hvala na odgovorima ali sto vise citam sve vise me odbijaju hardware wallet-i, cak mi se sada vise cini da sam napravio gresku sto sam narucio Ledger a ne Trezor.

Da je da drzim samo BTC onda bih koristio Brain paper wallet u offline modu npr bitaddress.org. Ovako ce mi treba wallet za BTC, ETH, i Tron (za USDT ili USDC) i mozda jos eventualno BSC zbog lakseg i brzeg transfera sa/na Binance.

Vec sam napisao da sam se jednom opekao i to sa FTX-om ali opet ocekujem da mi neki procenat sredsava vrate. U slucaju kada bih 80% drzao na hardware wallet u slucaju nestanka niti bih imao kome da se zalim niti da ocekujem da mi neko nesto vrati nazad. Mislim da krstene crypto berze imaju sistem zastite da blokiraju withdrawal na 24 sata sa tvog naloga ako primete neku neobicnu aktivnost npr logovanje sa IP adresa iz druge drzave, drugi browser se koristi itd

Sta je po vama prednost Trezora u odnosu na Ledger. Oba su open-source ali im je firmware closed-source ili sam pogresno informisan?

Otkud ja znam da u njihovom firmware-u nema neki back-door ili da sa nekim update nece da ubace neki spy pomocu koga ce dobiti pristup mojim coinima, npr ociste mi wallet i prave se posle blesavi. Brdo ljudi se zale na Ledger, zale se i na Trezor ali dosta manje (u zadnje vreme ocene 1 za Trezor se ondose na cekanje isporuke, nikaka da stigne na adresu kupaca)

Postavio bih pitanje u temi za Trezor ali tema ne postoji, pa zato ovde mozemo da uporedjujemo sa Trezorom. Sta je prednost Trezora u odnosu na Ledger?
 
...jer kolko citam on po defaultu instalira BTC(segwit) account ?...
Daje ti mogućnost i da instaliraš legacy account. Nisam siguran za Binance ali skoro sa Bittrex-a nisam mogao da povučem dok na Nanu S nisam ubacio legacy account (a naplatili su mi fee i za taj prvi neuspešni pokušaj).
 
Ja sam na kraju odustao od cuvanja svih sredstava na hardware walletu, ipak sebi ne mogu da priustim ako nesto podje po zlu (znam da se u sanse jako jako male ali ipak postoje) da izgubim cak 80%. Ovako cu raspodeliti na nekoliko crypto berzi pa sta bude, raspodelim rizik i da gledam da mi u bear-u bude nesto i u dolarima a ne sve u stable coin. Mozda deo drzim i na Ledgeru ali posto ne radi na Windows 7 morao bih da koristim jos jedan kompjuter samo za njega pa mi je to trenutno prepreka. Cak sam razmisljao i o opciji da napravim nekoliko naloga na Ledgeru i tako raspodelim sredstva na vise adresa. Vec sam napisao meni treba samo BTC, ETH i Tron.

Ne treba drzati sva jaja u jednoj korpi :cool:

Ako neko zeli da kupi Ledger Nano S Plus moze da mi pise u PM, ja sam narucio i cekam da stigne (pise da je vreme isporuke 27-42 dana) pa kad mi stigne mozda ga i prodam

U svakom slucaju kad mi stigne ovde cu napisati kakva je situacija sa isporukom u Srbiju u 2024 godini, za koliko dana stize, koliko kosta carina i PDV, koliko naplacuje DHL svoju uslugu itd
 
Ja sam svojevremeno više verovao Celsiusu da može bolje da čuva moj BTC od mene. :D Srećom, bacio sam se na edukaciju i stekao dovoljno znanja i samopouzdanja da bezbedno povučem sredstva i čuvam ih sam evo već skoro 3 godine. To bih preporučio i tebi - edukacija! Jer samo iz znanja se crpi samopouzdanje. Ukoliko smatraš da nisi spreman za "self custody" u ovom trenutku - to je ok, ali nemoj da zaboraviš da je Bitcoin revolucija upravo "self custody" i nikako nemoj da odustaneš od dalje edukacije. Što se tiče edukacije u vezi sa raznim BTC novčanicima, mislim da ćeš teško naći bolje tutorijale od ovih - samo o Ledžeru ima 2 sata materijala.

Takođe i tutorijali o raznim desktop novčanicima koji se mogu koristiti u kombinaciji sa hardver novčanicima (po meni ubedljivo najbolji Electrum i Sparrow).

Siguran sam da je tvoja krajnja destinacija svakako "self custody" u nekom obliku ;)(y)
 
Nece ljudi ni malo da se potrude i pogledaju bar po 1 tutorijal o hardver novcanicima, 20-30 min. vremena da odvoje i nesto nauce, pa im posle svi krivi kad pukne menjacnica, zamrznu im sredstva iz nekog glupavog razloga i ostanu bez icega. Danas toliko tutorijala ima na yt, cak i na srpskom da mi stvarno nije jasno kako nekoga mrzi da pogleda. Evo npr. Ovde:
 
Nece ljudi ni malo da se potrude i pogledaju bar po 1 tutorijal o hardver novcanicima, 20-30 min. vremena da odvoje i nesto nauce, pa im posle svi krivi kad pukne menjacnica, zamrznu im sredstva iz nekog glupavog razloga i ostanu bez icega.
Ako se ovo odnosi na mene, evo da odgovorim i vec sam pisao u 2 prethodna posta, moja zamisao je bila da zbog sigurnosti 80% drzim u cold wallet Ledger ili Trezor, odlucio sam se za Ledger a 20% da mi bude na hot wallet (Binance), da izlozim 20% sredstava zato sto moram zbog trejdovanja. Kazem vec sam narucio Ledger ali sto sam se vise "edukovao" (nije me uopste mrzelo) ti hardware walleti su mi manje sigurnosti ulivali, ocekivao sam da bude nesto sto je sigurno ali moze da bude a i ne mora. Ovih vecina negativnih ocena je definitivno zbog propusta samih korisnika ali niko ne moze da mi tvrdi da je Ledger ili Trezor nesto sto je 100% sigurno, narocito sto moramo da verujemo toj "trecoj strani" a bas to nije smisao ni blockchain-a ni kripto valuta.

A da nas narod nece da se edukuje to je tacno, cak se cudim i pitam da li u nekoj zemlji ima vise digitalno nepismenog naroda u odnosu na ovo ovde sto vidjam, to je strasno.

Ja sam npr do pre 2 godine koristio Windows 7 koji je bio iz 2009-e godine, niti sam ja to update-ovao niti sam imao AV i Firewall a uvek mi je cist kompjuter 100%, cak jednom u godinu dana pokrenem ESET ili Kaspersky Scanner i svaki ali svaki put mi jedino upozorenje na kraju izadje da na kompjuteru nije instaliram nijedan AV i Firewall. Dakle nije me mrzelo da se edukujem, naucim koji su vektori napada,, kako se cuvati, kako podesiti kompjuter i nema greske, jer vise povrenja imam u sebe nego neki AVi FW softver koji u pozadini moze svasta da radi.
Meni je propalo 25% sredstava zato sto je propao FTX a tu sam izmedju ostalog drzao novac. To je crypto berza koja je bila druga po velicini i druga sto se tice rankinga na Coinmarketcap-u. Moj security setup je sto sam razdvojio na 2 fizicka uredjaja username/password na kompu i GA na telefonu i to za sad nema greske, za ostalo je bitno da crypto berza nesto ne zablja, da li je to sigurno 100% naravno da ne. Da li cu koristiti Ledger ne znam ali sigurno necu na njega staviti 80% mog kapitala jer mislim da to nosi odredjeni mali rizik. Ako neko misli drugacije slobodno neka napise ovde i obrazlozi, znacice i meni i svim ostalim clanovima.

Ne treba drzati sva jaja u jednoj korpi ! (risk management)
 
Iskoristi naredni period da istražiš mogućnosti Coldcard i Blockstream Jade hardver novčanika ali znaj da su Bitcoin-only. Imaju mnogo bolju reputaciju od Ledgera, naročito Coldcard.
 
Nazad
Vrh Dno