Šta je novo?

You don't have enough free space in /var/cache/apt/archives/

whiskeytown

Slavan
Učlanjen(a)
09.02.2007
Poruke
37
Poena
304
Kako osloboditi prostor na disku za normalan update/upgrade u Kali Linux-u

probao sa sudo apt-get clean, ali opet izlazi isto obavestenje
 
Možda si jednostavno napravio premalu / particiju ili ti je posebna particija za /var suviše mala ili je neki log guta. Poteraj df -h da vidiš stanje sa prostorom na particijama.
 
Probaj da ocistis cache sa ovim ukazom:
Kod:
sudo apt-get autoclean
Kod:
sudo apt-get clean

Ili ocisti rucno:
Kod:
sudo rm -rf /var/cache/apt/archives/*
 
Poslednja izmena:
Ma je li ovo Wubi instalacija, po particijama mi liči? Jesi li instalirao iz Windows-a? Wubi je već odavno napušten i verovatno do sad pun bagova.
 
Da li je moguce da ovaj ovogodisji Kali RR plasma 5 ima dolphin file manager koji ne radi jer su gospoda odlucila da dolphin ne sme da radi u root modu. Ovo prvo oko root moda vode se i dan danas polemike , stize mi stalno nikako da nadjem password i da otkazem. Apsurdno je da neko pravi distro na bazi Debina, distro radi pod userom root a onda stave redovan Dolphin file manager koji ne moze da radi pod root-om.:wall::crash:
 
Tera Kali ili sa DVD ili nekog USB, ne puni se cache bas tek tako, jeste RR i ima kilo azuriranja, jedino moze da se puni log dir ako zeza nesto pa puni log file, imao je drugar takav slucaj da mu je Debian filovao log fajl.
 
Tera Kali ili sa DVD ili nekog USB, ne puni se cache bas tek tako, jeste RR i ima kilo azuriranja, jedino moze da se puni log dir ako zeza nesto pa puni log file, imao je drugar takav slucaj da mu je Debian filovao log fajl.

Sto se tice loga ja to na Debianu resavam sa ovim ukazom:
Kod:
sudo find /var/log -type f -regex ".*\.gz$"
Vidim da li je puno .gz fajlova i izbrises sa dodatkom na kraju -delete onda izgleda ovako:
Kod:
sudo find /var/log -type f -regex ".*\.gz$" -delete

Najbolje da pogleda pre svega velicine foldera i vidi koji uzimaju veliku kolicinu prostora sa ukazom:
Kod:
sudo du -sh /put/do/foldera
U ovom slucaju je to /var/cache/apt/archives/

Mozda jos da obrise ostatke tj. biblioteke od programa koje ne koristi i izbrisao je programe.
Kod:
sudo apt-get autoremove
 
Poslednja izmena:
Hm, verovatno neće još dugo ostati baš zbog onoga o čemu si prethodno pisao. Na download strani 2017.3 ga nema.
Link je upravo sa te download strane tekst ispred download tabele, to su nedeljna izdanja, nedeljno azurirana, plasma KDE ima je samo sa te stranice, ko zna mozda i odusanu kao sto Mint odustaje od KDE.
Gnome file manager moze u root mod i svi ostali samo odjednom otkad su poceli sa plazmom 5 Dolphin ne moze u root mod, kazu opasno, pa kako nije dosad bilo opasno, ako je opasno sto ne srede da ne bude opasno, upropastise najbolji fajl manager barem po mom ukusu i jos pridodam konverovane rpm dodatke iz Fedore.
 
Poslednja izmena od urednika:
Link je upravo sa te download strane tekst ispred download tabele, to su nedeljna izdanja, nedeljno azurirana, plasma KDE ima je samo sa te stranice, ko zna mozda i odusanu kao sto Mint odustaje od KDE.
Gnome file manager moze u root mod i svi ostali samo odjednom otkad su poceli sa plazmom 5 Dolphin ne moze u root mod, kazu opasno, pa kako nije dosad bilo opasno, ako je opasno sto ne srede da ne bude opasno, upropastise najbolji fajl manager barem po mom ukusu i jos pridodam konverovane rpm dodatke iz Fedore.

Ma, oni tretiraju juzere ko *****e - iz ličnog iskustva: dodam naše praznike (one neradne u KDE4) pošto ih nije bilo. Pri tom se zeznem i umesto July za jedan od datuma, upišem po naški Jul... Kad sam restartovao mašinu, dobijem ono našta će GNOME4 da izgleda, samo MRAK CRNO :D. Sve samo zato što kalendar widget uopšte nema neku error-cheking rutinu i jedno slovo u config fajlu kalendara obori ceo DE.:d Napišem im par linija u bug reportu i posle pola godine dobijem odgovor od onog švabe vođe projekta da bi im bilo prekomplikovano da kontolišu ispravnost unosa i da šta ima korisnik da se tripuje i menja kalendar na svoju ruku?:D Od tada ne koristim KDE...

Ne bi me čudilo, kakvi su, ako bi i konzolu sklonili kao "opasnu" jer šta ima juzer da kuca tamo neke komande - VERBOTEN!!!:d
 
Poslednja izmena:
Ma, oni tretiraju juzere ko *****e - iz ličnog iskustva: dodam naše praznike (one neradne u KDE4) pošto ih nije bilo. Pri tom se zeznem i umesto July za jedan od datuma, upišem po naški Jul... Kad sam restartovao mašinu, dobijem ono našta će GNOME4 da izgleda, samo MRAK CRNO :D. Sve samo zato što kalendar widget uopšte nema neku error-cheking rutinu. Napišem im par linija u bug reportu i posle pola godine dobijem odgovor od onog švabe vođe projekta da bi im bilo prekomplikovano da kontolišu ispravnost unosa i da šta ima korisnik da se tripuje i menja kalendar na svoju ruku?:D Od tada ne koristim KDE...

Ne bi me čudilo, kakvi su, ako bi i konzolu sklonili kao "opasnu" jer šta ima juzer da kuca tamo neke komande - VERBOTEN!!!:d
Ja sam jurio bozic i nekako su ispravili onda pronadjem dan drzavnosti stoji 1 dan a zvanicno zakon kaze 2 dana, neko na wiki preveo sa naski na engleski jedan dan. Pisao da isprave, traze tumacenja, kazem isto kao svi praznici, istao pravilo, ni do danasnjeg dana nisu ispravili. Ovo oko Dolphina dobijam na mail beskonacne rasprave u kojoj na jednoj strani su korisnici kao ja koji zele faj manager kakav je i bio i sa druge strane oni koji pisu horor filmove za plasenje korisnika. Moram da ispregledam sve txt fajlove i nadjem gde sam zapisao password da se odjavim sa tih beskonacnih diskusija. Tako sam jednom prijavio bug u network manageru, boze me sacuvaj ispravljeno je brzo ali godinama su razglabali o tome. Sad vise ne prijavljujem nista jer kad liku koji je developer za Neon tj. plasmu 5 objasnih da je dolphin dobar takakav kakav je bio a on tvrdoglavo kaze e bas necu ima da bude bez root moda, sta ima dalje da se pise. Nekad je i postojala ekipa sa ovih prostora koja je azurirala i odrzavala te praznike ali izgleda da su svi pomalo digli ruke. Kakv li ce haos da nastane ako ukinu pomeranje vremena (letnje, zimsko)a sve ide na to da ce ukinuti jer nema nikakvog efekta.
 
Vidim ja da će XFCE da nadživi sve ostale. U njemu je odgovor na sva pitanja: "može, nema problema".
 
neam pojma kako se zove instalacija :) na virtual box sam instalirao, da iz windowsa, hvala svima na savetima
 
neam pojma kako se zove instalacija :) na virtual box sam instalirao, da iz windowsa, hvala svima na savetima

Ako je u VB, povećaj prostor ako možeš bar na 10GB, jer su takvi minimalni zahtevi Debiana i verovatno zbog toga i taj problem.

Install Type RAM (minimum) RAM (recommended) Hard Drive
No desktop 128 megabytes 512 megabytes 2 gigabytes
With Desktop 256 megabytes 1 gigabyte 10 gigabytes

Disk space required for the smooth operation of the Debian GNU/Linux system itself is taken into account in these recommended system requirements. Notably, the /var partition contains a lot of state information specific to Debian in addition to its regular contents, like logfiles. The dpkg files (with information on all installed packages) can easily consume 40MB. Also, apt-get puts downloaded packages here before they are installed. You should usually allocate at least 200MB for /var, and a lot more if you install a graphical desktop environment.

Link
 
pa hocu, napravio sam ja deffault 10gb kad sam instalirao na vm jer je tako i trazio, neam pojma sto zeza, probacu opet
btw u virtual boxu, kada instalirate linux da li staviti opciju *dynamicaly allocated ili *fixed size?
 
Poslednja izmena:
Kali je Debian testing, možda je više ažuriranje pa je samim tim i 10GB malo. Bolje je prvo ako ti slobodan prostor na disku dopušta. Mada teško da ga koristiš za skladištenje dokumenata, fotki i dr. :D Možda bi 15tak fiksno bilo dovoljno.

BTW, onda sad ne kapiram onaj šot... tamo je prijavio manje od 3GB.
 
Poslednja izmena:
evo sad instalirao fresh Kali i odmah kada proba apt-get upgrade prijavljuje manjak prostora u /archives ...a sredicemo zimr me sad da se bakcem sa tim :)
 
Od kada to ne radi? Koristim ga svakodnevno, uvek je radio, a i danas radi na Debian Stretch.
Ne radi mesecima ni u Manjaro, Neonu, Kubuntu, Mintu, Calculate ali imas u AUR-u stavis verziju koja radi. Zvanicno samo u Suse je radio u ostalim distroima ne. Slucajno sam startovao Kali povodom ove teme i vidim da ne radi, osnova mu je Debian i sav update tih fajlova vuce od Debiana. Da li si dobro razumeo Kali radi kao root user i Dolphin ne radi, ispisuje sad vec cuvenu poruku da ne radi u root modu. Jedno je Debian a jedno je Kali kojem je osnova Debian i Kali je RR distro, svaki puta stize kilo azuriranja.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kod:
# dolphin
Executing Dolphin as root is not possible.
 
Nema to veze sa distroima, zapravo ima veze ali nije to njihova odluka nego zavisno od toga koliko svez sofver pakuju negde radi root u dolphinu a negde ne. Evo zasto ne radi: https://cgit.kde.org/dolphin.git/commit/?id=0bdd8e0b0516555c6233fdc7901e9b417cf89 (moguce da debian i ovo patchuje, oni sve patchuju kako im volja)

Konkretno ovaj deo koda:
Kod:
if (getuid() == 0) {
    std::cout << "Executing Dolphin as root is not possible." << std::endl;
    return EXIT_FAILURE;

Proverava da li je nalog koji pristupa root (uid==0) i ako jeste ispisuje upozorenje i gasi program (zapravo proglasava neuspesnu egzekuciju usled ispunjenja pomenutog uslova).

Zasto je to tako treba da pitas Martin Gräßlin-a, prominentnog KWIN i KDE developera. Jedno upozorenje doduse, prominentni free software developeri cesto znaju biti guzice od ljudi (Lennart Poettering, Theo de Raadt, Rusty Russell su dobri primeri toga, Linus pizdi obicno sa dobrim razlogom ali i on zna biti jako neprijatan) tako da ti ne savetujem da ulazis u polemiku sa njima, pogotovo ako ti tehnicko znanje nije na top nivou.

Po meni ova Martinova ideja nema puno smisla jer ne samo da brani koriscenje Dolphina preko sudo i grafickih derivata klasnicnim juzerima, nego onemogucava koriscenje Dolphina u potpunosti na serveru gde se radi uglavnom sa root nalogom. Ako je vec hteo da zabrani sudo pristup i root prozor trebao je to na neki drugi nacin da resi, ovo je bas onako cepanica metod potpuno odseci root pristup. Kao sto rekoh, ne razumem logiku iza ovog poteza ali valjda on zna sto je to uradio. Hvala bogu pa postoji SpaceFM i jos uvek radi iako se slabo razvija ovih dana, tamo je root pristup kulturiska, nikakvi glupi zahtevi kdesu ili gksu, nego samo sudo i to preko terminala ukucas sifru i vozi dalje.

Mada cela ova prica oko Dolphina i root pristupa je za neku drugu temu, slozices se?

Srecna Nova Godina i Bozicni praznici!
 
Poslednja izmena:
Nema to veze sa distroima, zapravo ima veze ali nije to njihova odluka nego zavisno od toga koliko svez sofver pakuju negde radi root u dolphinu a negde ne. Evo zasto ne radi: https://cgit.kde.org/dolphin.git/commit/?id=0bdd8e0b0516555c6233fdc7901e9b417cf89 (moguce da debian i ovo patchuje, oni sve patchuju kako im volja)

Konkretno ovaj deo koda:
Kod:
if (getuid() == 0) {
    std::cout << "Executing Dolphin as root is not possible." << std::endl;
    return EXIT_FAILURE;

Proverava da li je nalog koji pristupa root (uid==0) i ako jeste ispisuje upozorenje i gasi program (zapravo proglasava neuspesnu egzekuciju usled ispunjenja pomenutog uslova).

Zasto je to tako treba da pitas Martin Gräßlin-a, prominentnog KWIN i KDE developera. Jedno upozorenje doduse, prominentni free software developeri cesto znaju biti guzice od ljudi (Lennart Poettering, Theo de Raadt, Rusty Russell su dobri primeri toga, Linus pizdi obicno sa dobrim razlogom ali i on zna biti jako neprijatan) tako da ti ne savetujem da ulazis u polemiku sa njima, pogotovo ako ti tehnicko znanje nije na top nivou.

Po meni ova Martinova ideja nema puno smisla jer ne samo da brani koriscenje Dolphina preko sudo i grafickih derivata klasnicnim juzerima, nego onemogucava koriscenje Dolphina u potpunosti na serveru gde se radi uglavnom sa root nalogom. Ako je vec hteo da zabrani sudo pristup i root prozor trebao je to na neki drugi nacin da resi, ovo je bas onako cepanica metod potpuno odseci root pristup. Kao sto rekoh, ne razumem logiku iza ovog poteza ali valjda on zna sto je to uradio. Hvala bogu pa postoji SpaceFM i jos uvek radi iako se slabo razvija ovih dana, tamo je root pristup kulturiska, nikakvi glupi zahtevi kdesu ili gksu, nego samo sudo i to preko terminala ukucas sifru i vozi dalje.

Mada cela ova prica oko Dolphina i root pristupa je za neku drugu temu, slozices se?

Srecna Nova Godina i Bozicni praznici!


Znam sve to i kod, dane i dane sam proveo pokusavajuci da ubedim ljude da to ne rade. To sto su uradili pokopali su Dolphin ali ne mozes im nista. Ako je sve tako opasno kako plase narod zasto nisu sredili program, ovo im je bilo najlakse resenje, ne moraju da razmisljaju, nazalost izabrali su taj put.
Srecna Nova Godina i Bozicni praznici!
 
Ne radi mesecima ni u Manjaro, Neonu, Kubuntu, Mintu, Calculate ali imas u AUR-u stavis verziju koja radi. Zvanicno samo u Suse je radio u ostalim distroima ne. Slucajno sam startovao Kali povodom ove teme i vidim da ne radi, osnova mu je Debian i sav update tih fajlova vuce od Debiana. Da li si dobro razumeo Kali radi kao root user i Dolphin ne radi, ispisuje sad vec cuvenu poruku da ne radi u root modu. Jedno je Debian a jedno je Kali kojem je osnova Debian i Kali je RR distro, svaki puta stize kilo azuriranja.

Ako ne radi podrazumevano to ne znači i da ne može da se podesi. Evo, i ovaj proizvod domaćeg kolege, kaže da je tako. Na samom kraju video klipa.. http://www.debian-srbija.iz.rs/2017/01/2017-kde.html
 
@fipac

On ima svoj distro i ja kad vratim verziju Dolphina mogu da startujem program. Kad imas svoj distro ti mozes da radis sta hoces, stavis verziju koja radi u root modu i teras. Kad ti neko drugi filuje RR distro ti mozes to da uradis ali sledece azuriranje ce ponistiti vracanje. Mozes da zakljucas verziju ali je pitanje dokle ce to sistem tolerisati, ja sam imao zakljucanu verziju ali kad jed doslo jedno azuriranje u svakom distrou ladno je pregazilo moje zakljucavanje.
Ovo sto je na klipu dbus-launch dolphin to je bilo odavno i to je jedno vreme pilo vodu. Sad sam to probao i ne radi, bilo je nekad i u enviroment stavis KDE i radilo je. Kako sad kad ti oni isporuce verziju koja imam u sebi onaj kod kako mozes da startujes u root modu, ja ne znam, ako je onaj pogolemi tekst u pokretacu to ne radi, ako treba upisati to negde ne znam gde treba. Ako moze neko da pojasni to sto si dao primer gde se sta upisuje , ja sam sad vratio verziju Dolphina u Kali i zakljucao sa apt hold , videcu dokle ce da traje.....
 
Nazad
Vrh Dno