Šta je novo?

Neki dobar i pouzdan HD utility?

Matori

Slavan
Učlanjen(a)
22.10.2008
Poruke
291
Poena
319
Ako bih ispricao celu pricu (kako sam dosao u ovu situaciju) i postavio (i dobio odgovore na) neka kljucna pitanja - ovaj thread bi imao znacajnu didakticku vrednost. Ali sad sam suvise nervozan, jer mi se pakleno zuri. Zato cu za pocetak zbrda zdola nabacati par cinjenica, a riznicu ljudskog znanja mozemo da uvecavamo i kasnije...

U pitanju je WD Blue 640GB, koji je veoma popunjen i po kojem se skoro 10 godina besomucno pise i brise, a pitanje je da li je ijednom radjena defragmentacija. Ni disk ni vecina sadrzaja nisu moji; moj je jedan stariji direktorijum od ~70GB i jedan skroz nov od ~100GB. Ja treba (na svoj hard) da presnimim ta dva direktorijuma (ovaj veci je hitan), ali mi suvise sporo ide; radim vec nekoliko dana, a nisam dosao ni do pola. Disk je, reklo bi se, hardverski ispravan, ali sadrzaj je sav "u fronclama", a i verujem da win7 radi neracionalno, iz nekih svojih razloga.
"Zasto ne uradis chkdsk?" - pitace neko. Odgovor je - ne mogu. Zima je, komsiluk se greje na struju, i zbog preopterecenja mreze povremeno dodje do kratkog nestanka struje. To je dovoljno da mi se chkdsk intervencija prekine (CETIRI pokusaja su mi propala!).

Dakle, treba mi program koji radi isto sto i chkdsk, ali BRZE. Ako i nije mnogo brzi, znacilo bi mi da moze da radi po fazama. Ako intervencija bude nasilno prekinuta u k-toj fazi, da ne moram da prolazim ka minus jednu fazu ponovo - nego da, kad ponovo startujem program, on krene direktno od pocetka k-te faze...
(Sistem je Win7 SP1)

Svestan sam da sve ovo zvuci nesuvislo, ali u delirijumu sam i nisam u stanju da napisem dugu i povezanu pricu. Ali verujem da sam sposoban da odgovaram na pojedinacna pitanja, ako ih budete imali.
 
Mislim da takva stvar koju ti tražiš ne postoji, a pogotovo brže čekiranje diska. Ne znam kako bi uopšte pauzirao chkdsk dok reparira?
 
Poslednja izmena:
Mislim da takva stvar koju ti tražiš ne postoji, a pogotovo brže čekiranje diska. Ne znam kako bi uopšte pauzirao chkdsk dok reparira?
Repariranje se sastoji od vise sukcesivnih faza: check&repair fajlova, check&repair indeksa itd. Posle svake faze moze da se stane.(ako je to autor programa omogucio)
 
Која је уопште брзина копирања, 170 гига није уопште превише да би толико трајало? Што се дефрагментације тиче, ја нисам урадио ниједну од како се појавио NTFS и ја почео да га користим. Тачније, јесам једном због неке теме на једном форуму, чисто да себи докажем да не грешим. Значи од NT3.51 који је први OS са тим фајл системом који сам користио нисам радио дефрагментацију. Отприлике 22 године тј колико је који хард трајао. ;)
Диск је SATA или PATA?

Што се чекирања тиче, мени је прво на памет пао UPS, кратки нестанци струје не сметају а ако буде дуже, ваљда увек може да се регуларно прекине посао.
 
Која је уопште брзина копирања, 170 гига није уопште превише да би толико трајало? Што се дефрагментације тиче, ја нисам урадио ниједну од како се појавио NTFS и ја почео да га користим. Тачније, јесам једном због неке теме на једном форуму, чисто да себи докажем да не грешим. Значи од NT3.51 који је први OS са тим фајл системом који сам користио нисам радио дефрагментацију. Отприлике 22 године тј колико је који хард трајао. ;)
Диск је SATA или PATA?

Што се чекирања тиче, мени је прво на памет пао UPS, кратки нестанци струје не сметају а ако буде дуже, ваљда увек може да се регуларно прекине посао.
Ne znam koja je brzina kad ide relativno dobro, jer se ni u jednom takvom periodu nisam setio da obratim paznju. Ali kad obratim paznju - brzina je najcesce par stotina kb/s, ponekad bude i par desetina kb/s. Znaci, NEUPOREDIVO sporije nego sto je normalno...
Disk je SATA II.

P.S. Sad sam otisao do tog racunara i brzina uredno varira izmedju 55 i 60 kb/s. Znaci, trenutno je protok samo osam puta veci nego na dial up modemu.
 
Mnogo sitnih fajlova umeju da uspore kopiranje. Ako je disk ispravan, jedino što možeš je da čekaš da završi.
Možda da probaš xcopy ili robocopy?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
obzirom da je u pitanju relativno manji disk, mozda bi ti bilo brze da jednostavno napravis 'image' celog, pomocu dd, ako imas dovoljno prostora na novom.
inace, preporucio bih ti da ga izvadis, nakacis kao eksterniSATA na neki provereno dobar racunar (hw i sw), sa dobrom strujom, i tamo odradis sta treba.
 
Poslednja izmena:
obzirom da je u pitanju relativno manji disk, mozda bi ti bilo brze da jednostavno napravis 'image' celog, pomocu dd, ako imas dovoljno prostora na novom.
Ovo je veoma interesantna ideja. U mom slucaju, trenutno nije izvodljiva, tako da prvih 170GB mora da se resi na druge nacine. Ali preporucicu burazeru da tako uradi sa preostalih 400GB...

Možda da probaš xcopy ili robocopy?
To mi je zapravo bila ideja. Ali sam je, zbog mnostva sitnih polurazloga, privremeno suspendovao i kasnije zaboravio. Moral mi je bio znacajno poljuljan zbog dva hladna tusa. Prvo sam hteo da jedan ogroman direktorijum obrisem komandom deltree, pa se ispostavilo da ona vise ne postoji. Onda sam pogledao sta ima i nasao xcopy (koje se secam iz devedesetih) i robocopy (za koju nikad ranije nisam cuo). Da bih odabrao, trebalo je da proucim komandu robocopy, za sta trenutno nisam bio raspolozen. Takodje, trebalo je da osmislim i sprovedem bateriju testova, kako bih se uverio da dobro razumem switcheve koje koristim (i koje NE koristim, a mozda bi trebalo)...
'Ajde, reko', da ja probam prvo obicni copy. Odaberem direktorijum od 3.2GB i kazem copy *.* c:. Kopirao ga je ~24 sata! To je bio drugi hladan tus, koji me je izbacio iz stroja...

Hvala ti sto si me podsetio. Stvarno bi bilo ******ski da iskopiram 170GB, a da ne ovladam komandom robocopy.

A da mozda ne postoji zamena za deltree koju ja nisam prepoznao?
 
Nisi odgovorio da li imaš veeeeliki broj sitnih fajlova ili ne? To ume da ozbiljno utiče na brzinu kopiranja, pre svega što na ciljnom disku treba kreirati sve te fajlove. Nekada je brže kopirati u zip bez kompresije.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Nisi odgovorio da li imaš veeeeliki broj sitnih fajlova ili ne? To ume da ozbiljno utiče na brzinu kopiranja, pre svega što na ciljnom disku treba kreirati sve te fajlove. Nekada je brže kopirati u zip bez kompresije.
Naravmo, imam. Ali sa sigurnoscu mogu da kazem da to nije glavni uzrok sporosti. Veliki fajlovi se takodje kopiraju abnormalno sporo. I samo brisanje je jako sporo.
Ipak, tvoja ideja je interesantna, probacu. Prvi kandidat je RAR, imas li jos neku sugestiju?
 
Pazi, ako su ti hdd smart parametri u redu, zašto jednostavno ne uradiš defragmetaciju i rešiš problem?
Ja koristim Auslogics Disk Defrag makar jednom nedeljno, imaš opciju klasičan defrag i on kod mene traje 1-2 minuta, kod tebe će trajati sat-dva pošto ga nikad nisi radio, a postoji defragmetacija i optimizacija koja kod mene traje obično pola sata a kod tebe će trajati posle uspešno završene ove prve par sati ali onda bilo koje kopiranje ide sa normalnom brzinom.
 
Poslednja izmena:
U pitanju je WD Blue 640GB, koji je veoma popunjen i po kojem se skoro 10 godina besomucno pise i brise, a pitanje je da li je ijednom radjena defragmentacija.
Naravmo, imam. Ali sa sigurnoscu mogu da kazem da to nije glavni uzrok sporosti. Veliki fajlovi se takodje kopiraju abnormalno sporo. I samo brisanje je jako sporo.
Ako su ti i ploca i procesor ~10 godina stari, pa jos pokusavas da taj fragmentisan disk kopiras na drugi preko istog SATA kontrolera, pa ako jos imas ukljucen neki antivirus/malware monitoring servis, i ako ti Windows nije optimizovan (iskljuceni bespotrebni servisi), sve to zajedno ce rezultovati sporim prebacivanjem fajlova.

Skeniraj ti prvo te tvoje diskove sa HD Tune ili HD Sentinel - mozda su na samrti i puni bad sectora.
 
Ako su ti i ploca i procesor ~10 godina stari, pa jos pokusavas da taj fragmentisan disk kopiras na drugi preko istog SATA kontrolera, pa ako jos imas ukljucen neki antivirus/malware monitoring servis, i ako ti Windows nije optimizovan (iskljuceni bespotrebni servisi), sve to zajedno ce rezultovati sporim prebacivanjem fajlova.
Sve sto ti pricas, razlozi su za normalno usporenje, ne za ovakvo ludilo. Disk prosto ima grdan problem u fajl sistemu i zbog toga su performanse obogaljene.

Pazi, ako su ti hdd smart parametri u redu, zašto jednostavno ne uradiš defragmetaciju i rešiš problem?
To bih slatko uradio, ako bih verovao da ce da se zavrsi uspehom. Kad skinem, sve sto je moje, upoznacu burazera sa situacijom, pa ce on da odluci...

P.S. Probao sam robocopy. Prvi direktorijum je iskopirao srednjom brzinom od stotinak kb/s, a drugi ~360kb/s
 
A šta te sprečava da proveriš smart parametre?
Rupa u znanju :D.
Ja cak nisam ni siguran na sta ti mislis. U BIOS-u su mi SMART sposobnosti disabled, za oba diska. Ako mislis na nesto sto se moze videti i menjati u Windowsu, reci mi. Nivo ne mora da bude "***** friendly" (imam i IQ, i overall znanje, i generalno iskustvo), ali imaj u vidu da konkretno o tim parametrima, ne znam nista...
 
Kao što uvaženi sagovornici kažu, smart na enable u BIOS-u pa HD Sentinel kao ultimativni program za proveru stanja hard diskova. Evo screenshot-a iz programa (sa Neta)

hdsentinel-main-window.png
 
Skinuo sam HD Sentinel (probnu verziju), ali nisam ukljucio SMART. (Suvise sam se namucio dok nisam podigao sistem. Ako je to sto mogu da dobijem od Sentinela samo informativne prirode, onda radije ne bih da restartujem racunar i izlozim se riziku da se drama ponovi.)

Sentinel kaze da je Maxtor potpuno savrsen, a da je WD samo 59% zdrav (nasao je 29 losih sektora).
Vidim da ne vrednujete mnogo ono sto moze da se dobije kad je SMART iskljucen, ali nije valjda da je (sve sto mogu da uradim sad) POTPUNO beskorisno?
Ja bih ipak da uradim par testova. Recite mi - da li da radim testove kad je disk idle, ili kad nesto intenzivno radi? Ili neke ovako, neke onako, a neke u obe varijante?
 
Hajde prvo o tom WD-u sa bad sektorima, skini program hdd regenerator pa probaj da popraviš sektore (neki mogu, neki ne mogu da se poprave, ne znaš dok ne probaš). Napravi butabilan usb fleš sa njim i pokreni da butuje sa fleške. Repair opcija ne briše podatke.
 
Hajde prvo o tom WD-u sa bad sektorima, skini program hdd regenerator pa probaj da popraviš sektore (neki mogu, neki ne mogu da se poprave, ne znaš dok ne probaš). Napravi butabilan usb fleš sa njim i pokreni da butuje sa fleške. Repair opcija ne briše podatke.
OK, skinucu ga. Ali, ako sam ja dobro razuneo, ti pronadjeni sektori nisu bitni - oni su vec realocirani...
 
Nazad
Vrh Dno