Šta je novo?

Koji adapter za moj HDD ?

cropape

Slavan
Učlanjen(a)
10.05.2007
Poruke
110
Poena
320
Dobio sam neispravan laptop koji ima u sebi ispravan HDD 500 GB i prijatelj mi kaže da bi ga mogao koristiti kao eksterni HDD (šta bi mi bilo super rješenje) uz kupovinu nekakvog adaptera.
I sad vidimo na internetu da ima tih nekakvih adaptera, ali prijatelj mi spominje da moram paziti koji je tip TOG HDD-u: SATA, ATA, IDE, PATA
Evo slike tog HDD-a pa ako neko zna da mi kaže koji tip HDD-a je u pitanju i koji adapter bi meni trebao
Evo nekih linkova gdje sam vidio te adaptere
Link1 link 2 link 3

 
Piše ti "Serial ATA" levo od precrtane kante za otpatke. Ako imaš bilo koji računar mladji od 15 godina, jedini adapter koji ti eventualno treba je 3.5" na 2.5" drajv, što su dva limčića (ili plastike) U-profila, medjutim, pošto iole moderna kućišta imaju ležišta za 2.5" drajvove, dovoljno je samo da prikopčaš disk na SATA napojni i data kablove.

PATA, IDE i EIDE su sinonimi za ATA, dok je SATA poseban interfejs, kako fizički, tako i po specifikacijama (iako je skraćenica za Serial ATA).
 
Poslednja izmena:
Možeš da uradiš ovo što ti je RazbojNick rekao ako hoćeš da koristiš taj hdd u svoj desktop računaru ili da uzmeš eksterni rack i da ga koristiš kao eksterni usb disk. Kucaj "hdd rack" u Guglu i izbaciće ti rezultate gde možeš da ih uzmeš kod nas (oko 10e kreću cene za usb3 varijante).

Nameštanje rack-a je prosto: otvoriš ga, ubaciš disk unutra, zatvoriš isti, povežeš sa usb-om na komp i koristiš ga kao i svaki drugi disk. Jedino ako hoćeš iole korektne brzine, moraš imati usb3 port na ploči i usb3 port na hdd rack-u. Usb2 završava posao takođe, ali ne očekuj neku brzinu prebacivanja i čitanja sa diska. Ovog "problema" nema ako taj 2.5" disk sa laptopa nakačiš direktno na sata port svoje ploče (što je RazbojNick objasnio u prethodnoj poruci) i tada je brzina diska maksimalna.
 
Znači to je tip ATA.
On bi mi služio kao eksterni HDD samo za laptop
Da li bi mi ovaj adapter odgovarao
 
Poslednja izmena:
Znači ako bi kupio tu fioku ne treba mi više ništa jer u njoj ima adapter sa SATA na Usb
Jesam li u pravu
 
Nazad
Vrh Dno