Šta je novo?

Ledger Nano S/X

Imam nesto ETC na Ledger nano x i drugi deo na menjacnici. Mislio sam da sve drzim na Ledger-u, ali sad vidim ovo:

"Smart contracts not supported in Ledger Live. Smart contracts are currently not supported in Ledger Live and may lead to loss of ETC through gas spent. Please use MyEtherWallet or MyCrypto to send to contract addresses."​

Preuzeo sam MyEtherWallet, ali tu ne vidim ETC.

Da li je siguran MyCrypto? Treba da "povezem" svoj Ledger na njega.

Druga stvar:
"Deposit Ethereum Classic: At this time Bitfinex does not accept transactions sent from smart contracts." Odlucim da posaljem 0.2 ETC sa Ledger-a na Bitfinex. Posle 10-15 dana stiglo na Bitfinex.

Gde da cuvam ETC, a da budem siguran i da nemam problem ako hocu da ga posaljem na menjacnicu i prodam?
 
Da li je normalno da Ledger posle svake transakcije menja BTC adresu ?
Na svakih par dana prebacim neku kolicinu BTC-a i svaki sledeci je nova adresa za receive.
Ne kazem da mi smeta, to je par sekundi posla, i verovatno je i bolje sto se tice sigurnosti.

I sad, ako ne gresim, cini mi se da sam procitao da neko i kopa na Ledger.
Kako je to uopste moguce, ako on stalno menja adresu ?
 
Meni je stiglo dhlom pre 10ak dana, ledger + shipping 9 200 i troskovi carine 5 600.
Stigao pre par dana, na portalu sam platio oko 7300 din plus jos 2800 din carina i pdv. Izabrao sam onog drugog kurira a ne dhl.

Da li je normalno da Ledger posle svake transakcije menja BTC adresu ?
Na svakih par dana prebacim neku kolicinu BTC-a i svaki sledeci je nova adresa za receive.
Ne kazem da mi smeta, to je par sekundi posla, i verovatno je i bolje sto se tice sigurnosti.

I sad, ako ne gresim, cini mi se da sam procitao da neko i kopa na Ledger.
Kako je to uopste moguce, ako on stalno menja adresu ?
Da, i meni je promenio adresu, ali je kasnije opet izbacio onu prvu, znaci da izbacuje nekoliko adresa.
Vrv ti adrese ostaju, glupo bi bilo da su jednokratne, predpostavljam da imas vise adresa ali da su sve aktuelne pa tako mozes da kopas na nju.
 
Aj bas cu da obratim paznju.
Mislim da sam prebacio jedno 15-ak puta u poslednja 2 meseca i ni jednom nije ponovio neku od prethodnih adresa.
 
Zar nije preporuka da se ne kopa na ledger posto ga "ubija" veliki broj malih transkacija (tj mining), pa posle transakcije traju dugo dok ih obradi?
 
Da normalno je da se mijenja adresa, cak je i preporucljivo, zbog vece sigurnosti itd.
Mozes slobodno koristi i staru adresu i slati na istu, nije problem, ako mislis majnovati i slati na jednu te istu adresu npr.

Jedino racunaj da nakon dosta manjih uplata sa majninga, kad budes htio poslati coine dalje, fee ce biti dosta visok zbog dosta utxo.
 
Meni je bolji trezor, uzeo sam ga u ecd-u pre par god. i nisam imao nikakvih problema.
Jednostavniji je za koriscenje i nema fishing mejlova, sto je veliki plus
 
Imam i ja Trezor, kupljen upravo na ecd. Nikakvih problema sa njim nisam imao. Dobri su i nano i trezor. Pogledajte koje su im mogućnosti i koje su vaše potrebe i u skladu sa tim izaberite.
 
Prvo kupio Trezor. Zbog nekih drugih novcica kupio Nano S. U nekom trenutku mi je izletela super kombinacija za Nano X i to je to. Odusevljen sam koriscenjem telefona i NanoX-a. Software im je OK. Ima nekih sitnica koje me nerviraju u odnosu na Trezor software, ali sam se navikao. NanoX podrzava gomilu novcica. Uglavnom, NanoX mi je primarni. NanoS mi sluzi za backup. Trezor cuvam jos uvek zbog nekih silnih tokena za ciji mi tranfer na NanoX treba velika provizija u eth-u.
 
Porucio Nano S preko dhl stiglo mi za carinjenje, ocekivao sam onih 10% plus 20% pdv ali dhl trazi jos 3500 za spediciju , jel moze to da se izbegne nekako ili mora ?
 
Evo saveta za pocetnike koji koriste Nano S :
Ovakav jeftini OTG kablic vam omogucava da u svakom trenutku povezete telefon i Nano S i odobravate transakcije preko Ledger live aplikacije, kopirate withdrawal adresu itd..
Nekada covek nema pristup racunaru pa je zgodno preko telefona.
Nano S nema bluetooth pa mora da se koristi OTG kablic.

Ovo je verzija za USB C telefone, ko ima stari USB mikro treba da gleda onda takav kablic

USB 3.1 Type C Male to Micro USB Male Sync OTG Charge Data Transfer Cable Cord



Nema bolje za 50 dindzi :)
 
Da pitam nešto u vezi Ledger nano S pošto nisam koristio. Drug je nov u kriptu, kupio ovaj wallet i uspeo kaže samo za btc i eth da ubaci, ima mesta samo za još jedan coin. Zar to čudo ima mesta samo za par coina?? A ima listu od ne znam koliko..
 
Tako je. Sam uredjaj ima ogranicenu memoriju, pa na njemu moze da bude instalirano samo par aplikacija. Neke aplikacije zauzimaju dosta manje, ako je prethodno instalirana aplikacija "povezana" sa njom, tipa BCH aplikacija zauzima bas malo, ako je instalirana BTC aplikacija. Sve u svemu, moze da instalira i brise aplikacije sa uredjaja, sredstva su mu svakako sigurna.
 
Znači uradi depozit btc na njega, obriše ga a sredstva ostaju na njemu? Ako sam te razumeo? Kad hoće da radi nešto sa btc onda obriše druge da napravi mesta da instalira opet btc wallet?
 
Na zalost, tako je. Bas iz tog razloga sam i presao na NanoX
 
Znači uradi depozit btc na njega, obriše ga a sredstva ostaju na njemu? Ako sam te razumeo? Kad hoće da radi nešto sa btc onda obriše druge da napravi mesta da instalira opet btc wallet?
Mala ispravka, sredstva nisu na samom uređaju, već na blokčejnu, zato i jesu sigurna, sve i da izgubi ledger, ali u suštini da.

Ako je obrisao btc aplikaciju zbog nekih drugih, mora da izbriše te aplikacije ukoliko nema dovoljno memorije i instalira ponovo btc, ako baš hoće preko ledgera.
 
Btc i eth aplikacije drži non stop, a druge brise i dodaje po potrebi. Te dve su uslov za mnoge druge.

Moze 4-5 aplikacija da stane.
 
EH ...ni ja nisam znao da je nanoS tako jadan sa memorijom. niko se nije zalio do sada a ja nisam proverio i rezultat svega toga je da sam kupio 1 preko ecd ono zlu zatrebalo pa ima vec dva i kusur meseca.
Posto se trudim da budem kao englez, da ucim na oxfordu a ne kao srbin da ucim na greske, odem kod drugara na obuku da pokaze sta i kako. U nanoS mogu stati samo dva para, ako je jedan od para usdt i ostane malo mesta toliko da ne moze nista vise stati (3. mislena imenica :( ). Velicina slobodne memorije je cirka nekih 256kb!?! i prilikom svakog firmaware update kolicina raspolozive slobodne memorije se smanjuje. jad i beda. U medjuvremenu naruceni nanoS stigo. Posle par dana otvorio da ga pogledam , onako zalosno i samo ga vratio nazad u kutijicu.
Em je pink boje (zadnji komadi na stanju u ecd). EM ne moze da radi ono sto sam zaplanirao (kada je izasao mogao je , al tokom vremena ...)
 
EH ...ni ja nisam znao da je nanoS tako jadan sa memorijom. niko se nije zalio do sada a ja nisam proverio i rezultat svega toga je da sam kupio 1 preko ecd ono zlu zatrebalo pa ima vec dva i kusur meseca.
U nanoS mogu stati samo dva para, ako je jedan od para usdt i ostane malo mesta toliko da ne moze nista vise stati (3. mislena imenica :( ).

Instaliras aplikaciju za zeljeni coin, depozitujes, izbrises aplikaciju, kripto je i dalje tu, a drzis instalirane aplikacije samo od onih coina koje planiras pomerati u skorije.
 
Je l poručivao neko skoro Nano S ili Nano X?

Sećam se da je bila neka priča da mora da se uzme na proverenom mestu i slično. :)
A i dostupnost nije bila sjajna.
 
Imaš Nano S u ECD-u.
 
Prosle godine sam uzeo na kp, lepo pakovanje, neotvaran, folija, proveren prodavac sa desetak ocena bas za nano s. Msm da je bio oko 6000.
 
Od ovog lika, videces i po njegovim ocenama, ima vise desetina prodatih.
 
Stigao Ledger pa ako neko ima savet kako da se najlakše prebacim sa starog na novi Ledger.

Dakle već imam Ledger Live app i stariji model Nano S i sada hoću da prestanem da koristim taj stari i počnem da koristim samo novi.
Je l' mogu samo da "dodam" i njega kroz Ledger Live app i nastavim da ga koristim za dalju validaciju?

Ili bih trebao da priključim novi Nano S i idem na restore pa iskoristim 24 reči koje sam setovao za stari Nano S?
 
Nazad
Vrh Dno