Šta je novo?

Koji skener?

scandalli

Slavan
Učlanjen(a)
13.10.2008
Poruke
218
Poena
320
Moja oprema  
CPU & Cooler
intel 2.0 boxer
Matična ploča
msi
RAM
2gb
GPU
nvgf4
Storage
80gb inter + 50tb exter
Zvuk
ketron
PSU
p4
Kućište
noname
Monitor
15 crt
Miš & tastatura
a4T & samsung
Ostale periferije
honda
Mobilni telefon
samsung x200
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pozdrav Svima!
Molim poznavaoce za savet
koji skener kupiti?

Ono sto je veoma bitno, je da bude, ukoliko je to moguce extra ultra giga mega brz. Mislim na cinjenicu da od trenutka kad se neki A 4 tekst. dokument/foto stavi za skeniranje, isti odradi za sto krace vreme. Ukoliko je moguce, bez prethodnog "zagrevanja", da ima auto sken, bez "preview", da ima mogucnost auto stampe, sinho slanja za stampu/ na mejl, power taster i ostale pogodnosti tog tipa.

Trenutno se koristi nasusni Hp 2400, koji radi odlicno, ali od kog redovno oticu biiiiiiip do kolena! Jedan tekst (jednu A 4 stranu)kompletira za dva ipo do tri minuta (od momenta ukljucivanja skenera, ubacivanja dokumenta, pokretanja programa, skeniranja, imenovanja dokumenta, slanja istog na mejl). Ukoliko je dokument "visestranacki", onda ode dragoceno vreme u biiiiiip...

Neki moj izbor, onako na brzaka, po karakteristikama, koje meni odgovaraju, je

Canon CanoScan 9000F Mark II.

Dali je to dobar izbor po Vama, ili imate neki drugi predlog i koji?

Hvala!
Pozz!
:wave:
 
Imam Canoscan 9000f mark 2.

Ukoliko skeniras 135mm i 120mm negative i slajdove, odlican.Treba vremena za skeniranje 9600x9600dpi medjutim nije epohalno bolje u odnosu na 4800dpi, ali skenovi su odlicni za amaterske potrebe.

Uz softver Silverfast bolji rezultati nego uz canonov originalni.

Ne bi pogresio ni sa Epsonom V600.

Ali ukoliko ne skeniras film, nije ti potreban.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Imam Canoscan 9000f mark 2.

Ukoliko skeniras 135mm i 120mm negative i slajdove, odlican.Treba vremena za skeniranje 9600x9600dpi medjutim nije epohalno bolje u odnosu na 4800dpi, ali skenovi su odlicni za amaterske potrebe.

Uz softver Silverfast bolji rezultati nego uz canonov originalni.

Ne bi pogresio ni sa Epsonom V600.

Ali ukoliko ne skeniras film, nije ti potreban.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk


Na jednom uporednom testu koji sam procitao (Epson V 600 vs Canon 8800) :

..."an A4-original is, with 300ppi and without ICE, ready in 35 seconds. But compared to the competing model Canon CanoScan 8800F, this is relatively slow, as this device only needs approximately 8 seconds for the same scan (A4 / 300ppi / no ICE)...."

Znaci, za Epson je potrebno 35 sekundi, a za Canon 8800 - 8 sekundi.
Kod modela Canon 9000 F je potrebno 7 sekundi, "bez zagrevanja".
Skeniranje fotografija dobro dodje svakako, sama digitalizacija nekih retkih fotografija iz albuma je vredna pomena!

Ali, u mom slucaju, na prvom mestu je brzo i kvalitetno skeniranje tekst. dokumenata (bude nekad i neka skica, grafikon pa i fotografija), kao i lakoca upotrebe/baratanja skenerom.

Kod Canon-a 9000 F, sam procitao da ima opciju da sam/automatski "popravi" ogreban/prasnjav/bled dokument/fotografiju/film, sto je u mom slucaju veliki +. Desava se da se skenira neki dokument koji je prilicno "bled", pa da bi isti nakon skeniranja bio upotrebljiv / citak, dodatno dangubim u sredjivanju takvog dokumenta!
Evo jedan primer mojih "tankih zivaca" zbog "sporosti" skenera : za 70 minuta skenirano je 12 stranica tekstualnih dokumenata, od toga 4 fiskalna isecka! A neretko se desava da se u kontinuitetu skeniraju dokumenta od 40-50 stranica!

Znaci, prioritet su tekst.dokumenta. Da li ce Canon 9000 F zadovoljii ocekivanja? Ili neki drugi skener i koji?

Hvala puno za info!
:wave:
 
Pa pazi moze da posluzi, medjutim ovo je skener prvenstveno za film,tj negative i slajdove koje pretvara u slike, koje se kasnije obradjuju i razvijaju.


Bolje mozda gledaj klasicne Canonove foto skenere iz Lide serije.220-120.
 
Srecna Nova Godina i predstojeci Praznici!
:party:

Jasno mi je da je 9000F predvidjen za skeniranje negativa i slajdova.
Meni kao laiku je ovaj model favorit, jer po meni ima odlicnu brzinu skeniranja, potrebno mu je 7 sekundi (lide 120 treba - 16 sekundi / lide 220 - 10 sekundi), ima ccd senzor, naspram cis senzora kod modela lide 120/220, sa ocigledno slabijim karakteristikama, sto rezultira slabijim kvalitetom skeniranog dokumenta.

Epson v 550 ima ccd senzor, ali mu treba 21 sekunda, ima 4 brza tastera, naspram 7 kod 9000 f.
Epson v 600 takodje ima ccd senzor, potrebno mu je takodje 21 sekunda za skeniranje, i takodje ima 4 brza tastera.

uz Epson se dobija garancija 1 godina, uz Canon garancija je dve godine.

Kod Canon-a nema prethodnog "zagrevanja", pregled dokumenta za 3 sekunde, pa zato opravdano mislim da ce za kompletiranje jednog skeniranog dokumetna biti poterbno ne vise od 50-tak sekundi, do maksimalno 1 minut.
Mozda ce neko pomisliti da bas cepidlacim, ali stavite se na moje mesto i recite mi kako bi ste se Vi osecali da 8 tekstualnih dokumenta + 4 fiskalna isecka kompletirate za 70 minuta! Ispada prosek po jednom skeniranom dokumentu nesto ispod 6 minuta!

Eto, ukratko, to su po meni neka osnovna poredjenja i moj izbor.

Cak je i cenovno 9000 f mark II osetno povoljniji od V 600.

Da ili ne? Ili neki treci model? U cenovnom rango kostanja 9000 f mark ii.

Pozz!
:)
 
Koji skener kupiti ovih dana a da valja?
Obican flatbed skener koji moze 300-600dpi kolor i crno belo skenirati...
Ubodi usb kabl, udji u softver i radi...
Da li je moguce da sad ima samo 3-4 takva da se kupe?
Gledam i na poznatom sajtu za pretragu nalazim CanoScan LiDE 300 za malo iznad 9k i Epson Perfection V19 za oko 12k kao i Canon LiDE 400.
Ima li jos neki?
Koji su jos dobri a da nisu skupi?
 
Poslednja izmena:
Imam LiDE 400, radi posao super, na WIN 11 fizički dugmići ne rade (dok su na Win10 radili).
Uz skener i drajver instalira se Canon IJ software za skeniranje.
 
koliko je star skener?
Ne mislim tvoj vec kao proizvod na trzistu?
Koji softver tacno je uz skener?
Da li se softver prost ili je nesto poput svedene verzije nekog programa za obradu fotografija?
Nekad su davali uz Canon skenere Photo Studio 6 softver.
LiDE 300 ili LiDE 400, u cemu je razlika?
 
@Zeha

Ponuda je u odnosu na potraznju - mobilni telefoni preuzimaju i ulogu skenera ,
a skenere su strpali u all-in-one uredjaje ( skener,kopir,stampac ) - cana od 5.000

Ako imas neki stari skener , pokusaj uz VueScan da ga stavis u funkciju pod Win10/11.
 
koliko je star skener?
Ne mislim tvoj vec kao proizvod na trzistu?
Koji softver tacno je uz skener?
Da li se softver prost ili je nesto poput svedene verzije nekog programa za obradu fotografija?
Nekad su davali uz Canon skenere Photo Studio 6 softver.
LiDE 300 ili LiDE 400, u cemu je razlika?

Skener je izasao 2019-te godine mada nisam 100% siguran, drajver ima za win10 koji radi super i fizicki dugmici rade dok na win11 sve radi ok sem fizickih dugmica.

Softver je IJ Scan Utility



Lide 300 ima manju rezoluciju od 400 za skeniranje.
 
Nazad
Vrh Dno