Šta je novo?

WD40 za podmazivanje ventilatora?

^Guglao sam za ploce i vazelin... Vi ljudi niste normalni :d



Masinsko ulje je redje od motornog i svaka domacica koja ima masinu za sivenje ga ima.



Uradi tako ako ti je lezaj kuglicni i ako mozes da ga izvadis iz kucista bez ostecenja.

Mi priznajemo da imamo problem ali mi uzivamo u nasem problemu :d
 
E ovako,ventilator ima lufta sacuvaj boze,ocistio ga sa WD40,osusio sa ubrusom i stapicem za usi,stavio tovatnu mast,sklopio,radi dosta tise,ali je i dalje bucan,tako da ide u kantu,Hvala svima na savetima i izdvojenom vremenu.
To ti je onda verovatno sleeve ili rifle bearing i tu nema pomoci koja ce potrajati (kao sto su mnogi od nas vec i sami iskusili).

Kupi ventilator sa FDB ili HDB i miran si.
 
Ma WD nagriza metal. Zato se i koristi kod zarđalih šrafova...

Nikad to u ventilator ne bih stavio jer se desi baš kao ste čovek opisao: nagrize prljavštinu i onda ventilator krene bole d radi, onda nastavi magrizanje samih delova ventilatora i onda kreće zujanje, prvo salabije, a posle nenormalno i na kraju prestane da radi ventilator.

Ventilator se samo časti alkoholom (izopropil alkohol je najbolji, koristi se za čišćenje fluksa posle lemljenja, skidanje toplog lepka, u kozmetičkim salonima...). Kada se očisti podmaže se mašinskim uljem (za podmazivanje šivaćih mašina) i to je sve.

Ulje imate u radnjama za upravo šivaće mašine. Mala bočica sa uskim i dugačkim "nosem", 100-ak dinara a za podmazivanje ventilatora, mašinica za šišanje, trimera... će trajati večno i ostavićete i unucima.
Ja sam uzeo na samom početku Balkanske, preko puta finansijskog parka, mala uska radnja, vidi se da je za šivenje...
I to je bilo pre više godina (ima negde tema pisao sam), jedva da je načeta [emoji14]

P.S. Isto ulje dobijate sa mašinicom za šišanje.

Kakav crni WD i tovarna mast. Jedno pojede a drugo zapeče i poveća trenje gustinom...
 
Ja se vodim pravilom da kada dođe do toga da mora da se podmazuje, najbolje je zameniti vent. ( :
 
Dobro, u tim situacijama je druga priča, mada i tada pre napravim neko custom rešenje. Pre svega sam mislio na obične i lako zamenljive ventove. Uglavnom uzimam one za 500-1000 dinara (preferiram AC F12 3pin zbog niskog startnog napona koji su sada 700 dinara) i oni traju dosta, dosta dugo pa i kada se desi da neki crkne ili počne da tandrče i nije neki trošak. Pritom, imam filtere na svim ulaznim mestima na kućištu pa se i ventovi ne prljaju puno, a i rade mahom na 5V. Do sada sam imao samo jednom potrebu da menjam vent na grafici (pre jedno godinu dana, matora HD4670) i tada sam skinuo fabrički i nakalemio veći 8cm vent na njeno napajanje. Ne izgleda lepo, ali je hladnija sada nego kada je kupljena. ( : Probao sam par puta ranije da podmazujem, i mašinskim uljem i tovatnom mašću, ali nisam bio baš zadovoljan rezulatatima i trajanjem.
 
@toxicm
Šta onda radiš sa tim koji zaribaju ako odmah kupuješ nove?
Nije valjda da bacaš.
 
Pa neće ih čuvati za ukras. Kvalitetni ventilatori će raditi desetak godina pre nego što zaribaju. Nakon toliko vremena oni su se isplatili.
 
I zaribani posle čišćenja mogu još par godina da rade. A mogu se koristiti i za druge projekte ;)
Evo ja ću udomiti svaki zaribani :D

P.S. Bilo bi mi žao da bacim nešto što se može popraviti ili iskoristiti. Žao mi i kad čujem da drugi tako bace...

P.P.S. Pre neki dan sam uzeo od forumaša skroz pokvarene. Od spoljašnje plastike se lako napravi odličan usisnik za "Fume Extractor" (za odvođenje dima tokom lemljenja). Oni koji rade mogu slobodno da se stave da usisavaju vazduh, kad se pokvare staviš drugi "zaribali".
Mnogo bolje nego da ode na otpad...
 
Pa da, tako nekako, desetak godina i kanta. Imam ukupno 5 venta u kućištu, plus na napajanju i grafici. Ventovi uglavom nadžive grafiku, mada su oni i najnezgodniji (na ovoj su uglavnom i ugašeni, ali su i zamenjljivi, a i imam u kućištu jedan poseban vent koji duva pravo u grafu zbog čega se njeni još ređe pale), napajanje pregura i zamenski vent. Ove ostale menjam po potrebi, ali i oni retko rade punom snagom, imaju filtere ispred, pa i dugo izdrže.
 
posto su mi prethodni post obrisali iz razloga sto je na humoristican nacin prikazivao resenja podmazivanja ventilatora, da pokusam bez saljivih doskocica

prvo wd40 ( industrijski )
drugo isprati alkoholom ( izopropilepilenski, ako nema moze i medicinski samo sto je skup - eventualno medicinski benzin al je jos skuplji )
trece masinsko ulje ( industrijsko blago, koje ne nagriza samopodmazujuce lezajeve )
cetvrto ako ipak zariba ponoviti korake od 1 do tri

mada ipak dobro razmisliti da li je bilo koji tip podmazivanja potreban za samopodmazujuce lezajeve, narocito u uslovima sa mikro prasinom, jer postoji mogucnost da se podmazani ventilatori ponasaju kao magnet za prasinu tako da ipak isprobati " podmazivanja " kod nekog drugog, pa ako ste zadovoljni podmazujte/cistite i lezajeve ventilatora na sopstvenim kompovima ( NE !!!! )
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno